Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-03-2013, 23:15
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın Murat Kendi kendine ne demek??? Mesela bir anda poff diye bir kedinin ortada belirmesi mi??? Elbette doğada böyle bir şey göremezsin. Süreci 3.5 milyar yıl önce koaservatlara kadar getirmen gerekir. Bu birbirinden kopuk olmayan bağlantılı bir süreçtir.

Herşeyin elbette bir sebebi var ama en baştaki sebebi tanrıya bağlamak kişisel inançtır. Çünkü tanrının ne olduğu hakkında hiç bir bilgiye sahip olamayız. Bu bir fikirdir sadece. Üstelik hiç bir ölcüm cihazı buralarda işlemez.

En güzeli doğal sebep sonuç ilişkilerini inceleyip işe yarar kuramlar oluşturmak. Sen yine tanrına tap bişey diyen yok. Ama biz böyle bir fikre ihtiyaç duymuyoruz yahu anlayın artık..

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 17-03-2013, 23:19
crazy_pretty_murat crazy_pretty_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Taylan;
Bulaşık örneğimi okudun demi.Ben bulaşığı kimin yıkadığını soruyorum.Kendi kendine yıkanamaz diyorum.Ama bana bulaşığın nasıl yıkandığı anlatılarak,onu kimsenin yıkamadığı söyleniyor.İstediğin kadar anlat.Tabaklar şurdan geldi.Su yer altından geldi.Deterjanı babam aldı.Süngeri ablam aldı.İstediğini anlat bana ama o bulaşıkların bir insan tarafından yıkanmadığını ispat edemezsin.Sen bana bunu ispat etmeye çalışıyorsun dostum.Tesadüf kelimesinin adını değiştirmeyelim.Veya kelimenin başına sonuna süslü püslü kelimeler koyarak mantıklı konuşuyormuşuz havasına girip tesadüfe inanılan bir şeye başka isim koymayalım.(Taylan ayrıca amacımı söylemiştim.Amacım ateistdi tanrıya inandırmak değil.)
Alt 17-03-2013, 23:22
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

crazy_pretty_murat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
qlause,sana çok şey yazdım çok şey sordum ama komple sildim mesajı.Boşuna yazdığımı düşündüm.Sana cevap yazmama gerek olmadığını söylemekle beraber,cevap yazmak istemediğimi de nedense belirtmek istedim.k.i.b dostum.
Demek öyle, tabi ki cevap verme mecburiyetin yok.
Alt 17-03-2013, 23:23
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Cidden zor adamsın ya...

Benim söylediklerimi anlamadın herhalde...

Bulaşığı kimin yıkadığıyla ilgili değiliz. Bununla ilgilenmiyor oluşumuzun sebebi bir varsayım olması ile alakalı. Bilimsel yöntemlerle tespit edilemeyişi. Dolayısıyla böyle bir varsayıma ihtiyaç duymuyor oluşumuz.

Tekrar söyleyeyim de iyice anlaşılsın bari. Evreni neyin veya kimlerin yarattığını bilmiyoruz. Bununla ilgili değiliz çünkü bununla ilgili verilere ulaşabilecek bir bilimsel yöntem YOK.

Biz evrenin oluşumundan sonraki sürecin evrimiyle ilgileniyoruz.

İster varlık yaratmış olsun ister rastlantı eseri oluşmuş olsun elimizdeki maddeyi incelemek için doğal bir mekanizmaya ihtiyaç var. Onun da adı EVRİM.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 17-03-2013, 23:30
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulaşık yıkamakla, evren yaratmayı bir tutman ilginç gerçekten.

O halde bende sana böyle bir soru sorayım:

"Bulaşıkları bulaşık makinesi yıkıyor ve madem bulaşıkları yıkayan Tanrı o halde bulaşık makinesi Tanrı, peki bir makineyi tasarlayan biri olduğuna göre Tanrıyı tasarlayan kim?"
Alt 17-03-2013, 23:48
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Herşeyi bir sebeple olduğunu düşünüyoruz çünkü.Lap diye yarattığını iddaa eden yok.Bu soru şuna benzer."İnsan neden bebek oluyor.Lap diye 10 yaşında neden olmuyor.Ergenliğe girme ile bebeğin çıkma sırasında neden 10 sene var" sorusuna benzer.İnsanlar ortalama olarak 20 yaşına kadar uzuyor ve vücudu anca yerli yerine oturuyor.Bana neden 20 yaşında doğmuyor diyemeceğin gibi bunuda diyemezsin.Nasıl bir insanın tam yerli yerine oturup gelişmesi için 20 seneye ihtiyacı varsa,nasıl dikilmiş olan bir fidanın ağaç olması için 10-15 seneye ihtiyacı varsa demek ki evrenin tam yerli yerine oturması içinde 14 milyar seneye ihtiyacı varmış.
Yukarıda yazdığın mesajın kendi argümanlarını çürüttüğünü farkında olmalısın.

Daha önceki mesajımda evrendeki kronolojik sıralamanın yaradılış iddiasını çürüttüğünü belirtmiştim. Sizin iddianıza göre güneş, yaşamı desteklediği için oradaydı. Bu iddianıza göre aralarında fazla bir zaman farkı olmadan ortaya çıkmış olmaları gerekirdi. Ancak yine belirttiğim gibi, bırakın yaşamı, dünyanın ortaya çıkması bile oldukça ileri bir zamana denk geliyordu.

Gelelim mesajınızın kendi argümanınızı çürütmesine. Sizin de belirttiğiniz gibi evrendeki varlıkların belirli bir sıralama ve zaman içinde ortaya çıkmış olmaları gerekir. Bu bakımdan, yetişkin hali budur diyerek bir insanın 30 yaşında ortaya çıkması mantıklı olmayacaktır. Ancak bu düzen yaratılış hikayesi tarafından ihlal edilir. Nasıl mı?

FUSSİLET 41/10. Yeryüzüne üstünden ağır baskılar (dağlar) yerleştirdi, onu bereketli kıldı; arayıp soranlar için gıdalarını tam (toplam) dört gün içinde yetiştirmesi kanununu koydu (takdir etti).

FUSSİLET 41/11. Sonra, duman halinde bulunan göğe yöneldi, ona ve yeryüzüne: "İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin" dedi. İkisi de: "İsteyerek geldik" dediler.

FUSSİLET 41/12. Böylece onları, iki gün içinde yedi göğe tamamladı ve her göğün işini kendisine bildirdi. Yakın göğü ışıklarla donattık ve bozulmaktan koruduk. İşte bu, bilen, güçlü olan Allah’ın kanunudur.

Buna göre, Yeryüzünün yaratılmasından daha sonra sıra gökyüzüne ve içindekilere gelmiştir. Bu durumda, gök cisimlerinin yaşının yeryüzünden daha genç olması beklenir. Peki durum böyle midir? Elbette hayır.

Peki bu durumda soruyorum:

1) Kurandaki yaratılış sırası hatalı mı verilmiştir?

2) Sizin yukarıda yazmış olduğunu belirli bir zaman ile olgunlaşma ve bu nedenle de olgun halde ortaya çıkmama meselesi bu ayette geçersiz midir? Eğer geçersiz ise yukarıda yazdıklarınızı geri alacak mısınız?

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 17-03-2013, 23:49
Üye

taylan;o zaman sorun yok.ben amacımın dışında hareket edip laf kalabalığı yapmayı istemem.seninle anlastik problem kalmadı.sanada k.i.b dostum diyeyim.
Alt 18-03-2013, 00:02
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Neva big bang bir örnekti sadece.

Benim demek istediğim şu anda bilmediğimiz şeyler için tanrı kavramını çıkarmak mantıklı değil.Tamam ama kaseti en başa sardığımızda mantıksal olarak yoktan var olmuş olan birşey söz konusu.

"Yoktan varolmak, sadece insanlarin algilarina yonelik niteledigi bir tanimdir." yalnız en baştaki yoktan var olma konusunda birşeylerin oluştuğundan kaçıyor gibi gördüm seni ama maalesef mantıksal olarak ortaya bu sonuç çıkıyor.

Yoktan var olmuş olan birşeyi tanrı yapmadı dersek,şu anda da en başta olduğu gibi kendi kendine sebepsiz oluşan birşeyler görürdük.Ama görmüyoruz.Ney görürsek onun bir adım öncesini biliyoruz.Yoktan var olan birşey söz konusu değil.Ben neyi baz alarak en başta oluşan şeyleri tanrı yapmadı diyecem.
Bilmediginiz herseye sayet Tanri kavramini yapistirirsaniz, asil mantiksiz olan budur. Bilmiyorsaniz, bilmiyorum dersiniz, bu cok zor birsey degil ki!?

Kaseti basa da sarsaniz, yoktan varolus gibi bir durum soz konusu degil. Cunku bildiklerimiz var. Bunlari bildigimiz halde de reddedecek duzeyde degiliz.

Hayir, birseyden kaciyor degiliz ki!?

Siz "yoktan varolmak" kavramindan bahsettiniz cunku iddianiz bu, ben de size cevap olarak, bu, insanlarin algisina yonelik bir tanimdir dedim. Anlasilamayan bir yer var mi?

Zira nedenselliklere Tanri demektesiniz.(yukarda da yazmistim.)

Burada kacmiyor, bilakis, nedenselliklere nicin Tanri dediginizi bize ispat etmeniz gerekir.

Yani bulasik orneginize bakacak olursaniz, cesitli yonlerini dizmeden once, bulasik kavramini, kavram olarak aciklamaniz gerekir, cunku ona bulasik diyen sizsiniz zaten.

Once bir acin, bulasik nedir?

Bu nedenle, nedenselliklere Tanri diyorsunuz iste.
Alt 18-03-2013, 00:13
Üye

istatistik sorun güzel.ama ben kafama göre birşey söylemiyorum.bildiğim şeylerin verdiğim orneklerin dahi başka bir kaynaktan okuyup aklıma giren şeylerle konuşuyorum.yani benim daha önce kaynagından örnek vermiş olduğum yerdede bu değilde buna benzer bi soru ile konuya devam edilmiş ve bunun cevabıda verilmistir.tabii onun üstüne yine bi soru gelmiş uzamışta uzamiş fakat bu bir müslümanla deistin tartışması sonucu ileriye gitmiş yani bu konuya girmek istemiyorum.şöyle istemiyorum bir ateist ile bir inanırın tartışması bu olmaz.yani şunu diyecem.bu cevabı bir müslüman değil bir hindu söylese ne derdin veya bir başka dinlere mensup olan birisi dese ne derdin.onu soyle bana.kuranla cevap verme bana.ben sana Allahın varlığını ispat etmeye çalışmıyorum ki.
Alt 18-03-2013, 00:32
bozok6666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bozok6666 bozok6666 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bozok6666 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

yazılan mesajları bir kısmını okudum sn crazy_pretty_murat bing bang neden 14 milyar yıl önce oldu diyor neden 1 trilyon yıl önce değil ne tetikledi bu yogun enerjiyi patladı bir hareket madde zaman vs... oluştu.
Bazı arkadaşlar hala yoğun bir enerji vardı evren ondan oluştu diyor bu enerjinin başlangıçı yokmu ezeli öncesi yoksa , neden 14 milyar yıl önce kendini gösterdi 14 katrilyonda olabilirdi sonuç yine değişmezdi zamanla ifade ettiğimiz bir başlangıcı var siz farkında olmadan başlangıcı olan doğayı maddeyi tanrı yerine koyuyorsunuz ama sizin tanrınızı yaratan ezeli sonu olmayan bir tanrı var bunun başka çıkış yolu yok olmak zorunda adına isa ,zeus ,tanrı,Allah dersiniz bu ayrı konuda tartışılır.
sn Neva evrende madde olmayan birşey gösterin demişsiniz bir mesajınızda yanlış anlamadıysam mesajınızı evrenin sadece %4 bizim bildiğimiz madde oluşturuyor geri kalanının tesbitini bile evrenimiz üzerindeki etkisinden yola çıkarak biliyoruz gösterin dediğiniz şey evrenin küçük bir kısmı sadece.

Önerilen Siteler