Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Anket Sonucuna Bak: Çocuk Tecazüvüne İdam Cezası Verilebilsin mi?
Evet verilebilsin. 4 25,00%
Hayır verilemesin. 1 6,25%
Hayır verilemesin. Ancak çok ağır koşullarda müebbet cezası alsın. 11 68,75%
Katılımcı sayısı: 16. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-04-2014, 02:14
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Çocuk Tecavüzüne İdam Cezası Verilebilsin (mi?)

Biliyorsunuz Kars'ta 9 yaşındaki Mert Aydın kaybolmuştu ve cesedi bulundu. Yapılan otopside çocuğa tecavüz edildiği, boğularak öldürüldüğü ve başının ezildiği tespit edildi.

Bende kayış koptu.

Çocuk tecavüzüne idam cezası uygulanabilsin, asmak yerine iğne ya da diğer bir takım yöntemlerle suçlunun hayatına son verilmeli diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz?
Alt 09-04-2014, 02:37
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Ekşi Sözlük'te de şu an hararetle bu konu tartışılıyor.

çocuk tecavüzlerine idam cezası geri gelmelidir

İdam cezası hiçbir şeyin çözümü olmaz. Bu tip manyaklar işin ucunda idam, hatta linç, recm vs. var diye yapacaklarından geri durmazlar. Bunu sen de biliyorsun. Cezanın amacı nedir sorusu üzerine düşündüğümde idamın amaca hizmet ettiğini düşünmüyorum. Böylelerini topluma kazandırmak pek mümkün değil ama idam da esasında böyleleri için kurtuluş oluyor.

Haa, bu baba gidip çocuğuna bunu yapan manyağı öldürse ve olayın tek şahidi de ben olsam adamı ihbar eder miyim, (hele ki Türkiye gibi bir ülkede) kesinlikle hayır. Böyle bir manyak içeride şişlense üzülür müyüm, ona sıra gelmeyecek kadar üzülecek şey var zaten, haliyle cevap gene hayır.

İdamın kendisine karşıyım ama bir şey için illa idam getirilecekse o şey tecavüzle kalmayıp bir de sonrasında kurbanı öldürmek olurdu sanırım.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 09-04-2014, 05:20
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Olum cezasini ceza degil, kurtulus olarak gordugum halde, bu tur sapiklarin baska cocuklara zarar vermesini onlemek icin ya idam cezasi veya cinsel organlarinin kokunden kesilmesi taraftariyim.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 09-04-2014, 07:25
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Evet dehsetle bu olayi ögreniyoruz, ve ardindan da unutup gidiyoruz. Ve bir dahaki kurban da yeniden yerimizden sarsiliyoruz.

Idam cözüm getirecekse ve bir daha bu tür olaylarin olmayacagini önlerse, evet derim, ancak murted'in de dedigi gibi, bu sapiklari ölüm bile geri durdurmaz...

Kim bir cocugun canini alirsa, o kisi yasamayi da hak etmez derim ama, yine de idama karsiyim.

Peki bu durumda ne yapilmali? Ebedi olarak kotese...

İnsanlık onuru her şeyden üstündür
Alt 09-04-2014, 09:53
Godsgift Godsgift isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ebedi olarak kodese tikmak pek ceza gibi gorunmuyor bence. Ustune ustluk topluma da maliyet. Bana gore tecavuz ve akabinde kurbanini oldurene idam cezasi olmali. Sayin Vartor cinsel organlarinin kesilmesini oneriyor. Ancak gecmiste seri katillerin profillerine baktigimizda cinsel yetersizliklerine ragmen kurbanlarina uzun sureli iskence yaptiklarini ve en nihayetinde de oldurduklerini goruyoruz. Yani hadim da cozum degil.

Omur boyu hapse kapatmak secenegi ile ilgili olarak da bana cok ilginc gelen bir alinti yapmak istiyorum. Gecen yil seri katilleri anlatan bir criminology derlemesi okumustum. Burada bahsi gecen bir seri katil vardi, 20'den fazla genci iskence ve tecavuzun ardindan oldurmustu (kusura bakmayin, su an trende oldugum icin referans veremiyorum, cunku kaynak yanimda yok. Isteyen olursa bulurum). Idam dezasi olmadigi icin omur boyu hapse mahkumdu. Toplum "suclu cezasini cekiyor" diye huzurluydu. Ancak 15 yil kadar sonra hapishanede cekilmis bir video ortaya cikti. Goruntulerde diger mahkumlarla iliskiye giriyor, uyusturucu kullaniyordu. Zaten bu yaratigin (insan demek istemiyorum) temelde sorunu karsi cinsle saglikli ve yakin iliskiler kuramamasi, sado-mazosist egilimlerini gerceklestirecek ortam bulamamasiydi. Ozetle onu hapise koymak, odul olmustu. Zaten video goruntusunde de bunu belirtiyor, ne kadar mutlu oldugunu soyluyordu. Neticede hapiste overdose'dan oldu.

sapiklari topluma kazandiramayacagimiza, onlari omur boyu hapiste tutamayacagimiza (illa ki bir af veya sartli tahliye cikiyor her ulkede) gore, masum insanlarin korunmasi amacli idam dusunulmelidir.
Alt 09-04-2014, 10:01
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...İdam cezası hiçbir şeyin çözümü olmaz. Bu tip manyaklar işin ucunda idam, hatta linç, recm vs. var diye yapacaklarından geri durmazlar...
Suça karşı ihdas olunmuş cezâ, 'çözüm' değildir.
Tüm cezâların ortak özelliği, caydırıcı olmasıdır.

Kişilerde oluşması muhtemel cinnet, ya da cinsel sapkınlığın had safhaya ulaşarak ilgili şahsın kontrolünü kaybetmesi durumunda, cezânın caydırcı etkisi işe yaramaz. Fakat; bu gibi durumları istisnâ kabilinden sayarsak, ağır cezaların, suçun azalmasındaki nisbî etkisini görmezden gelemeyiz.

Çocuğun cinsel istismarında, kâtillik gibi durmlarda ölüm cezâsı "çözüm" değil, - caydırıcılığı ile birlikte - ödenecek bedeldir. İstenmeyen durumların devam ediyor olması ölüm cezasından vazgeçmeyi gerektirmez. Kim ağır bir suç işlemişse, bedelini de ödemelidir. Ancak; öldürme olaylarında fâilin ağır tahrik altında bu suçu işlemiş olması, kişinin alacağı cezâyı hafifletir.
Alt 09-04-2014, 15:07
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Suça karşı ihdas olunmuş cezâ, 'çözüm' değildir.
Tüm cezâların ortak özelliği, caydırıcı olmasıdır.

Kişilerde oluşması muhtemel cinnet, ya da cinsel sapkınlığın had safhaya ulaşarak ilgili şahsın kontrolünü kaybetmesi durumunda, cezânın caydırcı etkisi işe yaramaz. Fakat; bu gibi durumları istisnâ kabilinden sayarsak, ağır cezaların, suçun azalmasındaki nisbî etkisini görmezden gelemeyiz.
Ağır cezaların bu tip suçları azaltığına dair kayda değer bir istatistik olduğunu hiç sanmıyorum.

Adam kapkaçcıdır, bir kaç ay yatar ve çıkar. Hatta içeri girince de bu işin inceliklerini öğrenir. Çıkınca kaldığı yerden daha da uzmanlaşmış şekilde kapkaça devam eder. Adam yakalansa bile nasıl bir kaç ay sonra çıkacağını bildiğinden suçun yaptırımı onu bu işten alıkoymaz. Ama kapkaçın cezasını atıyorum 5-10 seneden başlatırsanız burada suçun işlenme sıklığının azalmasını bekleyebilirsiniz.

Pedolifi insanın cezai ehliyetini ortadan kaldrımamakla beraber modern tıp tarafından bir hastalık kabul edilmektedir. Bu insanlar bir yandan suçluyken bir yandan da hastadırlar. Bu tip suçlara kısas cezasını bile getirseniz anlamlı bir azalma bekleyemezsiniz. Bu insanların ortalama bir insan gibi düşünmelerini beklemek anlamsızıdr. Aksini gösterebilecek de hiçbir bulgu yoktur.

Bakın şeriat ile yönetilen ülkelere, en ağır yaptırımlara rağmen bu tip suçların daha az işlendiğini söyleyebilir misiniz? Burada suçun işlenme sıklığını etkileyecek başka faktörler de var elbet ama buraya basit bir bakış dahi ağır cezaların suçu engellemediği şeklindeki kanaatimizi desteklemeye kafi bence.

