Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-06-2017, 13:25
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bana upuaut'un konuyla ilgili cevabi burada: https://turandursun.com/forumlar/show...=35744&page=11
ama itiraz etmiyor.

Sn Akçay bu

https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=34221
Alt 07-06-2017, 17:45
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Upuaut
benim sözünü ettigim yazilara
itiraz etmiyor.

Benim sözünü ettigim kaya yazilarinin
biri kuzey bati Arabistan'daki el-Hicr'de bulunmus,
ötekisi daha da kuzeyde, Tebuk'ta.

Bunlar
hac younun üzerindeki yerler.

Upuaut'in itirazi Uhud'daki bir kaya yazisina.

Bilindigi üzere
Uhud Medine'dedir.
Alt 07-06-2017, 20:22
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir yazıtta veya bir parada Muhammed yazıyor olması,Muhammed diye birisinin yaşadığına delil olamaz..!

Hasan akçay;eğer isterseniz size Muhammed'in yaşamadığını anlatabilirim..Muhammed'in yaşadığı iddiası sizlere ait ve bu konuda bir deliliniz yok ama ben yine de Muhammed'in yaşamış/tarihi bir kişilik olamıyacağını size izah edebilirim..Şöyle yapabiliriz..Ben konuyla ilgili bir şey yazarım,sizde bu yazdıklarımı yorumlarsınız..Kabul mü?
Alt 07-06-2017, 23:30
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart 1 TL 1 Euro benzerliği

Pyrrhon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazılarını özledik Asinus hiç uğramıyorsun
Sevgili Pyrrhon, tek üzüntüm sizin entellektüel tartışmalarınızı kaçırıyor olmak. Dostlar arasında olmak büyük keyif.

İslamiyet en büyük dedektiflik hikayelerinden biri.
SelGom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...

Sevgili Selgom, Kitap Mekke diyor, diyor ama aynı zamanda Mekke demiyor. Bir Arapça konuşan peygamberin (bir zorba, veya warlord daha doğru bir tabir olabilir) varlığına en büyük kanıt kitabın kendisidir, katılıyorum. Ama bu peygamber oldukça kozmopolit bir kentin adamı.

İsa (peygamber olan değil, anarşist olan, kurulu düzene başkaldıran) Kudüs'te belirir (belirdiği söylenir).

Aziz Paul neden Efes'e gelir ? Çünkü ya herkes o sıralar Roma'da veya Efes'tedir de ondan. Efes bir metropoldür. Vaazınız yüzlere ve binlere kolaylıkla ulaşır. Şu sokaklarda dolaşmış kalabalıkları hayal ediniz. Tahminen çeyrek milyon nüfusla Paul'ü karşılamıştır.

Taraftar peşinde koşan Peygamberler (ve müritleri) köylerde hiç dolaşmamışlar (Yani bugünkü Mekke tanım gereği bile devre dışıdır). Bay peygamber devrine ait Arabistan'da bay Muhammed'e ait bu yüzden kazınmış bir M harfi bile yoktur.

Bay Muhammed'e ait kanıtları ararken önce şehrini bulalım derim.

Bir soruyla ilerlememe izin veriniz. Arap mitolojisinde (üzgünüm başka bir tabir bulamıyorum) yer alan Mekke-Medine arasındaki iç savaş (ilk 3 büyük savaş) bittiğinde ilk seferler nereyedir ?

Kur'an bağıra bağıra ve alenen (ayetleri bay Muhammed'in zamanına atfetmek kaydıyla) bugünkü Mekke haricinde bir lokasyonu işaret eder. Kanıtları bu forumda verilmişti.

Arabistan'da, Peygamber dönemine atfedilen her duvar kazısı veya yazısı, olsa olsa eski Mekke'den yeni Mekke'ye geçiş sonrasını temsil ediyor olmalı (yani bir anlamda sahte).

Bir başka soruyla bitirmek isterim. Kitap'ta geçen para (ve ölçüm) birimleri nelerdir ?

Bizim 1 TL'lik madeni paramız neden 1 Euro'ya benzer ? Sırf bu benzerliğe bakarak Türkiye'nin Avrupa Birliğine olan coğrafi yakınlığı hakkında bilgi edinebilir miyiz ? İlk islami sikkeler hakkında neler söylenebilir ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 08-06-2017, 04:57
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İslamcılar'ın açık çelişkisi!

Asinus Orientalis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Pyrrhon, tek üzüntüm sizin entellektüel tartışmalarınızı kaçırıyor olmak. Dostlar arasında olmak büyük keyif.

İslamiyet en büyük dedektiflik hikayelerinden biri.

Sevgili Selgom, Kitap Mekke diyor, diyor ama aynı zamanda Mekke demiyor. Bir Arapça konuşan peygamberin (bir zorba, veya warlord daha doğru bir tabir olabilir) varlığına en büyük kanıt kitabın kendisidir, katılıyorum. Ama bu peygamber oldukça kozmopolit bir kentin adamı.

İsa (peygamber olan değil, anarşist olan, kurulu düzene başkaldıran) Kudüs'te belirir (belirdiği söylenir).

Aziz Paul neden Efes'e gelir ? Çünkü ya herkes o sıralar Roma'da veya Efes'tedir de ondan. Efes bir metropoldür. Vaazınız yüzlere ve binlere kolaylıkla ulaşır. Şu sokaklarda dolaşmış kalabalıkları hayal ediniz. Tahminen çeyrek milyon nüfusla Paul'ü karşılamıştır.

Taraftar peşinde koşan Peygamberler (ve müritleri) köylerde hiç dolaşmamışlar (Yani bugünkü Mekke tanım gereği bile devre dışıdır). Bay peygamber devrine ait Arabistan'da bay Muhammed'e ait bu yüzden kazınmış bir M harfi bile yoktur.

Bay Muhammed'e ait kanıtları ararken önce şehrini bulalım derim.

Bir soruyla ilerlememe izin veriniz. Arap mitolojisinde (üzgünüm başka bir tabir bulamıyorum) yer alan Mekke-Medine arasındaki iç savaş (ilk 3 büyük savaş) bittiğinde ilk seferler nereyedir ?

Kur'an bağıra bağıra ve alenen (ayetleri bay Muhammed'in zamanına atfetmek kaydıyla) bugünkü Mekke haricinde bir lokasyonu işaret eder. Kanıtları bu forumda verilmişti.

Arabistan'da, Peygamber dönemine atfedilen her duvar kazısı veya yazısı, olsa olsa eski Mekke'den yeni Mekke'ye geçiş sonrasını temsil ediyor olmalı (yani bir anlamda sahte).

Bir başka soruyla bitirmek isterim. Kitap'ta geçen para (ve ölçüm) birimleri nelerdir ?

Bizim 1 TL'lik madeni paramız neden 1 Euro'ya benzer ? Sırf bu benzerliğe bakarak Türkiye'nin Avrupa Birliğine olan coğrafi yakınlığı hakkında bilgi edinebilir miyiz ? İlk islami sikkeler hakkında neler söylenebilir ?
Çok önemli bir noktaya parmak bastın, kaldır!

Şimdi senin yukarıdaki benzetmelerinden hareketle ben de bir benzetmede bulunayım.

Hatırlıyorum da 2007'de Arşimet'in palimpsesti ile ilgili "The Archimedes Codex" kitabı çıkar çıkmaz Amazon üzerinden sipariş etmiş ve almıştım. Bu kitap tamamen ezber bozan bir kitaptır. Örneğin, kitabın başlangıcında "Arşimet'i tanımıyoruz!" başlıklı parçada Arşimet'in M.Ö. 287-212'de yaşamış olduğu 12. y.y. Bizans Tarihçisi tarafından uydurulmuş olduğunu, dolayısıyla parçanın sonunda "Arşimet hakkında çalışmaları dışında hiçbir şey bilmiyoruz!" açıklaması yapılmış idi.

İşte aynı durum kimlikleri bilinmeyen ama çalışmaları günümüze kadar ulaşabilen diğer kişiler için de geçerlidir. Buna göre, Muhammed peygamber hakkında yukarıda söylediklerine tamamen katılıyorum; çünkü bu sözler daha önceden yaptığımız araştırma sonuçları idi.

Yok, ben bu sonuçları kabul etmiyorum derseniz, ister istemez bugün YAHOO'daki bir haberde yayımlanan şu sonuçları kabullenmek zorunda kalırsınız ve hiçbir cevap veremezsiniz (Y.N. Haber için aşağıdaki resim üzerine tıklayınız):

Evet, size göre Muhammed peygamber bu mu?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 08-06-2017, 09:46
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kabil kabul değil

Asinus Orientalis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... Mekke-Medine arasındaki iç savaş (ilk 3 büyük savaş) bittiğinde ilk seferler nereyedir ?...
Sevgili Asinus, kendi tarihimizle kıyaslayalım. Osmanlı beyliği kurulduğunda (yani iç birliğini kılıç zoruyla sağladığında) ilk seferini direk Sırbistan'a mı yapar, yoksa bugünkü Marmara bölgesini yavaş yavaş mı tırtıklar ? O kadar ki, eldeki bazı kayıtlara göre, ilk seferler neredeyse günübirlik seferlerdir.

En başta, lojistik desteğiniz olmadığı için en yakın noktalara sefer düzenlersiniz.

Hem bay Muhammed'in kişiliği hakkında hem de nerede yaşamış olabileceği hakkında en sağlam bilgiyi Rum suresi verir derim.

Yaşadığı şehri ve tutkusunu Rum'da yalın olarak görüyorum. Rum'u daha önce biraz kurcalamıştık.

Hatta, şu bizim meşhur "Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir" sözümüzün primitif versiyonu Rum 3'tür iddiasındayım.

Önümüze konan "Akdeniz" hedefi
hem kararlılığı,
hem savaşma arzusunu,
hem kendimizi haklı gördüğümüzü,
hem de az sonra nereye doğru ilerleyeceğimizin

bilgisini verir demekteyim. İç birlik, kılıç marifetiyle kemale erdiğinde ilk tırtıklanan yerler neredeyse (ilk) Mekke oradadır.

Vakit olursa bu başlıkta tartışmaya umarım devam ederiz. Başlığa uygun olarak şu da söylenmelidir, Mekki ve Medeni ayetler arası hoşgörü uçurumu Makyevelist metotları benimsemiş bir karekteri önümüze koyar.

Şunu da tartışmalıyız : "Şu an ismini koyamadığımız ama New York vari bir multikültürel şehrin sakini az sonra neden kendi kentini Kabil'e çevirme arzusu duyar ?

Bay Muhammed, "New York'un" kozmopolitliğini hiç bir zaman kabul edememiş, hiç sindirememiş olabilir ? Kozmopolit bir kentin mazbutu mudur ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 09-06-2017, 20:19
Üye

Hasan Akçay'dan ses çıkmadı..Neyse..

Bende,kendi kendime bu konuda birşeyler yazacağım..

Öncelikle şunu belirtmek lazım..
Herhangi bir şey hakkında bir iddiada bulunuyorsanız ve kanıtınız da yoksa,ciddiye alınmazsınız..Mesela bir cinayet..''Ahmet Mehmet'i öldürdü'' diyorsunuz ama bu konuda kanıtınız yok..Kanıtınız yoksa,''Ahmet Mehmet'i öldürdü'' diyemezsiniz..Ahmet Mehmet'i öldürse bile bunu diyemezsiniz..Çünkü bu söyleminizi doğrulayacak bir şey ortaya koymalısınız..
Ya da yerçekimi mesela..Yerçekiminin var olduğunu iddia edebilirsiniz ama bunu kanıtlamanız gerek..Kanıtınız yoksa,kimse sizi ciddiye almaz..
Muhammed konusu da böyledir..Anası Amine,babası Abdullah olan Muhammed isminde bir Mekke'linin yaşadığını,tarihi gerçek bir kişi olduğunu söylüyorsanız,bunu iddia ediyorsanız;bu konuda kanıt sunmak zorundasınızdır..1400 yıldır böyle bir kanıt gösterilemedi..Haliyle otomatikman bu iddia geçersiz olur ve bu iddiayı dillendirenler ciddiye alın(a)maz..
Ben zaten var olmayan bir kişinin,var olamayacak bir kişi olduğunu izah etmek istiyorum..Yazacağım,gerisi okuyucuların bileceği iş..

İlk olarak 12 konusundan gireceğim..Nedir bu 12?
Yakındoğuda yeniden doğuş ritüelinin binlerce yıl evvel yapıldığını biliyoruz..Farklı toplumlarda,farklı isimlerle yapılıyor ama bu ritüel aynı zamanda yapılıyor..Bu zamanda toprağın canlandığı bahar zamanı..Bu çok uzun bir konu..Kabaca bunu belirteyim..
Muhammed'in doğum tarihi,ölüm tarihi ve hicret tarihi yıl olarak tabi ki farklı ama ay ve gün olarak aynıdır..Bakınız;
https://tr.wikipedia.org/wiki/Rebi%C3%BClevvel
Linkte de göreceğiniz gibi rebi ''bahar'' demektir..Neydi bahar?Pagan diye belirtilen insanların tanrılarının yer altından çıktığı ve toprağın böylelikle canlandığı dönemdir..
Peki,niye özellikle Muhammed'i nisan ayıyla,ya da baharla özdeşleştirmişler?
Çünkü Muhammed'de bir pagan tanrısının en son versiyonlarından birisidir..Mesela Adonis baharda yeryüzüne çıkar..Bakınız;
https://tr.wikipedia.org/wiki/Adonis_(mitoloji)
Bugün Müslümanlar kutlu doğumu hangi ayda kutluyorlar?
NİSAN ayında..!Yani..BAHARDA..!
Muhammed Adonis'in veya Tammuz'un devamı değildir..Muhammed,İsa'nın devamıdır..İsa'da Muhammed gibi bir pagan tanrısı olarak resmedilir..Aslında İsa=Muhammed diyebiliriz..Zaten bazı oryantalistler(ohlig gibi) bunu diyorlar..
Rakamlara özellikle DİKKAT EDİN..Aynı ay ve aynı gün..Bu tesadüf mü acaba?

İsa'nın doğum tarihi nisan ayına denk gelmiyor ama ölüm tarihi nisan olarak belirtiliyor..İsa'nın doğum tarihi 25 aralık veya 6 ocak diye belirtilir ve bu tarihlerde pagan tanrıları ile alakalıdır..Burada da kışın bitişi,güneşin konumu konuları vardır..Neyse..
Ölüm tarihi nisan olarak belirtilir..Tabi aynı ayda yeniden dirildiğini de belirtmek lazım..Bakınız;
http://www.sabah.com.tr/dunya/2012/0...tarihi-bulundu
Burada bir detay da gizli..İsa'nın ölüm tarihi ile Müslümanların kutsal kabul ettikleri gün aynı..Yani CUMA günü..!
12'ye devam edelim..
Mesela Mitras gizem dininin inisiyasyon ritüelinde ortada duran Mitras'ın çevresinde 12 kişi çember oluştururlar...İsa ve 12 havarisi de bu pagan tanrının ve diğer tanrıların 12 bağlantısından gelmektedir..
Peki..Muhammed'le ne alakası var bunun?
Muhammed'in de 12 havarisi olduğunu söylesem..Saf 14'ün Elmalılı tefsirine bakın..Buyrun;
Resulullah'ın havarîlerinin: Ebu Bekr, Ömer, Osman, Ali, Hamza, Cafer, Ebu Ubeyde İbni'l-Cerrah, Osman b. Maz'un, Abdurrahman b. Avf, Sa'd b. Ebi Vakkas, Talha b. Ubeydullah ve Zübeyr b. Avvam olduğu nakledilmiştir.
http://www.enfal.de/telmalili/saf.htm
Saydınız mı isimleri?
Kaç kişi?
12..!

Devam edeceğim bu konuya..
Alt 09-06-2017, 22:03
Kıdemli Üye

Sn ahlaksiz bana meydan okudunuz, cevap vermedim çünkü didismeyi sevmiyorum. Efendi efendi görüs alip vermekten yanayim, o da canim isterse. Yani özgürlügüme düskünüm. Ve sizin özgürlügünüze saygi gösteririm. Kisacasi siz yazmakta özgürsünüz, birakin ben de cevap verip vermemekte özgür olayim.

Peki, niye özellikle Muhammed'i nisan ayıyla,ya da baharla özdeşleştirmişler?
Çünkü Muhammed'de bir pagan tanrısının en son versiyonlarından birisidir..

Kusura bakmayin, Muhammed nebinin Nisan ayinda dogdugunu gösteren benim bildigim hiç bi kanit yok. Sizin bildiginiz bir kanit varsa lütfen getirin o kaniti. Bakin özdeslestirmisler filan diyorsunuz yani misli geçmis zaman, dedikodu dili. Sonra o dedikodunun üzerine çikarimlar kurguluyorsunuz. Siz bilirsiniz. Özgürsünüz. Kurun, kurgulayin ama bu üfürmelere beni bulastirmayin. Lütfen.

Aslında İsa=Muhammed diyebiliriz..

Kanit?

Bakin biz bunun müzakeresini daha önce yaptik, bombos bi iddia oldugunu gördük.
https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=540475
Alt 09-06-2017, 22:45
Üye

Hasan Akçay;rebiülevvel bahar ayına tekabül etmiyor mu?
Bahar ayı da,nisan ayı değil mi?
Kutlu doğum nisan ayında kutlanmıyor mu?
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kutlu_...m_Haftas%C4%B1
Mitolojide kanıt olmaz..Sadece karşılaştırma,analiz etme olur..Ben Muhammed'in İsa olduğunu söylerim ve eteğimde ne varsa dökerim..Bu konuda onu yapıyorum..Siz de tarihi bir kişilik deyip Muhammed'e iman edersiniz..
Allah yok dediğimiz de bu böyledir..Allah'ın yok olduğunu size kanıtlayamam ama Allah'ın bir mitolojik figür olduğunu size anlatabilirim..
Alt 10-06-2017, 01:35
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
rebiülevvel bahar ayına tekabül etmiyor mu?

Hayir,
kamerî yilin "rebiulevel"i bahar mevsimine tekabül etmiyor.
Çünkü kamerî yilin "rebiulevvel"i o mevsim senin bu mevsim benim gezer durur,
tipki kamerî yilin öteki aylari gibi.

Bu söyledigimden
gerçegin ayirdina varmis olabilirsiniz:

Mevsimler vakten sabittir,
o halde mevsimlere ait aylar da vakten sabit,
örnegin şehru ramazan vakten sabit olup
daima ama daima dolunay* evresi 21 Hazirandan sonra dogan ilk aydir.

Demek ki gerçek nedir?

2:185'te geçen şehru ramazan baskadir,
kamerî yilin "şehru ramazan"i baska.
Ve...
eger Kuran'da rebiulevvel geçseydi
o rebiulevvel baska olurdu,
kamerî yilin "rebiulevvel"i baska.

Siz bu konuda gerçek kanit istiyorsaniz
Kuran'a bakacaksiniz,
örnegin Kureys 2'ye, Tevbe 36'ya...
Kutlu dogum palavracilarina bakmiycaksiniz.

*https://kalender-365.de/ay-takvimi.php?yy=2015

02 Tem 2015
19 Tem 2016
09 Tem 2017
28 Haz. 2018
16 Tem 2019

Konu Hasan Akçay tarafından (10-06-2017 Saat 02:27 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler