Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-01-2018, 18:19
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yahudileri öne çıkaran en büyük özellikleri kapitalist olmalarıdır.
Kapitalist olmak ve bunu sürdürmek öyle kolay bir şey değildir, belki devrimler yapmaktan daha zordur.
İşin burasını anlamadan onların nasıl olup da bu kadar zengin olduğu sorusu da anlaşılmaz.
Yahudiler her devirde gücü ayakta tutan olguları oluşturmuş ve onlara ağırlık vermesini bilmişlerdir.
Kölelik devrinde köleleri, feodal sistemde feodaliteyi, kapitalist sistemde sermayeyi ve bilimi kullanmışlardır ama her devirde müslümanları kullanmışlardır.
Müslümanlar Yahudilerin adeta oyuncağı, kobayı ve gizli askeri olmuştur, günümüzde de bu böyledir.
Yahudilerin çıkarından bağımsız pek müslüman hareketi göremezsiniz.
Yahudiler hem fırsat yaratır hem de fırsatları kullanmayı iyi bilirler.
Ayrıca olayları dengeleme, yönlendirme, toplum zaafından yararlanma ve daha ötesi toplumda zaaf yaratma gibi durumlarda oldukça ustalaşmışlardır.
Bunları anlamadan onları anlayamazsınız...
Alt 08-01-2018, 18:24
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahudileri öne çıkaran en büyük özellikleri kapitalist olmalarıdır.
Kapitalist olmak ve bunu sürdürmek öyle kolay bir şey değildir, belki devrimler yapmaktan daha zordur.
İşin burasını anlamadan onların nasıl olup da bu kadar zengin olduğu sorusu da anlaşılmaz.
Yahudiler her devirde gücü ayakta tutan olguları oluşturmuş ve onlara ağırlık vermesini bilmişlerdir.
Kölelik devrinde köleleri, feodal sistemde feodaliteyi, kapitalist sistemde sermayeyi ve bilimi kullanmışlardır ama her devirde müslümanları kullanmışlardır.
Müslümanlar Yahudilerin adeta oyuncağı, kobayı ve gizli askeri olmuştur, günümüzde de bu böyledir.
Yahudilerin çıkarından bağımsız pek müslüman hareketi göremezsiniz.
Yahudiler hem fırsat yaratır hem de fırsatları kullanmayı iyi bilirler.
Ayrıca olayları dengeleme, yönlendirme, toplum zaafından yararlanma ve daha ötesi toplumda zaaf yaratma gibi durumlarda oldukça ustalaşmışlardır.
Bunları anlamadan onları anlayamazsınız...
Ozaman benim cin gibi Ateistim sormazmi? Madem bunlar uluslar parmaginda fir fir dönderebiliyorda niye yüzyillarca bir vatan kuramamis onun bunun ülkesinde siginmaci gibi yasamis?

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 09-01-2018, 00:11
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

anti-ka´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ozaman benim cin gibi Ateistim sormazmi? Madem bunlar uluslar parmaginda fir fir dönderebiliyorda niye yüzyillarca bir vatan kuramamis onun bunun ülkesinde siginmaci gibi yasamis?
Bunu bir yahudiye sormuştum, kendi devletlerini yapmakta yeteneksiz olduklarını söylemişti. Ama bana göre yahudilerin pek de devlet kurmalarına gerek yok, zaten dünya kendilerinin, her ülkede örgütleri var, müdahale etmedikleri devlet neredeyse yok. Üstelik bir devlete doğrudan müdahale etmeleri de gerekmiyor, küresel kapitalizmin uygulamalarından ister istemez her ülke etkileniyor...
Alt 09-01-2018, 04:03
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

