Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-11-2006, 00:47
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: Muhammed'in köleleri

peki sodomo cevaplama zahmetin icin tesekkurler.
Alt 29-11-2006, 02:02
stranger stranger isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Önemli olan Muhammedin kölelerinin kim olduğu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken allahın resülü olduğunu iddaa eden bir kişinin köle veya kölelerinin olmasıdır. İslamı inanca göre bir insan başka bir insandan *ancak imanının azlığı veya çokluğu ile üstündür veya aşağıdır. Kölelik İslam felsefesine ters düşüyor iken nasıl olurda bir Peygamber veya bir müslüman *köle sahibi olabilir.
Diyebilirsiniz ki o yıllarda böyle olması gerekiyordu. O zaman nerde İslamın evrenselliği?
Alt 29-11-2006, 02:41
sodomo-- sodomo-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1. 1400 yıl öncenin kölelerinin isimleri, nereden gelip nereye gittikleri, bu kadar netlikle nasıl ortada?

Cevabı çok uzun olur. M. Hamidullah orjinal 300 kadar belge tasnif etmiştir ve bu belgeler arasında Muhammed'in özel tasarruflarından "köle azad" ve "köle alım-satım" belgeleri de mevcutur. Bunlar bizzat Muhammed'in elinden çıkmadır. Bu kitabın ismi Mecmu'atu'l-Vesaikı's-Siyassiye dir ve piyasada rahatlıkla bulabilirisiniz. Bu orjinal belgeler tarih bilimi açısıdan Kuran'dan bile önemlidir çünkü Kuran tek taraflı subjectif bir kaynaktır (Nutuk'da öyledir) ve orjinalliği bile tartışmalıdır. Üstelik yaşanan olaylar hakkında detay bilgiler vermez, genel anlamda savaş propagandası ve ajitasyonu üzerine kuruludur. Eğer sadece Kuran'a bakarsan Zeyd'in ismini görürsün ama Muhammed'in binlerce ashabı vardır vb...

Ama bu belgeler bize objektif anlamda deliller sunar.

Diğer kaynakları ise şunlardır : Hadis kaynakları, siyer kaynakları, Tabakat, Şemail (Muhammed'in özel hayatını konu alın kaynaklara "Şemail" kaynaklar denir ve ilk Şemail eser (h.279'da meşhur Hadisçi Tırmizi tarafından yazılmıştır)

Şimdi hep söylenir ya ; yok efendim Muhammed'in ölümünden 200 yıl sonra yazılmış kaynakara mı güveniyosunuz" diye..
Bu külliyen gerçek dışıdır. M.Hamidullah'tan bir alıntı yapıp linkini vereyim oradan okuyun lütfen :

"Hureyre’nin durumu da ilginçtir: Bir gün ögrencilerinden biri, kendisine bir hadis sormuş ve Ebû Hureyre ona: “Ben bu hadisi hatırlamıyorum” diye cevap vermişti. Öğrencisi: “Ama bunu bana nakleden sendin!” deyince, Ebû Hureyre: “Eğer ben bu hadisi sana rivayet etmişsem, bunun benim yazılarımın arasında bulunması gerekir” karşılığını vermiş ve öğrencinin elinden tutarak onu kendi evine götürmüş ve ona, Resulullah’la ilgili “çok sayıda kitap” (Kütüben kesîraten) göstermiştir. Ve sonunda söz konusu hadisi bulmuş ve şöyle eklemistir: “Sana, şayet onu ben rivayet etmişsem, benim yanımda yazılı olması gerekir dememiş miydim?”

Ayni Ebû Hureyre’nin, Hemmâm ibn Münebbih adında genç bir ögrencisi vardı; onun dikkat edip yararlanması için Resulullah’la ilgili yaklaşık 140 anlatım seçip ayırdı. Bize kadar ulaşmış olan onun bu derlemesi, yüzyillar boyunca, hadis alanında bir el kitabı olarak kullanılmıştır. Bu elyazması derlemeyi basıp neşretme şerefi bana nasip olmuştur.

Evet linki de bu lütfen iyi okuyun:

http://ehlitevhid.de/Hz-Muhammed/Hadis.html

Bu linkte hadislerin Muhammed'in ölümünden o Buhariye kadar geçen 200 yıllık serüveni mevcuttur.

İlk siyer ise yazanlar ve yazılış tarihleri yine aynı linkten görebileceğiniz gibi aşağıdadır.

