Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-02-2014, 17:54
knowledgetowisdom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
knowledgetowisdom knowledgetowisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki bu senin "metodoloji"yi, kuranin allahi yalanliyor ve kitabi apacik yazdim, herkesin anlayacagi bir dilde diyor ise, sen de metodolojinle allahi yalanlamis olmuyor musun? Bu kitap ancak benim metodolojim\le anlasilabilir iddiasinda degil misin?
Hayır olmuyor.. Buna özel bir başlık açıyorum ve onu orada tartışalım..

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 19-02-2014, 19:02
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ayetin gereği, kalp ile düşünmek, göz ile görmek kulak işe işitmek, cinlere ve insanlara ortak olarak belirlenmiş olabilir.

Peki cinler nedir neye benzer? Belli ki, kuran tabanında da cüzi irade sahibi varlıklardır.

Aynı zamanda, gelip peygamberleri dinler, kuran dahi öğrenirler, aralarında müslüman olanları vardır. Kuran tabanında gaybı bilmezler. İcap eder Süleymanın ordusuna emrine girerler, İnsanlar ile birlikte cehennem ateşine de girerler.

Cinlere dahi kuranın benzerini getirmeleri adına meydan okunur da, bu soruya cevap veren cin görülmedi. Daha doğrusu hiç oturup cinler ile sohbet etmiyoruz. Oradaki arapları bilemem.

İnsanlar onları saptıran diğer insanları ve cinleri ayakları altına almak isteyebilirler. (kurana göre tabi ayetlerimiz sevimlidir.)

Göklerin ve yerin çevresinden ne insanlar geçebilir ne de cinler. (hangi gök? hangi yer?) Denerlerse de ateşten alev ve duman ile savunmasız kalırlar haberiniz olsun.

Yalnız gözleri eşlerine çevrilen dilberlere daha önce insan da dokunmamıştır. Cinde! Bekareti çift yönlü tescillidir. Panik yok.

Öyle işte, cinler fazlası ile insani doğada betimlenmiş. Fizyolojik olarak farklı kriterleri olsa da, düşünce adına insandan farklı değiller. Görüyorlar ve işitiyorlar da, ama nereleri ile düşünüyorlar derseniz? İneklerin de kalbi, beyni ve gözleri var. Fizyolojik yapıları farklı olsa da ortak organların temel fonksiyonları kapasite olarak farklılık gösterse de, yine de ortaktır, derim.

Tüm bunların eşliğinde, kuran kalp denilen organı fonksiyonel olarak beyin ile karıştırmıştır. Sorun değil ama, karıştırmadığı ne var ki? Beyin yerine kalp kullanmış çok mu
Alt 19-02-2014, 19:09
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dostum size metodoloji öğretmek yada metodolojinizi aynen kabullenmek bizim için önem arz etmiyor. Ayrıca hani algoritma dediğim tek mesaj bulunmaz tarafıma ait, düzeltin yada gösterin ben özür dileyeyim. Araf üzerinden devam etmekse derdiniz devam ediniz ancak metodoloji falan değil ki sorun, sizin konu bütünlüğünden uzak, fizyoloji cin vesaire sokuşturup arafa dayanak teşkil edeceğini iddia ettiğiniz kurandan bölüm(ayeti) koymamanız.

Diyorsunuzki efendim cinlerin fizyolojisi aynı deel. Ciddi misiniz? Dayanağınız kuran değil mi? o halde koyun ayeti. Ateşten yaratılmıştır masalını biliyoruz biz. Ancak hani metodoloji? Hani okuyup bilgileneceklere yönelik açıklayıcı, destekleyici bilgi?

Koyup ayeti devam edersiniz araf üzerinden ve böylece bizde rahhaat rahhattt sizin ateş olunca göz, kulak ve kalbi yoktur cinlerin gibi bir şey kuranda olmadığını bildiğimizden ki sizde bilirsiniz, göz kulak kalp cinler ateşten masalıyla ortadan kalkıp kalkmadığınıda herkes anlar vede bilinir deel mi?

Yani dostum demogojinin önde gideni, arafın anlamını yorumsal zorlamalarıda aşıp, bilim dışı göz o göz deel, kulak o kulak deel, kalpte o kalp deeele bağlamaya çalışmanızın dayanaksızlığını gözden kaçırmak için birde fizyoloji diyişiniz varki ne metodoloji tanıyor ne standart, hani hırsızın mahkeme kurup kendini yargılarken hakim olup hırsızlığın ne olduğunu ben tanımlarım, demesinden farkı yok.

Metodoloji değil sıkıntı, siz kendinizi kendinizce kalıpladığınız bir çerçevede ne derseniz doğru edasıyla metodoloji adıyla kuranın tek doğru algılayıcısı ilan edin, herkesi kör cahile endeksleyin, birde demogoji yok diyin.

