Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-04-2020, 11:31
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Lüks, övünme, insan üstü görünme,ve din gerçekten din bu mu. Krallar, Padişahlar, şahlar ve kraliçeler özel üretim mi. Ne kadar görgüsüzlük halbuki bir tas çorba bir hırka diye propaganda yapıyorlar.

Bir gün her kes ölecek ve adından söz edilecek acaba nasıl anılacaklar. Lüks içinde yüzen müslüman lar esaret altında fakir yaşayan halkları. Tarih her şeyi yazar.
Alt 01-04-2020, 17:27
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu da insanı savunmak hemde bütün insanlığı..
Sn.kartopu;antikomünist değilim,antihümanistim..Siz ve öcü gördüğünüz kapitalizmi savunan liberaller,insandan yanasınız..İnsana bir şekil vermek için uğraşıyorsunuz..İnsanı rahat ettirmeye çalışıyorsunuz..Ben insandan yana değilim..
Sizler ısrarla sorunun kapitalizmde olduğunu söylüyorsunuz,ben ise asıl sorunun insan olduğunu söylüyorum..
Bir teşbih yapacağım..
Türkiye'de şu an,bir muhalif olarak sorunu akp olarak mı görelim yoksa din olarak mı?
Sorun akp değil,sorun dindir..Akp gider,başka parti gelir ama din kurumu olduğu gibi kalırsa;sorun dediğiniz şeylerden kurtulamazsınız..

Sosyalist-komünist-anarşist insanlar da sorunu sistem/rejim/kapitalizm olarak görüyorlar/gösteriyorlar..Halbuki asıl sorun kapitalizm denilen şeyi yaratan insandır..
Alt 02-04-2020, 06:02
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İlk 10 ülke içinde olup da vatandaşına para vermeyen tek ülke biziz!

2020'nin ilk yarısında küresel ekonomiyi resesyona sokması beklenen koronavirüs salgını ile mücadelede merkez bankaları faiz indirimlerine devam ederken, hükümetleri ardı ardına reel sektörlerini ve çalışanlarını destekleyecek teşvik paketleri açıkladı.

Tüm dünyada 1 milyona yaklaşan insanda, Türkiye’de ise 15,679 kişide görülen koronavirüsün, karantinalar, şirket kapatmaları, zorunlu iş bırakmalar ve olağanüstü hâller nedeniyle ekonomide neden olacağı yıkıma karşılık ülkeler birer birer destek paketlerini açıklıyor.

1) ABD’den 2,2 Trilyon $!

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ile salgın nedeniyle zarara uğrayan kişi ve işletmelerin sübvanse edilmesini öngören 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı.

ABD Senatosu'nda çarşamba, Temsilciler Meclisi'nde de cuma günü kabul edilen tasarı, en son Başkan Donald Trump'ın masasına geldi.

Trump, Oval Ofis'te Başkan Yardımcısı Mike Pence, Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in yanı sıra bazı kabine ve kongre üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle söz konusu yasa tasarısını onayladı.

ABD Başkanı Trump, burada yaptığı konuşmada, "Bir araya gelip, Amerika'nın çıkarlarını her şeyin üzerine koydukları için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler'e teşekkür etmek istiyorum." ifadesini kullandı.

Törenin ardından Twitter'dan da açıklama yapan Trump, "Bugün, ABD tarihindeki en büyük ekonomik paket olan teşvik paketini onayladım. Bu, bugüne kadar imzalanan en büyük paketin bile 2 katı. 2,2 trilyon dolarlık bu paket, ülkemizdeki aileler, çalışanlar ve işletmelere acilen ihtiyaç duydukları ekonomik desteği sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bkz:

2) Avrupa Merkez Bankası’ndan 820 milyar $!

Avrupa’ya bakıldığında ise Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüsün etkileriyle boğuşan Euro Bölgesi ekonomisini korumak için 750 milyar euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı. Üstelik ekonomisi 2008’den bu yana tam anlamıyla toparlanamayan Yunanistan'ın kamu borcu mevcut kurallardan muaf tutularak programa dahil edilecek.

