Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-09-2012, 12:52
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Güzel konu, güzel işleyiş, cevap gelmemesi de cabası. Tebrik ederim arkadaşım, müminlerin dilleri, pardon klavyeleri ve parmakları bir tarafa kaçmış da cevap yazamamış gibi olmuşlar.
Alt 17-09-2012, 12:55
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel konu, güzel işleyiş, cevap gelmemesi de cabası. Tebrik ederim arkadaşım, müminlerin dilleri, pardon klavyeleri ve parmakları bir tarafa kaçmış da cevap yazamamış gibi olmuşlar.
Merhaba,

Sevgili Bilge Engin,bu tür konulara yazmamak " POLEMİĞE girmemek " için olamaz mı...? İlle de dediğiniz gibi mi olmalı...?

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 17-09-2012, 13:31
Üye

Sevgili Bursalı

Tekrar sizinle yazışmak güzel. Umarım öncelikli sağlık olmak üzere hayat iyi gidiyordur. yalnız teorinize burada katılmıyorum. Alıntılar basit ve güzel işlenmiş. başlıklar güzel ifade edilmiş. Alıntı yapılan yer ise tartışılması riskli bir kaynak. bu yüzden polemiğe girmek yerine, cevap bulamamak; bulmaya çalışırken başka yerden açık verebilirim kaygısı taşımak gibi geldi bana.

Sağlıcakla kalınız...
Alt 17-09-2012, 13:46
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Bursalı

Tekrar sizinle yazışmak güzel. Umarım öncelikli sağlık olmak üzere hayat iyi gidiyordur. yalnız teorinize burada katılmıyorum. Alıntılar basit ve güzel işlenmiş. başlıklar güzel ifade edilmiş. Alıntı yapılan yer ise tartışılması riskli bir kaynak. bu yüzden polemiğe girmek yerine, cevap bulamamak; bulmaya çalışırken başka yerden açık verebilirim kaygısı taşımak gibi geldi bana.

Sağlıcakla kalınız...
Merhaba,

Sevgili Bilge Engin,öncelikle teşekkür ederim,hayat şimdilik yolunda...

Özellikle ben " açık veririm " kaygısına girmem...Ya o başlık üzerinde durulacak değildir benim için,o yüzden hiç girip bakmamışımdır,veya inceleyip polemiğe gidecek olarak değerlendirip hiç yazmamışımdır...Buradakini de hiç incelemedim...Sadece mesaj yazım kısmında sizin isminizi görünce girdim...

Bakın ne kadar basit bir başka neden...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 17-09-2012, 14:01
Üye

Sevgili Bursalı

Zaten sizin bu kaygıda olabileceğinizi ben de kabul etmem. Hatta konuya nasıl yaklaşacağınızı bildiğim için, burada belki de düşünülerek cevap yazabilecek sayılı 1-2 inanırdan birisiniz.

Gördüğünüz gibi diğer inanırlar konuya teğet bile geçmekten çekiniyorlar.

ama yine de sizin bu konuda görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Saygılar...
Alt 17-09-2012, 17:22
barristor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
barristor barristor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Bilge ben bu durumlara cok alisigim.Genelde actigim konulara inancli kesimden pek yorum gelmez.Cunku hicbirinin itiraz edemeyecegi,etseler bile carpilmaktan korktuklari Kurani baz alirim.
Hadislere girdigimiz zaman 'bunlar uydurma hadis' palavrasi ile siyrilmayi kendilerine yol secmis insanlarla tartismanin bir manasi yok.

Oysa konuda gecen hadis (askerlerin ,Muhammede olan guvensizligini anlattiklari hadis) bize cok onemli bilgiler veriyor.

" Okçular, merkezi terkedip ganimete koşmalarına sebep olarak, "Resulullah herkesin aldığı kendisinin olsun der de ganimetleri taksim etmez diye korktuk, nitekim Bedir'de taksim etmemişti''

Malumunuz Bedir savasi (yani Muhammed'in ganimetleri taksim etmedigi savas).624 yilinda olmustur.Ve muslumanlarin yaptigi ilk savastir.

Soyle bir hesap yapalim.

Muhammed 571 yilinda dogdu.40 yasinda peygaberligini ilan etti.
Yani 611 yilinda.
Gene herkezce malum buyuk goc (hicret) 622 yilinda olmustur.Ve Mediniye gidisleri bu tarihtedir.Yani ilk savas olan Bedir savasindan 2 yil once.

Ganimetle ilgili ayetlerin gectigi Enfal suresi ise 30 ve 36 ci ayetleri disinda tamami sozde Medine'de gelmistir.Ve ilk ayeti soyledir.

