Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 22-12-2017, 08:35
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kendini kurban etmenin bayramı

Yahudilerde kendini kurban etme anlamı taşıyan, adına Hanuka denen bir bayram var.
Milattan önce savaşlarda yurtlarını ve tapınaklarını kaybeden Yahudilerin daha sonra orayı almasıyla ilgili gelişen bir tür inanç.
Yahudiler bu mabede (Süleyman Mabedi) dönerek alttaki duayı ederler.
"Eğer seni unutursam ey Kudüs / Yeruşalim, sağ elim hünerini unutsun; eğer seni unutursam, eğer seni anmazsam, eğer Yeruşalim'i baş sevincimden üstün tutmazsam dilim damağıma yapışsın!"
Anlaşılacağı gibi burada bir hırs, yemin ve intikam söz konusu.
Bu duayı kendini kurban etme bayramı (Hanuka) ile birleştirdiğimizde, kendini öldürme ve başkalarını öldürme gibi bir anlamda "sadomazoşist bayram" ortaya çıkıyor.
Son zamanlarda İsrail genişlemesi iddası, Irak'ın Kuzeyinde yapılan referandum için "İsrail'e teslim edilecek" iddiası ve Kudüs'ün İsrail'in başkenti olma iddialarını toparladığımızda edilen dua ve yapılan bayramdan çıkardığımız sadomazoşist benzetimimiz pek de varsayıma benzemiyor gibi görünüyor.
Ancak konumuz bu varsayımdan ziyade kendini kurban etmenin bayram olmasıyla daha alakalıdır.
Zira kendini kurban etme olayı, tarih öncesinde kalmış bir mitoloji olarak görülüyordu, oysa burada sıradan bir bayramdan ziyade bizzat yaşamda kendini gösteren bir kendini kurban etmenin bayramı söz konusudur.
İsrail'in kuruluş sürecinde, daha sonrasında ve günümüzde yaşanan savaş ve olaylar da kendini kurban etmeyi doğrular niteliktedir.
Müslümanların cihat anlayışından veya Hristiyanların Haçlı ordusu anlayışından pek de farklı olmayan bu kendini kurban etmenin tek farkı bayram olarak kutlanmasıdır.
Burada dikkat çeken bir diğer nokta da insanların yapısında bulunan rabbena hep bana zaaflarını din üzerinden yürütmesidir.
Kendini kurban etmeyi bayram yapacak kadar gerekli yapan din inancı gibi görünüyor, gerçekte ise dinlerin bir kamuflaj olduğuna dayanan aslında bir tür çıkar bayramı olarak karşımıza çıkıyor.
Sonuçta bu bayram toprak kazanıldıktan sonra uygulanmış ve o toprağı korumayı sürdürmek için kendini kurban etme, intikam, ırk, sadomazoşist gibi anlayışlar din üzerinde toplanmış.
Buna aynı zamanda, çıkarlar için her yol mübahtır bayramı diyebiliriz.
Ben böyle düşünüyorum, bu konuda sizlerin görüşü nedir, Hanuka bayramı sizler için ne ifade ediyor?

Önerilen Siteler