Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-05-2011, 17:20
westergaard westergaard isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart Protestolarla Doğu ve Batı arasındaki fark

suriye'de protesto edenler yılların diktatörlüğünü 50 yıllık olağanüstü halleri protesto ediyor ve polis kurşunuyla hergün 5-10 tanesi ölüyor

türkiye'de protestolarda kürt gençleri polisle çatışıyor sağa sola barikat kurup molotof atıyor, türk devleti daha hala lütfen kürt azınlık haklarını tanıyacak

afganistan'da protesto için toplananlar amerika'da bir kilise pastörünün kuran yakmasını protesto ediyor.. arbedede kendi kendilerini öldürüyorlar... ya da BM yardım binalarına girip yardım görevlilerini öldürüyorlar

bütün bunlar olurken kanada ve amerika'da genç kadınlar protesto gösterisinde protesto ettikleri şeye bak: bir polis görevlisi üniversite öğrencilerine bilgi verirken pot kırmış demiş ki: "tecavüzü davet etmemek için or0spu gibi giyinmemekte fayda var".. adam özür diletilmiş, emniyet tarafından disiplin cezası verilmiş falan ama yetmiyor..

kadınlar sokağa dökülmüş, gayet de güle oynaya "or0spu (slut)" kavramını "sahipleniyorlar"

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-13320785

Biz Doğu ülkeleri de bir 50-100 sene sonra sadece daha ince ayar demokratik haklar için protesto düzenler miyiz?

Konu westergaard tarafından (07-05-2011 Saat 17:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-05-2011, 17:33
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Protestonun mahiyetini, muhatabın demokratik mi yoksa faşist bir devlet mi olduğu belirler. Doğu'daki, daha doğrusu yarı-sömürge tipi faşist ülkelerdeki protestoların şiddet yüklü olması, protesto ettikleri yapının hukuksuz ve şiddet yüklü olmasından ve protestoları şiddetle bastırmasından kaynaklıyor. Bizde Batı'daki gibi güle oynaya protesto yaparsan kimse seni ciddiye almaz, hatta dalga geçilirsin. Örneğin, zamanında ''Sürekli aydınlık için 1 dakika karanklık'' eylemleri yapılmıştı. Hiç şiddet içermiyordu. Ne oldu peki? Erbakan bu protestoları ciddiye mi aldı? Bilakis, ''Gulu gulu dansı yapıyorlar'' dedi! Bizdeki protestolarda anne karnındaki bebekler öldürüldüğünde bile devleti yönetenler ve onların yandaşı liberal-muhafazakar medya bu durumu eleştirmek ya da talepleri ciddiye almak yerine katil polise sahip çıkan, hatta hamile kadının protestoda ne işi olduğunu sorgulayan ya da bebeğinin babasının belli olup olmadığını mevzu eden bir düzeysizlik ve vicdansızlık içinde. Bizdeki protestoların hiçbirinde silah kullanılmıyor. En fazla bayrak sopası ve yumurta kullanılıyor ama devletin kolluk güçlerinin şiddeti ortadadır. İnsan vurmaktan biber gazına, gaz bombalarından bayıltana dek coplamaya kadar herşey var. Barışçıl da olsan karşındaki faşistse şiddete maruz kalıyorsun.
Alt 07-05-2011, 18:26
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Atladığınız pekçok nokta var.Protestoya karşı devlet güçlerinin yaklaşımı protestonun içeriği ile ilgilidir.Protestonun muhatabının dünya görüşü ile ilgili değildir.

Batının yakın tarihi ve bugünü hak ihlalleri ile vahşi cinayetlerle dolu olduğu gibi doğunun yakın tarihi ve bugünü en sert protestolara musamaha ile doludur.

En son 1 Mayıs'ta Türkiye'de (Hopa ve Elazığ hariç) devlet şiddeti uygulanmazken batıda özellikle demokrasinin en iyi uygulandığı Almanya gibi ülkelerde devlet şiddeti hat safhada uygulanmıştır.Almanya'nın geçmişi de yargısız infazlarla doludur.RAF hala belleklerden silinmemiştir.

