Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2010, 22:21
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili aera ;

Zaten kordugum olmus evrim teorisi safsatasina bir dugumde benim attigimi
karanlik olarak tabir ettiginiz evrimin insanlarin kafasinda iyice icinden ciklmaz bir hal aldigini
boyle yapmakla sorunlari ve sorulari arttirdigimi,halbuki evrimin acizligini gozler onune sermekle yaratici nin varliginin ispatlanmayacagi ve daha birsuru iddaniz sorunuz ve gorusleriniz var ve bana gore tartisilabilir,acin bu konu ile alakali bir baslik tartisalim
farkli konulari bu baslikta dillendirmek bilgi kirliligi yapiyor baslikta, hos birkac saate kadar tasinir bu baslikta burdan ya

Ben yinede umudumu kesmez 6 y sonra yeniden canlandiririm bu konuyu...
Selametle...
Ah Be Dostum ;

Yine işine gelmeyen bir soru oldu herhaldeki sek sek oynamaya başladın. Yine benim cümlelerimi bana satmaya kalktın.

"Hayali arkadaşları olan kazık kadar bir adam" cümlemi bana satmaya kalktığınız günü hatırlıyorsunuz değil mi? Hani ateistlerin hayali arkadaşları var demiştiniz, meleklere-cinlere-perilere-bilmem ne belaya aslen sizin inandığınızı bir an olsun unutarak...

Açtığınız başlık çöpe gider... Niye biliyormusunuz?
Çünkü aynı konu/sorunun işlendiği bir konu zaten mevcuttu... Bu yüzden yeni başlık açmadan, bir ara, forumları araştırın denilmekte.

Ama "Siz Allah mısınız, sizin dediklerinizi dinleyeceğim" derseniz eğer, foruma üye olduğunuz ilk gün "İnsanların ortak bir yaşam sürmesi için bazı kurallara ihtiyaç vardır" cümlesini kurduğunuzu hatırlatırım.

Esen Kalınız...

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 05-11-2010, 23:19
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tekrarlıyayım, forum sayfalarında bir şey aramadan önce kitapevinize başvurunuz. Bakın İş Bankası Yayınları bile Evrim Atlası diye kitap çıkartmış..

Bana laf salatası yapıyor demişsiniz ya... Siz ve sizin gibiler açıp önceki konuyu okusaydı bu konu var olmazdı, Ayrıca yaptığım laf salatası değildir, laf salatasında elinize su dökülmez. Hakkında en ufak bir BİLGİnizin olmadığı bir konuda (Tanrı) ahkam kesip durursunuz. Hakkında bilginizin olmaması ise yaptığınıza laf salatası dedirtirir. Harbiden, Tanrı hakkında ne kadar biliyorsunuz? (Bilmek ve inanmak arasındaki farkı fark etmiş bir birey olduğunuzu düşündüm. Yoksa yanılıyormuyum?)

BEN EVRİMCİYİM DEDİM Mİ? NERENİZDEN UYDURDUNUZ BUNU?

Darwin'in doğruları kendine doğrudur, bana değil... Siz benide mi, kendi aklısal doğruları olmayan yada onun bunun akılsal doğruları ile iş yapan birisi zannettiniz? Kusura bakmayın, ben İNANIR değilim. BİLİR olmaya uğraşıyorum.

Ne yapacağız ki metafizik okuyunca. Felsefenin temel sorunsalına çözüm mü bulacağız? Tekrar ediyorum...Benim İNANÇ la işim olmaz, ben BİLMEYE bakıyorum... Ontoloji tamamen İNANÇ üzerinedir... İçinde en ufak bir bilgi kırıntısı yoktur... Hakkında hiç bir şey bilmeyeceğiniz/bilmediğiniz/bilemeyeceğiniz her iş, boş iştir...

Tanrının varlığına dair en ufak bir kanıtı bir tarafa bırakınız, en ufak bir BİLGİ kırıntısı bile yok...Sadece İNANÇ yumağı... Birisi bir şey demiş, birileri değnekçiliği yapıyor...

Benimle konuşmanızı neden noktaladınız...Neden alındınız anlamadım? Siz bana Kuran yaktırdınız ya... Ben size kafir öldürttürünce gücünüze mi gitti? İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına

sadebiri´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kal şimdi selametle
Ben Esen Kalsam'da siz Selametle Kalsanız...

