Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-03-2011, 22:29
Evren34 Evren34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Beyin bölümleri ve işlevleri

Beyin 5 bölümden oluşur.Her bir bölüme lob denir.Sağ ve sol olarakta ikiye ayrılır.Sağ ve sol beyin yarımları bir sinir ağı ile birbirine bağlanır ve iletişim halindedir.
SAĞ VE SOL BEYNİN FONKSİYONLARI NELERDİR?
Beynin sağ tarafı,ritim,hayal kurma,renkler,boyut,hacim,müzik gibi fonksiyonları icra eder.Sol tarafı konuşma,matematiksel işlemler,
diziler,sayılar ve analiz gibi konularda üstündür.
Sol taraf bilgileri mantıklı ve doğru bir şekilde işler.Sağ taraf ise artistik tarafı oluşturur.Detaydan çok resmin bütünüyle ilgilenir ve bilgiyi şekil ve hayal gücüyle algılar.

YNİ OLUŞTURAN LOBLARIN FONKSİYONLARI NELERDİR?
Beynin 5.ana bölüme ayrıldığını yukarıda söylemiştim.Bunlardan çok kısa bahsetmek istiyorum.
1)Frontal lob: Bilinçli düşünme ile görevlidir.Oluşan hasara bağlı olarak hissiyat değişikliği ve düşünme kabiliyeti bozulur.
2)Temporal lob: Ses ve kokunun algılanması aynı zamanda da yüzler nekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu bölüm tarafından sağlanır.
3)Parietal lop: Eşyaları kullanma becerisini ve duyu organlarından gelen, uyaranların birleştirilmesini ve yorumunu sağlar.
4)Occipıtal lob: Görme ile ilgili bilgilerin işlendiği bölümdür.Zarar görmesi halinde görmede bozukluk ve görülmeyen nesneler görülüyormuş gibi algılanır.
5)Cerebellum: Dengenin sağlanması ve hareketlerin koordinasyonu ile ilgilidir.Duyu organlarından gelen bilgileri değerlendirir ve bu bilgileri hareketle ilişkilendirir
Bakın sevgili dostum tad alma duyusuda beyine bağlıdır yazılarımızı daha derinine okursanız bu hataya düşmüyceğinizi sanıyorum,örnek olarak tad alma duyusu beyine sadece aldığı tadların mesajlarını iletir beyin tad almaz,düşüncede bu sistemdedir beyin düşünmez sadece depolar oda bahsettiğiniz ön kısımda olur ,akıl ise beyindeki depo hafızanın yardımıyla (daha önce düşünülen) bilgileri düşünür ve bunu gene beyine depolar. Esen kalın
Alt 13-03-2011, 22:30
orakçekiç orakçekiç isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Evren34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki güzel kardeşim ben senin hiç bir yazına "ilkel düşüncelerinizi" diye cevap vermedim , Sadece şu soruma cevap verin 50 milyon yıl ( taylan arkadaşım balinanın evrim süresi sadece örnektir ) 'da biz budenli akletmeyi evrimleştirmişizde niçin hayvanlardan en çok bize benziyen ( evrime göre ) maymun geliştirememiş? Bu Nedir?

Doğru sözlü olmaya kimin ihtiyacı var bi dönüp kendinizi yargılayın burada bu forumda 500 mesajdır bulunuyorum hiç bir zaman demagoji yapmadım yapmamda sunduğum bilgiler ne hy'dir nede wiki (küçük çaplı bilgiler hariç =herkesce rahat bilinen ) inad ettiğim yok bana kur'anda kalpleriyle düşünen insanlar için ayetler vardır cümlesini getirin konuda bahsolunmuş kalp sevgili vartor'unda imzasında olan sevgi ve iman'dır diye düşündüğümü ilettim beyinle aklı hala bir olarak görüyorsanız sizinle konuşucak birşeyimiz yok demektir Akıl DÜŞÜNÜR.beyin düşünmez depolar. Yukardaki sorumada cevap verirseniz konuyu değiştirmeden sevinirim. Esen kalın
sorduğunuz sorunun bir anlamı olduğunu zannediyorsunuz değil mi!
ama yok.
herşeyden önce burda evrimi tartışmıyoruz.

siz bir iddia da bulundunuz.
akıl ve beyin arasındaki ilişkiyi inkar ettiniz.

bu iddianız hiç bir bilimsel bilgiye dayanmayan ilkel inanışlardan başka temeli olmayan bir iddia.

nasıl böyle bir savsatayı savunabiliyorsunuz.

beyfendi,
akıl beynin işlevlerine taktığımız isimdir.

o halde nasıl akılla beyin ilişkisiz olabilir.
nasıl diğer hayvanlarda akıl yok diyebilirsiniz.

türkçeniz zayıfsa bu sizin sorununuz.
önce bir sözlükte akıl nedir bir zahmet bakın.
sonra o işlemleri hangi organımızın gerçekleştirdiğine de bir bakın.

insanın diğer hayvanlardan daha akıllı olması başka bir şey.
diğer hayvanların tamamen akılsız olduğunu iddia etmek başka bir şey.
akıl beynin işlemlerine verilmiş bir isim olmasına rağmen, akıl ile beynin ilişkisiz olduğu savsatasını iddia edebilmek ise başka bir şey.

siz tam olarak ne söylüyorsunuz, açık olarak ifade edin.
Alt 13-03-2011, 22:35
Üye

orakçekiç´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sorduğunuz sorunun bir anlamı olduğunu zannediyorsunuz değil mi!
ama yok.
herşeyden önce burda evrimi tartışmıyoruz.

siz bir iddia da bulundunuz.
akıl ve beyin arasındaki ilişkiyi inkar ettiniz.

bu iddianız hiç bir bilimsel bilgiye dayanmayan ilkel inanışlardan başka temeli olmayan bir iddia.

nasıl böyle bir savsatayı savunabiliyorsunuz.

beyfendi,
akıl beynin işlevlerine taktığımız isimdir.

o halde nasıl akılla beyin ilişkisiz olabilir.
nasıl diğer hayvanlarda akıl yok diyebilirsiniz.

türkçeniz zayıfsa bu sizin sorununuz.
önce bir sözlükte akıl nedir bir zahmet bakın.
sonra o işlemleri hangi organımızın gerçekleştirdiğine de bir bakın.

insanın diğer hayvanlardan daha akıllı olması başka bir şey.
diğer hayvanların tamamen akılsız olduğunu iddia etmek başka bir şey.
akıl beynin işlemlerine verilmiş bir isim olmasına rağmen, akıl ile beynin ilişkisiz olduğu savsatasını iddia edebilmek ise başka bir şey.

siz tam olarak ne söylüyorsunuz, açık olarak ifade edin.
Ya sevgili dostum sen biyoloji okudunmu?(hakaret algılama lütfen ) Beyin;Kolun,bacağın,gözlerin,ve diğer organların temel yönetim merkezi düşünmez düşünmez hayvanlardaki sadece yönetim anladın umarım, Akıl bilgileri düşünür biraz anatomi okuyunuz lütfen sorumada hiç çevirmeden cevap veriniz mantıklı veya mantıksız Biri çıkıp Allah kaç kilo diye bir soru soruyorsa ve bu mantıklıysa benim sorumda bana göre mantıklı ,konumuz evimde değil ayrıca niçin geliştirmemiştir tahmini 50 milyon yılda buyrun cevabınızı bekliyorum esen kalın
Alt 13-03-2011, 22:40
Yasaklandı

sayın evren

türkçeniz gerçekten berbat.
üstelik de sinir bozucu.
lütfen hakaret algılamayın.
sanırım başka bir şey ifade etmek için uğraşıyor olmalısınız.

bir kere akıl diye bir 'organ' yoktur.
çünkü bu kelime bir organı ifade etmez.
bir organın işlevini ifade eder.

çok açık soruyorum.,
hangi organla düşünüldüğünü zannediyorsunuz.
hangi organın işlevine akıl diyorsunuz.

ya da belki daha önce siz neye akıl diyorsunuz, bunu izah edin.
aynı dilden konuştuğumuzdan emin değilim.
Alt 13-03-2011, 22:46
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bakın sevgili dostum tad alma duyusuda beyine bağlıdır yazılarımızı daha derinine okursanız bu hataya düşmüyceğinizi sanıyorum,örnek olarak tad alma duyusu beyine sadece aldığı tadların mesajlarını iletir beyin tad almaz,düşüncede bu sistemdedir beyin düşünmez sadece depolar oda bahsettiğiniz ön kısımda olur ,akıl ise beyindeki depo hafızanın yardımıyla (daha önce düşünülen) bilgileri düşünür ve bunu gene beyine depolar. Esen kalın
Evren, bakın sizden saygı beklemiyoruz. Haa, siz de bizden beklemiyorsunuzdur zaten. Ama bence sizin kendinize saygınız olmalı. Bu çok önemli.

Akıl soyut bir şeydir ve beynin aktivitesi sonucu ortaya çıkar. Beyin ayrı, akıl ayrı diye bir şey yok. Beyin var o zaman akıl da var. Beyin dediğin flash bellek gibi bir şey değildir ki sadece bilgi depolasın.

Kavramları çorba ediyorsunuz, bunun sebebi de inancınızı savunmak için bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup 120 küsür sayfadır herbiriniz ayrı ayrı saçmalıyorsun.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 13-03-2011, 22:48
Üye

orakçekiç´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın evren

türkçeniz gerçekten berbat.
üstelik de sinir bozucu.
lütfen hakaret algılamayın.
sanırım başka bir şey ifade etmek için uğraşıyor olmalısınız.

bir kere akıl diye bir 'organ' yoktur.
çünkü bu kelime bir organı ifade etmez.
bir organın işlevini ifade eder.

çok açık soruyorum.,
hangi organla düşünüldüğünü zannediyorsunuz.
hangi organın işlevine akıl diyorsunuz.

ya da belki daha önce siz neye akıl diyorsunuz, bunu izah edin.
aynı dilden konuştuğumuzdan emin değilim.
http://www.nationalgeographic.com.tr...a2.aspx?Konu=1

Buyur buda ; Akıl , http://en.wikipedia.org/wiki/Mental Buyur kardeşim düşünceyle ilgili kısmı bulda bana söyle olurmu?Depolamıyı akletmek düşünmek sanmak hiç mantıklı değil sizden en kısa sürede soruma cevap bekliyorum sorumu yanıtsız bırakmıycağınızı sanıyorum esen kalın
Alt 13-03-2011, 22:51
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ya sevgili dostum sen biyoloji okudunmu?(hakaret algılama lütfen ) Beyin;Kolun,bacağın,gözlerin,ve diğer organların temel yönetim merkezi düşünmez düşünmez hayvanlardaki sadece yönetim anladın umarım, Akıl bilgileri düşünür biraz anatomi okuyunuz lütfen sorumada hiç çevirmeden cevap veriniz mantıklı veya mantıksız Biri çıkıp Allah kaç kilo diye bir soru soruyorsa ve bu mantıklıysa benim sorumda bana göre mantıklı ,konumuz evimde değil ayrıca niçin geliştirmemiştir tahmini 50 milyon yılda buyrun cevabınızı bekliyorum esen kalın
Hayvan düşünmez muhabbeti de Kuran düşünmeyenleri hayvana benzettiği için mi çıkıyor ortaya?
Hayvan düşünemez olur mu, düşünmese kendi aletini kendi nasıl yapacak?
Eskiden insan ve hayvan arasına kesin sınır koyabilmek için hayvanlar alet kullanamaz demişler. Bakmışlar kullanıyorlar. O zaman da demişler ki hayvan kendi aletini kendi yapamaz. Sonra bakmışlar ki yapıyor. Son çare demişler ki alet kullanma bilgisini diğer bireylere aktaramaz hayvan. Bakmışlar ki öyle değil.
Hayvanlar, kültürlerini sonraki nesillere aktarabiliyorlar. Siz tutturmuşsunuz hayvan düşünmez. Sadece bizim kadar düşünemez. Misal, yunus dediğin mahluklar gülebiliyor. Hayvanın kendi çapında mizah anlayışı olmasa nasıl gülecek? Biri arkadan gıdıklıyor mu bunları? elbette kendi çaplarında gayet güzel düşünüyorlar.

Sizin kafanızdaki düşünme tanımının gerçeğiyle alakası yok.

Hangi birine cevap vereyim ya.
Mantığın sana göre bana göresi olmaz. Mantık doğru düşünmenin disiplinidir, tıpkı matematik gibi formüle edilebilir. Nesneldir.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 13-03-2011, 22:52
Üye

murteddd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evren, bakın sizden saygı beklemiyoruz. Haa, siz de bizden beklemiyorsunuzdur zaten. Ama bence sizin kendinize saygınız olmalı. Bu çok önemli.

Akıl soyut bir şeydir ve beynin aktivitesi sonucu ortaya çıkar. Beyin ayrı, akıl ayrı diye bir şey yok. Beyin var o zaman akıl da var. Beyin dediğin flash bellek gibi bir şey değildir ki sadece bilgi depolasın.

Kavramları çorba ediyorsunuz, bunun sebebi de inancınızı savunmak için bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup 120 küsür sayfadır herbiriniz ayrı ayrı saçmalıyorsun.
tamam öyleyse beyin var akıl varsa , hayvanlardaki beyin niçin konuşmaları kalkıp yürümeleri ve insanımsı haraketler yapmalarını engelliyor?(50 milyon yıl tahmini süredir) da biz bu denli gelişmler yaşadıksa hayvanlar niçin yaşamadı? esen kalın
Alt 13-03-2011, 22:56
Yasaklandı

http://www.nationalgeographic.com.tr...a2.aspx?Konu=1

Buyur buda ; Akıl , http://en.wikipedia.org/wiki/Mental Buyur kardeşim düşünceyle ilgili kısmı bulda bana söyle olurmu?Depolamıyı akletmek düşünmek sanmak hiç mantıklı değil sizden en kısa sürede soruma cevap bekliyorum sorumu yanıtsız bırakmıycağınızı sanıyorum esen kalın
sayın evren

sizler gerçekten acınacak duruma düşmüşsünüz.
din denen melanetin insanları ne hale getirdiğine birer örneksiniz.

sana diyorum ki,
neyle düşünüldüğünü zannediyorsun.
sen neye düşünce diyorsun.
sana göre düşünce her ne ise,
o işi yapan organ ne.
açıkça söylesene.
Alt 13-03-2011, 22:58
Termo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Termo Termo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Peki daha da temele inelim, iyisi mi biz
Düşünmek nedir? Nasıl olur arkadaşlar? Hangi aşamaları/yolları izler bir insan düşünmek için? Bu konuda aydınlatırmısınız? Tekrar olacak belki ama görülüyor ki tekrar etmek lazım

Önerilen Siteler