BD' de günümüzde Siu yerlileri hala ibadetlerinde kısıtlamalarla karşılaşmaktadır.80'lerin sonuna kadar Siu'ların toplantı ve ibadet yapma hakkı yoktu.Geçen yıllarda tek taraflı olarak federosyandan ayrılma talepleri yerine getirilmemiştir.Aynı şekilde 70 ler ve 80 lerde BD ler ordusu üniversitelere ateş açmış silahsız öğrencileri katletmiş siyahlar üzerinde tam bir terör estirmiştir.BD' nin uyguladığı şiddet sonucu karşı şiddeti doğurmuştur.Barış yanlısı üniversite öğrencilerinin katledilmesi Amarika Birleşik Devletleri Devrimci Komünist Partisi üyelerine karşı başlatılan sürek avı Karakaplanlara yapılan kaçırma işkence tecavüz gibi insanlık dışı olaylar ABD de şiddet hareketlerine birkaç örnektir.

İngiltere'nin İrlanda'lı protestoculara uyguladığı devlet şiddeti İRA'nın doğmasına yol açmıştır.Demokrasinin en iyi uygulandığı İngiltere tamamen barışçıl olan gösteriye ateş açmakta terettüt etmemiştir.İspanya hala krallıkla yönetilen ispanya BASK halknın topraklarını kralın özel mülkü saydığından iade etmemektedir.İspanya Krallığı özgürlük isteyen ETA ya karşı hertürlü şiddete başvurmaktan çekinmemektedir.Başkasının toprağında krallığa bağlı silahlı birlikler var iken Bask halkının silahlı birliklerinin teslimini ve dağıtılmasını istemektedir.Demokratik seçimlerde halk Krallığı istemediğini beyan edince halka karşı şiddet kullanmaktan çekinmemiş ve halkına açtığı savaşta Avrupa ülkelerinin ve BD nin tam desteğini almıştır.

Kısacası şiddete maruz kalmanız ya da ay çok hoşlar tepkisi ile karşılaşmanız talepleriniz ile ilgilidir.
Alt 08-05-2011, 01:08
Squall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Squall Squall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Freddie´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bizde Batı'daki gibi güle oynaya protesto yaparsan kimse seni ciddiye almaz, hatta dalga geçilirsin. Örneğin, zamanında ''Sürekli aydınlık için 1 dakika karanklık'' eylemleri yapılmıştı. Hiç şiddet içermiyordu. Ne oldu peki? Erbakan bu protestoları ciddiye mi aldı? Bilakis, ''Gulu gulu dansı yapıyorlar'' dedi! Bizdeki protestolarda anne karnındaki bebekler öldürüldüğünde bile devleti yönetenler ve onların yandaşı liberal-muhafazakar medya bu durumu eleştirmek ya da talepleri ciddiye almak yerine katil polise sahip çıkan, hatta hamile kadının protestoda ne işi olduğunu sorgulayan ya da bebeğinin babasının belli olup olmadığını mevzu eden bir düzeysizlik ve vicdansızlık içinde. Bizdeki protestoların hiçbirinde silah kullanılmıyor. En fazla bayrak sopası ve yumurta kullanılıyor ama devletin kolluk güçlerinin şiddeti ortadadır. İnsan vurmaktan biber gazına, gaz bombalarından bayıltana dek coplamaya kadar herşey var. Barışçıl da olsan karşındaki faşistse şiddete maruz kalıyorsun.
Buradaki önemli eleştirilere herhangi ciddi yanıtlar verilmemiş iken tekel işçilerinin yaşadıkları hala hafızlardan silinmemişken kalkıp "Bizde demokrasi yok arkadaş,karanlık güçler akepenin önüne taş koyuyor" demek berbat bir kamera şakası gibi duruyor ayrıca"Siz özgürlük isteyen marjinal gruplar alın biber gazanı da oturun oturduğunuz yerde ne güzel zengileşiyoruz işte"gibi yorumlar utanmadan yapılabiliyor.İnsanın"İçine ediyim böyle zenginliğin diyesi geliyor..Birde memleket polisten geçilmez oldu..her sene 10 bin 20 bin polis alınır oldu nedense güzide ülkemizde.