AMB’den geçen hafta yapılan açıklamada hanelere ve şirketlere ucuz kredi verebilmeleri için bankalara ucuz para sağlanacağını, var olan imkanlar kapsamında sağlanan paranın maliyetinin de düşürüleceği ifade edilmişti.

3) İtalya, Corona virüsten zarar gören ekonomisine destek olmak için 25 milyar Euro'luk paketi onayladı!

Koronavirüs salgını Çin’de yavaşlarken, yeni merkezi İtalya’da giderek güçleniyor. Yaklaşık 13,155 kişinin yaşamını yitirdiği ülke, Avrupa’nın borçluluk oranı en yüksek ülkelerinden. Fakat İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte Conte, Avrupa'daki Corona virüs salgınından en kötü etkilenen ülkesinin ekonomisini desteklemek için 25 milyar euro (27.80 milyar dolar) değerinde ekonomik destek paketi kararnamesini onayladığını açıkladı.

Conte, Corona virüs krizinden dolayı sıkıntıya düşen işletmeleri desteklemek için şu ana kadar alınan tedbirlerin yeterli olmadığını ve gerekirse tekrar müdahalede bulunabileceklerini açıklamış ve Corriere della Sera'ya verdiği röportajda, "Alınan tedbirler yeterli değil. (Virüsten) kaynaklı tahribat ciddi ve geniş çaplı olacak. Gerçek bir yeniden inşa planı gerekebilir" demişti.

NOT. Utan Conte, utan!

Titus, babası Vespasian'ın 23 Haziran'da ölümü nedeniyle 24 Haziran'da tahta geçti. Bu tarihten sonra Roma'da Senato seçimi vardı. Tüm Roma buna odaklanmışken Vezüv Yanardağı, Napoli Körfezi etrafındaki Pompeii ve Herculaneum gibi şehirler ve sayfiye yerlerindeki hayatları ve binaları yerle bir etti. Fakat İmparatorlukta bu olayın hangi ay ve günde olduğuna ilişkin herhangi bir kayıt yoktur. Genç Plinius'a göre 24 Ağustos 79'da oldu. Ama buna itibar edilmez.

Tarihçiler, Pompeii ve Herculaneum'u haritan silen Vezüv'ün Titus'un dönemini lekelediğini söyler!

Solda Titus ve sağda Vezüv yanardağının patlaması görülüyor!

Titus, Pompeii'yi patlamadan hemen sonra ve ertesi yıl tekrar ziyaret etti ve faciaya maruz kalan ailelere Hazine'den kişisel olarak büyük miktarda para verdi!

80 yılında ise deprem ve vebanın vurduğu Roma'yı büyük bir yangın harabeye çevirdi. Titus, yine veba kadar, depremin ve yangının kurbanlarının acılarını hafifletmek için büyük miktarlarda para harcadı!

Fakat Conte'nin 25 milyar eurosu burada geçen "büyük miktar para"ların yanında çekirdek bile sayılmaz!

Bu konuda Titus'un Pompey'e M.S. 80'de 2. kez gitmeden önce açılışını yaptığı Kollezyum'u güzel bir örnek olarak verebilirim:

4) İspanya, Milli gelirinin yüzde 20’sini ayırdı!

Olağanüstü hâl ilan eden İspanya'da koronavirüs salgınının ekonomideki etkileri nedeniyle 200 milyar euro hacminde bir kurtarma paketi hazırlandı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bu rakamın ülkenin toplam milli gelirinin yüzde 20'sine tekabül ettiğini söyledi.
Sanchez, krizden etkilenen işletmelerin ödemelerinin askıya alınabileceğini, ayrıca yaşlı ve tehlike altındaki kişilerin bakımı için de 600 milyon euronun üzerinde bütçe ayrıldığını kaydetti.

5) Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı!