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çocuğun cinsel istismarında, kâtillik gibi durmlarda ölüm cezâsı "çözüm" değil, - caydırıcılığı ile birlikte - ödenecek bedeldir. İstenmeyen durumların devam ediyor olması ölüm cezasından vazgeçmeyi gerektirmez. Kim ağır bir suç işlemişse, bedelini de ödemelidir. Ancak; öldürme olaylarında fâilin ağır tahrik altında bu suçu işlemiş olması, kişinin alacağı cezâyı hafifletir.
Ceza vermekten maksat sadece suçun tekrar işlenmesini engellemek ya da suçluyu topluma kazandırmak değildir elbet. Ceza, vicdanların da rahatlamasını, adaletin yerine geldiğinin düşünülmesini sağlar. Ben suçlu ağır şekilde cezalandırlamasın demiyorum. İdamın kendisine karşı olmasaydım bile ağırlaştırılmış hapsin ölümden daha ağır bir ceza olduğunu düşündüğümden herhalde idamı değil ağırlaştırılmış müebbet hapsini savunurdum.

Şunu da unutmamak lazım ki idamın, kişinin bedensel bütünlüğünü bozacak cezaların geri dönüşü yoktur. Günün birinde adamın birinin sahiden suçsuzken infaz edildiği anlaşılırsa mezarına gidip artık bir anlamı kaldıysa tabi özür dilemek zorunda kalabilirsiniz.

Pedofili eğilimi olan bireylerin taciz, tecavüze yeltenme gibi nispeten daha küçük suçları işlemiş olmaları durumunda dahi cezalarını çektikten sonra topluma salıverilmemelerinin gerektiğini düşünüyorum. Aynı suçu işlemeyeceğine dair bir kanaat oluşsa bile böyle bir riske girmektense bu kişilerin hürriyetini kısıtlamak toplumun geneli düşünüldüğünde daha uygun bence. Böyleleri esas cezalarını çektikten sonra da toplumdan uzak tutulmalılar.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 09-04-2014, 15:26
knowledgetowisdom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
knowledgetowisdom knowledgetowisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

insanın düşününce bile tüylerini ürperten bir konu.

sanırım böyle bir suça maruz kalan anne babaların hepsi böyle bir insanın yaşamasını istemez.

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 09-04-2014, 21:16
Nevandaar Nevandaar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İdam cezası sadece çocuk tecavüzüne değil daha birçok konuda geri getirilmeli ancak idam yerine topluma fayda sağlayabilecek cezalar da olabilir.
Şahsen bu tip adi suç işleyenlerin, insanların hayatlarını karartan, geri dönüşü olmayan yola sokanların deneylerde kobay olarak kullanılmalarını isterim. Böylelikle insanlığa bir faydaları dokunmuş olur. Hayatları mahvolan aileler, hayatlarını, uzuvlarını yitirenler ve sair geri gelmez ama yapılabilecek en iyi ceza türü bu bence.
Alt 10-04-2014, 07:38
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Kapitän,
Kapitän´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Biliyorsunuz Kars'ta 9 yaşındaki Mert Aydın kaybolmuştu ve cesedi bulundu. Yapılan otopside çocuğa tecavüz edildiği, boğularak öldürüldüğü ve başının ezildiği tespit edildi.

Bende kayış koptu.

Çocuk tecavüzüne idam cezası uygulanabilsin, asmak yerine iğne ya da diğer bir takım yöntemlerle suçlunun hayatına son verilmeli diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz?
Çocukcağızın çektiklerini düşündükçe verilecek en ağır cezayı sonuna kadar hak ettiğine emin oluyorum.

Ceza neden verilir?
Suçluyu ıslah etmek için ve işlediği suçun bedelini ödemesi için.

Bazı suçların bedeli ödenebilir, mağdurların da, suçluların da vicdanı rahatlar, adalet duygusu tatmin olur. Bu tip suçluları cezasını çekerken ıslah etmek, topluma kazandırmak mümkündür ve gereklidir.

Bazı suçların ise bedeli ne ceza verilirse verilsin ödenemez, kasıtlı öldürmek, tecavüz etmek gibi suçların telafisi mümkün değildir. Bu tip suçlulara verilen cezalar kesinlikle ıslah amacı taşımamalıdır.

Mert'e tecavüz ettikten sonra canice katleden suçluya verilebilecek en yüksek ceza verilmeli, tecritli ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmalıdır. Ölmesine de izin verilmeyerek uzun yıllar boyunca acı çekmesi sağlanmalıdır.

Şahsen idam cezasına da, fiziki işkenceye de karşıyım. Ama bazı insansıların psikolojik işkenceyi hak ettiklerini düşünürüm. Neticede çaresiz bir çocuğa tecavüz etmiş, vahşice öldürmüş sapık bir katildir, çocuğa hissettirdiği çaresizliği, korkuyu, çektirdiği acıyı misliyle yaşamalı.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Önerilen Siteler

Etiket
idam, mert aydın, tecavüz