Konu Squall tarafından (08-05-2011 Saat 01:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-05-2011, 01:17
Yasaklandı

Squall´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Buradaki önemli eleştirilere herhangi ciddi yanıtlar verilmemiş iken
tekel işçilerinin yaşadıkları hala hafızlardan silinmemişken kalkıp "Bizde demokrasi yok arkadaş,karanlık güçler akepenin önüne taş koyuyor" demek berbat bir kamera şakası gibi duruyor ayrıca"Siz özgürlük isteyen marjinal gruplar alın biber gazanı da oturun oturduğunuz yerde ne güzel zengileşiyoruz işte"gibi yorumlar utanmadan yapılabiliyor.İnsanın"İçine ediyim böyle zenginliğin"diyesi geliyor..Birde memleket polisten geçilmez oldu..her sene 10 bin 20 bin polis alınır oldu nedense güzide ülkemizde.
tekel işçisi mevzu nedir ya
sadece bizim vergi paralarımıza göz dikmiş bir kaç uyanık
beleşe para istiyor
beleşçiler

aptal ülkemizde yoksul edebiyatı çok revaçtadır ama hiç bir tc vatandaşı devletin dağıttığı "beleş" paralarla ödediğimiz vergiler arasındaki bağı kurabilecek IQ seviyesine sahip değil

bir yerde "eğitim beleş olsun, şu bu beleş olsun, tekel işçisne beleş, emekliye beleş" diyen adam bir diğer yerde yüksek vergilerden şikayet eder..al kafasına kiremiti indir.. betonkafa zaten bişey de olmaz
Alt 08-05-2011, 01:37
Squall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Squall Squall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

tekel işçisi mevzu nedir ya
Tekel mevzusu ne mi??Dostum gerçekten senin gözün dönmüş..Seni emniyet müdürlüğünün başına geçmeye davet ediyorum..eminim ki senin döneminde biber gazı kullanımı 2 katına çıkarılıp "beleşçi uyanık anarşist işçilerimiz" hak ettikleri şekilde itinayla coplanacaklardır.
hiç bir tc vatandaşı devletin dağıttığı "beleş" paralarla ödediğimiz vergiler arasındaki bağı kurabilecek IQ seviyesine sahip değil
Demek aradaki bağı bulan yegane Türk evladı sensin..gerçek bir dahi olmalısın!!!
Alt 07-05-2011, 17:55
Yasaklandı

freddie asıl mevzu bu coğrafyada demokrasi olmaması

daha ülkenin %20 sini oluşturan koca bir azınlığa azınlık hakları vermiyorsan,
ya da 50 yıldır olağanüstü hal uyguluyorsan
40 yıldır iktidardaysan
tek partili bir rejimsen
tabiki batılılar gibi protestolarında ince ayar demorkatik haklar değil çok daha temel demokratik mevzuların kavgasını yaparsın

libya gibi hatta protestocularla devlet iç savaşa bile girer

dikkat çekmek istediğim sadece protesttonun barışçı ve panayır gibi olması değildi... ayrıca aradaki konuların da farkıydı

amerika ve kanadada tek partili diktatörlükler yok, azınlıkların hakları da inkar edilmiyor.. insan hakları demokrasi bilfiil kurulmuş.. böyle olunca bütün mevzuları da "kürtaj yasak mı olsun, okullarda evrimin yanında yaratılışçık da öğretilsin mi" gibi ince ayar mevzular

biz daha burda anayasamızı bile yapamamışız

askerin yaptığı anayasa duruyor, onu daha değiştirecez de adam gibi anayasa yapacaz

amerika ise 200 senedir aynı anayasasıyla duruyor.. gayet sağlam bir anayasa işte 21. yüzyıla adamları taşıyor ve aksamıyor

ilk maddesi ifade özgürlüğü olan bir anayasa tabi boru değil

sen de kalkmış bize aptal marjinal komunistlerin eylemlerinden bahsediyorsun

komunist hayallerin devri geçti

dünyanın gittiği yönü görmemekte ısrar ediyorsun

ve yaptığın yorumda solcu protestoları anlatıyorsun... sanki bir değerleri varmış gibi... onların tek fonksiyonu o hayatsız üni gençliğine geçici bir "ben de bir boka yarıyorum" duygusu vermek, zaten iki sene sonra o genç de iş hayatına atıldığında komunist hayalleri bir kenara bırakıyor..