topraklarından kovulmaları ve geride bir ülkeleri olmamalarının etkisiyle sıkı dayanışma içine girmişlerdir. geri dönecek ülkesi olan insanlar biraz gevşek davranırlar. yahudilerin geri dönme şansları yoktu ve inançlarından dolayı mimlendikleri için de var olabilmek için birbirlerine bağlanmışlardır. kutsal kitaplarının onları seçkin saymasınında etki vardır. insanlar zora düşünce dayanışmaya giderler yahudilerin şartları daha zor olduğu için daha sıkı dayanışmışlardır. eğer topraklarından çıkmasalardı bu gücü asla yakalayamazlardı. bugün israile bakın, dünya yahudilerinin ve abd nin desteği olmasa bir hiç. israilde ki yahudiler pek dayanışma içinde değiller hatta kutuplaşmalar var diyebiliriz.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 17-01-2018, 20:56
Tengrizm Tengrizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yahudiler de en az araplar gibi yobazlardır.
Alt 22-01-2018, 18:18
Kamasullah Kamasullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Küresel güç dedikleri en büyük şirketlere bakın çoğunluğu Yahudi kökenlidir.
Dünyada olmadıkları ülke yok, Rusya, Türkiye, Amerika, Çin... Afrika, Güney Amerika ve Avustralya.
Yahudilerin ne gibi özelliği var bu kadar az mevcut ile bu kadar dağınık coğrafya da başarı sağlıyorlar ?
Birbirlerini çok kolluyorlar diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Karadenizli ve Güneydoğulu ailelerde birbirlerini çok tutuyorlar piyasada. İtalyan kökenli Amerikalılarda öyle. Ancak Yahudiler kadar büyüyemiyorlar.
Yetiştirilme tarzı olarak vizyonları mı sağlam, her hangi bir sırları mı var ?
merhaba, dostum. yahudi bir ailede doğup büyümüş, yaratıcı bir güce kul olmaktansa birey olmayı seçmiş bir insan olarak cevap vereyim. öncellikle konunun doğal seçilimle de alakalı olduğunu belirtmekle başlamalıyım. şöyle ki; yahudi toplumu azınlık olarak yaşadığı her kültürde aristokrasiden uzak tutuldular. asker, devlet yöneticisi veya memur olmaları engellendi. toplumun genelinin ikinci sınıf göreceği işler kendilerine reva görüldü. neydi peki bu işler? zanaat ve ticaret. şimdi; türkiyede gördüğünüz en köklü ticarethaneler bile en fazla 50 yıllıktır. genelde babanın yaptığını oğlu yıkar, bitirir. birde 17 kuşaktır parşömen kağıdı ürettiğini düşün. o kağıdın üretiminde ki bilgi birikiminin maddi değeri nedir? ben söyleyeyim; paha biçilemez.

yahudi toplumu dünyanın en geniş dağılıma sahip toplumlarından biridir. bu da yahudi toplumunu evrensel bir ulus haline getirmiştir. polonyada basma bez üreten yahudi için, pazar-müşteri sadece polonyada yaşadığı şehirden ibaret değildir. diğer yahudiler üzerinden arjantine, avustralyaya, kanadaya veya güney afrikaya mal satabilir. dünyaya mal satan adam da kazanır zaten.

bir diğer husus da parayı nasıl harcadığınla ilgilidir. buna da yine türkiyeden örnek vereyim. asgari ücret şuan 1600 lira, bir çok asgari ücretli faturaya ek veya başka yollarla kendilerine en az maaşlarının 2-3 katı değerinde telefona sahip. oysa telefondan dünyayı kurtarmasını beklemiyorsa; 1000 liraya aldığı telefon da gayet tabii işini görür. amcam, türkiyede özellikle kuyumculuk sektöründe bilinen ve kartel denilebilecek büyüklükte ticaret hacmine sahip şirketlerden birinin sahibidir, rootladığım S3 mini telefon kullanır. oğlu kanadada, kızı da almanyada eğitim gördüler. kazandıklarını çocuklarının eğitimine harcadı. bu olay sadece amcamda geçerli değil. türkiyede en iyi eğitim kurumlarına para harcamaktan çekinmeyen insanlara baktığımızda bu kişilerin yahudiler olduklarını göreceksin.

konuyu bi yahudi atasözü ile bitireyim;

''akıl tomruktur, eğitim ise keski...''
sevgiyle kal
Alt 23-01-2018, 07:06
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Din'in Bilim ile çatıştığı yer: Takvim.

Tengrizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahudiler de en az araplar gibi yobazlardır.
Kesinlikle doğrudur. Eğer öyle olmasaydı, bilimi baz alırlardı. Yani Yahudiler bilim ne diyorsa onu yapsınlar ve yine istedikleri gibi ibadet etsinler, buna karşı çıktığımız yok. Ama dini bilimin yerine koyduğun zaman orada dur derler.

