Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Konu Kapatılmıştır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2005, 03:11
Russell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Russell Russell isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Atmosferin Katmanları

ATMOSFERİN KATMANLARI

Kuran ayetlerinde evren hakkında verilen bilgilerden biri, gökyüzünün yedi kat olarak düzenlendiğidir:

Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O'dur. Sonra göğe istiva edip de onları yedi gök olarak düzenleyen O'dur. Ve O, herşeyi bilendir. (Bakara Suresi, 29)

Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi... Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti... (Fussilet Suresi, 11-12)

Kuran'da pek çok ayette kullanılan gök kelimesi tüm evreni ifade etmek için kullanıldığı gibi, Dünya göğünü ifade etmek için de kullanılır. Kelimenin bu anlamı düşünüldüğünde, Dünya göğünün, bir başka deyişle atmosferin, 7 katmandan oluştuğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Nitekim bugün Dünya atmosferinin üst üste dizilmiş farklı katmanlardan meydana geldiği bilinmektedir.19 Kimyasal içerik veya hava sıcaklığı ölçü alınarak yapılan tanımlamalarda, Dünya'nın atmosferi 7 katman olarak belirlenmiştir.20 Bugün halen 48 saatlik hava durumu tahminlerinde kullanılan ve "Limited Fine Mesh Model" (LFMII) olarak adlandırılan atmosfer modeline göre de atmosfer 7 katmandır. Modern jeolojik tanımlamalara göre atmosferin 7 katmanı şu şekilde sıralanmaktadır:

1- Troposfer
2- Stratosfer
3- Mezosfer
4- Termosfer
5- Ekzosfer
6- İyonosfer
7- Manyetosfer

Bu konuyla ilgili bir diğer mucizevi yön ise Fussilet Suresi'nin 12. ayetinde geçen "Her bir göğe emrini vahyetti" ifadesinde yer almaktadır. Yani ayette Allah'ın her tabakayı belli bir görevle görevlendirdiği belirtilmektedir. İleriki bölümlerde daha detaylı inceleyeceğimiz gibi, yukarıda saydığımız tabakaların her birinin insanların ve yeryüzündeki tüm canlıların yararı açısından çok hayati görevleri vardır. Yağmurların oluşmasından zararlı ışınların engellenmesine, radyo dalgalarının yansıtılmasından göktaşlarının zararsız hale getirilmesine kadar her tabakanın kendine özgü bir işlevi bulunmaktadır.

Aşağıdaki ayetler ise bize atmosferin 7 katmanının görünümü ile ilgili bilgi vermektedir:

"Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum (mutabakat) içinde yaratmıştır?" (Nuh Suresi, 15)

O, biri diğeriyle 'tam bir uyum' (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır... (Mülk Suresi, 3)

Bu ayetlerde Türkçeye "uyum" olarak çevrilen Arapça "tibakan" kelimesi, aynı zamanda "tabaka, bir şeyin uygun olan kapağı ve örtüsü" anlamlarına da gelir ki, üst katın alt kata uygunluğunu vurgular. Kelimenin çoğul kullanımında ise "tabaka tabaka" anlamı kazanmaktadır. Ayette tarif edilen tabaka tabaka halindeki gök, kuşkusuz atmosferi en mükemmel şekilde ifade eden açıklamalardır.

20. yüzyıl teknolojisi olmadan tespit edilmesi hiçbir şekilde mümkün olmayan bu bilgilerin, 1400 yüzyıl önce indirilmiş olan Kuran-ı Kerim'de açıkça bildirilmesi ise elbette ki çok büyük bir mucizedir.

http://www.kuranmucizeleri.com/bilim...izeler_19.html
Alt 08-09-2005, 03:16
Russell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Russell Russell isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

islamacevap.net'ten alıntıdır:

Atmosferin "7 katmanlı" olmasıyla ilgili bilginin Kur'an da verildiği iddiası:

Ayetler:

Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O'dur. Sonra göğe istiva edip de onları yedi gök olarak düzenleyen O'dur. Ve O, herşeyi bilendir. (Bakara Suresi, 29)

"Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum (mutabakat) içinde yaratmıştır?" (Nuh Suresi, 15)

Bu ayetlerle atmosferin katmanları konusunun hiçbir ilgisi yoktur...Kur'an daki "yedi gök" ifadesinin ilgili hadislere de bakılırsa bambaşka konularla ilgisi olduğu görülür...