toplam oyunuz yüzde 1 freddie... burda önemli meseleleri konuşalım lütfen...
Alt 07-05-2011, 18:53
Yasaklandı

ne biçim yer burası ya

ateist forumlarında ne diye çoğunluk katılımcı en marjinal ve radikal şekilde komunist anarşist falan olmak zorunda?

adam gibi sosyaldemokrat falan olsanız olmuyor mu?

ama burası türkiye

burda aklı başında adamı mumla ararsın işte
Alt 07-05-2011, 19:05
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ludwig, şu üslubunu düzelt, ben seni düzelteceğim yoksa.
Demokrasi olmamasına vurgu yaptığını söylüyorsun. Niye yok demokrasi? Bunu da düşündün mü? Senin piyasanın, özel mülkiyetinin çıkarları tehlikeye düşünce kitleleri sindirmek için darbeler yapıp askeri diktatörlükler kurduğunuz için yok olabilir mi? Milliyetçi, militarist ve azınlıkları yok sayan zihniyetin temelinde de bu askeri diktatörlüklerin topluma olan yozlaştırıcı etkisi yok mu? Biraz olsun düşün...

onların tek fonksiyonu o hayatsız üni gençliğine geçici bir "ben de bir boka yarıyorum" duygusu vermek, zaten iki sene sonra o genç de iş hayatına atıldığında komunist hayalleri bir kenara bırakıyor..
Bu tümüyle sen ve senin gibilerin uydurduğu bir yalan. Ben öğrenciyken bana da çok söylerdiniz, ''iş hayatına girince bırakacaksın bunları; öğrencilik hevesi bunlar'' v.s. diye.
Bir yıldır iş hayatındayım ve eskiden savunduğumu şimdi iki kat savunuyorum. Siz sadece yalan söylüyor, gerçekleri çapıtıyorsunuz. Ben şu an bir işte çalışıyorum ama hiç de ''bir b.ka yarıyormuşum'' gibi hissetmiyorum. Bilakis, boyun eğdirilmiş, kıstırılmış, son damlasına dek suyu çıkarılmak üzere sıkılıyor gibi hissediyorum. Bir b.ka yaramayan, bu işe yaramazlığını da bu sistemi canhıraş savunarak bastırmaya kalkan bizzat sen ve senin gibiler.
Alt 07-05-2011, 19:46
Yasaklandı

freddie güzel kardeşim

madem piyasa sermaye falan olunca demokrasi olmuyor, amerika'da, ingiltere'de ve bilimum batı ülkelerinde nasıl olmuş ikisi birden?

ikinci olarak...

diyorsun ki çalışan olarak kıstırılmış, suyu sıkılmış falan hissediyorum

bak kardeşim

birincisi sosyalizmde bu farklı olmaz.. sosyalizmde de insanlar çalıştırılıyor, hem de bu sefer senin ne meslek yapacağına bile devlet karar veriyor.. ayrıca o sistemde sendikal hakların da yok.. çünkü zaten sosyalizm olduğu için hesapta devlet senin için en iyisini düşünüyor.. ya da öyle ummak zorundasın!!!

ikincisi..

kapitalist sistemde çalışanların yaptığı işin değeri o bölgesel piyasanın arzı ve talebi belirler.. fakir bir ülkede yaşayıp zengin ülkedeki çalışanlar gibi yaşamayı talep etmek gerçekçi mi?

ülkeler kalkındıkça ekoonomileri büyüdükçe çalışanların durumu da düzelir

gelişmiş ülkelerde de bir zamanlar sefildiler

şunu da unutma ki kimse sana piyasa kattığından fazlasını almanı da kabul etmek zorunda değil

senin yaşam standardını belirleyen piyasa kattığın değer.. o değerle piyasada diğer sunulanları alma hakkın oluyor

fakir bir ülkedeysen ülke iyice kalkınana kadar da çalışanların suyu sıkılacak tabi, bu allahın emri

yoksa ekonomik büyüme nasıl olacak?

bak türkiyenin büyüme grafiği

gördüğün gibi iyiye gidiyor

senin çocukların ve torunların bugünkü canada falan gibi bir ekonomik refaha kavuşacak

sosyalizmde ise nesiller boyu aynı sefalet devam eder

üstüne bir de devletten gizli polisten korkarak yaşarsın

Önerilen Siteler