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip corona virüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulunun salgının ekonomik etkisini hafifletmek için 750 milyar euroluk bir yardım paketini ve 156 milyar avroluk ek bütçeyi onayladığı belirtildi. Buna göre, Alman hükümeti yeni borçlanmaya giderek, ülkede yeni borçlanmaya gerek duyulmayan bir durum olarak ifade edilen "kara sıfır" (black zero) politikasına son vermiş olacak.

6) İngiltere, 362 milyar Sterlin ayırdı!

İngiltere hükümeti corona virüsü pandemisine karşı yeni ekonomik önlemlerini açıkladı: Çalışamayanların maaşını 3 ay devlet ödeyecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson‘ın bakanlarıyla yaptığı basın toplantısında yeni tip Corona Virüsü salgınının (Covid-19) İngiltere ekonomisine getireceği yüke karşı birtakım önlemler açıklandı.

Maliye Bakanı Rishi Sunak‘ın açıkladığı önlemler şu şekilde:

• İşe gitmeyen çalışanların maaşlarını, tavan maaşın yüzde 80’i ve 2.500 pound olmak üzere hükümet ödeyecek.
• Haziran ayının sonuna şirketlerin önümüzdeki çeyrek KDV ödemeleri ertelenecek. Bu ekonomiye 30 milyar pound enjekte edilmesi anlamına geliyor.
• Tüm vatandaşların gelir vergisi ödemeleri ertelenecek.
• Şirketlere işleri sekteye uğradığı için verilecek kredilere 12 ay boyunca faiz uygulanmayacak.
• Sosyal güvenlik ödemeleri önümüzdeki 12 ay boyunca 1000 pound artacak.
• Büyük şirketlerinden hisse alacağını, turizm ve hizmet sektörünün vergilerini 2020’de kaldıracağını, en küçük 700 bin firmaya 10’ar bin sterlin nakit para vereceğini ve konut kredisi ödemelerini üç ay erteleyeceğini açıklayan İngiltere’nin açıkladığı paketin değeri ise 362 milyar sterlin (412 milyar dolar).

Diğer ülkelerin açıkladığı teşvik paketlerinin dolar cinsinden yaklaşık değerlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE AÇIKLANAN TEŞVİK PAKETLERİ

Ülkeler-Teşvik Miktarı

ABD-1 trilyon dolar
Almanya-614 milyar dolar
İngiltere-412 milyar dolar
Fransa-373 milyar dolar
İspanya-216 milyar dolar
Kanada-82 milyar dolar
Polonya-51,3 milyar dolar
Çekya-40 milyar dolar
İsveç-29,2 milyar dolar
İtalya-27,3 milyar dolar
Birleşik Arap Emirlikleri-27,2 milyar dolar
Katar-23 milyar dolar
Japonya-19 milyar dolar
Hong Kong-15,5 milyar dolar
Türkiye-15,3 milyar dolar
Suudi Arabistan-13,3 milyar dolar
Tayland-12,2 milyar dolar
Bahreyn-11,4 milyar dolar
İsviçre-10,3 milyar dolar
Avustralya-9,85 milyar dolar
Güney Kore-9,1 milyar dolar
Yeni Zelanda-6,7 milyar dolar
Mısır-6,4 milyar dolar
Malezya-4,6 milyar dolar
Singapur-4,4 milyar dolar
Endonezya-3,97 milyar dolar
Litvanya-2,7 milyar dolar
Romanya-2,2 milyar dolar

Fakat biz, 15,3 milyar doları nasıl teşvik ediyoruz, biliyor musunuz?

Şöyle:

Yani pamuk eller cebe!

Aşağıda I-BAN numaralarımız mevcuttur:

Yani bizdeki para toplama mantığı şöyle oluyor:

Worldometer'de ilk 10 ülke (bırakın ilk 10'u, sonraki ülkelerin bile fersah fersah gerisinde kalıyoruz) içinde olup da vatandaşına para ver(e)meyen tek ülke biziz!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Konu upuaut tarafından (02-04-2020 Saat 06:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 02-04-2020, 13:16
Kıdemli Üye

Standart Kılıçdaroğlu: "KOVİD-19 kimsenin alevi-sünni olmasına bakmıyor!"

