Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-10-2012, 00:45
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Başka Müslüman ülkelerde kurban bayramı nasıl geçiriliyor?

Aşağıdaki kısa derleme Radikal gazetesinden yapıldı. Yazının tümünü okumak için tıkla..

Cezayir:

Cezayir'de halk bayramın 2. günü oruç tutuyor. Bayramın birinci günü odun ve kömür satın alıyor. Kuran ancak bayramın 3. günü yani en son gün kesiliyor.

Türkmenistan

Bayram 2 gün sürüyor. Bu günde halk salıncaklara biniyor. Türkmenler salıncaklara binenlerin günahlarından arındığına inanıyor.

Malezya

Kuala Lumpur’da sokaklar çiçek düzenlemeleriyle bezeniyor. Malezya’da koyun keçi gibi küçükbaş hayvan yetiştirilmediği için inek, dana gibi büyükbaş hayvanlar kesiliyor.

Filipinler

Aynı şekilde Filipinler’de de koyun yetiştirilemediği için daha çok keçi ve dana kurban ediliyor. Bu ülkede kurban bayramı sadece bir gün. Diğer ülkelerden farklı olarak Kurban eti eşe dosta dağıtılmıyor. Bunun yerine sofranın kapısı herkese açık oluyor. İsteyen açık kapıdan girip kurban etinden yiyor. İsterlerse sofradaki yemeklerden evlerine götürebiliyorlar. Bunun yanında Kurban ziyafeti veren ev sahibi kurduğu masadaki sandalyelerin örtüsünün altına bir miktar para koyuyor. Para, sandalyeye oturanın oluyor.

Suudi Arabistan

Çöl iklimine sahip Suudi Arabistan’da küçükbaş hayvan yetiştirilmediği için genelde bölgede yetişen develer kurban ediliyor. Geçmişte yüz binlerce Müslümanın kestiği kurbanların etleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamadan sıcaktan bozuluyordu. Etler kokmasın diye gömülen kurbanlıklar telef oluyordu. Sorun artık dondurucularla çözülüyor.
Alt 26-10-2012, 02:35
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

emre90´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'anın hiçbir yerinde kurban ile hacc ibadetleri birlikte değerlendirilmemiştir, bunlar iki ayrı ibadettir. Müslümanların kurban keserken parmaklarının kopmasını arzulayan arkadaşım o hayvanın var olma sebebi biz insanların protein ihtiyacını karşılamak değil midir ? Hem bu kurban ibadeti sayesinde yıl boyunca et görmemiş evlere et giriyor bu niçin sizi bu kadar rahatsız ediyor anlamadım
Evet o parmaklarin kopmasini arzulayan bendim.

Alinti ile karaladigim bu konuda kesinlikle ayni görüste degiliz. Zaten istesekde ayni görüste olmayiz cünkü evrimi reddedersin.

Dünyada hicbir hayvanin diger bir hayvan icin ya da insanlar icin var olmasi diye birsey yok.

Dünyada canlilarin tek var olma sebebi kendi soyunu sürdürmekdir. Genlerini aktarmakdir.

Halbuki Insanlar olmadan öncede hayvanlar birbirlerini yerdi. Demekki protein ihtiyaci aslinda cok uzun bir evrimsel sürece bagli. Seninde bildigin gibi sigirlar , koyunlar , keciler otcul beslenen hayvanlardir. Bunun yaninda bircok hayvanda sadece otla beslenirler. Neden onlarda protein diye bir ihtiyac yokdur ozaman ?

Bu konu son zamanlarda cok aklima takiliyor ama herhangi birsey arastirmadim ve arastirmadanda buraya yaziyorum. Sanirsam otcul beslenen hayvanlarin cok uzun zamadan beri otcul beslendiklerini ve proteine ihtiyac duymaksizin evrimlestiklerini düsünüyorum. Aksi takdirde belkide birsekilde protein aliyor vede üretebiliyorlardir. Bu tamamen arastirilmamis kendi düsüncem.