1. ‘Urve ibn ez-Zubeyr (öl. H. 94)
2. Ebân ibn ‘Osman (öl. H. 105)
3. Vehb ibn Münebbih (öl. H. 110)
4. Surahbîl ibn Sa’d (öl. H. 123)
5. Ez-Zuhrî (öl. H. 124)
6. Mûsâ ibn ‘Ukbe (öl. H. 141)
7. Ibn Ishâk (öl. H. 151)
8. Ma’mer ibn Râsid (öl. H. 153)
9. Ebû Ma’ser (öl. H. 170)
10. Yahyâ ibn Sa’îd ibn Ebân (öl. H. 194)
11. El-Vâkidî (öl. H. 206)

Zannedildiği gibi konu Buhari ile birlikte başlamaz. Buhari'nin hocalarının eserleri de bugünlere gelmiştir. el-Humeydi, et-Tayalisi, İbn Mubarek, Ebu'l Yeman vb. yine bu linkte bunları okuyabilrisiniz.

İlave olarak şunu söyleyeyim: Hadis ve siyer kaynaklarını uydurma olarak niteleyenler Muhammed'in sahabelerine "yalancı" damgası yapıştırmış olurlar. Halbuki Muhammed'in sahabeleri bu görevi bir kutsal görev olark bilmiş ve Muhammed'in sözlerini ve yaptıklarını öncelikle kendi çocuklarına öğretmek ve bir çok diğer öğrencilerini yetiştirmek gibi bir işi üstlenmişlerdir. Hadisler hem yazılı hem de aynı Kuran ezberlemelrrinde olduğu gibi eberlenerek çok da fazla uzak olmayan bir geleceğe (150-200 yıl) taşınmıştır. Ayrıca Buhari, Müslim vb.sahihler kılı kırk yararak hadisleri elemişler (300 bin hadisten 3 binini almış) ve bunun için bir çok ilmi yöntem kullanmışlardır.

Siyerlere gelince onlar hadislerdeki gibi "sözleri" konu almaz, "vaaka" ları konu alır ve bunun için de illaki Muhammed'in sözleri olacak diye bir şartı yoktur. 40 sahabenin ayrı ayrı "biz Necid bölgesine sefere çıktık orada şunu yaptık bunu yaptık diye anlattığı" vaakalar pek tabii ki tarihi bir bilgi olarak kaytılara geçer. Sözler aktarılırken bazı yanlışlıklar veya unutmalar veya ard niytler içine katılabilir ama "vaakalar anlatılırken durum çok daha objektifdir. Söyleyen kişinin unutması, ard niyeti veya yalan söylemek için bir nedeni yoktur ve dahası tarihçinin başka kaynaktan kontrol ederek bunları teyid edebilmesi de o kadar zor değildir.

İlave olarak, eğer bu kaynaklar güvenilir değilse o zaman İlahiyat Fakültelerinin kapatılması gerekir çünkü oralarda yazılan bütün dr, doç, prof. tezleri bu kaynaklara dayanır. O halde bunca çaba, bunca bina, bunca masraf hem de devlet kesesinden niye yapılıyor ?

2. Bu detayları sunan kaynakların güvenilirliğine inandığınız kadar, aynı kaynaklardan başka detaylara da inanıyor musunuz?

Buhari, Müslim, Tırmızi, Ebu Davud, İbn Hişam vb. bir ömrünü
bu yola adamış insanlar sadece "yalan" iş yapmak için mi uğraştılar ?
Üstelik bunlara saygı ve sevgi sonsuzdur islam aleminde...Eserlerini nasıl oluşturdukları ise zaten biliniyor ve tutarsızlıklar var ise "ilmi kriterler uygulanarak" eleştirilebilir. Üstelik Buhari eğer 300 bin hadisten sadece 3 binini seçmişse o zaman o seçilen 3 bine değil dışarıda bırakılan 270 bine bakmak gerekmez miydi ? Kimbilir ne gerçek payı olan hadisler vardır içinde. Tabii 3 binin içinde de gerçek payı olmayan "uydurma" bazı hadisler olabilir ama bir kere ilmi bir yöntem izliyorsan bu tip durumların var olabileceği ihtimalini kabul etmek zorundasındır zaten...