Bakınız, "Dead Sea Scrolls: One of Last Two Encrypted Ancient Writings Deciphered in Israel, Revealing Secret Calendar" haberinde Ölü Deniz Parşömenleri'nde 2. Tapınak döneminde kullanılan takvimin sırrı daha yeni çözülmüş. Onlar yılı 364 gün olarak kabul etmişler. 364 7'ye tam bölünür. Çünkü 364=7.52 dir. Buna göre her mevsimde 52=4x13 olduğundan 7x13=91 gün, dolayısıyla 13 hafta vardır. Ancak her mevsimdeki ayların sayısı 30 ya da 31 değilmiş. Gerçi 91'i 3' bölersek, 91/3=30+(1/3)=30,333... oluyor ama yine de öyle değilmiş. Ama korkmayın, tüm tatil günleri takvimde gösteriliyormuş!

Hastasıyız, Jül Sezar'ın, Sosigenes'in, Kleopatra'nın, Mark Anthony'nin ve kısacası, Antik dünyanın...

Jülyen takvim

Roma İmparatoru Jül Sezar, o zamana kadar kullanılan takvimdeki karışıklıkları çözmesi için İskenderiyeli astronomi bilgini Sosigenes'den yardım ister. Bu durum "Kleopatra" filminde işlenir.

Sosigenes Jül Sezar ile konuşurken, bkz. 9:32

Sosigenes, 1 yılı 365,25 gün alarak oluşan mevsim kaymalarını düzeltmeyi hedefler. Böylece 4'e tam bölünemeyen yıllar 365 gün olmuş, bu yıllardan artan çeyrek günlerse 3 yılın ardından gelen artık yıla eklenerek, artık yılı 366 güne çıkmıştır. Ayrıca 1 yılın 12 ay kalabilmesi için artık yıllarda aylar 6 ay 30, 6 ay 31 gün çekecek şekilde düzenler. Artık olmayan yıllarda ise yılın son ayından 1 gün çıkarılır. Bu da o dönemde yılbaşı mart olduğundan dolayı şubat ayının artık yıllarda 30, diğer yıllarda ise 29 güne çekilmesine sebep olur. Ayrıca takvim düzenlemesini yaptığı için temmuz ayının ismini değiştirerek kendi adından gelen July ismini verir.

Bu takvim ilk kez M.Ö. 46'da uygulamaya konur ve 16. yy.'a kadar kullanılmaya devam eder.

Çok ilginçtir, Google Earth'e göre Tapınak Dağı'ndan İskenderiye'ye kadar doğrusal uzaklık 536 km'dir. O zaman II. Tapınak Dönemi'ndeki Yahudiler'in Jülyen takviminden habersiz olmaları mümkün değildir.

Peki, Sosigenes 1 yılı 365+(1/4) gün aldığı halde (hem de kesirli olarak), II. Tapınak Dönemi'ndeki Yahudiler neden 364 gün almışlardır?

Bir zahmet bunun yanıtını da siz bulun!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 23-01-2018, 08:40
Kıdemli Üye

Standart Ölü Deniz Parşömenleri'nde takvimle ilgili parçalar!

Arkadaşlar, bir önceki mesajımda verdiğim haberin gerçeği şu 2 parçadadır:

1. The Calendrical Document Scroll:

The Calendrical Document Scroll Translation of the Calendrical Document Scroll

Mishmarot
4Q321 (Mishmarot B[superscript]a)
Parchment
Copied ca. 50-25 B.C.E.
Height 13.4 cm (5 1/4 in.), length 21.1 cm (8 1/4 in.)
Courtesy of the Israel Antiquities Authority (10)

A significant feature of the community was its calendar, which was based on a solar system of 364 days, unlike the common Jewish lunar calendar, which consisted of 354 days. The calendar played a weighty role in the schism of the community from the rest of Judaism, as the festivals and fast days of the group were ordinary work days for the mainstream community and vice versa.

According to the calendar, the new year always began on a Wednesday, the day on which God created the heavenly bodies. The year consisted of fifty-two weeks, divided into four seasons of thirteen weeks each, and the festivals consistently fell on the same days of the week. It appears that these rosters were intended to provide the members of the "New Covenant" with a time-table for abstaining from important activities on the days before the dark phases of the moon's waning and eclipse (duqah).

References:
Jaubert, A. "Le Calendrier de Jubiles et de la Secte de Qumran: Ses origines Bibliques," Vetus Testamentum 3 (1953):250-64.
Talmon, S. "The Calendar of the Judean Covenanteers." In The World of Qumran from Within: Collected Studies, pp. 147-85. Jerusalem, 1989.
Talmon, S. and I. Knohl. "A Calendrical Scroll from Qumran Cave IV -- Miş Ba (4Q321)" (in Hebrew), Tarbiz 60 (1991):505-21.
2. The Torah Precepts Scroll:

The Torah Precepts Scroll Translation of the Torah Precepts Scroll

Miqsat Ma`ase ha-Torah
4Q396(MMT[superscript]c)
Parchment
Copied late first century B.C.E.-early first century C.E.
Fragment A: height 8 cm (3 1/8 in.), length 12.9 cm (5 in.)
Fragment B: height 4.3 cm (1 11/16 in.), length 7 cm (2 3/4 in.)
Fragment C: height 9.1 cm (3 9/16 in.), length 17.4 cm (6 7/8 in.)
Courtesy of the Israel Antiquities Authority (8)

This scroll, apparently in the form of a letter, is unique in language, style, and content. Using linguistic and theological analysis, the original text has been dated as one of the earliest works of the Qumran sect. This sectarian polemical document, of which six incomplete manuscripts have been discovered, is commonly referred to as MMT, an abbreviation of its Hebrew name, Miqsat Ma`ase ha-Torah. Together the six fragments provide a composite text of about 130 lines, which probably cover about two-thirds of the original. The initial part of the text is completely missing.

Apparently it consisted of four sections: (1) the opening formula, now lost; (2) a calendar of 364 days; (3) a list of more than twenty rulings in religious law (Halakhot), most of which are peculiar to the sect; and (4) an epilogue that deals with the separation of the sect from the multitude of the people and attempts to persuade the addressee to adopt the sect's legal views. The "halakhot," or religious laws, form the core of the letter; the remainder of the text is merely the framework. The calendar, although a separate section, was probably also related to the sphere of "halakhah." These "halakhot" deal chiefly with the Temple and its ritual. The author states that disagreement on these matters caused the sect to secede from Israel.

References:
Strugnell, J., and E. Qimron. Discoveries in the Judaean Desert, X. Oxford, forthcoming.
Sussman, Y. "The History of `Halakha' and the Dead Sea Scrolls -- Preliminary Observations on Miqsat Ma`ase Ha-Torah (4QMMT)" (in Hebrew), Tarbiz 59 (1990):11-76.
Burada Eski Mısır'da Takvim sayfasından görüldüğü üzere Eski Mısır'da 360 günlük ve 365 günlük olmak üzere 2 farklı takvimin kullanılmış olduğunu biliyoruz. Ölü Deniz Parşöemenleri'nden yukarıdaki 2 parçanın tarihlendirmesine baktığımızda 364 günün Jülyen takvimine göre değil, Eski Mısır takviminden geldiğini düşünmek daha mantıklı olacaktır. Ama demek ki Esseniler, 1 yılı 364 gün aldıklarına göre, bunu Eski Mısır takviminden almış olmalılar. Fakat onlar Eski Mısırlılar gibi 360 günün sonuna 5 gün değil, 4 gün eklemişlerdir. Çünkü böylece 360+4=364 sayısı 7'ye tam olarak bölünmekte ve takvimi kullanmak daha kolay olmaktadır. Bu durumda takvimi yamultan Esseniler olduğu anlaşılmaktadır.

Şimdi anladınız mı, onların neden aşağıdaki haberdeki gibi isteklerde bulunduklarını:

Çünkü onlar, gerçekleri kendi istekleri doğrultusunda 2000 yıl önceki Esseniler gibi çarpıtmaya bayılıyorlar.

Yok böyle bir dünya!!!

Not. Yukarıdaki Ölü deniz Parşömenleri'ndeki parçaları yıllar önce "Dead Sea Scroll tract was precursor to Jewish calendar" haberini okurken görmüştüm. Yani bir önceki mesajımdaki YAHOO'daki o haberi görünce birden arşivime daldım ve size bunları sundum. O haberde Yahudi takvimiyle ilgili verilen bilgiler size yukarıda sunduğum parçalardan gelir. Keyfini çıkarın!

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 23-01-2018, 09:48
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

upuat ben hiç bir şey anlamadım.
Alt 23-01-2018, 19:35
Kıdemli Üye

Standart Ölü Deniz Parşömenleri'ndeki takvim ile ilgili önceki bulgular.

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
upuat ben hiç bir şey anlamadım.
Turdur, hadi diyelim bir önceki mesajdaki İngilizce olan parçaları anlamadın. Ama ondan önceki mesajımdaki Türkçe açıklamaları da mı anlamadın? Eğer bu konudan uzaksan maalesef öyle oluyor.

Şimdi, ilk mesajımda YAHOO'da Ölü Deniz Parşömenleri (Kumran) yazıtlarında II. Tapınak döneminde (ki o sırada JESUS oradaydı) kullanılmış takvimin yeni detaylara ulaşılmış ve ben de bunu orada bilginize sundum. Ama senin bunu anlayabilmen için Eski Mısır takvimi ve Jülyen takviminin tarihçesini bilmen gerekiyor. Biliyor musun? Yok. Bana göre bütün sıkıntı buradan geliyor.

Her neyse, konuya lisede aldığın derslerden yaklaşayım. 1 yılın 365.256 gün olduğunu bilirsin. Ama bu bilgi lisede Coğrafya dersinde 365.25 gün olarak verilir. İşte bu Kumran yazıtlarında 364 gün olarak veriliyor. Ben de bunun üzerine ilk mesajımda Jülyen takviminin tarihçesini "Kleopatra" filmi eşliğinde ele aldım ve ikinci mesajımda da Kumran yazıtlarında buna ilişkin 2 parçayı dile getirdim. Yani bu parçalara göre dün YAHOO'da yapılan haberdeki 364 gün biliniyordu, ama buna ilişkin birkaç yeni detay çıkmış.

Çok şükür, 05.06.2005/17:53'te Kumran yazıtlarındaki takvim için şu bilgileri almış ve çözmeye yeltenmiştim, ama arşive kaldırdığım için unutmuşum:

Ölü Deniz Parşömeni’ndeki Takvim

Ay Gün Hafta Hafta Günü Dukah
1 12.07-25.08 Jediah-Abiah 1-2
2 12.08-24.09 Miyamin-Jaqim -3 09.08
3 11.09-23.10 Shekania-Immer -5 11.09
4 10.10-22.11 Jeshbeab-Jehezkel -6 12.10
5 09.11-22.12 -Joarib -1
6 09.12-20.01 -Malakiah -2
7 07.01-20.02 Harim-Jeshua 3-4
8 07.02-19.03 Haqqos-Huppah 5-5
9 06.03-19.04
10 06.04-18.05
11 05.05-17.06
12 04.06-25.07

Delaiah Maaziah Joiarib Jedaiah Ḥarim Seorim Malkiah Mijamin Haqqots Abiah Jeshua Shekaniah Eliashib Jaqim Ḥuppah Jeshbeab Bilgah Immer Ḥezir Happittet Petaḥaiah Jehezkel Jakin Gamul Delaiah Maaziah Joiarib Jedaiah Ḥarim Seorim Malkiah Mijamin Haqqots Abiah Jeshua Shekaniah Eliashib Jaqim Ḥuppah Jeshbeab Bilgah Immer Ḥezir Happittet Petaḥaiah Jehezkel Jakin Gamul Delaiah Maaziah Joiarib Jedaiah
İşte YAHOO'daki haberden önce Kumran yazıtlarında geçen takvim ile ilgili bilgilerimiz bundan ibaret idi. Dünkü (daha doğrusu bugünkü) YAHOO'daki haberde bu takvimle ile ilgili yeni öğrendiğimiz detaylar şunlardır:

1. Her mevsimdeki ayların sayısı 30 ya da 31 değilmiş!
2. Tüm tatil günleri takvimde gösteriliyormuş!

Önerilen Siteler