Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-05-2009, 13:46
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Eğer Allah varsa, siz gerçekten inanmayı istiyor musunuz peki sayın Azınlık?
Alt 25-05-2009, 13:50
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

EnvyMe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer Allah varsa, siz gerçekten inanmayı istiyor musunuz peki sayın Azınlık?
Yazdıklarımı okumuyorsun? İnanmam, görürüm ve kabul ederim ... basit.

Var olan şeyi kabul etmeyene ne derler?

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 27-05-2009, 16:48
Wand
Üye Değil

kalkandelen isimli arkadaşım öncelikle şunu belirtmek isterim bir insanın düşüncelerine yapılan hakaret o insanın zekasına yapılan bir saygısızlıktır..imza kısmına din bir afyon allah ise zayıf insanların falan filan..ben sen inanmıyosun die aptal salak yorumları yapmıyosam seninde bunu yapmaya hakkın yoktur.fikrine saygı duyuyorum hiçkimse inanmak zorunda değil..inanırsın inanmassın ama bu şekilde zayıf insanlar falan tabirleri seni aşağılara götürür.Beni değil.sorduğun soruya kendi açımdan mantıklı bir cevap verirdim.ama bu söylediğimin farkında olmayan bir insan benide anlayamaz zaten.
Alt 27-05-2009, 21:22
dr humanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dr humanist dr humanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

EnvyMe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Görmeden inanmak saflıksa ben safım. Peki benim gördüğümü siz göremediğiniz için kör olduğunuzu kabul edebiliyor musunuz?
üniversite zamanında 20 li yaşlara kadar müslümandım,demek ki sonradan kör olmuşuz,meğer ben herşeyi görür ve bilirmişim 20 yaş öncesi..

sevgiler
Alt 27-05-2009, 21:28
Wand
Üye Değil

ya arkadaşlar aslında inanmıyorum diyen arkadaşları gerçekten anlıyorum..inanmamak için bir çok sebep var..ama hep diyorum bakış açısı benim içinde inanmak için sebepler var..illaki somut olmamalı ben zaten bu dünyanın somut gerçekliğine inanmayan hatta bu boyutta somut madde gerçekliğinin olmadığını düşünenlerdenim.
konuyu dağıttım ama diyeceğim şu birbirimize hakaret ederek anlaşamayız..burda bir fikri tartışıyoruz biraz daha saygılı olalım körlük şu bu değildir bu herkesin ibadeti kendine derlerya benimki bana her koyun kendi bacağından..benimki doğru veya sizinki önemli olan insancıl olmamızdır..KİMSENİN KİMSEYİ DIŞLAMAMASIDIR.
saygılar.
Alt 27-05-2009, 21:51
cyctec2 cyctec2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kalkandelen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah kuranda,incilde,zeburda,tevratta mucizeler yaratmis...peygamberler korleri gorur yapmis..olulere can vermis..

Allah bu mucizeleri yapmis ise...Allahin buyuk bir gucu vardir..kitaplara gore...

Simdi soru...

Bir adam dort yasindaki cocuga tecavuz ediyor ve bebeyi olduruyor...Allah hic bir sey yapmiyor...

Neden...??

Cunku Allah yok...kitaplardaki uydurma mucizeler dogru olsaydi allah bir seyler yapabilirdi degilmi?

Inanan arkadaslar eger allah o bebeyi cennetle mukafatlandiracak ,tecavuzcuyude cehennemde yakacak gibi bir cevap verirseniz lutfen hic cevap yazmayin...

bebeleri koruyamayan bir tanri nasil denizleri acip insanlari icinden yurutur?
nasil korlerin gozunu acar?
vor oluşu veya olmayışımı bunnunla açıklıyorsunuz? tabiki fikir sahibi sizsiniz ve böyle düşünebilirsiniz! ama fikrinizin sizin fikriniz oldugu aşikardır.

algı ve fikir, zaman ve mekana göre görecelidir. bu baglamda sizin manevi maddi dunyanız bunlarda etken rol oynar.

şimdi gelelim sorunuza. bunlar mucizedir. bir bebekciğin ölümünü buna bğlamanız ne kadar doğru. o siz inanasınız diye bazı o anki fizik bilimi içinde olmayan yöntemler ile size deliller sunuyor ama siz bu yetmez dunyayı isterim dıyorsunuz! peki bizim görevimiz ney? bizim amacımız ney? siz biz ne gune duruyoruz? ekmek elden su golden bakmamı? şikayet etmek mi?

peki o bebeklerden bir kaçı kurtulsa veya tamamı kurtulsa veya o bebecıkler olmese barbarlık olmasa siz yine kendiniz için bir sebeb bulamıcakmısınız?
Alt 28-05-2009, 05:41
tariik tariik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

16/61- Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.18/58- Rabbin, çok bağışlayıcıdır, merhamet sahibidir. Eğer yaptıkları yüzünden onları (dünyada) cezaya çarptırsaydı, elbette azaplarını çarçabuk verirdi. Hayır, onlar için belirlenmiş bir gün vardır ki (o gün gelince) hiçbir kurtuluş çaresi bulamazlar.
35/45- Eğer Allah insanları, kazandıkları yüzünden hemen cezalandıracak olsaydı, yerkürenin sırtında hiçbir canlı bırakmazdı. Ne var ki, onları belirli bir süreye kadar erteliyor. Nihayet süreleri gelince, (gerekeni yapar). Çünkü Allah, kullarını hakkıyla görmektedir.
20/129- Rabbin tarafından daha önce söylenmiş bir hüküm ve belirlenmiş bir süre olmasaydı onlar da hemen cezalandırılırlardı.
10/11- Eğer Allah insanlara, onların hemen hayra kavuşmayı istedikleri gibi, şerri de acele verseydi, elbette onların ecellerine hükmolunurdu. İşte biz, bize kavuşmayı ummayanları, kendi azgınlıkları içinde bocalar halde bırakırız.

bu ayetlerde de belirtildiği üzere insana takdir edilen ömür ile verilmiş bir süre sözkonusudur ve yapılan hataya hemen karşılık olarak ceza verilmez. hem bu bakış sadece suçluya yoneliktir. oysa her olayın diğer kişileri şahidler manasında evebeynler manasında 3 4 5 yada daha fazla kişileri bulunur bunlarda olaya dahildir. mesela olayı da suça işleyen yaşı küçük birisi ise evebeynine onu neden terbiye etmediği toplumsal dini ahlaki kuralları öğretip öğretmediği sorulur. zulme maruz kalan yaşı küçük ise evebeynlerine onu neden korumadıkları sorulur. sonra olaya şahit olanlar acaba bu olayı önlemeye gücü yetenlermiydi bu haldeyken hiçbirşey yapmadılarmı bunlarda olayları değerlendirirken dikkate alınmalıdır. yada olaya azmettiren diğer kişiler varmıdır yada şuç işleyen akli ehliyete sahipmidir bunlar hep bir bütündür. genelde suç işleyenlerin büyük kısmında içkili uyuşturuculu olma durumu ile akli selahiyetin bulunmaması hasabiyle, uyuşturucu maddeler kullanımının dinen haram edilişi bu manada da tamamlayıcıdır.
düşünün birisi alkollü iken arac kullanıp kaza yapıyor 1 2 kişiyi öldürüyor şimdi bu şuç kime yazılacaktır düşünmenizi rica ediyorum. aynı zamanda olay bir toplum içinde gercekleşiyor mutlaka ki o toplumun bazı güvenlik tebdirleri var bu tebdirlere de o toplum yöneticilerine de sormak lazım. suç işlenmemesi için caydırıcı tebdirler alınmışmı suçun işlenemsi durumunda diğer kişileri rahatlatmak manasında yeterli ceza uygulanıyormu vs. vs.
bu konuda bir örnekte zamanın neler değiştirebileceğini insanların hatalarından dönüp düzelebileceğini göstermesi manasında;
Vahşî, Hz. Hamza’nın Bedir savaşında öldürdüğü Tuayme’nin kardeşinin oğlu olan Cübeyr bin Mutim’in kölesi idi. Habeşli olduğu için, el ile ok ve mızrak atmakta usta idi. Uhud savaşında, Cübeyr buna demişti ki: - Hamza’yı öldürürsen seni azat ederim! Daha o zamanlar müslüman olmakla şereflenmemiş olan Ebu Süfyan’ın hanımı Hind de, babasının ve amcasının intikamı için, Vahşî’ye mükâfat vâd etmişti. Vahşî, Uhud’da taş arkasına pusuya girip, yalnız Hz. Hamza’yı gözetirdi. Hz. Hamza sekiz kâfiri öldürüp, saldırırken, Vahşî mızrağını atarak, onu şehit etti. Sonra, gidip durumu Hind’e haber verdi. Hind sevinip üzerindeki zinetlerin hepsini Vahşî’ye verdi. Daha da vereceğini söyledi. Peygamberimiz birkaç kâfire bedduâ etmişti. “Vahşî’ye niçin lanet etmiyorsun” dediklerinde, buyurdu ki: - Miracda, Hamza ile Vahşî’yi kolkola, birlikte cennete girerlerken görmüştüm! Hicretin sekizinci yılında, Mekke fethedildiği gün, Vahşî, Mekke’den kaçtı. Bir zaman uzak yerlerde kaldı. Sonra pişman olup, Medine’de mescide gelip, selam verdi. Resulullah efendimiz selamını aldı. Vahşî dedi ki: - Ya Resulallah! Bir kimse Allaha ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup temiz iman etse, Resulullahı canından çok seven biri olarak, huzuruna gelse, bunun cezası nedir? Resulullah efendimiz buyurdu ki: - İman eden, pişman olan affolur. Bizim kardeşimiz olur. - Ya Resulallah! Ben iman ettim. Pişman oldum. Allahü teâlâyı ve Onun Resulünü herşeyden çok seviyorum. Ben Vahşî’yim.Resulullah efendimiz, Vahşî adını işitince, Hz. Hamza’nın şehit edilmiş hâli gözünün önüne geldi. Gözleri yaşlandı. Vahşî, öldürüleceğini anlayarak kapıya yürüdü. Eshab-ı kiram kılıçlarına sarılmış, işaret bekliyordu. Vahşî, “Son nefesimi alıyorum” derken, Cebrail aleyhisselam geldi. Allahü teâlâ buyurdu ki: - Ey sevgili Peygamberim! Bütün ömrünü puta tapmakla, kullarımı bana düşman etmeye uğraşmakla geçiren bir kâfir, bir kelime-i tevhid okuyunca, ben onu affediyorum. Sen, amcanı öldürdü diye Vahşî’yi niçin affetmiyorsun? O pişman oldu. Şimdi sana inandı. Ben affettim. Sen de affet! Herkes, "Öldürün!" emrini beklerken, Resulullah efendimiz buyurdu ki: - Kardeşinizi çağırınız! Kardeş sözünü işitince, saygı ile çağırdılar. Peygamber efendimiz Vahşî’ye, “affolunduğunu” müjdeleyerek buyurdu ki: - Fakat, seni görünce dayanamıyorum, elimde olmadan üzülüyorum. Hz. Vahşî, Resulullahı üzmemek için, bir daha yanına gelmedi. Mahcup, başı önünde yaşadı. Aynı mızrak ve okla Peygamberlik iddiasından yalancı Müseyleme’yi öldürdü ve büyük hizmet etti. Hz. Osman zamanında vefat etti.

bu manada insanların daha sonradan hatalardan döndüğünede sahit olmusuzdur. bir örnek daha ki daha onceden islama karşı mucadele eden halid bin velid daha sonra islam olarak islam için mucadele etmeye başlamıştır. belkide böylece insanlar iyiliklerinin çokluğuyla kötülüklerini örter. hangimiz hata işlemiyoruz ki o olayın faili bizlerde olabilirdik böylecede bir empati kurulmalı.
sonra ALLAH ın cezalandırması hususunda düşünürken tüm bunlarla beraber düşünülmelidir. ALLAH ın azabı çetindir ve bireylere toplumsal kanunlar şeklinde uygulanır. yani topluma mensub bireye diğer bireyler eliyle ceza uygulanır. eğer suçlular bir toplum topluluksa afetler bu manada uygulanır. düşünün bir toplumda çoğunluk suçsuz ise o topluma bir ceza haksızlık olmazmı. farzedinki azınlık suçsuz olsun bu sefer kurunun yanında yaşda yanarmı diyebiliriz.genelde artık ümit kalmamış toplumların afetlere uğradıkları bu manada diğer toplumların korunduğu yada o suçlara karşı caydırıcı manada örnek kılındığı görülmektedir. hasılı suç ve ceza ile ilgili boyutları görmeye calıştık benden bu kadar....

kendimi kaybettim hükümsüzdür...
Alt 28-05-2009, 06:38
tariik tariik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hayret ki bir yerde; ALLAH neden ceza ile korkutuyor sonra cezalandırıyor azab ediyor, derken bir yerde ALLAH neden azap etmiyor azap etmiyorsa ALLAH varmıdır deniyor
anlamadım ki mevsim kışmıdır yaz mı? büyümedik sanırım hala mantık oyunları oynuyoruz şimdi siz ALLAH ı kabul ederek mi sorduydunuz yoksa kabul etmeden mi sordunuz bir karar verinki bizde ona göre yazalım
eğer ALLAH ı kabul etmedinizse suç işlenecek işleyenin tabiri iğrenç geliyor bana ama yanına kar kalacak bu soru mantıksız olacak; ALLAH ı kabul ettinizse sizden ateist olmayacak sonra size insanların can ve mal guvenliklerinin dini yasalarla korunuşunu anlatacağız siz karar verin ki bizde karar verelim... vicdanlarınıza bir sorun bakalım ALLAH azap etsin mi etmesin mi....???

kendimi kaybettim hükümsüzdür...
Alt 28-05-2009, 17:45
dr humanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dr humanist dr humanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Wand´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ya arkadaşlar aslında inanmıyorum diyen arkadaşları gerçekten anlıyorum..inanmamak için bir çok sebep var..ama hep diyorum bakış açısı benim içinde inanmak için sebepler var..illaki somut olmamalı ben zaten bu dünyanın somut gerçekliğine inanmayan hatta bu boyutta somut madde gerçekliğinin olmadığını düşünenlerdenim.
konuyu dağıttım ama diyeceğim şu birbirimize hakaret ederek anlaşamayız..burda bir fikri tartışıyoruz biraz daha saygılı olalım körlük şu bu değildir bu herkesin ibadeti kendine derlerya benimki bana her koyun kendi bacağından..benimki doğru veya sizinki önemli olan insancıl olmamızdır..KİMSENİN KİMSEYİ DIŞLAMAMASIDIR.
saygılar.
arz-talep..

bir yaratıcıya ve ölümden sonra hayata ihtiyac duyanlar için müslümanlık hazırdır,inanabilirler
benim bir yaratıcıya ve öldükten sonra hayata ihtiyacım yok,ben bir bireyim,dolayısı ile tercihimi dinden yana kullanmıyorum
tabi bir süre sonra kendi kendini kandırmak problem yaratmıyorsa sorun yok
sevgiler
Alt 28-05-2009, 18:04
Wand
Üye Değil

diyorumya sorun yaratsa değişirdim zaten ben inancımdan memnunum kimseyede laf atmıyorum..ayrıca bana cvp yazmanın sebebi körlük konusu sanırım..ama o lafım size değildi.madem yazdınız cevap vereyim
bana demişsinizki kendini kandırmak..diyelimki öyle eğer bir yaratıcı yoksa ölürüm ve boşa inanmış olurum ayrıca öldüğümle kalırım bişey olmaz..şayet varsa benim çabalarım boşa gitmemiş olur ve sizi daha karanlık bir sayfa bekler..birde bu açıdan bakmak lazım olaya.(bunu şüphe ettiğimden ötürü değil bakış açısı olması itibarıyla sunuyorum)
ama sizi kesinlikle ideolojinizden dolayı aşşağılamıyorum dışlamıyorum körde demiyorum ki değilsinizdirde okuyan araştıran bir insan olduğunuz konuşmanızdan belli..ben cahil insana kör derim.
herneyse diyeceğim oydu yani birde o açıdan bakarsanız beni anlarsınız.

Önerilen Siteler