Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-11-2016, 17:26
Shutur Nahundi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Shutur Nahundi Shutur Nahundi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Samimi olarak müslümanların miraç hikayesine inandıklarına inanmıyorum. Ben müslümanken de miraç hikayesine inanmıyordum mesela. Ama Miraç kandili dedinmi küçükken giderdim. Herkes giderdi ben de sürüye uyardım. Miraçta Muhammed'in Cebrail ile birlikte dolaştığı 7 kat göğe aklı başında kim inanır?
Alt 29-11-2016, 05:42
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

dilaver´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu mitos bize aynı zamanda eski geleneklerin daha sonraki toplum ve kültür biçimleri tarafından nasıl kabul edilip, biraz farklılaştırılarak ileriki nesillere aktarıldıgını da gösteriyor.

Kutsal denilen hiç bir kitapta, Tanrının vahyi oldugu iddia edilen hiç bir kitapta o zamana kadar bilinmeyen yeni bir şey bulabilmek mümkün degil. Söylenen her sözün daha evvelki toplum/ kültür ve inanç biçimleri ile sıkı baglarını görebilmek mümkün. Ancak bu metinleri toplumların içerisinde bulundugu sosyo ekonomik koşullarla birlikte okumak gerekiyor. O zaman bu metinlerin yeni bir toplumsal sisteme geçişte ideoloji görevini üstlendigini ortaya koyabilmek için tanrıdan vahy almak gerekmiyor.

saygılarımla
Eski gelenekler, inanislar, efsaneler, soylenceler vb. urunler hic unutulmamis halklar tarafindan.
Alt 04-12-2020, 16:49
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

''Dinlerde Yükseliş Motifleri ve İslam'da Miraç'' isimli kitabın iki yerinden alıntı yapacağım;

Mani, Tanrı'dan ilahî emirler almak üzere cemaatından ayrılarak bir yıllığına semavî âlemlere yükselir.Sonraki dönem Yahudi literatürü ile Maniheist geleneğe göre Enoch (İdris), Musa ve İbrahim gibi çeşitli peygamberler kutsal kitap ve öğretileri almak amacıyla ilâhî âlemlere yükselirler.Eski Mezopotamya geleneğine göre Enmeduranki ve Hammurabi gibi Sümer ve Babil kralları tanrılar katına yükselerek, oradan ilâhî mesajları ihtiva eden kitapları alır ve yeryüzüne dönerler.Sâbiî geleneğine göre miraca çıkan Dinanukht, ilâhî âlemde geçirdiği çeşitli tecrübelerden sonra ilâhî öğretiyi alarak yeryüzüne döner.Çeşitli Hermetik dokümanlarda fizikötesi âlemlere çıkan kişiler yeryüzü ve semavî âlemlerin sırlarını ihtiva eden semavî yazmaları almak amacıyla yükselirler.İslâmî gelenekte yer alan miraç tasavvurunda ise ilâhî âlemlere yükselen Hz. Muhammed bu seyahatinde Allah'tan beş vakit namazın farz kılınması ve Kur'an'dan bazı ayetlerin vahyolunması gibi çeşitli emirler alır.

------------------------------------------

Örneğin Hz.Peygamber'in miracıyla ilgili rivayetlere göre, Hz.Peygamber ilâhî âlemleri birer birer çıkarken her bir semada çeşitli peygamberleri görür ve onlarla sohbet eder. Böylelikle Hz. Peygamber kendisinden önceki sekiz peygamberle görüşüp konuşma fırsatını bulur.Nag Hammadi metinlerinden The ApocaIypse of Paul'da yer alan Pavlos'un miracı tasavvurunda Pavlos, ilâhî âlemlere doğru seyahat ederken orada havari arkadaşlarının (12 havarinin) ruhlarıyla görüşür ve selamlaşır.Nag Hammadi metinlerinden bir diğeri olan Zostrianos'ta ise Zerdüşt fizikötesi âlemlere doğru yaptığı seyahatinde her bir semavî katta daha önceden oralara yükselmiş olan çeşitli ata ruhlarını görür.Avustralya ve Karaiblerdeki çeşitli kabilelerin yükseliş tasavvurlarında ilâhî âlemlere doğru yükselen kişiler orada ata ruhlarıyla görüşüp konuşurlar

Önerilen Siteler