Harun Yahya sadece işine gelen ayetleri ve işine gelen kısımlarını yazmıştır.. Mesela aşağıdaki ayetlerde EN YAKIN GÖĞÜN YILDIZLARLA DONATILDIĞI YAZMAKTADIR:

67:5- Andolsun biz,en yakın göğü kandillerle donattık ve onları, şeytanlar için taşlamalar yaptık. Ve onlar için alevli ateş azabını hazırladık.

41:12- Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir. (görüldüğü gibi Kuran 7 gökten bahsettikten sonra en yakın göğü kandilerle donattık diyor!!!)

YILDIZLAR ATMOSFER KATMANLARINDA (hele EN YAKIN GÖKTE/troposferde)
OLAMAYACAĞINA GÖRE Kur'an'ın atmosferin katmanlarından bahsettiği iddiası çürür...

Kur'an daki 7 gök değimi bazı islam alimlerince "cennete giden 7 yol/gök" olarak yorumlanmıştır..

Ama 7 gök ile ilgili ifadeleri eski uygarlıklar da kullanmışlardır.

Eski putperest Araplar güneşin, ayın,Satürnün Jupiterin, Mars'ın ve Merkür'ün ve Venüs'ün gökteki bu 7 objenin ilahlar olduğuna inanıyorlardı(bu gezegenleri çıplak gözle görebiliyorlardı)

Haftada günler de bundan türemiştir...
İngilizcelerine dikkat edelim..

Saturday
Sunday to Sun (Dies Solis),
Monday to Moon (Dies Lunae),
Tuesday to Mars (Dies Martis),
Wednesday to Mercury (Dies Mercurii),
Thursday to Jupiter (Dies Jovis)
Friday to Venus (Dies Veneris).

Ayrıca Muhammed'in bu "7 gök" inancı Yahudilikte de bulunuyordu yani yeni birşey değildir..

Bu 7 göğün atmosfer katmanlarıyla ilgisi olmadığı bazı hadislerin bunları açıkça açıklamasıyla daha iyi anlaşılabilir...
Alt 10-09-2005, 00:37
beyni
Üye Değil

Bence burda en önemli sorun ' en yakın gökte yıldızların bulunması' dır.
Kopernik'ten önceki evren modelinde yıldızlar en son katmanda (gökte) bulunmaktaydı.

Atmosferin katmanlarının 7 kat göğü anlatması kolayca çürütülecek bir safsatadan ibaretti.

Ben en yakın gökte yıldızları gösteren evren modeli şeması bulamadım. Arap astronomi bilginlerinin kuranı doğrulamak adına böyle bir çalışması olabilir.

Muhammed'in evreni oldukça büyük ve insanların yalnızca yakın göğü görebileceği şeklinde kurana soktuğu bu ifadenin kaynağını bulacak kişi, semavat safsatasınında çürütülmesinde büyük yararı dokunacaktır.
Alt 10-09-2005, 12:47
Da Vinci Da Vinci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Atmosfer sıcaklık bakımından 4 ana bölümden oluşur. Bunların üstünde kalan ve dünya yüzeyinden 500km uzaklıktan sonraki bölüme Ekzosfer denir. Bu katman artık atmosferin bitip uzayın başladığı bir bölümdür. Bunların dışında bazı özelliklerine göre 3 bölüm daha sayılabilir. İyonosfer, Ozon tabakası ve Magnetosfer. İyonosfer 60km ile 550km arasını kapsar, yani içine Mezosfer ve Termosferi alır. Ozon tabakası 10km ile 50km arasını kapsar. Yani bu 3 katmanı diğer katmanlardan ayrı düşünmek mümkün değildir. Bu 3 katman diğerler ana katmanların belli bölümlerinde bulunan ve farklı özellikleri olan katmanlardır. Ama atmosfer genel olarak 5 tabakadan oluşur: Traposfer, Stratosfer, Mezosfer, Termosfer ve Ekzosfer

Da Vinci

Alt 24-12-2005, 05:07
exclusive exclusive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran mucizelerinden 7 kat gök (mucizenin reddi)

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bu sitedeki müslümanların her lafımda beni yalancılıkla suçlamasından bıktım usandım.

Öldürmenin Haklı Gerekçesi Olurmu? başlığı altında "bence öldürmenin haklı gerekçesi olmaz" şeklindeki görüşümü beyan ettiğimde bile beni yalancılıkla suçlayan zihniyete allahtan akıl fikir diliyorum...

Bu yazıda da havakürenin katmanları hakkında farklı görüşleri aktarmayı amaçlıyorum ve kesinlikle "hava küre 7 katmandan oluşmaz" d e m i y o r u m...

Beni yalancılıkla suçlayacak arkadaşlar hangi sözümün, ne gerekçeyle yalan olduğunu, kaynak göstererek belirtmedikçe cevap alamayacaklar...

Gelelim meseleye...

İddiaya göre kuran gökyüzünün yani havakürenin(atmosphere) 7 kat olduğunu taa 1400 yıl önce bilmiştir ve bu bir mucizedir...

İddiaya cevap (mucizenin reddi):

Havakürenin katmanlarının keşfedilmesi öyle amerika kıtasının keşfi gibi bir keşif değildir. Daha çok enlem ve boylamların keşfine benzer. Enlem ve boylamlarda nasıl insanlar greenwich den başlayarak güneşin doğuşunda 4 dakikalık fark olan yerleri dünya üzerinde diklemesine çizgilerle işaretlemişlerse havaküre katmanlarını çeşitli kıstaslara göre ayırarak kendileri belirlemişlerdir. yani tamamen insan ürünü bir sınıflamadır.

Ayrıca herkes 7 katman görüşünde birleşmiş de değildir(farklı görüşlere birazdan değineceğiz)

Havaküre katmanlarının belirlenmesinde havanın yoğunluğu, nem oranı, gazların çeşitliliği ve oranları, güneş ışınlarının kırılması-dağılması ve havanın sıcaklığı gibi kıstaslar birer ayrım unsuru olarak kabul edilir ve bunlara göre bir sınıflandırma-ayrım yapma yoluna gidilir...

Sümerlerde ve eski mısırda da bu konuda başarılı araştırmalar olmasına ramen günümüzde batı bilminin kabul ettiğine en yakın araştırmayı eski hindistanda yaşamış bilimci Vimana Shastra yapmıştır. Hemde kurandan yaklaşık 1100 yıl kadar önce... http://www.bibliotecapleyades.net/vimanas/vimanas09.htm

Vimana Shastra çeşitli unsurları dikkate alarak farklı farklı sınıflandırmalar yapmıştır. Ancak bunlar arasında en göze çarpanı Avarthascha olarak adlandırdığı 5 katmanlı olandır. Kurandan yaklaşık 1100 yıl önce yapılan bu katmanlama sistemi hava yoğunluğunu esas belirleyici kabul etmesi bakımından günümüz havacılığında da aynen kabul edilen (her pilotun bilmesi gereken) sistemdir ve katmanları şöyledir...

1. Rekha patha – Shaktyavarta
2. Mandal – Vatavarta
3. Kaksha – Kiranavarta
4. Shaktipatha –Shaityavarta
5. Kendramandal – Gharshanavarta

Günümüz batı bilminde de genellikle 5 katman görüşü kabul edilir. Örneğin Amerikan NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) kuruluşu havaküreyi 5 katmana ayırır. http://www.centennialofflight.gov/es...re/DI139G1.htm

Batı üniversiteleri de genellikle 5 katmanı kabul eder. Örn: Michigan üniversitesi Atmosfer araştırma web sitesi... (The University of Michigan UCAR, University Corporation for Atmospheric Research)
http://www.windows.ucar.edu/tour/lin...re/layers.html

müslüman bilim adamları ise zaten bildiğiniz gibi 7 katman görüşünü savunurlar.