1. Sana savaş ganimetlerini soruyorlar. De ki: Ganimetler Allah ve Peygamber'e aittir. O halde siz (gerçek) müminler iseniz Allah'tan korkun, aranızı düzeltin, Allah ve Resûlüne itaat edin.

Goruldugu uzere ,Muhammedin mumin askerleri ona savas ganimetlerini sorduklarina gore ve daha once savas olmadigina gore.Bu ayetin Bedir savasindan sonra gelmis olmasi gerekmektedir.

Iyi de kardesim,daha once inen bir ganimet ayeti yok ki!Siz neyin hesabini soruyorsunuz?

Burdan anlasilacagi uzere,Muhammed ve haramileri kesinlikle hic bir savasi Islami yaymak adina yapmamis,butun hayali ganimet avciligidir.Yada ,Mekkelilerle ilk savas olan Bedir savasindan oncede yagma/talan yapilmis ve ganimet mezvuzu planlanmistir.

Yoksa daha Allahtan ganimetlerin bile kime ait oldugu bilgisi gelmeden,bu haramilerin 'ne olacak bu ganmetler' deme veya bir sonraki Uhud savasinda ganimet icin nobet yerlerini terk etmeleri soz konusu olabilir mi?

Yani Bilge kardesim,bu arkadaslar ya inanclarini cok iyi bildikleri,bu konularin gundeme gelecegini tahmin ettikleri icin konuya dahil olmuyorlar,yada zerre kadar dinlerini bilmedikleri icin susma haklarini kullaniyorlar.

Onun icin sen kafana takma,doganin bana verdigi omur bitmedigi surece ben bu konulari gundeme getirmeye devam edecegim.saygilar/sevgiler
Alt 17-09-2012, 21:15
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

basmagul´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Soyle bir hesap yapalim.

Muhammed 571 yilinda dogdu.40 yasinda peygaberligini ilan etti.
Yani 611 yilinda.
Gene herkezce malum buyuk goc (hicret) 622 yilinda olmustur.Ve Mediniye gidisleri bu tarihtedir.Yani ilk savas olan Bedir savasindan 2 yil once.

Ganimetle ilgili ayetlerin gectigi Enfal suresi ise 30 ve 36 ci ayetleri disinda tamami sozde Medine'de gelmistir.Ve ilk ayeti soyledir.

1. Sana savaş ganimetlerini soruyorlar. De ki: Ganimetler Allah ve Peygamber'e aittir. O halde siz (gerçek) müminler iseniz Allah'tan korkun, aranızı düzeltin, Allah ve Resûlüne itaat edin.

Goruldugu uzere ,Muhammedin mumin askerleri ona savas ganimetlerini sorduklarina gore ve daha once savas olmadigina gore.Bu ayetin Bedir savasindan sonra gelmis olmasi gerekmektedir.

Iyi de kardesim,daha once inen bir ganimet ayeti yok ki!Siz neyin hesabini soruyorsunuz?
Sayin basmagul, ganimet kavrami(inanisi ve uygulamasi) aile tarafindan geliyor, islamdan once uygulanan bir yontem.

Keza beste bir'lik denen oran da(tanri payi).

Bu yuzden direk kitaba gecmis haldedir. Tanri vahyi degil yani koken olarak.
Alt 17-09-2012, 21:42
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin basmagul, ganimet kavrami(inanisi ve uygulamasi) aile tarafindan geliyor, islamdan once uygulanan bir yontem.

Keza beste bir'lik denen oran da(tanri payi).

Bu yuzden direk kitaba gecmis haldedir. Tanri vahyi degil yani koken olarak.
Yani diyorsun ki Islam feyzini ve emrilerini Kurandan degil,Muhammedin ailesinden alir .Bende zaten bunu kanitlamak icin bu tip konulari yayinliyorum.

Konu barristor tarafından (17-09-2012 Saat 21:55 ) değiştirilmiştir.
Alt 02-10-2012, 01:49
Yaltrack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yaltrack Yaltrack isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vardır bir hikmeti
Alt 28-11-2012, 02:30
Üye

Jingo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çatıda kiremitleri değiştirirken, adamın kafasına kiremit mi düşürmüş?

Adama tokat (veya yumruk, tam hatırlayamadım) atmış, adam ölmüş...

Yanlışlıkla mı oluyor bu?
Actigim bu konuda deyatlar verilmisti ,okumanizi tavsiye ederim.Gorun bakin esirgeyen bagislayan Allahin resul diye gonderdigi adamlari

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=29390

"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur.", M.K. ATATÜRK

Önerilen Siteler