[/SUP]Kılıçdaroğlu, bugüne kadar iktidara çağrı yaparken "Mutlaka bir ortak aklı egemen kılalım ve ekonomik sosyal konseyi toplayın" dediklerini hatırlatarak şunları söyledi:

"Çünkü sorun yaşayanlarla sorunu çözecek olanların bir araya gelmesi lazım. Ben derdimi anlatayım ki onlar da benim derdime uygun çare üretsinler. Bu bugüne kadar gerçekleşmedi; ama umuyorum bundan sonra gerçekleşir. Çünkü Ekonomik Sosyal Konsey bir anayasal kurum ve yaşadığımız süreç de çok önemli bir süreç. Kovid-19 kişinin partisine, kimliğine, alevi-sünni olup olmadığına bakmıyor. O zaman ortak hareket etmek lazım. Sizler konuşmanızda '83 milyon' dediniz; ama 3 milyon 600 bin de Sünni Suriyeli var ve onlardan da bu hastalığa yakalanan var. Onların da hakkı var ve onlar da insan. Onların da hakkını bir şekilde savunmak zorundayız. Çünkü Türkiye büyük bir devlet ve kimsenin dini inancından dolayı ayrımcılık yapmaz bu gibi konularda. Bu bağlamda eğer Ekonomik Sosyal Konsey toplanır, işçileri, işverenleri, çiftçileri, doktorları bir araya getirirse en azından siz sorunlarınızı aktaracaksınız, işverenler de sizin sorunlarınızı dinleyecekler. Gerçi bazı sendikalarla işverenler bir protokol yaptılar 'Bu süreç içerisinde kimseyi işten çıkarmayacağız' diye; ama bunun Türkiye genelinde yaygınlaşması lazım."

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 02-04-2020, 13:31
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.kartopu;antikomünist değilim,antihümanistim..Siz ve öcü gördüğünüz kapitalizmi savunan liberaller,insandan yanasınız..İnsana bir şekil vermek için uğraşıyorsunuz..İnsanı rahat ettirmeye çalışıyorsunuz..Ben insandan yana değilim..
Sizler ısrarla sorunun kapitalizmde olduğunu söylüyorsunuz,ben ise asıl sorunun insan olduğunu söylüyorum..
Bir teşbih yapacağım..

Sosyalist-komünist-anarşist insanlar da sorunu sistem/rejim/kapitalizm olarak görüyorlar/gösteriyorlar..Halbuki asıl sorun kapitalizm denilen şeyi yaratan insandır..
Elbette sorunumuz insan. başka canlıdan zarar görmüyoruz ki sorun olsun. Bizim anlatmak istediğimiz İnsandaki değişimler ve bu değişimleri yaratan nedenler.

İnsan sadece bu gün var değil insanın tarihi bayağı uzun .

İnsan a ben karşıyım demek ben kendime de karşıyım demektir. Sen bu dünyada kendini gereksiz hissediyorsan fikirlerinde gereksizdir. O zaman sorunların çözümünü başka yerde arayacaksın.

Sen kendini bizden farlı mı görüyorsun ben antihumanist im diyorsun. Biz çok mu humanist iz. senin sorunun anlamaya çaılşmak değil kendini karşı cepheye hapsetmek.
Sana bir tavsiye kendine bir yer bul ki biz seni tanıyalım.
Alt 02-04-2020, 14:01
Kıdemli Üye

Standart 1 haber-1 problem!!!

Problem: Arkadaşlar,

İstanbul’dan otobüsle gelen kadının testi pozitif çıktı, otobüsteki 50 kişi aranıyor!

İstanbul'dan yolcu otobüsüyle, Konya'nın Ereğli ilçesine giden 64 yaşındaki kadının koronavirüs testi pozitif çıktı. Ereğli Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri de yolcu otobüsündeki diğer 50 yolcuya ulaşmak için çalışma başlattı...
haberindeki 64 yaşındaki kadın yolcu, diyelim ki otobüsteki 20 yolcuya koronavirüs bulaştırdı ve onlar da aynı sayıdaki kişiye koronavirüs bulaştırdı. Bu böyle 10 kez tekrarlandığına göre toplam kaç kişiye koronavirüs bulaşmıştır?

Çözüm: Gerçekte koronavirüs bu şekilde her seferinde aynı sayıdaki kişiye bulaşmaz, ama biz, problemi anlamaya çalıştığımız için sayıyı 20'de sabit tutalım.

Şimdi ilkin 64 yaşındaki kadın otobüsteki 20 kişiye koronavirüs bulaştırdığına göre, ilk aşamada

1+20=21

kişiye koronavirüsün bulaşmış olduğunu anlarız.

İkinci aşamada 20 kişi de diğer 20 kişiye koronavirüs bulaştırdığına göre,

20.20=20^2=400,

Üçüncü aşamada o 20 kişi de diğer 20 kişiye koronavirüs bulaştırdığına göre,

20.20.20=20^3=8000,

Dördüncü aşamada ise bunlar da diğer 20 kişiye koronavirüs bulaştırdığına göre,

20.20.20.20=20^4=160,000

ve işleme bu şekilde devam edersek eğer, 10 aşamada toplam

20^0+20^1+20^2+...+20^10=(20^21-1)/(20-1)=110,376,421,052,631,578,947,368,421

kişiye koronavirüs bulaşmış olur. Bu, şimdiki dünyanın nüfusundan kat be kat fazladır.

Alt 02-04-2020, 17:08
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elbette sorunumuz insan. başka canlıdan zarar görmüyoruz ki sorun olsun. Bizim anlatmak istediğimiz İnsandaki değişimler ve bu değişimleri yaratan nedenler.

İnsan sadece bu gün var değil insanın tarihi bayağı uzun .

İnsan a ben karşıyım demek ben kendime de karşıyım demektir. Sen bu dünyada kendini gereksiz hissediyorsan fikirlerinde gereksizdir. O zaman sorunların çözümünü başka yerde arayacaksın.

Sen kendini bizden farlı mı görüyorsun ben antihumanist im diyorsun. Biz çok mu humanist iz. senin sorunun anlamaya çaılşmak değil kendini karşı cepheye hapsetmek.
Sana bir tavsiye kendine bir yer bul ki biz seni tanıyalım.
Siz insanları bir bataklıktan çıkarmaya,insanları rahat ettirmeye çalışmıyor musunuz?İnsanların rahatça çoğalmasını veya insanların sizin gibi düzelmesini istemiyor musunuz?
İnsanları kendinize benzetmeye çalışmıyor musunuz?
Kendiniz gibi olmayan insanları bozuk/kötü ilan etmiyor musunuz?

Senin derdin ne o zaman filan..Benim bir derdim yok,sizin derdiniz var..Siz insanları düzeltme derdindesiniz..Tek/doğru yolun,sizin yolunuz olduğunu lanse etmektesiniz..
Alt 02-04-2020, 19:56
Kıdemli Üye

Standart "Evladım, artık müdahele edin. Bu rakamlar 3 hanelere çıksın, acil!"

Bugünkü koronavirüs tablomuz şöyledir:

Bu tablodaki vefat eden vatandaşlarımızın sayısı son 3 günde 46, 63, 79 şeklinde gerçekleştiğinden Cumartesi günü 3 haneye çıkması bekleniyor.

Aynen aşağıdaki videonun 31:47-37:39 bölümünde Hacı amcamızın dediği gibi: "Evladım, artık müdahele edin. Bu rakamlar 3 hanelere çıksın, acil!"

Not. İki önceki mesajımda aşağıdaki videonun adresinin sonuna "#t=31m47s" eklentisi koymuştum ama bu editörde bunun mümkün olmadığı görülüyor. Mümkünse videonun adresini kopyalayıp anılan bölümü izleyin!

Önerilen Siteler