İçinde bazı hadisler "uydurma" olabilir diye 3 bin Buhari hadisini bir kenara atamazsın, o zaman bu uygulama hem "ilim dışı" olur hem keyfii olur hem de "vicdansızlık olur bir ömür harcanmış emek için...Yahu pozitif bilimlerde bile "sapma payı" denilen hata payları vardır. Hata payı olacak diye hiç bilim yapılmayacak mı ? Yani şimdi Muhammed hiç konuşmadı ve bir şey yaşamadı, hayatını ağacın gölgesinde geçirdi ve gelen kitabı insanlara sundu mu diyelim ?

3. Yaklaşık 60 yıllık ömür içerisinde konu olan bu insanların, toplu halde ve aynı anda köle olduğunu söylüyor musunuz ?

60 yıl değil 23 yıl..Yani 40-63 yaş arası. Mesela Kureyza baskınında yaklaşık 1500 kadın ve çocuk köle olarak (öldürülen yetişkin erkekler hariç) ele geçirildi ve Şam esir pazarında satıldı. Tahminim odur ki bunlardan bazıları Kureyza baskınından geldi (3-4 tanesi) Diğer seferlerde ele geçirilen kölelere gelince zaten ben "Muhammed'in savaşları" adıyla bir topic açmıştım ve orada uzun bir liste vermiştim. Neredeyse her hafta bir baskına giderdi Muhammed'in adamları. Hemen hemen her baskında esir alınan insanlar vardı. Tabii büyük savşalarda (Bedir, Hayber, Mustalık, Kureyza, Huneyn vb. oldukça fazla insan esir alınırdı ve bunlardan bazıları fidye karşılığı bazıları müslüman olup bazıları da fidyesiz sadece o günün siyaseti gereği salınırdı ama bazıları da köle statüsüne taabi tutulurdu. Nerdeyse 100'e yakın baskını var Muhammed'in bu 23 yıl içinde

4. Bu insanların köleliği, yaşam standartları hakkındaki görüşleriniz nedir?

Kölelik hukuki (fıkhi) bir statüdür. Yaşam standardının yüksek olması bir şeyi değiştirmez ve zaten köleler eğer para kazanıyorlarsa bile bunu "mukatebe" anlaşması ile efendisine vererek özgürlüklerini kazanabiliyorladı (ki her kölenin böyle bir ayrıcalığı yoktu). Üstelik hukuki olarak "eşya" statüsüne girer (yani alınır, satılır ve kiraya verilir) ve "islam fıkhında eşya ve hayvanlar ile ilgili hükümler" başlığı altında değerlendirilir. Not : KC'nin bir tespiti vardı bu konuda eğer buraya da alırsa onu memnun olurum.

5. Köle ve zenci ırka dahil bir insanla aynı safta buluşan bir anlayış ile dünyanın diğer köşelerinde ve hatta günümüzdeki kölelik karşılaştırmasını yapabilir misiniz?

Günümüzde kölelik yoktur ama insanlar ezilmektedir. Ezilmek ile kölelik farklı şeylerdir. Aynı şekilde haksızlığa uğramak veya aç, fakir kalmak vb
şeyler veya emeğinin çalınması vb.. kölelik ile ilgisi yoktur.
Sosyalistler işçileri "hep zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi olmayan köleler" olarak görürler ama bu gerçek değildir. Eğer gerçek anlamda 3-5 günlük bir köle olma deneyimi yaşasalardı bunu anlarlardı. Velhasıl günümüzde "kölelik" yoktur.

Hep bahsedilir, Kuran- İslam köleleliği "tedrici" olarka kaldırmak istemiştir diye...Koskoca bir yalandır. Ne Muhammed döneminde ne halifeler döneminde ne Emevi-Abbasiler ne Osmanlı imp. döneminde kölelik kalkmamıştır. İçinde yaşadığımız bu topraklarda 1908 yılına kadar köleleik devam ediyordu ve meşruiyetini de İslam fıkhından alıyordu. S.Arabistan'da ise 1926 yılında İngilizler ile yapılan Cidde antlaşması sonucu kaldırılmıştır. Hala bugün S.Arabistan'da gayri resmi olarak kölelik devam etmektedir. Mısır el-Ezher üniversitelerinde din profları köleliğin Kuran'ın bir gereği olduğu ve tekrar yasalara konulması gerektiğini savunmaktadırlar.

6. Sn. Soro nun açıklamalarında bahsettiği; daha önceki bir konunun aynısını mı işliyorsunuz?

Hayır. Yukarıda Soro'ya verdiğim cevapta açıkladım bunu. Daha önce bu konu işlenmedi. İsterseniz benim Muhammed'in zevceleri (ki henüz bitmedi) ve bu topiğim Muhammed'in köleleri'ni okumayı deneyiniz ve böylelikle beylik laflar etmeyiniz ki Soro'ya benzeyip sadece laf olsun torba dolsun mahiyetinde konuşmamış olursunuz.

Ayrıca Muhammed'in hayatı üzerine kitap yazmayan bir ilahiyat prof ve doç'u kalmamıştır piyasada ve hepside aynı şeyleri yazar dururlar yıllardan beri. Mesela çoğunluğunda Muhammed'in topu topu 9 eşi vardır ve Aişe'nin yaşı genelde yazılmaz vb... Yani gizleme ve yalan üzerine ittifak etmişlerdir. Lütfen onlarıda bu konuda eleştiriniz ki öyle devlet bütçesinden ilmi olmayan çalışmalar yapılmasın..Ve halkın parası halkın gözünden gerçekleri kaçırmak için kullanılmasın.
Alt 29-11-2006, 05:24
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sosyalistler işçileri "hep zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi olmayan köleler" olarak görürler ama bu gerçek değildir.
--------------

* * * * * sosyalistler işçileri ücretli köleler olarak görürler. Bu ayrım önemlidir. Ücretli ibaresini eklersek gerçek olmayanın gerçege dönüştügünü görebiliriz.

* * * * * *saygılarımla
Alt 29-11-2006, 09:09
Üye

Atatürk'ün kurtuluş savaşında ve cumhuriyetin kurulması esnasında yaptığı ve ortaya koyduğu icraatlarla ilgili verilen bilgilerin doğruluğunu o günün şartlarını da hesaba katarak değerlendirirsiniz.... (Meraklı)

Soular spesifik olursa cevabı olur. Böyle genelleştirilmiş soruların cevabı akademik bir tez konusudur. Sorması kolay cevplaması zordur. Kolay ve basmakalıp sorular sormayın ki cevap alabilesiniz.
Alt 29-11-2006, 10:58
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hadisin serüveni;
http://www.turandursun.com/modules.p...sin+ser%FCveni

Bu da kütüb-i sittenin eleştirisi ve Kur'ana arzı;
http://www.kuran-tekrehber.com/
Alt 29-11-2006, 11:07
Kıdemli Üye

Ayrıca Müslim 300 bin hadisten eleme yaparak 3033 hadis almıştır,Buhari değil.Buhari 600 bin hadisten 9082 ini almıştır.Bir düzeltme yapayım dedim.(bu Sodomo arkadaşımızı düzelte düzelte ben de hal kalmadı. )
Alt 29-11-2006, 11:46
Üye

Kendi egolarını böyle mi tatmin ediyorsun ? Bunlar sığ eleştiriler. Orada sayı küsüratsız yuvarlak olarak verilmiştir ve ne demek istediğimi anlatmak için detaya girilmemiştir.

Peki düzelttin de ne değişti ?

Oranla bakalım 600 bin ile 9082 yi...% 1,5. Benim verdiğim oranda %1
Peki bu neyi değiştirdi ? Buhari toplam hadislerin %1,5'uğunu sahih olarak almış ve diğerlerini elemiştir. Peki neden %98,5'uğna bakmıyorsun da bu %1,5 ile uğraşıyorunuz ? Bu ana soruyu değiştirdi mi ? Ana fikir değişti mi ?

Üstelik orada Hamidullah'ın linkini de verdim neden okumuyorsun ? Küsüratlarla uğraşmaktan vakit mi bulamıyorsun ? Yoksa ukalalık yapacağın bir fırsat eline geçmeyeceği için mi ?
Alt 29-11-2006, 12:06
Kıdemli Üye

Kızma Sodomo ama 600 bini 300 bine nasıl yuvarladın çok merak ediyorum?
Alt 29-11-2006, 12:13
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

En azindan sadomo maddi hatalarini kabul ediyor . iyi ama seni kim duzeltecek !))

*Burda kimin kac yuzbin hadisden kac bin tanesini eledigi meselesi degilki ama sorun

*peygamberin sahip oldugu kolelerin sayisida degil bence , bunun 60 yada 6 olmasi neyi degistirecek ki,

*Eger ki allahin elcisi olarak kabul ettiginiz bu kisi , allah tarafindan en mukemmel ahlak ile donatilan bu adam ! bir tek koleye sahipse bile ..
*
* Kolecinin kurdugu dinden nasil evrensel insan onuruna yakisir bir din cikaracagiz , ilginc bence..

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse

Önerilen Siteler