4 katman ve 6 katman görüşleri de oldukça yaygındır. Bunlar dışında da farklı kullanım amaçlarına yönelik envai çeşit sınıflama bulunur... Dediğimiz gibi hangi unsurların ne şekilde birer ayırt edici unsur olarak kullanılacağına göre bu sınıflandırmalar değişir. Örneğin bir metorolog kalkıp 0.1 derecelik ısı farkını ve gaz oranlarındaki %1'lik oynamaları (ve başka çok detaylı farklılıkları) birer ayırt edici unsur olarak kabul ederek havaküreyi 120 katmana ayırmayı da başarabilir...

Tabiki kuranı mucizelerle dolu bir kitap olarak görmek isteyenler havaküreyi kuranda yazdığı gibi 7 katmana ayırıp sonra da bu yaptıkları işe "mucize" demekte serbesttir... Bence mucize diye bişey yoktur heleki kuran gibi bir kitapta hiç yoktur...

Saygılar...
Alt 24-12-2005, 23:37
Arafat Arafat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yine bir peşin hükümlülük görüyorum. yine bir reddetme piskolojisi. belki atmosferin tabakaları kuranda bildirilmemiş olabilir. kuranı kerimin bu kadar basit bir kitap olduğunu düşünüyormusunuz.

atmosferin 7 katman olduğu söylenir senin dediğin sitelerde 5 katman olduğu söyleniyo. senin iddia ettiğin hiç bir şey türkçe kaynaklı değil. o da ilginçtir. şimdi atmosferin 7 kat olduğunun ve bunun kuran mucizesi olduğunu bilmem. kuranda semadan bahseder. sema ise kainatın tümüdür. yani 7 kat sema sadece bir bilgidir. çünkü allah kuranda herşeyi açıklamıştır. sadece bizim algılayabileceğimiz herşeyi.
allah kuranda tüm kainattan bahsetmiştir. 7 kat göğün mucize olduğunu iddia edenler ise kuranı bir defa bile okuma zahmetine katlanmamış, amacı sadece kuranda mucize aramak olan iyi niyetli insanların ürünüdür. sende okumadığın için sadece mucizeleri reddetmeyi seçmişsin. bu durum mucize olarak iddia edenleri ve senin gibi mucizelri rededenleri ilgilendirir. kamil mümin sema denince evrenin tümü olduğunu idrak eder.

şimdi sema nedir ona geçelim.

sema: Gök yüzü. Asuman. Gök. Her şeyin sakfı. Gölgelik. Bulut ve emsali örtü.(Resul-i Ekrem'den (A.S.M.) şöyle rivayet olunmuştur. Sema'ya uruç buyurdukları zaman kale burçları gibi bir mevkide bir takım melâike görmüştü. Bunlar birbirlerinin yüzüne doğru, mütekabilen yürüyüp gidiyorlardı. Bunlar nereye gidiyorlar diye Resul-i Ekrem (A.S.M.) Cebrâil'e sordu. Cebrâil: Bilmiyorum. Ancak yaratıldığımdan beri ben bunları görürüm ve evvel gördüğümün bir tânesini bir daha görmem dedi. Onlardan birine, ikisi birden: "Sen ne zaman halk olundun" diye sordular. O da: "Bilmiyorum. Ancak Cenab-ı Hak her dörtyüz bin senede bir yıldız halk eder. Ben yaratıldığımdan beri de dörtyüz bin yıldız halk etti" diye cevap verdi. Melâikenin kesretini ve kudret-i ezeliyenin vüs'at-ı tecelliyatını anlamalı... E.T.)

Arabça olan "Semâ" kelimesi müennes ve müzekker olarak kullanılır. Müfred ve çoğul olarak da geçer. Çoğulu "Semavât"tır. Sema; lügatta bulut ve yağmura da denilir. Bu anlamda olan Semâ'nın çoğulu (Esmiye ve sümiyyün) olur.

müennes: Dişi. Müzekkerin mukabili. Gr: Hakiki, itibarî veya söylenişi cihetiyle "dişi" olan kelime.Müennes-i hakikî : Müzekker kelimenin sonuna bir "e-a" ilâve ederek yapılan kelime. Meselâ: (Kâtib: ): Erkek yazıcı. (Kâtibe: ): Kadın yazıcı.Sonu "e" ile biten kelimeler ekseriyetle müennestir. Muallime, Müdire, Sıddıka, Şahide gibi.

müzekker: Erkek, er. * Gr: Müennesin zıddı. Kelimeyi erkek gösteren. (İsim, zamir, sıfat, fiil).

Allah yedi semâ yaratmıştır. Bunlardan dünya seması bize en yakın sema yıldızlarla donatılmıştır:

saffat/6: İnna zeyyennes semaed dünya bi zinetinil kevakib
saffat/6: Bakınız biz o Dünya Semayı (o yakın Göğü) bir ziynetle donattık

"O Centauri" ismi verilen dünyaya en yakın yıldızın ışığı bize 4,3 ışık yılında gelir. Işığın saniyedeki hızı 300.000 km.dir.yapılan araştırmalara göre dünyaya en uzak yıldızın ışığı ise 15 milyar ışık yılında gelir. Yapılan araştırmalardan alınan neticelere göre, yıldızların bulunduğu dünya semasının çapı muhtemelen 15 milyar ışık yılıdır. Bugün evrenin yaşı yaklaşık 10 milyar yıl olarak hesaplanmaktadır (Prof. Dr. Cengiz Yalçın, Doç. Dr. Nuray Büjet, Modern Fizik ve Atom Fiziği, İstanbul 1981, s. 130).

Güneş sisteminde, yıldız olmayan dokuz gezeğen (seyyâre) vardır. Başka yıldızlar birer küçük ve daha büyük güneştirler. Son yıllarda modern astronomi araştırmalarıyla bazı yıldızların gezeğenlerinin olabileceğine dair bir takım ipuçları tesbit edilmiştir.

Güneş ve sistemine dahil gezeğenlerin yaşının 3 milyar yıl olduğu tahmin edilmektedir. Eddington'a göre evrenin muhtemel çapı 6 milyar ışık yılıdır (Prof. Dr. F. L. Breuseh. Genel Anorganik Kimya, Çev. Prof. Dr. E. Ulusoy, İstanbul 1976, s. 58-59). Fakat Arş ve Kürsî hariç yedi göğün çapı muhtemelen 70-100 milyar ışık yılına varabilir.

Kur'an-ı Kerim'in izahı ilmi araştırmalardan çıkan sonuca uygundur:

mülk/3: o ki yedi sema yaratmış birbiriyle mutabık, göremezsin o rahmânın yarattığında hiç bir nizamsızlık, haydi çevir gözü görebilirmisin hiç bir çatlak, bir kusur

bakara/255: " Allahın Kürsî'si gökleri ve yeri kuşatmıştır
"

efendimiz (s.a.v)'den gelen bilgilerde belirtildiğine göre, yedi semanın Kürsî içindeki büyüklüğü bir kalkanın içine atılmış yedi dirhem gibidir. Kürsî de Arş'ın içinde bir çölün ortasına atılmış bir demir halka gibidir. Ebu Zer'in rivayet ettiği bir hadisinde Hz. Peygamber (s.a.v) bunların büyüklüğünü şöyle bir benzetme ile açıklamıştır:" Nefsim yedi kudretinde bulunan Allaha andolsun ki, yedi sema ve yedi arzın Kürsi'nin yanındaki büyüklüğü, ancak dünyanın bir çölünün ortasına atılmış bir halka gibidir. Arş'ın Kürsi ye nisbetle büyüklüğü de bu halkaya nisbetle çölün büyüklüğü gibidir" (İbn Kesir, Tefsîrul-Kurânil-Azim, Beyrut 1385/1966, I, 550).

saygılarımla.
Alt 25-12-2005, 01:11
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Arafat arkadaşın dediği gibi Kur'an 7 kat gök derken sema-uzay kastedilir.
İslami çevreler-Harun Yahya vb. mucize ispatlayacaklar ya,atmosferi ele alırlar.
Şimdi ben başka yönden gireceğim.
O dönemde yaşayan bir insanın ve kutsal kitap vs.bilgisi olmayan insanın şöyle düşünmesi normal midir?

"Dünya, yani yer,yani arz, git git bitmeyen,kaz kaz sonu gelmeyen.
Yerin sonu yok mu acaba? Ya da en sonunda ne var?
Yerin altında ne var acaba?
Güneş, nasıl oluyorda hep doğudan doğuyor? Hep batıdan batıyor?
Nerden doğuyor nereye batıyor acaba?
Yoksa gece batıdan doğuya gidiyor da karanlıkta görmüyor muyuz?
Gökte yer kadar büyük mü acaba?Ucu bucağı gözükmüyor.Yerin üstünü kubbe gibi kaplamış.Ne kadar çok yıldız var.Daha da yukarılarda ne var acaba?Göklerin sonunda ne var?
Bu yıldızlar,güneş nasıl yukarıda öyle asılı gibi durabiliyorlar.Niye yerin üstüne düşmüyor yıldızlar?Onları tutan bir şey mi var?
Yıldızların hepsi şu koca denizi doldurur mu acaba? Yok yok doldurmaz,deniz çok derin.
Bu gökler,bu arş acaba zamanında su doluyduda.gökle yer daha sonra birleşti mi acaba?
Koca bir cennet olsa,şu gökler kadar büyük, yer kadar büyük ne muhteşem olurdu?"

Şimdi bu adam Kur'an'a göre ne kadar cahildir? Ya da bugünkü bir müslümanla kozmoloji bilgisi bir tutulabilir mi?
Alt 25-12-2005, 04:09
exclusive exclusive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arafat Diyor ki
mucizeleri reddetmeyi seçmişsin. bu durum mucize olarak iddia edenleri ve senin gibi mucizelri rededenleri ilgilendirir.
Doğrudur arkadaşım, zaten ben aksini iddia etmedim ki... Senin böyle bir mucize iddian yoksa ne ala... Bir arkadaş "muhammed madem okuma yazma bilmiyordu, atmosferin 7 katman olduğunu nerden bildi?" şeklinde bir soru sormuştu bende cevapladım.

Arafat Diyor ki
...7 kat göğün mucize olduğunu iddia edenler ise kuranı bir defa bile okuma zahmetine katlanmamış... ...sende okumadığın için...
Atmosferin katman katman sınıflandırılması hakkındaki bir yazıdan benim kuranı okumadığım sonucunu nasıl çıkarmışsın bilmiyorum ama ben kuranı okudum. Hatta incili de okudum ve bu 7 sema hikayesinin incilde isa nın sırf kafiye olsun diye uydurduğu 7 cennet (seven heaven) dan uyarlama olduğunu düşünüyorum.

Arafat Diyor ki
...Fakat Arş ve Kürsî hariç yedi göğün çapı muhtemelen 70-100 milyar ışık yılına varabilir.
Burada kastedilen "Arş", "Kürsi" ve en önemlisi "yedi gök" tam olarak nedir??? (adamlar çapı hakkında tahminde bile bulunmuşlar--buradan bana malzeme çıkar ) Cevabını sabırsızlıkla bekliyorum...
Alt 26-12-2005, 00:03
Arafat Arafat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ARŞ: Allahü teâlânın yarattığı en büyük varlık. Yedi kat göklerin ve kürsînin üstünde olup, halk (madde) âleminin sonu, emr (maddesizlik) âleminin başlangıcı. Arşullah, Arş-ı mecîd ve Arş-ı a'lâ da denir.
Âyet-i kerîmede meâlen buyruldu ki:
Allahü teâlâ, gökleri ve yeri altı günde yarattı. (Bundan evvel ise) Arş'ı su üzerinde idi.
( Hûd sûresi: 7)
Bu âyet-i kerîme, suyun, yerden ve göklerden önce yaratıldığını gösteriyor. Demek ki, Arş, yerin yapısında olmadığı gibi, göklerin yapısına da benzemez. Yere ve göke benzer tarafı yoktur. Ancak Arş, yerden ziyâde göklere benzer. Bunun için göklerden sayılmaktadır.
(Ahmed Fârûkî)
Yedi sınıf kimseyi Allahü teâlâ hiç bir gölge bulunmayan günde, Arş'ın gölgesinde gölgelendirir: (Bu kimseler) Adâletli devlet başkanı, gençliğini ibâdetle geçiren, kalbi mescidlere bağlı olan, Allah rızâsı için birbirini sevip bir araya gelen ve bu sevgi ile ayrılan, güzel bir kadın kendini çağırdığı zaman; "Ben Allah'tan korkarım!" diyen, sağ elinin verdiği sadakayı, sol eli bilmeyecek şekilde gizli veren ve yalnız iken Allahü teâlâyı zikredince (anınca), Allah korkusundan ağlayan. (Hadîs-i şerîf-Buhârî, Müslim)
Arş-ı a'lâ, Allahü teâlânın şaşılacak mahlûklarından (yarattıklarından) biridir ve mahlûkların en şereflisidir. Her şeyden daha sâf ve nûrludur. (İmâm-ı Rabbânî)
Namazın kıblesi Kâbe olduğu gibi, duânın kıblesi de, Arş'tır. Bunun için duâda eller kaldırılıp, avuç içleri semâya doğru açılır. (İmâm-ı Gazâlî)

KÜRSİ: Allahü teâlânın azameti, kudreti ve büyüklüğünü gösteren ve Arşın altında olduğu bildirilen Allahü teâlânın yarattığı en büyük varlıklardan biri.
Allahü teâlâ, âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:
O'nun (Allahü teâlânın) Kürsîsi, göklerden ve yerden geniştir. (Bekara sûresi: 255) Kürsî, âlem-i halktan (madde âleminden) olup, göklerden ayrı olarak yaratıldığı için, bu altı günün dışında yaratılması lâzım gelir. Nitekim, âlem-i halktan olan su, altı günün dışında ve daha önce yaratıldı. (Ahmed Fârûkî)
Yedi kat gök, yedi kat yer, Arş ve Kürsî, var olan ne varsa hepsi, Allahü teâlânın kudretindedir; O'nun emrine boyun eğmiştir. O'ndan başka kimsenin elinde bir kuvvet yoktur.
Allahü teâlânın, yaratılmışlardan hiçbir yardımcı ve ortağı yoktur. (Sâvî, Kurtubî)

sen sorunun cevabını aldın. sen atmosferi 5 katman kabul etmisşin bazılarıda 7 katman kabul etmiş. kuranla bir alakası yoktur. kat katman olduğu beni ilgilendirmez. ben yanlızca kuranıkerimde ki sema'nın ne olduğunu açıkladım. allah kuranda en yakın sema'yı yıldızlarla donattığını söylemiştir. yıldızlarla donatılmış olan semada bizim bildiğimiz uzaydır. kuran gibi bir kitapta mucize olamıyacağınını söylemişisn. buna katılmıyorum. allahın kitabı olduğu için savunmuyorum. bu kitap 1400 yıllık ilginç bir kitaptır. allahın kitabı olmasa bile bu kitap irdelenir. sırf allah düşmanlığı yapmak için 1400 senlik arapların en büyük eserini sende araştır.
Alt 26-12-2005, 22:28
Üye Değil

Arafat Diyor ki
Namazın kıblesi Kâbe olduğu gibi, duânın kıblesi de, Arş'tır. Bunun için duâda eller kaldırılıp, avuç içleri semâya doğru açılır. (İmâm-ı Gazâlî)
Yahu hani allah sonsuzdu, yeri ve mekanı yoktu, o her yerde vardı tanımı gereği? Onu, yukarıda, yedi kat semanın üstündeki, arş adında bir mevkiye sığdırdınız. Nasıl oldu bu iş böyle anlatın da öğrenelim bari?
Konu Kapatılmıştır

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil