Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-03-2007, 17:28
ninkasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ninkasi ninkasi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Türban hakkında ne düşünüyorsunuz?

Konu başlık olarak biraz genel görünüyor olabilir ancak burda belirtmek istediğim ve merak ettiğim türban yani tesettürün günümüzdeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?Türbanı bir özgürlük olarak görmek mümkün mü?
Aslında bu konunun çıkışı başka bir tartışmayla başladı ve bende burda sizin görüşlerinizi de almanın iyi olabilceğni düşündüm..
Alt 24-03-2007, 17:30
Üye

Standart Re: Türban hakkında ne düşünüyorsunuz?

ilk olarak ben kendi düşüncemi belirterek başlayım,türbana kesinlikle karşıyım,ve günümüzde uygulanan kamusal alanlara girişteki yasağın genişletilmesinden yanayım..
Alt 24-03-2007, 17:35
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder

İsteyen istediği şekilde hareket etmekte özgürdür.Ancak başkalarının yaşam alanını rahatsız etmediği sürece ve DAYATMA olmaksızın.Yoksa ne yobazlardan ne de aydın geçinen yobazlardan farkımız kalmaz.
Alt 24-03-2007, 17:46
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu türban işini , erkekler hiç'' düşünmesede'' *tamamen kadınlara bırakabilsek, sorun halledilecek. Baskı
ve zorlama yapmasak,ama bu iş erkeklerin hem fobisi hem hobisi. Bir türlü elini çekmiyorlar. Ortak ağız ortak
dert, BAŞ ÖRTÜSÜ ZULMU! *. Kadınları ,birde erkeklerin zulmundan kurtarabilsek!
Alt 24-03-2007, 17:52
Üye Değil

Sevgili ninkansi ,

Benim çok sevdiğim bir söz vardır; Demokrasilerin içinde demokrasiyi yok etme özgürlüğü yoktur.

Bunun dışında *türban konusunun bir ironi olduğunu düşünüyorum. İslam tarafından açıklığı yasaklanan kadınlar yasaklı olmaya devam etmek için özgürlük savaşçısına dönüşüyorlar.
Birine hapisten çık diyorsun o size hayır benim hapiste kalma özgürlüğüm var diyor.
Güneşin *ateşinde yanmaktan korkar gibi. Halbuki bilse o güneş onu yakmaz. Onu yakacağını söyleyenler onu sadece kendine saklamak için söylemişlerdir. Bir cesaret çıksa dışarı görecek yakmadığını ama öyle inanmıştır ki o söyleyene çıkamaz.

Durum buyken yöntem zor kullanmak olmamalı bu anlamda yasaklara karşıyım. Bu durumla sadece insanları aydınlatarak baş edilebilir diye düşünüyorum.
Alt 24-03-2007, 17:54
Üye

dediğine katılıyorum bu noktada özgür beyin,yani erkeklerin dayatmalrının etkisi çok büyük ve artık bu öyle bir hal almış ki günden güne yıkılmaz sağlam türban inancına dönüşüyor,ben bunu gözlemledim etrafımdakilerden ve sanki türban yıkılmaz tek kaleleri gibi sahip çıkıyorlar..Onlara karşı türbanın gereksizliğini anlatıkça bir neden buluyorlar,geniş ve ne yana çeksen gelen kuranları sayesinde,her şeye bi kalıp buluyorlar
Alt 24-03-2007, 17:54
Üye Değil

Özgür Beyin bundan sonra sen benim adamımsın
Alt 24-03-2007, 17:55
mep
Üye Değil

Kadının saçını bile tahrik edici bulup örtüren zihniyet
zaten kadını ne olarak gördüğünüde ortaya koymuş
oluyor.Erkeği kadının saçından bile tahrik olacak kadar
zayıf,Kadını ise saçıyla bile etkileyecek kadar çekici
yaratan Hebelehübüye ( Kadın ve erkeği Hebelehübü
yaratmıştır çünkü) inat olsun diye, Allah kadını
örtünmeye zorlamaktadır.
Alt 24-03-2007, 18:10
D.E D.E isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnanç genel olarak kişinin kendi seçimi olmadığından kişi ailesinin söylediğine veya çevresine uyduğundan dolayı zaten hoş karşılanması gereken birşey değil.Sonuç olarak özgürlükleri kişi kendi isteği ile kulanması gerekmiyor mu? İlk olarak aile ve çevre etmeninden ikinci olarakta dinin temelindeki korku unsurundan dolayı özgürlük olduğunu düşünmüyorum. Zaten dinin içinde cehennem diye bir yerden bahsetmeseydi acaba kaç tane inanan kalırdı?

Görüntü bakımından en güzel bayanı bile çirkin gösterdiğini düşünüyorum -elbette bu bir beğeni tartışılmaz- .

Eğer kişinin kendi seçimi olsa bile ve de korkutmalarla değil de sadece allah sevgisi(!) -her nasıl oluyorsa- yüzünden takıyorsa türbanı yinede kamusal alanlarda kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum sonuç olarak her yerin kendine has kuralları var.

Ancak senin söylediğine gelirsek biz çarşaflılardan kurtulamadık ki türbanlılardan kurtualım.

Son olarak dün karşılaştığım bir manzarayı söylemek isterim; yolda yürürken çarşaflı bir kadın gördüm -görmek denirse tabi- ve yanında da en fazla 6-7 yaşlarında küçük bir kız. Küçücük kıza bile çarşaf giydirmişlerdi. Gördüğüme inanamadım ilk başta. Çarşafın içinde oradan oraya koşturan küçük bir kız... Acıdım hallerine, halimize..

Denize türbanla girmeye çalışanlarda cabası.

Eh islamdaki yaygın görüş 'Kadın erkeği cezbeden şeytandır' ,elbette küçücük kızda nasıl bir şehvet ürünü buldularda örttüler anlamak mümkün değil. Vede kadınlar erkekler eşittir diyen insanların -özellikle kadınların- bunlara nasıl ses çıkarmadığı vede kadınların bunlara rağmen islamı hala nasıl savunduğu ise gerçekten merak ettiğim bir konu.

Her neye konuyu saptırmanın manası yok bende türbana kesinlikle karşıyım. 'Cennet annelerin ayakları altındadır' deyip ardından 'kadınlar erkekleri cezbeden şeytanlardır' diyen -ve kendisiyle asla çelişmeyen (!)- islamın kadınlara nasıl yaklaştığı ise sanırsam zaten iyice bilinen bir konu. Türban ise başlı başına bir saçmalık ve kötü görüntü.
Alt 24-03-2007, 18:18
Üye Değil

D.E

"Zaten *dinin *içinde *cehennem *diye *bir *yerden *bahsetmeseydi *acaba *kaç *tane *inanan *kalırdı?"

Bence olay bu noktada biter

Önerilen Siteler