Oldu mu hiç? Olmadı, olmuyor, olabilme ihtimali dahi yok.

Yine söylüyorum iddianızı kanıtlamakla yükümlüsünüz, getirin bir cin, gösterin onlarda göz, kulak vekalbin insanlardan farklı işlevi olduğunu.Tanrınız bunu demiyor ve hatta tek özellik ateştendir masalı ve insanlarla ayrı alemlerde oldukları, bunun dışında onlarında kafiri, müslümanı, cennet cehennemliği var ki, huri vaadinide unutmayalım cehennem vaadinide, buda gösteriyorki aynen insanlara has özellikleri var, hatta aynen insanlar gibi düşünme, görme, duyma eylemleri var, demekki sizi değil bizi destekler kuranki, fizyolojileride insanlarla benzer , bu kadar basit.

E iç organlar ve uzuvlar hakkında kuranda ayet olmadığına göre, cinin gözü varki görüyor, ateştenmiş banane, kulağı varki isterse kıçında olsun, duyuyor , akledebildiğine ceza ödül vaadide var, kalbinin neresinde olduğuda hiç derdimiz değil, çünkü tanrın onlarada kalbinizle düşünüyonuz demiş, yani fizyolojik sizin deyiminizle (biyolojik) hiç bir sorun göremiyoruz ateş olmalarında. Yani sizin çıkarttığınız anlam na mevcut.

Metodoloji üreteceğinize metodoloji öğrenin tanrınızdan, bilgisi kadar konuşmuş, oda 1400 yıl önceki arabın bildiği kadar. Siz tanrınızla bir anlaşın önce derim.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 19-02-2014, 20:53
Üye

1-Bu ayetten "kalp" kelimesinin insanın vücudunda bulunan ve görevi vücuda kan pompalamak olan organ olmadığını kesin olarak anlıyoruz.

Çünkü: Kurana göre cinler ateşten yaratıldı. Kuran bize bu bilgiyi veriyor.. Nasıllığını söylemiyor ama fizyolojisinin bizden farklı olduğu kesin...nasıllığını bilmediğimiz bu varlığın tıpkı bizdeki gibi vücuduna kan pompalayan bir organının olduğunu düşünmek mi mantıklı, düşünmemek mi?

Ya da şöyle anlayalım ayeti:

Cinler ateşten yaratılmış (belki enerji gibi bir şey kastediliyor) olsa da tıpkı bizim gibi vücutlarında kan pompalayan bir kalpleri vardır.

Ayrıca:

Gözleri vardır görmezler: Kördürler mi demek istiyor?
Kulakları vardır işitmezler: Sağırdırlar mı demek istiyor

2- merak ettim. evet veya hayır diye cevap istiyorum:

Eğer bir göstersem size ve hakikaten vücuduna kan veya benzeri bir sıvı pompalayan kalp diye bir organı olmasa o zaman ben haklı olur muyum?

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 19-02-2014, 21:39
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi öncelikle ilk cümleniz tamamen desteksiz, kesin olarak anlıyoruz ki arapçada kalbin anlamı ortada, durmadan sineye atıf yapan bir tanrı ve geçmişte kalbin nerdeyse tüm dünyada düşünme organı sanılması yanılgısı ki açıp konunun başından incelesydiniz bizide yormamış olur idiniz, çünkü tanrın derki ben hiç kimsenin göğsüne iki kalp koymadım. Ahzap 4.

Ayrıca bu kalp farklı kalp dediği hiç bir yerde yok.Ben kalp diyorum siz kafanıza göre kalbi yorumlayında demiyor ki ayetlerde kullanılışı ilede beyin işlevi yüklendiği gayet açık.Kalp geçen her ayetdeki kalbe yüklenen fonksiyonlar beyne ait, daha neyin inkarıdır bu anlamıyoruz. Tanrınız demiyorken siz uydurun durun kalp kalp değil diye zorlamaya.

Gelelim ateşten yaratılmaya, e hadi kanıtlayın ateşten varlık olduğuna inanıyorsunuzda kalbi olduğuna, gözü kulağı olduğuna mı inan mıyorsunuz? Ateşin cennet cehennemi, müslümanı kafiri, duyması, görmesi düşüncesi olduğuna inanıyorsunda kalp olayına gelincemi yakıştıramıyorsun?

Oldu, doğurduğuna inanırım öldüğüne asla.

Arkadaşım, güzel dostum, kurandan koyun ayet şu dediklerinize(bilimsel kanıtıda geçtik) öyl konuşun. Efendim ateşin kanı olur mu? Bilmem, ateşin canı oluyorsa kanınıda tanrın icat eder, yoksa gücü mü yetmez?

cin varsa buyur koy ortayada gözü, kulağı, kalbi var mı yok mu tüm dünya görsün.

Dostum bu nasıl bir savunma, cinin varlığına inanıyorsun, gözleri vardır görmezler kulakları vardır duymazlar, kalpleri vardır anlamazlar ile seslendiklerinin tüm cinler ve insanlar olmadığını, kafir saydığı kısma hitabı niye gözden kaçırıyorsun?

Yani genel bir ifade bile değil, ister cin ister insan , kafirsen gözün görmez, kulağın duymaz, kalbinde anlamazmış.
ARAF 178
Allah kimi hidayete erdirirse (kendisine ulaştırırsa), artık o hidayete ermiştir. Ve kim dalâlette bırakılırsa, işte onlar, onlar artık hüsrana uğrayanlardır

ARAF 179
Ve andolsun ki; cehennemi, insanların ve cinlerin çoğuna hazırladık (yarattık). Onların kalpleri vardır, onunla kavrayamazlar. Onların gözleri vardır, onunla görmezler. Onların kulakları vardır, onunla işitmezler. Onlar hayvanlar gibidir. Hatta daha çok dalâlettedirler. İşte onlar, onlar gâfillerdir.

Evet şimdi söyle bakalım dostum, çoğunluktan kastedilen tüm insanlar ve cinler mi? deeell. Kim? Kafirler, cehennemlikler. Burdada ufak bir manipüle etme çaban görülüyor, yada gözünden mi kaçtı diyelim?

Yani dostum kendi araf 178 ide ekleyince allahın dalalete bıraktığı ve çoğunu cehennem için hazırladığı cin ve insan taifesi artık gözüyle görmeyi, kulağıyla duymayı kalbiyle kavramayı beceremez miş. Çünkü onlar bu dalalet(şaşkınlık ) yüzünden hayvanlardan bile aşşağılıkmış.

Cin mi var elinde? Alalım lütfen incelemeye.

Ha unutmadan , ben evet hayır oynamayı hiç beceremem, her sorunun cevabı evet hayır olacak düzeyde değildir.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 19-02-2014, 22:19
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1-Bu ayetten "kalp" kelimesinin insanın vücudunda bulunan ve görevi vücuda kan pompalamak olan organ olmadığını kesin olarak anlıyoruz.

Çünkü: Kurana göre cinler ateşten yaratıldı. Kuran bize bu bilgiyi veriyor.. Nasıllığını söylemiyor ama fizyolojisinin bizden farklı olduğu kesin...nasıllığını bilmediğimiz bu varlığın tıpkı bizdeki gibi vücuduna kan pompalayan bir organının olduğunu düşünmek mi mantıklı, düşünmemek mi?

Ya da şöyle anlayalım ayeti:

Cinler ateşten yaratılmış (belki enerji gibi bir şey kastediliyor) olsa da tıpkı bizim gibi vücutlarında kan pompalayan bir kalpleri vardır.

Ayrıca:

Gözleri vardır görmezler: Kördürler mi demek istiyor?
Kulakları vardır işitmezler: Sağırdırlar mı demek istiyor

2- merak ettim. evet veya hayır diye cevap istiyorum:

Eğer bir göstersem size ve hakikaten vücuduna kan veya benzeri bir sıvı pompalayan kalp diye bir organı olmasa o zaman ben haklı olur muyum?
Düşünelim bakalım; bu cinlerin fizyolojisi farklı olsa da, doğuyor, yaşıyor ve ölüyorlar. Rivayetlere göre yemekte yiyorlar sağolsunlar.

İmanlı ve imansız cinleriniz de var hali ile, ve o cinler oturup kuran da dinleyip evet bu tanrımızdan diyecek kadar insansı tanımlanmış.

Buradan anlıyoruz ki, görme organları da var, işitme organları da var. Akıl etmelerine yarayan organları da,

Toprak ve su karışımı dünyevi canlıları gözlemlediğinizde, onlarında organları var hali ile ama dininize göre ruhsuzlar mı onu sizin düşünmeniz gerek. (gözleri ile görüp, kulakları ile işitip, yine kalpleri ile değil beyinleri ile karar alma özelliğine sahip canlılar topluluğu milyonlarcası var değil mi ama?

"Cinlerin vücutlarına kan pompalayan kalpleri var mı?" diye soruyorsanız, o soruyu hatalı soruyorsunuz.

Cinlerin düşünebildiğini biliyorsunuz. Kitabınıza göre irade sahibiler ve karar alabiliyorlar. Hali ile hayvanlardan bağımsız olarak gelişmiş düşünce organları olmalı değil mi? Kuran da o düşünce organını kalp olarak görüyorsa, ve cüzi irade sahibi insanlar kalplerini kullanarak algıladıkları halde, hayvanlarda kalp olduğuna rağmen herhangi birşeyi düşünüp geliştirip üretemediklerine göre,

Gözleri olup onlar ile göremeyen, kulakları olup onlarla işitemeyen, ve kalpleri olup! onlarla kavrayamayanlar hayvanlar gibi oluyorlar hali ile....

Ben kurana boşa apaçık kitap demiyorum. Kendisi de durmadan apaçık olduğunu iddia ediyor.

Sorunuza gelince;

Kuran algoritmasını gerçekten bırakın, bu kadar açık bir kitabın bu ayette ne anlattığını anlamak için bir kere düzgünce okumanızda yeterlidir.

Gözleri ile göremeyenler kimlerdir?
Soru şu neyi göremiyorlar? Ya da kuran onlardan neyi görmelerini istiyor?

İddia ettiği gerçekleri değil mi? Mesela dolaşıp bir baksınlar güneşe-aya yıldıza, hayvana, yeryüzüne bilsinler ki işte bunların hepsi tanrının eseri.

Peki bu elemanlar neyi işitmiyorlar? Sürekli peygamberin dilinden ve sahabeler tarafından anlatılan kuran öğretilerini.

Peki bu adamlar kalpleri ile neyi anlayamıyorlar? Aslen zeka denilen özel bir yeteneği var insanlığın. Zeka gücünü beyinden aldığına göre, beyin olduğu halde onu hiç kullanmıyorsan hali ile beynin varken onunla algılamıyorsundur. Tabi işte bu uyumlu seri adına da kalbin varken, onunla algılayamıyor oluyorsun.

Bu arada dilerseniz bir cin yakalayın ve sorun. Kalpleri ve benzeri organları varmıdır? Hani icap ettiğinde ayetlere göre cinlerin bekareti bozacak özellikleri dahi var. (ateşten de olsa her eylem ve hareketi insani tasarlanmış enteresan bir varlık=cin, onları aynı cüzi irade sınırlarında yaratan, cennet ve cehennem denklemine tabi tutan, ve yarattığının düşsel anlamda aynı versiyonu olan fizyolojik farklılık gösteren prototipi olan insanı da yine aynı kıt düşüncelerde buluşturan tanrıya, islamın tanrısı diyorum ben.)

Konu mrdragon tarafından (19-02-2014 Saat 22:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-02-2014, 22:28
Üye

ayet ayet gidelim yoksa çorba oluyor dememin sebebi bu... karışık gidince bir mantı kurulamıyor.

bu ayet ile ilgili konuda söylediklerinize ikna oldum gibi...

mantıklı geldi yani.. cidden...

------------

şimdi ben düşünmek akletmek sözkonusu olduğunda kuranda kan pompalayan kalpten bahsedilmemiştir iddiamı hala sürdürüyorum..

ancak bu ayette kurduğum mantığın yanlış olduğuna kısmen ikna oldum...

insan cin kalp düşünmek fiillerini barındırmayan A 'lı B'li bir mantık problemi kurdum ve mantığım beni de ikna etmedi..

-------------------------

yeni ayete geçmeyeceğim biraz daha düşünmem lazım..

----------------------------------------

şu mantığı çözemiyorum:

kalp = işlevi düşünmek (fonksiyonel anlarsak) ===> düşünmezler
göz= işlevi görmek (burada da fonksiyonel anlamak zorundayız) =====> görmezler (kör mü oldular?)
kulak = işlevi işitmek (burada da birebir anlamak zorundayız) ;==========> duymazlar (sağır mı oldular? )

Alt 20-02-2014, 00:12
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şu mantığı çözemiyorum:

kalp = işlevi düşünmek (fonksiyonel anlarsak) ===> düşünmezler
göz= işlevi görmek (burada da fonksiyonel anlamak zorundayız) =====> görmezler (kör mü oldular?)
kulak = işlevi işitmek (burada da birebir anlamak zorundayız) ;==========> duymazlar (sağır mı oldular? )
Burada çözülmeyecek bir şey yok. Kâfirlerden bahsediyor işte. Kalpleri var ama anlamıyorlar, gözleri var ama görmüyorlar. Zira Allah onları hidayete erdirmemiş ya onlar kalpleri olsa da anlamazlar, gözleri olsa da görmezler. Okuyunca herhangi bir algoritma göremiyorum maalesef. Üstelik işim gereği her gün onlarca formül ve hesaplamalarla uğraşıyorum.
Alt 20-02-2014, 00:37
Üye

abi niye herkes algortimaya taktı hay demez olaydım

algoritma = kuranı kuran tefsir eder....

yukarıda ben anlamak için bir soru sordum bir şey iddia etmedim...

Alt 20-02-2014, 00:46
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Algoritma derken onu mu kastediyordunuz? Peki o zaman. Bu da bir düşünce yoludur herhalde.

Peki var mı buna örneğiniz? Kuran nasıl kendi tefsirini yapıyor?

Önerilen Siteler