Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-08-2009, 23:46
mayonez mayonez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İnsanoğlu evrimini tamamladı mı?

LONDRA - Guardian gazetesinin haberine göre, Londra College Üniversitesi’nden Jones, konuyla ilgili verdiği konferansta, insan evriminin sona ermesinin nedenlerinden birinin, erkeklerin üreme yaşlarının giderek düşmesi olduğunu söyledi.

Batı toplumlarında erkeklerin geç yaşlarda baba olduklarını ancak giderek daha az “yaşlı baba” görüldüğünü kaydeden Jones, bunun da genetik mutasyon ihtimalini azalttığını belirtti.

Evrimin, “doğal eleme, mutasyon ve rastgele değişim” şeklinde üç mekanizması olduğunu söyleyen Jones, günümüzün koşullarında bu üç mekanizmanın da etkisini yitirdiğini anlattı.

Jones, insanların yaşam sürelerinin giderek uzaması, doğan çocukların yüzde 98’inin en az 21 yaşına kadar yaşaması ve hastalıklarla etkili mücadelenin “doğal eleme”yi artık neredeyse devre dışı bıraktığını kaydetti.

Mutasyonun da yavaşladığını belirten Jones, bunun en önemli nedeninin de batı toplumlarında “yaşlı babaların” sayısının azalması olduğunu vurguladı. Jones, batı toplumlarında erkeklerde ortalama baba olma yaşının 29 olduğunu, bu yaşlardaki erkeklerde, yaşlı erkeklere kıyasla mutasyona uğramış sperm sayısının düşük olduğunu belirtti.

Jones ayrıca, insanların hayvanlara kıyasla olması gerekenden 10 bin kat daha yaygın olduğunu ve bunu da tarıma borçlu olduğunu kaydetti. Tarım olmasa dünyadaki insan sayısının bugün yarım milyon kadar olacağını belirten Jones, ancak küçük ve izole topluluklarda bazı genlerin hata sonucu kaybolmasıyla “rastgele değişim” görülebileceğini ifade etti.

Steve Jones, insanların gelecekte neye benzeyecekleri konusunda çok meraka kapılmamalarını, çünkü şu anda kalkınmış dünyadaki hallerinin zaten o aşamaya ulaştığını belirtti.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/461612.asp
Alt 03-08-2009, 01:52
tensiz.denek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tensiz.denek tensiz.denek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

tensiz.denek - MSN üzeri Mesaj gönder

Sayın mayonez,
Evrim konusunda başlıklar açıp tartışmalara katılmadığınızı gözlemliyorum. Tartışmalarımız sizin için akılcı-bilgilendirici oluyor mu?

Başlık konusunda, Steve Jones haklıdır. Evrimin en önemli mekanizmalarından biri olan doğal seçilimin çarkları insan ırkı için büyük oranda bozulmuştur. Bugün insanlar normal şartlarda hayatta kalma şansı düşük genlerle dahi tıptaki ilerlemeler sayesinde hayatta kalabiliyorlar. Bundan sonra da -küresel ısınma veya göktaşı çarpması gibi- küresel felaketler olmadığı sürece doğal seçilim çalışmayacaktır.

Fakat Steve Jones'un gözardı ettiği şey yapay seçilim mekanimasıdır. Ben zamanla, teknoloji daha da geliştikçe insan çocuklarının -özellikle fenotiplerinin- genetik kontrolünü yapmak için teknolojiye başvuracaklarını düşünüyorum. İnsanlar tarafından yapay olarak gen seçimi, süper-akıllı ve süper yakışıklı-güzel nesillerin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Tabiki bu durum yasalar kontrolünde belirli yüzdelerle sınırlandırılacaklardır. Fakat genler üzerinde yapacağımız %0.001 lik bir değişim bile genotipte büyük farklılıklar yaratacaktır.

İnsan olarak yaklaşık 120.000 yıllık geçmişimiz süresince çok fazla değişmedik, bundan sonra değişim genlerimizin tam kontrolüyle, hastalıklı genlerin çıkartılıp sağlıklı olanlarla değiştirilmesi ve yeni bağışıklıkların genlerde yapılacak nokta vuruşlu mutasyonlar sayesinde olacaktır. Bu değişiklikler ölüm riskini azaltacağı için evrimin başarılı değişim için gereken milyonlarca yıl süreli ölçeğin birimi nesillere kadar düşürecektir.

Bir 50-100 yıl sonra çocuklarımız bizlerden çok daha akıllı ve güzel olacaklardır. Belki teknolojik evrim onların 6 kollu olmalarını sağlamayacak -şüphesiz çinlilerin işine yarardı bu durum- fakat onları genetik rahatsızlıklardan arındıracaktır, hastalıkalra daha dayanıklı yapacaktır. Ve -kim bilir-, bilgisayarlarla ve elektronik kontrol aygıtlarıyla daha kolay etkileşim sağlamak için genlerimizde yaptığımız değişiklikler vücudumuzda kablo soketi organı, biyoenerji-elektrik enerjisi dönüşüm organı gibi fazladan organlara sahip olmamızı sağlayacak ve o zaman gerçek ve sanal hayatların daha hızlı evrimine doğru bütün kapılar ardına kadar açılacaklardır.

İnsan durmadıkça evrim de durmaz.

Saygılar,

... sadece çok büyük bir zeka saçma düşüncelerin içine mantık üfleyebilir. [Milan Kundera]
Alt 03-08-2009, 02:09
Ki-Adi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ki-Adi Ki-Adi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bence de evrimin durması gibi bişi söz konusu olamaz çünkü son 5bin yıla göre konuşsak bile bu evrim için çok çok kısa bir süredir. En fazla diyebileceğimiz evrimin yavaşlamasıdır. Bana kalırsa bunun en büyük sebebi insan nüfüsunun aşır artmasıdır. Evrimin hızladığı zaman nufusun çok fazla azaldığı zamanlardır.

...sonuç olarak, şu ya da bu, bir zamanlar yoktan varolmuş zorundaydı...
Alt 03-08-2009, 02:17
mayonez mayonez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

tensiz.denek´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın mayonez,
Evrim konusunda başlıklar açıp tartışmalara katılmadığınızı gözlemliyorum. Tartışmalarımız sizin için akılcı-bilgilendirici oluyor mu?

Başlık konusunda, Steve Jones haklıdır. Evrimin en önemli mekanizmalarından biri olan doğal seçilimin çarkları insan ırkı için büyük oranda bozulmuştur. Bugün insanlar normal şartlarda hayatta kalma şansı düşük genlerle dahi tıptaki ilerlemeler sayesinde hayatta kalabiliyorlar. Bundan sonra da -küresel ısınma veya göktaşı çarpması gibi- küresel felaketler olmadığı sürece doğal seçilim çalışmayacaktır.

Fakat Steve Jones'un gözardı ettiği şey yapay seçilim mekanimasıdır. Ben zamanla, teknoloji daha da geliştikçe insan çocuklarının -özellikle fenotiplerinin- genetik kontrolünü yapmak için teknolojiye başvuracaklarını düşünüyorum. İnsanlar tarafından yapay olarak gen seçimi, süper-akıllı ve süper yakışıklı-güzel nesillerin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Tabiki bu durum yasalar kontrolünde belirli yüzdelerle sınırlandırılacaklardır. Fakat genler üzerinde yapacağımız %0.001 lik bir değişim bile genotipte büyük farklılıklar yaratacaktır.

İnsan olarak yaklaşık 120.000 yıllık geçmişimiz süresince çok fazla değişmedik, bundan sonra değişim genlerimizin tam kontrolüyle, hastalıklı genlerin çıkartılıp sağlıklı olanlarla değiştirilmesi ve yeni bağışıklıkların genlerde yapılacak nokta vuruşlu mutasyonlar sayesinde olacaktır. Bu değişiklikler ölüm riskini azaltacağı için evrimin başarılı değişim için gereken milyonlarca yıl süreli ölçeğin birimi nesillere kadar düşürecektir.

Bir 50-100 yıl sonra çocuklarımız bizlerden çok daha akıllı ve güzel olacaklardır. Belki teknolojik evrim onların 6 kollu olmalarını sağlamayacak -şüphesiz çinlilerin işine yarardı bu durum- fakat onları genetik rahatsızlıklardan arındıracaktır, hastalıkalra daha dayanıklı yapacaktır. Ve -kim bilir-, bilgisayarlarla ve elektronik kontrol aygıtlarıyla daha kolay etkileşim sağlamak için genlerimizde yaptığımız değişiklikler vücudumuzda kablo soketi organı, biyoenerji-elektrik enerjisi dönüşüm organı gibi fazladan organlara sahip olmamızı sağlayacak ve o zaman gerçek ve sanal hayatların daha hızlı evrimine doğru bütün kapılar ardına kadar açılacaklardır.

İnsan durmadıkça evrim de durmaz.

Saygılar,
Selam

Öncelikle sakın ha beni yanlış anlama sizin verdiğin cevaplardan ben yeteri kadar bilgilendiğimi düşünüyorum. Fakat her yazılana beni mazur görünki cevap verme şansım olmuyor. Açtığım bazı konularda konu başka yerlere sapıyor bu yüzden de ne bileyim birşeyler yazmak içimden gelmiyor. Umarım beni mazur görürsün diyorum. önce dediğim gibi umarım yanlış anlamazsın. Bu kardeşinizi de bu şekilde kabul ederseniz kardeşinizi memnun etmiş olursunuz.

Konu mayonez tarafından (03-08-2009 Saat 02:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-08-2009, 09:35
tensiz.denek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tensiz.denek tensiz.denek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

tensiz.denek - MSN üzeri Mesaj gönder

mayonez´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fakat her yazılana beni mazur görünki cevap verme şansım olmuyor. Açtığım bazı konularda konu başka yerlere sapıyor bu yüzden de ne bileyim birşeyler yazmak içimden gelmiyor.
Sayın mayonez,
Konu başlığının sahibi olarak, konu başka yerlere saptığında onu toparlayabilir veya tartışmayı istediğiniz yöne çekebilirsiniz. Önemli olan paylaşımdır. Soru sormaktan veya cevap yazmaktan çekinmeyin,
Saygılar,

... sadece çok büyük bir zeka saçma düşüncelerin içine mantık üfleyebilir. [Milan Kundera]

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil