Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-01-2018, 03:47
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benimde dikkatimi baska bir ayrinti cekti. Kurana söre, allah HERSEYE kadir degilmi, nasil oluyorda beni gören yasayamaz der. Allah isteseydi kendisini gören kulu (Musanin) ölmesini engelleyemezmiydi? Ol deyince HEMEN olduran allah degilmiydi? Demekki allahinda herseye gücü yetemiyormus anlami cikiyor bu itirafdan.

Musa rabini nasil görebilecekse artik önü, arkasi oda ayri bir cikmaz. Evrene sigmayan tanri musanin gözlerinin kapsayabilecegi alana sigabiliyor demekki. Herseye gücü yeten bir varlik olabilir olmasinada, kendini nasil kücültebiliyor anlamak zor.

Tevrat, incil, kuran olsun tanriyi anlatmak ugruna düstükleri duruma bakilirsa, yaraticiyi kuklaya ceviren bizzat kendileri olmus.
Alt 11-01-2018, 19:29
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva;yakındoğuda veya mezopotamyada ''tanrı'' veya ''tanrıça'' denilen şey bir ''insan'' olarak algılanmıştır..Tabi ki bu insan sıradan değil,bir kral veya bir kraliçedir..Yehova bir tanrı olduğu gibi,aslında bir kraldır ve diyor ki ''yüzümü göstermem''..Buradan anlıyoruz ki,bu tanrıyı önden/cepheden göremeyiz..Sonra diyor ki,''arkadan gör'' beni..Bir kralın arkasından baktığımızda ne görürüz veya ne dikkatimizi çeker?Başının arka tarafı mı,sırtı mı,topukları mı,poposu mu?

Holywood'da bazı oyuncular,para veya senaryo için filmlerde özellikle popolarını gösterirler..Aslında kameranın çektiği şey,oyuncunun arkasıdır ve bizim gördüğümüz şey sadece oyuncunun poposudur..Bu konuyu da böyle düşünmek lazım..

Musa neden fahişeler gibi peçe takmıştır,neden gizlenme gereği duymuştur?
Çıkış 4-16 O sana sözcülük edecek, senin yerine halkla konuşacak. Sen de onun için Tanrı gibi olacaksın.
Burada Musa'ya tanrı rolü veriliyor..O yüzden peçe takıyor Musa..
Ayrıca tanrı ile görüşen birisi,tanrı gibi olur..Aslında Musa,da Yehova gibi bir kraldır,aynı zamanda tanrıdır da..

Tanrı olarak lanse edilen İsa'ya bakalım;
Matta 17 1-2 Altı gün sonra İsa, yanına yalnız Petrus, Yakup ve Yakup'un kardeşi Yuhanna'yı alarak yüksek bir dağa çıktı.Orada, gözlerinin önünde İsa'nın görünümü değişti. Yüzü güneş gibi parladı, giysileri ışık gibi bembeyaz oldu.
Yine dağ,yine parlayan bir sözde insan..

Aslında ŞEKİNAH konusuna da girmek lazım ama gerek yok bu kadar derine inmeye..
Alt 16-01-2018, 08:22
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neva;yakındoğuda veya mezopotamyada ''tanrı'' veya ''tanrıça'' denilen şey bir ''insan'' olarak algılanmıştır..Tabi ki bu insan sıradan değil,bir kral veya bir kraliçedir..Yehova bir tanrı olduğu gibi,aslında bir kraldır ve diyor ki ''yüzümü göstermem''..Buradan anlıyoruz ki,bu tanrıyı önden/cepheden göremeyiz..Sonra diyor ki,''arkadan gör'' beni..Bir kralın arkasından baktığımızda ne görürüz veya ne dikkatimizi çeker?Başının arka tarafı mı,sırtı mı,topukları mı,poposu mu?

Holywood'da bazı oyuncular,para veya senaryo için filmlerde özellikle popolarını gösterirler..Aslında kameranın çektiği şey,oyuncunun arkasıdır ve bizim gördüğümüz şey sadece oyuncunun poposudur..Bu konuyu da böyle düşünmek lazım..

Musa neden fahişeler gibi peçe takmıştır,neden gizlenme gereği duymuştur?

Burada Musa'ya tanrı rolü veriliyor..O yüzden peçe takıyor Musa..
Ayrıca tanrı ile görüşen birisi,tanrı gibi olur..Aslında Musa,da Yehova gibi bir kraldır,aynı zamanda tanrıdır da..

Tanrı olarak lanse edilen İsa'ya bakalım;

Yine dağ,yine parlayan bir sözde insan..

Aslında ŞEKİNAH konusuna da girmek lazım ama gerek yok bu kadar derine inmeye..
Evet Hollywood'da tarihsel film cekilirken en azindan azami doneme iliskin kiyafet vb. kullaniliyor, mesela ortu konusu cok kapsamli, kisaca tarihsel olarak inceleyebilirsiniz. Ancak burada bahsedilen Yehova degil, kitabi iyice incelerseniz Elohim oldugunu goreceksiniz. Kaldi ki tanrinin pece takip takmadigi da net cunku yuzunu goremeyecegini soylemis hikayede!?
Alt 16-01-2018, 19:06
Üye

Neva;Yehova,Musa öncesinde yok..
Çıkış 6-2 Tanrı ayrıca Musa'ya, "Ben RAB'bim" dedi,3 "İbrahim'e, İshak'a ve Yakup'a Her Şeye Gücü Yeten Tanrı olarak göründüm, ama onlara kendimi Yahve adıyla tanıtmadım.
Alt 24-06-2018, 08:33
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Neva;Yehova,Musa öncesinde yok..
Çıkış 6-2 Tanrı ayrıca Musa'ya, "Ben RAB'bim" dedi,3 "İbrahim'e, İshak'a ve Yakup'a Her Şeye Gücü Yeten Tanrı olarak göründüm, ama onlara kendimi Yahve adıyla tanıtmadım.
Farketmez, Elohim var ornegin, donup genesis filan okuyun. Veya 22/14 e bakin. Ne demeye Ibrahim yahve yire kullanmis peki?
Alt 24-06-2018, 17:26
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Farketmez, Elohim var ornegin, donup genesis filan okuyun. Veya 22/14 e bakin. Ne demeye Ibrahim yahve yire kullanmis peki?
Şu konuda,detaylı olarak açıklamıştım;

Tell Farah'ta(Tirzah) bulunmuş İ.Ö.8.yüzyıl mührü üzerinde LHYM yazısı bulunmuş..E.Kutsher,bunu Yamm'la ilişkilendirmiş..Yahudi toplumu M.Ö.935'de kuzeyde İsrail(tanrısı Elohim),güneyde Yahuda(tanrısı Yehova) olmak üzere iki krallığa bölünüyor..Kuzeydeki İsrail krallığı M.Ö.722'de yıkılıyor..Güneydeki krallıkta dinsel bir reform yapılarak Yehova tek tanrı ilan ediliyor ama sonra bu krallıkta yıkılıyor ama bu devrim unutulmuyor..Önceleri İbrahim'in tanrısının adının El veya Elohim olduğu,sonradan Musa'ya ilk defa Yahve olarak tanrının kendini tanıttığı belirtiliyor..Yehova'nın yendiği Rahab,Leviathan ve Tannin,bazı araştırmacılara göre Yamm'ın farklı adlarıdır..Yani Yahve'nin Elohim'e olan baskınlığını/galibiyetini iki şekilde anlıyabiliriz;1-Baal'in babası El'e karşı galibiyeti..2-Baal'in erkek kardeşi Yamm'a karşı galibiyeti..
https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=40756
Alt 24-06-2018, 22:06
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Guzel de size Kutsher ne demis diye sormadim ki, sizin ustte koydugunuz pasajlara iliskin, kitaba iliskin Musa'dan once yahve bahsi var miymis? Bunu sormustum.

Konu Neva tarafından (25-06-2018 Saat 09:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-06-2018, 11:38
Üye

E.Kutsher'in söylediği şey o kadar önemli ki..!

Neva;Musa diye birisi yok..Yazılanlara göre,Musa'dan önce Yahve veya Yehova isminde bir tanrı da yok..Yani Musa ve Yehova beraber ortaya çıkıyorlar..Yazımda bunun tarihi altyapısından filan bahsettim..

Musa'dan önce Eloah,Elohim,Şadday,Adonia gibi isimler/sıfatlar var ama Yahve/Yehova yok..Zaten Yahudi metinlerini de Yahvist veya Elohist diye,uzmanlar ayırıyorlar..Bu ayrım bile,bu söylediğimi teyitler..Zaten bu söylediğim,benim gözlemim değil..Uzmanların görüşü..Ben bir ayete bakıpta,bu kanıya varmış değilim..Metinler hangi dilde yazılmış,çeviriler nasıl yapılmış,bunları bilmek lazım..Yani eski ahitin Türkçe çevirisini okuyup bu konuda fikir belirtemezsiniz..
Alt 25-06-2018, 23:14
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

E.Kutsher'in söylediği şey o kadar önemli ki..!

Neva;Musa diye birisi yok..Yazılanlara göre,Musa'dan önce Yahve veya Yehova isminde bir tanrı da yok..Yani Musa ve Yehova beraber ortaya çıkıyorlar..Yazımda bunun tarihi altyapısından filan bahsettim..

Musa'dan önce Eloah,Elohim,Şadday,Adonia gibi isimler/sıfatlar var ama Yahve/Yehova yok..Zaten Yahudi metinlerini de Yahvist veya Elohist diye,uzmanlar ayırıyorlar..Bu ayrım bile,bu söylediğimi teyitler..Zaten bu söylediğim,benim gözlemim değil..Uzmanların görüşü..Ben bir ayete bakıpta,bu kanıya varmış değilim..Metinler hangi dilde yazılmış,çeviriler nasıl yapılmış,bunları bilmek lazım..Yani eski ahitin Türkçe çevirisini okuyup bu konuda fikir belirtemezsiniz..
Musa diye birisi yok demenizin bir anlami yok, cunku boyle bir konu yok tatisilan..Ayrica andiginiz ismin soylemleri de konu bahsi degil..
Konuyu bilakis siz Turkce pasajlarla actiginiz icin size sadece 1 ornek verdim, yoksa kitapta bir dolu kere yahve geciyor. Bunun saglamasini yapmanizda oldukca basit, Internet kullandiginiza gore ismi ilgili dille cevirip kitapta arama yapabilirsiniz.

Fikir beyan etmek bu yuzden kolaydir, ama arastiriyorsaniz eger...

Sizin ki soyle bir hal aldi.

Musa diye biri yoktur.
Yahve ismi Musa ile birlikte ortaya cikmistir.(e hani Musa diye biri yoktu)

Konu Neva tarafından (26-06-2018 Saat 00:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-06-2018, 08:03
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Ahlaksız haklı görünür!

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Musa diye birisi yok demenizin bir anlami yok, cunku boyle bir konu yok tatisilan..Ayrica andiginiz ismin soylemleri de konu bahsi degil..
Konuyu bilakis siz Turkce pasajlarla actiginiz icin size sadece 1 ornek verdim, yoksa kitapta bir dolu kere yahve geciyor. Bunun saglamasini yapmanizda oldukca basit, Internet kullandiginiza gore ismi ilgili dille cevirip kitapta arama yapabilirsiniz.

Fikir beyan etmek bu yuzden kolaydir, ama arastiriyorsaniz eger...

Sizin ki soyle bir hal aldi.

Musa diye biri yoktur.
Yahve ismi Musa ile birlikte ortaya cikmistir.(e hani Musa diye biri yoktu)

Neva, Ahlaksız haklı. Şuradan göreceğin gibi Musa diye bir kimse yok!

Arapça'da "Musa", İbranice'de "Moses" bir isim değil, Mısır dilinde "Oğul" anlamına gelen bir kelimedir. Tıpkı Kuran'daki "Karun, Firavun, Haman"da olduğu gibi (ki Ester kitabı nedeniyle "Haman" kelimesi tartışmalıdır. Yani bu kelimenin bir isim mi yoksa bir unvan mı olup olmadığı tartışılabilinir).

Bunun için şuna dikkat et: "Firavun" kelimesi Tevrat ve İncil'de yoktur ama Kuran'da vardır. Bu durumda İbraniler, Mısır dilinde "Oğul" anlamına gelen kelimeyi "Moses" olarak almışlar. Çünkü Ra-moses "Ra'nın Oğlu" ve Ah-mose "Ah'ın Oğlu" anlamına gelir. Ama sonradan bu kelime bir isim olarak anlaşılmıştır.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler