Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2008, 18:01
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ramazan; hos geldi mi?, hos gelmedi mi?

Saygideger arkadaslar;

Muslumanlarin "oruc", musluman olmayanlarin "eziyet" ayi, Ramazan geldi.Hos geldi mi?, gelmedi mi? bilemem.Sonucta, Turkiye cogunluk olarak musluman bilinen bir ulke. O yuzden, hayirli olsun.

Bu, vesile ile de, biraz bilgilenelim. Bu ayin tarihini, islamin 5 sartindan biri olan orucun, oruc tutmanin onemini, neden gerekli kilindigini, kuranda yazip yazmadigini, orucun amacinin ne oldugunu v.s. Bilen arkadaslar, izah eder ve anlatirsa-mumkunse yorum katmadan-sevinirim.

Ayrica, ramazan; hos geldi mi?, gelmedi mi?. Ateist veya musluman olmayan arkadaslar, Turkiye sartlarinda, nasil bu ayi geciriyorlar? Oruc tutmadan rahat yasayabiliyorlar mi? Ailelerde, toplumda ve cevrede bu oruc tutmama, nasil karsilaniyor? Herkes, rahatca; oruc tutmadan, toplum icindeki, iliskilerini surdurebiliyormu? Disarida oruc zamani, birseyler yiyebilecek, olanak bulabiliyormu? Kisaca, ramazanda; ozgur ve rahat davranabiliyormu? Cevaplarinizi bekliyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 31-08-2008, 18:37
Aydınus
Üye Değil

Sevgili Evrensel !

- Ayrıca , Ramazan hoş geldi mi , gelmedi mi ?

Onbir ay boyunca her türlü haltı yeyip de sıra Ramazan Ayı'na gelince , en çok da çevre baskısı ve korkusu ile oruç tutan münafık müslümanlardan değilim çok şükür . ''Mümkünse yorum katmadan yazınız'' demişsin ama , yorum katmamak elde mi sevgili Evrensel ; yorumumdaki iddiaların neresi gerçekdışı ?

Ben orucumu yiyorum . O sebeple Ramazan ne hoş geldi , ne de hoş buldu .

- Ateist veya müslüman olmayan arkadaşlar , Türkiye şartlarında , bu ayı nasıl geçiriyorlar?

Türkiye şartlarında ...

Avrupa'da olduğumdan bu soruyu es geçiyorum .

- Oruc tutmadan rahat yasayabiliyorlar mi? Ailelerde, toplumda ve cevrede bu oruc tutmama, nasil karsilaniyor? Herkes, rahatca; oruc tutmadan, toplum icindeki, iliskilerini surdurebiliyormu? Disarida oruc zamani, birseyler yiyebilecek, olanak bulabiliyormu? Kisaca, ramazanda; ozgur ve rahat davranabiliyormu? Cevaplarinizi bekliyorum.

Bu sorular aslında üstte bahsi edilen ''Türkiye şartları''ndaki sorunun devamı niteliğinde ama , ben sana sevgili Evrensel Avrupa şartlarından bahsedeyim biraz :

İslam'a inanmadığımızı uluorta herkese söyleyemediğimizden - maalesef bu baskıyı Avrupa'da bile hissedebiliyoruz - bazıları bizi , ki hiç de din mevzularından bahsetmediğimiz halde müslüman zannedebiliyor . Oruç tutmadığımızı görünce de şaşırıyorlar . Ama ilişkileri de hemen koparmıyorlar .

Hem koparsalar ne olacak ki ; korkumuz mu var , onlardan mı yaşıyoruz ?

Fakat şu da bir gerçek ki , burada da tarikatlar çok yaygın ve bu tarikatların ocağına düşenler içlerinden gelmeye gelmeye oruç tutuyorlar ya da en azından tutuyor görünüyorlar .

Dışarıda birşeyler yiyecek olanağını fazlasıyla bulabiliyoruz ve burada bile bizlere karışma terbiyesizliği ve küstahlığında bulunabileceklerin haddini de bildirmeye fevkalede kararlıyız .

Hoş , henüz bana karşı böyle birşey yapabilecek bir din-i bütüne henüz rastlamadım .

Onların hükmü sadece ve sadece önce ocağına düşürüp sonra da bir güzel sömürdüklerine geçer .
Alt 31-08-2008, 18:54
Kıdemli Üye

Saygideger aydinus;

Bende, Avrupa da, Britanya'nin Londra sehrinde; hemde uzun zamandir yasiyorum. Ben, senin hissettigin bu baskiyi hic mi hic hissetmiyorum.30 kusur senedir, ne bir oruc tuttum, ne de bir elestiriyle karsilastim. Bence bu konu kararli olmak, ve bireysel hak ve ozgurluklerini, acikca savunabilecek bir bilince sahip olmakla bagli.

Sen, Avrupa'nin hangi ulkesinde yasiyorsun bilmiyorum ama; Avrupa' da bile boyle bir baski varsa, bu uzucu.

Belki de, benim durumum; bu konuda tartisma yerine, herkesi oldugu gibi kabullenmekten geciyor. Ben, oruc tutana satasmadigim icin, o da bana satasmiyor. Herkes, herkesi oldugu gibi algilamak ve degerlerine saygi duymak zorunda. Tabi bu ayrica, bulundugun toplum icinde nasil bir yer edindigine bagli. Benim, burada, toplum icindeki yerim saygindir ve sozum dinlenir. Kisiler, cogu zaman bana, her konuda akil danismaya gelirler.

Dolayisiyle, benim dusunce ve davranislarimi, elestirisel degil; ilgiyle izlerler. Cunku, ben her konuda, neyi neden ve nasil yaptigimi genellikle izah ederim. Aksi bir iliski, hem saglikli olmaz, hemde rahat ve acik olmaz.

Bu arada, Turkiyede iken ve genc bir delikanliyken-14-20arasi-sahura kalkar, bir guzel yemek yer ve yatardim. Sabah, tabi yediklerim beni susatirdi. Kalkar bir sise suyu devirir ve yatardim. Sonra da oruclu gibi, topun patlamasini beklerdim. Tabi bu arada, kacamak atistirmalarimda olurdu. Bahsettigim seneler 60 sonlari ve 70' ler.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 31-08-2008, 19:59
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ramazan hiçbir zaman hoş gelmemiştir ki. Birilerinin oruç tutmadığı gerekçesiyle dayak yemediği, öldürülmediği, işten atılmadığı bir tek ramazan ayı geçmiş midir? Bu yıl bakalım neler duyup göreceğiz. Allah yardımcımız olsun
Alt 10-09-2008, 00:57
illegal2000 illegal2000 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

çakırcalı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ramazan hiçbir zaman hoş gelmemiştir ki. Birilerinin oruç tutmadığı gerekçesiyle dayak yemediği, öldürülmediği, işten atılmadığı bir tek ramazan ayı geçmiş midir? Bu yıl bakalım neler duyup göreceğiz. Allah yardımcımız olsun
bu durumda her zaman söyledigimi burdada söyleyebilirim

onbir ayin sultani degil
onbir ayin basbelasi
Alt 10-09-2008, 14:25
Kıdemli Üye

Saygideger arkadaslar;

Benim bildigim, bir senede 12 ayin oldugu. Eger ramazan da, bu 12 aydan biriyse;"11 ayin....", yerine, 12 ayin.... olmasi gerekmezmi? Yoksa, arapca aylar toplami 11 mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 31-08-2008, 23:39
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Evrensel, orucun farz kılındığı Bakara Suresi'nde geçer "Oruç sizden öncekilere olduğu gibi size de yazıldı". (Yani farz kılındı) Şu an kaçıncı ayet olduğunu çok net hatırlamıyorum. Sıra konusunda yanıltmayayım ama ayet aynen bu şekilde. Orucun amacı için ise genelde "nefsi terbiye etmek" denir. Yani insanın nefsini, isteklerini kontrol altında tutmasını oruçla öğrendiği söylenir. Türkiye'de Ramazan'da insanların başkalarının hayatına müdahele edip etmemesi soruna gelince bu şehirden şehire hatta aynı şehir içinde semtten semte farklılık gösterir.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik
Alt 31-08-2008, 23:47
Kıdemli Üye

Saygideger titanatlas;

Vermis oldugun cevaplar icin, tesekkurler.

Satgilarimla;
evrensel-insan

Alt 31-08-2008, 23:52
mon-o-lah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mon-o-lah mon-o-lah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

mon-o-lah - MSN üzeri Mesaj gönder

2 sene önce okulda sen neden oruç tutmuyorsun diye sorulduğunda mide problemlerim var diyordum, bu soruyu müdür yardımcısı bile sordu (e normal...)
Geçen sene "ben size neden tutuyorsunuz diye soruyor muyum" demeye başladım...
Bakalım bu sene nereye götürecek rüzgar bizi.
Kendi adıma konuşuyorum; üzerimde müthiş bir baskı var.
Alt 01-09-2008, 12:48
amenofis amenofis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sımdı ramazan geldı dıye ıcenlerde ıcmez ıckı neden ıcmıyosun desen ramazan geldı der..

ramazanda daha fazla gunah denmıyo nıye bu ramazana ozel muamele..bılmez dusunmezkı..orf adet dındende once gelır...mesela dınde dul kadın almak dogal bıseyken orf adet bunu fazla sevmez....adam ole gormus babası ıcmez ramazanda o da ıcmez dogal....dusunmeyen sadece gozlemleyen ınsan fıguru...

oruc saglıga ne kadar zararlı oldugundan bahsetmeye gerek yok....sahurda tıka basa yiyip yatmak ıftarda bos mıdeye ver allah ver nimetı..

neyse zekamızın bıze sundugu bır nımettı oruc tutmamak....sukurler olsun beynımıze amin

Önerilen Siteler