Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2010, 20:23
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Dinler Cumhuriyetinde Kadın

Yaratılış(Genesis)

6 Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi. Kocası da yedi.

Alıntıladığım ayette erkeği günaha sevk eden kadın olarak belirtilmektedir.

12 Adem, "Yanıma koyduğun kadın ağacın meyvesini bana verdi, ben de yedim" diye yanıtladı.

4 Bunun üzerine RAB Tanrı yılana,
"Bu yaptığından ötürü bütün evcil ve yabanıl hayvanların en lanetlisi sen olacaksın" dedi, karnın üzerinde sürünecek ve yaşamın boyunca toprak yiyeceksin. 15 Seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu birbirinize düşman edeceğim. Onun soyu senin başını ezecek, sen onun topuğuna saldıracaksın."
16 RAB Tanrı kadına, çocuk doğururken sana çok acı çektireceğim" dedi, ağrı çekerek doğum yapacaksın. Kocana istek duyacaksın, Seni o yönetecek."
Cezalandırılma ilk olarak yılan ve kadına veriliyor. Yılandan ziyade, burada kadın her şeyin sorumlusu olarak gösterilmekte. Havva aynı zamanda ekstra bir ceza ile ödüllendirilirken Adem'in cezasına müdahil oluyor. İlave etmek istediğim başka bir durum var ki ancak araştırmasını yapacağım ayrı bir konu olduğundan kısa geçeceğim. Zaten fark edildiği üzere yaratılışın anlatımından itibaren bahsi geçen olayların gözleme ve deneyselliğe dayalı olduğunu görüyoruz. En basiti kadınların doğum yaparken acı çekiyor olması.

Lut ile Kızları

30 Lut Soar'da kalmaktan korkuyordu. Bu yüzden iki kızıyla kentten ayrılarak dağa yerleşti. İki kızıyla birlikte bir mağarada yaşamaya başladı.

31 Büyük kızı küçüğüne, "Babamız yaşlı" dedi, "Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok.

33 O gece babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidip babasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

Bize günah olarak sunulan şeylerden bir tanesi insanlık adına işlenirken Lut'un bu işe bilinçli olarak karışmadığı ne de güzel vurgulanıyor.

2 Yakup Rahel'e öfkelendi. "Çocuk sahibi olmanı Tanrı engelliyor. Ben Tanrı değilim ki!" diye karşılık verdi.

3 Rahel, "İşte cariyem Bilha" dedi, "Onunla yat, benim için çocuk doğursun, ben de aile kurayım."

4 Rahel cariyesi Bilha'yı eş olarak kocasına verdi. Yakup onunla yattı.

Kadının bir üretim aracı olarak görüldüğü kaçınılmaz bir gerçek. Cariyelerin varlığına durmaksızın değinmeler ve dindar bir kadının çocuk yapmak adına onurundan vazgeçmesi durumu kadının dinde ne kadar değersiz olduğunu ispatlıyor.

Bu arada, ayetlerin devamında Yakup cariyeleri teker teker götürüyor, çocuk yapmak uğruna.

Takribi ayetlerde ve diğer bölümlerde kadınlar için yapılan vurgular da aynı ifadelerle sürüyor.
Bir din içinde kadının yeri olmadığı açık.
Bu da Tanrı'nın başlıca kitaplardan en önemlisi; değiştirildi ya da değiştirilmedi - değiştirilmemiş bir ayet gösterin, onun da mitolojik olduğu ortada olacak- Tanrı madem bu kitabı kutsal saymamızı istedi ve o Tanrıdır ki her şeyi bilir; değişeceğini biliyordu, o zaman kadını aşağılamakla başlayan bir kitabı kutsal saymamızı istemezdi, öyle değil mi?
Şimdilik bu kadar, daha sonra kendi görüşlerim doğrultusunda İslam'a değinme arzumu gerçekleştireceğim.

Konu AhbAp tarafından (05-10-2010 Saat 23:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: Bold yazı biçimi düzeltildi.
Alt 09-09-2010, 11:57
faydasızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
faydasızım faydasızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kuranı tefsirleri ve buhari kaynaklı hadisleri defalarca okumuş biri olarak size hak vermemek elde3 deil...

saygımla...

gökten üç elma düşmüş..sen hangisine inanırsan inan..fark etmez..
Alt 09-09-2010, 17:46
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İNCİL'DEN

27«`Zina etme' denildiğini duydunuz. 28
Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, zaten yüreğinde o kadınla zina etmiştir. 29Eğer sağ gözün seni günaha sokarsa, onu çıkar, at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, tüm vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. 30Eğer sağ elin seni günaha sokarsa, onu kes, at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, tüm vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.
31«
`Kim karısını boşarsa ona boş kâğıdını versin' denilmiştir. 32Ama ben size diyorum ki, karısını cinsel ahlaksızlıktan başka bir nedenle boşayan her adam, onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur.

Siz'den kasıt zannediyorum ki içinde kadın bulunduran bir topluluk değil, direkt olarak bu kitabın da erkeklere hitap ettiği açık ki zaten bu konuşmalardan önce "İsa öğrencilerine anlatıyordu" ifadesi yer alıyor.

Aynı zamanda bu ayetlerden anladığım, kadının günaha sevk eden cansız bir nesne olduğu.
1-Kadının estetik tabiatı kendine bakılmasına sebebiyet verip günaha sokar.
2-Kadından boşanma sebebin şu ise...
3- Büyük, büyük yalanımız.

Kur'anda zannediyorum çok eşlilik "kadınları koruma altına alma" kisvesinde masum gösteriliyordu. Boşanmış kadın, bekareti alınmış, dolayısıyla cansız bir nesneden daha çok yığın imgesi kadın, zinaya teşebbüs sebebidir.
İsa'ya da sinir oldum : )

Konu AhbAp tarafından (05-10-2010 Saat 23:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: Bold yazı biçimi düzeltildi.
Alt 09-09-2010, 18:20
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tesbitlerinize katılıyorum sayın jdarc

İncil'de "kadının başı erkektir" hükmü yer alır. İşte bu yüzden kadınlar arka plana itiliyor .

Neden kilise liderleri erkekler arasından seçiliyor ?

Neden Pavlus efendi " Kadınların toplantı sırasında konuşması ayıptır" diyor ?

saygılarımla
Alt 09-09-2010, 22:17
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Al birini vur ötekine. Bugün batı iki yüzlü demokrasisine ve teknolojik üstünlüğüne rağmen ne kadar medeni görünse de aslında burjuva devrimlerinine, ulus devletlerin kuruluşuna, reform ve rönesans hareketlerinine, kiliseyi zararsız ve sevimli göstermelerine rağmen kilise hegomonyasındadır.
Alt 10-09-2010, 07:52
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Sozlerim kadin erkek bazinda yanlis anlasilmasin.

Zincirin en basinda(semavi dinlerden de once) kadin bilgeligi temsil ettiginden mutevellit(dogurma, annelik, koruma vs.), zincirin sonraki kisimlarinda, hep asagilanan kisi olmustur.

Bu sebeple ozellikle semavi dinler, bana gore bir anlamda erkegin uyanisinin, kendini ortaya koyusunun urunudur.. Bu yahudilik, hristiyanlik, muslumanlik, hepsinde boyledir.

Önerilen Siteler