Selametle kalın...

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein

Konu Nova tarafından (06-11-2010 Saat 01:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: alıntı düzenlemesi
Alt 06-11-2010, 01:09
diamat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diamat diamat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın semih

iki insan bireyinin genetik kodu % 99,9 ortak.
bu iki insan kardeşse genetik ortaklık %99,99 a yükseliyor.
iki insan aynı ırka yada farklı ırklara aitse genetik kodların oranı yine değişiyor.

akrabalık ile genetik koddaki ortaklık arasında doğrusal ve artan bir ilişki var.

size bir yazı yazdım.
evrim teorsini mi yoksa evrim olgusunu mu yoksa her ikisini mi tartışmak istiyorsunuz diye sordum.

ama cevap vermeyip balinaların kalçalarında takılıp kaldınız.

neden.
cesaretiniz mi kırıldı.

metodolojik bir tartışmaya girerek aşama aşama imha edilmekten mi korktunuz.
böyle methodsuz, kahve edebiyatı tadında daha mı kolay demogojiye yatabileceğinizi düşünüyorsanız.

tekrar soruyorum.

neyi tartışalım.

evrim olgusunu mu?
evrim teorisini mi.?
yoksa her ikisini de mi?

çekinme, cevap ver.
cevap ver ki sana evrimi öğreteyim.

inanıyorsun ! çünkü; saçma..
Alt 06-11-2010, 01:59
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

einstein in biri gitti biri geldi..

Yahu arkadasim sevgili diamat;
algilama sorunun mu var bilerek mi yapiyorsun ??
bireyin genetik kodu,kardeslerin ortakligi,akrabalarin oranlari yahu bunlarin hicbirisini sormadim ben ! evrim teorisi evrim olgusu denen safsatayi dinlemekten oggk geldi artik,
Nasil bir yol yada metod izleriniz beni baglamaz, kolejli arkadas sen lafi eveleyip gevelemeden soruma cevap verin,balinlarin sizin inanciniza (teorinize) gore nasil evrimlesitigini de sormuyorum yaws bu kadar zormu bunu anlamak ki ayni soruyu 1 baslik icinde 3.defadir soruyorum, birkez daha copy past yapayim,1-2 saat daha mantikli bir cevap bekleyeyim olmadi kendime bayrama kadar izin verdim bayramdan sonra gorusmek dilegi ile ....

Evrim Teorisi'ne göre balinalar kara memelilerinden evrimleşmiştir. Balinaların rahat nefes alıp verebilmeleri için burun delikleri yukarıdadır. Ayrıca suda yavrularını emzirirlerken, yavrularının boğulmaması için memeler sütü fışkırtacak bir tasarıma sahiptir. Yine vurgun yememek için derinlere dalmadan önce ciğerlerindeki havayı boşaltmaları gerektiği iç güdüsüne de sahiptirler.Ayrica Şimdi soruyorum: "Eğer balinaların bu özellikleri yavaş yavaş ortaya çıktıysa, bu özelliklerden herhangi birini taşımayan daha önceki ataları nasıl hayatta kalabilmiştir?"

Bilge engin nickli kullanicinin verdigi gibi komik bir cevap verecekseniz hic zahmet etmeyiniz !

Selametle....

HAKK'a olan sonsuz muhabbeti ve batıla olan amansız nefretiyle bir kıyam doguracak bu ümmet bir kıyam.. Şehadet pahasına Şehadet.......Şehadet. ...
Alt 06-11-2010, 05:15
diamat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diamat diamat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

şimdi bu sorumu yoksa kendince cevabın mı.

doğrusu bu sorunun cevabını ben de merak ettimgerçekten bunu nasıl başardıklarına dair bir açıklama duymak isterdim.

ama sanırım senin ki merak değil.

sen boşlukların tanrısının kullarındansın galiba.

yani biri çııp bir açıklama koyamazsa, bak işte tanrı var ve evrim yok mu diyeceksin.

akıllı.

evrim olgusundan bahsediyorum ben.

bu şu demek.

evrim bir gerçektir.

sorun mekanizmalarının nasıl olduğudur.

evrim teorsi bir mekanizmalar teorisidir.

biri çıkar o mekanizmalara ilişkin daha doğru tespit yaparsa evrim teorisi gider başka evrim teorisi gelir.

ben şimdiye kadar evrim teorisi üzerine tek kelime etmedim farkında değilmisin.

ben sana evrim gerçeğini anlattım.

sen evrim teorisini mi yaoksa evrim olgusunu mu redediyorsun diyorum.

neden cevap vermiyorsun.

yoksa aralarındaki farkı bilmiyormusun.

balinaların ancak ve ancak vu üç özellik bir arada olduğunda mı hayatta alacağını zanediyorsun.
bu özelliklerden herhangi birinin olmaması balina için olumsuz bir durum olsa bile kesinlikle yokolmasını gerektiren bir durummudur.

bunu hangi bilisel gözlemle yaptın.

bırak bu türlü savsataları.

sen evrim olgusu üzerine konuşmayı becerebilecekmisin.

sana verdiğim akrabalık ve genetik ortaklık korelasyonu evrim olgusunu ortaya koyar.

bunun doğal seçilimin sonucu olup olmadığı ise bambaşka bir konu.

ben mekanizmasını tartışmıyorum.belki doğal seçilimle ya da belki şu an tespit edemediğimiz başka bir biçimde.

ama şu an tespit ettiğimiz ve senin anlamakta acze düştüğün şey ise şu.

senin babanla arandaki bağn yegane kanıtı genetik benzerliğiniz.

peki,
şempanze ile arandaki %98,6 genetik benzerliği neyle açıklıyorsun.

akraba olmandan başka bir nedeni varmı.

belkide şeytan biz böyle düşünelim diye kodları birbirine benzetmiştir, ne derssin olabilir mi.

ya siz cin olmadan adam mı çarpacaksınız.
mantığınız bilginiz aklınız ne ki, haddinzizi bilmeden papağan gibi evrimyalanlamacılığına soyundunuz.
sizin çapınız buna yeter mi be.

hadi çapın yetiyorsa bu cümleyle uğraş bakayım.

genetik ortaklık ile akrabalık arasındaki doğrusal ilişkinin kökenini açıkla.

sen daha cümleyi bile anlayabilecek çapta değilken, açıklamasını yapabilecekmisin bir bakalım.

inanıyorsun ! çünkü; saçma..

Konu diamat tarafından (06-11-2010 Saat 05:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-11-2010, 12:59
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Evrim Teorisi'ne göre balinalar kara memelilerinden evrimleşmiştir. Balinaların rahat nefes alıp verebilmeleri için burun delikleri yukarıdadır. Ayrıca suda yavrularını emzirirlerken, yavrularının boğulmaması için memeler sütü fışkırtacak bir tasarıma sahiptir. Yine vurgun yememek için derinlere dalmadan önce ciğerlerindeki havayı boşaltmaları gerektiği iç güdüsüne de sahiptirler.Ayrica Şimdi soruyorum: "Eğer balinaların bu özellikleri yavaş yavaş ortaya çıktıysa, bu özelliklerden herhangi birini taşımayan daha önceki ataları nasıl hayatta kalabilmiştir?"

Geçen bir başlıkda birisi diyordu ki, bir protein bilmem neyinin oluşma ihtimali bilmem trilyonlarca, trilyonda vs bir, bunun raslantı ile olması mümkün mü vs...

Doğru seçim raslantı değil, kendiliğinden kelimesidir ama ben bununla ilgili değilim...

Cevabımda ne dedim peki?

Su, un, şeker, tüp var... Şu an, tam da şu an dünyada helva yapma olasılığı kaç milyonda birdir? Farzedelim 100.000.000 da 1(bir) olsun? Şimdi böyle bir olasılıkdan şöyle bir sonuç çıkartan mantığı anlayaiblir miyiz? o halde diyor, insanın helva yapma olasılığı 100.000.000 da birdir.

İşte mantık bu, yani, her şeyi her şeyden, hali, koşulu vakti her şeyi biribirnden ayırıp, yalıtıp, indirgeyerek tüm zihnini sadece ama sadece tersinden işleyen bir mantığa göre çalıştırıp, sonuca bakıp, savurmalar yapmak. Böyle işleyen bir mantığın başka türlü davranması mümkün olabilir mi? Olamaz çünkü elindeki malzeme bu....

Şimdi sizin sorduğunuz soru şu, balinaların atalarında bu özellik yok iken, yavaş yavaş ortaya çıktıysa nasıl hayatda kaldılar. sevgili semihgencayla

Bu özellikler yok iken dibe daldıklaırnı sana kim söyledi? Örneğin o zamanki halini, şu anki balina ile eşdeğer yaşam koşulları ve matobilizması ile düşünmen gerektiğini kim söyledi. Evrim konusunu çözümleyememiş olmak değl mi? Şimdi tekrar başa saralım, olasılık ifademde ki mantığı tekrar düşünelim....

Madem terminolojiden bıktınız, ben o terminolojiye girmeden hemde hiç mi hiç girmeden demek istediğimi, sorunuzun yapıtaşını özetleyeyim,

Madem diyorsunuz at arabasında da tekerlek vardı, bir otomobil resmi alıp, ardından soruyorsunuz, iyide at arabasında motoru nereye koymuşlardı!

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 06-11-2010, 16:13
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

taylan74´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu resim balina atalarındaki su fışkırtan nefes deliğinin kafatası içindeki bir boru boyunca yukarı kayışını gösteriyor.

Bu şekildeki yapıların tür içinde yaşam kalım yönündeki faydası oranınca seçildiğini biliyoruz. Bir bilinç yok. Tek kriter yaşamda kalma. Bir memeli atadan evrilen balinaların aslında denize daha iyi uyum sağlamış kara canlıları olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü iskelet yapısı hala daha atasal formunu koruyor. Şu resimde yine bir basilosor yani balinanın atasal formlarından biri görünüyor. Arka ayak kalıntılarına dikkat et.

Bu sitede balinaların evrimiyle ilgili çok detaylı bilgiler ve çizimler var:

http://www.csus.edu/indiv/l/lancaste...0BIO168-04.htm

Balinaların atasal gruplarının gerçek fosilleri ve müthiş bir taksonomi sitesi:

http://www.palaeos.com/Vertebrates/U...ml#Pakicetidae

Pakicetus fosili:

Evrimi bilmeyenlere bi nebze yardımcı olmuştur umarım.

DOĞAL SELEKSİYONDA HER AŞAMA CANLIYA BİR ÖNCEKİNDEN DAHA FAZLA HAYATTA KALMA ŞANSI SAĞLAR. BU ŞANSI ÇOK DAHA FAZLA SAĞLAYAN ÖZELLİKLER TÜR İÇİNDE YAYILIR. DAHA AZ ŞANS SAĞLAYAN ÖZELLİKLERE SAHİP OLANLAR DA ELBETTE ÜRER VE YAŞAMINA DEVAM EDER AMA ZAMAN İÇİNDE TÜR İÇİNDEKİ ETKİNLİKLERİ AZALIR VE YOKOLURLAR.

BALİNA DENİZE UYUM SAĞLAMIŞ BİR KARA MEMELİSİNE BİZ İNSANLARIN VERDİĞİ BİR İSİMDİR. BALİNA BİR BALIK DEĞİLDİR. HALA DAHA MEMELİDİR AMA DENİZE UYUM SAĞLAMIŞ BİR MEMELİDİR. EVRİM VE DOĞAL SELEKSİYONLA BEDENİ MİLYONLARCA YIL İÇİNDE GİTTİKÇE DAHA DA HİDRODİNAMİK BİR HAL ALMIŞTIR. BUNA RAĞMEN VÜCUDU ÜZERİNDE AZ DA OLSA TÜY BULUNUR.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...

Konu taylan tarafından (06-11-2010 Saat 16:21 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-11-2010, 16:40
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bir memelinin iyi yüzücü olması için balık özellikleri taşımasına gerek yok. Örneğin Su geyikleri de memelidir ama çok iyi yüzerler. Dibe dalarlar. Zaten yüzme memelilerin çoğunun iyi bildiği bir iştir.

http://www.belgeselizle.org/belgesel...eseli-213.html

Balinanın karasal ataları da buna benzer bir yolla denize uyum sağlamışlar.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 06-11-2010, 23:31
SonAkbaba SonAkbaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili Semih sanırım indirgenemezlik olayından bahsediyor. Bu daha önce göz ve bir kamçılı hayvan için de ortaya atılmış bir tezdi ama zamanla çürütüldü. İndirgenemezlik probleminin olmadığı ve bir şekilde canlının uyum sağlayarak bugünkü konumuna geldiği anlaşıldı. Şimdi de balinalardan bahsediliyor.

Ek olarak ben de şunu söylemek isterim balinalar hakkında. Söylenenlerden daha önemli olan bir de östaki borusudur. Karadaki canlının östaki borusunun bir şekilde evrimleşmesi ve daralması gerekir. Niye ? bizim kulağımızda östaki borusunun içindeki sıvının sallanmaması ve dengede kalması gerekir. Deniz içinde hareket ederken bu sıvının sürekli çalkalanması dengemizi bozar, beyinciğe yanlış uyarı gitmesine neden olur. Peki balinalarda şayet karadan denize geçmişse, bu östaki borusunun daralması ve küçülmesi gerekir. Öyle midir gerçekten ? evet öyledir, ara türlerden 2 adet bizimkinden daha dar östaki borusu (ki böyle bir kemik nasıl da zor bulunur, çok iyi korunması gerekir fosilin bir de bunu düşünün) bulundu. Şu anki balinalardaki östaki borusu ise bu ara türlerden dahi daha dar.

Peki aynı zamanda bu canlı tatlı sudan tuzlu suya geçiş yapmış olmalı (hindistan yarımadası asya ile birleşmeden önce varolan, arada kalmış deniz parçasında ilkel balinalar evrimleşti). Gerçekten de daha büyük östaki borusu tatlı suya uygun bir yapıdayken, ara türün ikincisinde tuzlu ve tatlı su karışımı bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Şimdiki balinalarda ise bu evrim tamamlanmıştır ve tuzlu suya uygun yapıdadır.

Peki balinaların konuşma özelliği ne olacak ? yani bugün belli cihazlarla kaydettiğimiz sesler nedir ? İlk zamanlarda balinalar hint okyanusunda dolaşırken daha küçük ebatlardaydılar. soyları tükenme tehlikesi vardı. Sebep dev köpekbalıkları. Kurtuluşu soğuk sulara inerek buldular, yani güney denizlere. Ama bu sular soğuktu, ve karanlıktı. Soğuk sayesinde gövdelerini büyüttüler. Karanlık olduğu için de ses ile iletişime başladılar.

Sevgili Semih indirgenemezlik olayına cevap arıyorsun. Hani cevap diyorsun. Ama burdan farzedelim ki cevap bulamadın. Bu evrimin var olmadığı anlamına gelmez ki. Sadece bilim henüz bu konuda bir cevap bulamamış demektir ki göz ve kamçılı hayvan konusunda araştırmalarla bu cevaba ulaştılar.

Daha önceki bir yazımda belirtmiştim. Dinin her soruna karşılık vermesi dini haklı kılmaz. Bilim senin her soruna yanıt bulmak için varolmamıştır ayrıca. Ama şuna emin ol, din ile bilim ne zaman karşılaşsa tarihe bakarsan hep dinin dayak yediğini göreceksin. Bu hep böyle oldu ve hep böyle olacak. Hadi bana cevap verin, beni ikna edin yöntemiyle evrimi anlayamazsın. Önemli olan evrimi gerçekten anlamak isteyip istemediğin.

Yukarıda Taylan74 arkadaşımız gayet güzel açıklamış mantığı. Sütü fışkırtma olayını da akıl yürüterek bulmak hiç de zor değil Sevgili Semih. Ben inanıyorum ki 1 yıl içinde prangalarımı nasıl kırdım başlıklı bir yazını okuyacağız.

Teşekkürler...
Alt 07-11-2010, 14:00
Jek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jek Jek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cevabımda ne dedim peki?

Su, un, şeker, tüp var... Şu an, tam da şu an dünyada helva yapma olasılığı kaç milyonda birdir? Farzedelim 100.000.000 da 1(bir) olsun? [COLOR=DarkRed]Şimdi böyle bir olasılıkdan şöyle bir sonuç çıkartan mantığı anlayaiblir miyiz? o halde diyor, insanın helva yapma olasılığı 100.000.000 da birdir.
[/QUOTE]

Nuhun gemisinde hepsi karışıp aşureyi oluşturmuş.Neden olmasın (!)

Önerilen Siteler