Kaldiki insanlarda bu hayvanlar gibi sadece otcul beselenebilirdi. Eger beslenseydide bugün pek bir sorun olabilecegini sanmiyorum. Ama simdi SIP diye eti birakipda anide VEGETAR olursa insan ozaman saglik acisindan hemde genetik acidan hicde yararli bir durum olmayacakdir. Insanlarin saglikli bir sekilde sadece bitki ile beslenebilmesi icin aradan gene on binlerce yil gecmesi gerekirki ozaman insan modelinin nasil olacagida asikar....

Kurban bayrami konusuna gelince...

Et görmemis insanlara yilin bir gününde binlerce hayvani birden kesip vermek yerine . Hergün yurtta 200-300 kisi HAYIR ISLEMEK maksadiyla bir hayvan kesipde et görmemislere dagitsa. Ozaman kurban bayramini aratmayacakdir.

Hatta kendi düsüncem. Kurban bayraminda dagitlan etlerden kat kat daha fazla et dagitilacakdir. Ama yok müslümanin bir iyilik yapabilmesi icin illa yilin bu günü gelmesi sart. Aksi takdirde yilin diger günleri , ET görmemisler AVUCUMUZU YALASIN demek istiyorsunuz galiba ? Yaniliyormuyum ?

70 milyonluk bir nüfüsa sahip ülkede bu milyonun icinde hergün farkli sehirlerden farkli insanlar toplam 200 - 300 sigir kesip dagitsa buda yilda buda 70 milyonun icinde baya düsük bir rakam. Ama biz maximum rakam olarak 500 yapsak..

500 * 365 = 182 500 bin Hayvan kesilip dagitilir bir yilda.

söylermisin SADECE BUGÜN TÜRKIYEDE BUKADAR KURBAN KESILDIMI ????

Dahasini hesaplayalim mi ? Mesela ortalama yetiskin bir inegin kesilip 10 tane aileye dagitilma itimali var.

182 500 * 10 = 1.825.000 = 1 milyon 825 bin Aile..

SÖYLERMISIN BUGÜN KURBAN BAYRAMINDA ET GÖRMEMIS 1.8 milyon aileye ET dagitildimi ?

Ama yok canim müslüman bunu nerden düsünebilecekmis ki ? Düsünceydi kanimca bence Müslüman olmazdi..

Ayrica birgünde okadar hayvani telef etmek bu hayvanlarin soylarina aykiri bir durum..

Istersen bir hesaplama yapalim. Aslinda hesap yapmaya bile gerek yok. Salliyorum efendim cünkü doga böyle isliyor..

Bir yilda 182 500 sigir ölüyorsa 190.000 taneside doguyor.

Peki sizin kurban bayraminizda bir günde katledilen okadar hayvanin bir günde okadar fazla dogmasi mümkün mü ?

Anlayana sivrisinek saz , anlamayana davul zurna az.

Ey yavrum ey bosami yazdim acaba ?

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina

Konu idontneedagod tarafından (26-10-2012 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-10-2012, 18:04
Jokers Jokers isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bayram kavrami, sanirim bircok unsurda oldugu gibi, sonradan islam dinine ilave edilmis bir uygulama. Evet Kurban, Hac ibadetine iliskin bir uygulama.
İslam dinine sonradan eklenen bir ibadet değil bu bayramlar, herşey yerli yerinde, rayına oturtulmuş bi şekilde ilerlemiş ve devam ediyor.
Alt 26-10-2012, 18:37
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Jokers´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam dinine sonradan eklenen bir ibadet değil bu bayramlar, herşey yerli yerinde, rayına oturtulmuş bi şekilde ilerlemiş ve devam ediyor.
Kaynak gösterir misiniz söylediklerinizle ilgili?

Din, "kişisel yorumlar" ya da "Ben size katılmıyorum." gibi argümanlar üzerine yürümüyor.

Vereceğiniz ayetler, bu konunun başında verilen bir video'da çürütülmüş.

Lütfen ezbere konuşmayınız.
Alt 26-10-2012, 20:44
Sami Dede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sami Dede Sami Dede isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

emre90´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'anın hiçbir yerinde kurban ile hacc ibadetleri birlikte değerlendirilmemiştir, bunlar iki ayrı ibadettir. Müslümanların kurban keserken parmaklarının kopmasını arzulayan arkadaşım o hayvanın var olma sebebi biz insanların protein ihtiyacını karşılamak değil midir ? Hem bu kurban ibadeti sayesinde yıl boyunca et görmemiş evlere et giriyor bu niçin sizi bu kadar rahatsız ediyor anlamadım
Muhterem Kardeşim, Bu tenkidi getirmeden önce keşke biraz Kuran'ı inceleseydin. ve görseydin ( bilseydin ) yazılanları, Burada Ateist veya Agnostik düşünce içinde olan Kardeşlerimiz Kendine "Elhamdürüllah Müslümanım" diyenlerden çok daha iyi biliyor İslam, Kuran ve Muhammedi...
Sevgiyle...

Deist_tr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili arkadaşlar,

Aşağıdaki videoda Eren Erdem'in Ulusal Kanal'da Ezberbozanlar programında İslam'da kurban kesme ile ilgili açıklamaları yer alıyor.
Sevgiler
Çok güzel bir paylaşım ve açıklayıcı bilgi olmuş Teşekkür edrim, Çok Bilgilendim, Kafam da sorun kalmadı.
Sevgiyle..

Büyük PATLAMA ile Büyük ÇÖKÜŞ arasında çok kısa yaşıyoruz.

Konu idontneedagod tarafından (26-10-2012 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir. Sebep: birleştirme
Alt 27-10-2012, 17:34
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Konuyla ilgili bir haber dikkatimi çekti. Görünen o ki İlahiyatçılarda da bir görüş birliği yok.

İşte haber:

Kurban kesmek sadece Hacca gidenlere mi farz?

Kurban Şaman kültürüne mi ait?

27

PELİN Çift’e konuk olan İhsan Eliaçık, kurban kesme geleneği ile İslam arasındaki ilişkinin Türkiye’de yanlış biçimlendiğini söyledi. Eliaçık, hacca gitmeyenlerin kurban kesmesinin gerekmediğini söyledi: “Diyanet’imizin ‘Hacca gitmeyenlerin kurban kesmesine gerek yok’ demesi lazım. Ama bunu diyemiyorlar. Hacca gitmeyenlerin kurban kesmesi gibi bir vecibesi yok. Sadece Hanefi mezhebine bağlı küçük bir gruba göre herkesin kurban kesmesi gerekir.’’ Eliaçık, kurbanın Türkiye’de bu kadar yaygın olmasının nedeninin İslam değil Şaman kültürü olduğunu iddia ederek, “Şaman kültüründe dinin direği kurban kesmektir. Kurban kesmesi gerekenler ki bunun için hacca gitmesi gerekir ama illa ki ben de onlara katılmak istiyorum diyorsa kurbanın parasını fakire, garibana bizzat kendi eliyle vermelidir. Asıl farz olan budur” dedi. Peki kurban kesmek sadece hacca gidenlere mi farzdır? Kurbanın yaygın olmasının nedeni İslam değil Şaman kültürü müdür?

Haberin devamı burada

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.
Alt 10-06-2023, 00:34
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

emre90´isimli üyeden Alıntı : Kur'anın hiçbir yerinde kurban ile hacc ibadetleri birlikte değerlendirilmemiştir, bunlar iki ayrı ibadettir.

tam tersi, mezopotamya mitoslarinda kurbanlar, tapinaklarda kesilip, tapinaklara hediye edildigi icin hac kurbanina هدي hedyi denilmis ayetlerde. ali imran 37'de, mihrab 'a konulan / tanriya sunulan kurban etleri nin meryem e rizik oldugu anlatilir. cunku kurbanlar yalnizca tapinaklarda kesilir ve etleri tapinak calisanlari olan natitum, entum, siganu, harimtu, kuatitum/meryem rutbelerindeki tapinak rahibeleri ve rahiblerine hediye edilir idi.

zaten vacib hac kurbanlarina هدي hedyi deniliyor ayetlerde, bakin bakara 196. shamhat isimli tapinak fahisesi (fahise tanimi yanlis aslinda), enkidu ile iliskiye giren شمحات samhat, enkidu nun uygarlik ile tanismasini saglatan natitu, tapinak calisani idi. tapinak rahibeleri, tanriya yani tapinak a hediye edilen kurbanlar ile gecindikleri icin meryem e gelen rizik, hedyi kurbanliklari idi.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir

Önerilen Siteler