Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-04-2024, 15:07
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
NASA, yada ne bileyim Amerikan Fizik Dernegi kalkiyor foton parcaciktir diyor, bizimki diyor ki, hayir efendim parcacik degildir, isik da degildir diyor.
Peki bu iki zıt görüşe tepki vermek yerine araştırsan daha iyi bir sonuç çıkmaz mı?
Yani her iki görüşün birini baz almak yerine her ikisini de araştır.
Çünkü her görüşün kendine göre bir bakış açısı vardır ve hiç bir bilimsel sonuç mutlak değildir.
Bu yüzden en iyi şey kendince araştırmaktır.
Örneğin ben herkesin görüşüne yer veririm ama kendi araştırmamı yaparak görüşleri çatıştırırım.
Ayrıca bilimsel diye ortaya atılan herşeyin doğru olacağı dye birşey yok. Zira yaşadığımız dünya koşullarında herkes herşeyi kendi doğrusuyla özdeşleştiriyor. Yani bir çok koşulların dayatıldığı dünyada hiçbirşey yüzde yüz bağımsız değil.
Örneğin bir zaman bir bilimadamı suyun hafızası olduğunu iddia etmiş ve yaptğı bir deneyle bunu kanıtlamaya çalışmıştı. Sonra yapılan ciddi deneylerle görüldü ki, bu iddia fos olmaktan öteye gidemedi.
Daha da ötesi bugün ilahiyat fakültesi diye bilimle çelişen bir yapılanmayı bilim alanında diye yutturulan günümüzde doğruları bulmak hiç de kolay değildir.
Alt 25-04-2024, 17:04
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki bu iki zıt görüşe tepki vermek yerine araştırsan daha iyi bir sonuç çıkmaz mı?
Yani her iki görüşün birini baz almak yerine her ikisini de araştır.
Karsimda soyle bir adam var. Etki-tepki-yayilim-dalga-yapi-form diyor--bunlara itiraz eden yok--bunu anlamadigimizi farz ediyor, kufur edeiyor, hakaret ediyor, sonra devam ediyor ve bilimsel acidan kabul gormeyen bir fikir soyluyor, sen de kalkip neye gore, kime gore diye soruyorsun, --bana gore--benim icinde bulundugum farkindalik (ne seviyesi, bu seviyeye nasil ulasmis, yoksa kendi kendisini mi o seviyeye koymus, bilinmiyor?) seviyesi diyor ve ekliyor, benim bulundugum noktayla ilgili bilimsel bir kaynak veremem cunku bilim bile benim bulundugum noktada degil diyor. Bilimin seviyesine inersek (1. basamaktan 2. basamaga) ancak o zaman kaynak veririm diyor. Biz, soylediklerini kabul edenme kadar tekrar tekrar tekrar yaziyor, sonra da sinirleniyor. Saniyor ki, biz onu sinirlendirince zevk aliyoruz. Bizim vaktimiz degerli degil, koydeki Ali Veli'yiz ve yapacak baska isimiz yok saniyor. Ben fizikci miyim? hayir. Normal yasantimda fizikle ilgileniyor muyum? Hayir. Bu isin bu denli buyutulmesi de sacma oldu. Daha fazla bu konuyu uzatmayacagim. Kim ne diyorsa, buyursun desin. Bana ne, baska isim mi yok.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 26-04-2024, 13:45
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Karsimda soyle bir adam var. Etki-tepki-yayilim-dalga-yapi-form diyor--bunlara itiraz eden yok--bunu anlamadigimizi farz ediyor, kufur edeiyor, hakaret ediyor, sonra devam ediyor ve bilimsel acidan kabul gormeyen bir fikir soyluyor,

Benim dedigimin aynisini yazmislar iste. Yok isik degildir, yok parcacik deildir, yok efendim, gorusler bilimle celisiyorsa kuramlar, teoriler check edilmeli felan. Hava civa bunlar.
Fotonun yapısını oradan, buradan kopyalayıp anlatıyor, ilk cevabımda demişim ki, cümlemde fotonun yapısını tartışmak gibi bir amaç yok, yapısına dair bir itiraz, açıklama da yok. bu SENİN trol yöntemiyle konuyu manipüle etmen, ÇARPITMAN, 10. kez bilerek yaptığın ortada olan yalan, dolana başvurmanı(trol yöntemini) kanıtlayayım.
1. Yalan: Ben foton parçacık değil demişim, yalan, ben konuya dahil olduğumda foton parçacık mı değil mi tartışması yapmadım, maddenin en küçük -saf- parçası olabilir dedim! BİR KONUDA FARKLI DÜŞÜNDÜĞÜMÜ dile getirdim, bir parçacığı salt etken olduğu bir olguya indirgemek doğru değildir, kaldı ki direk görülemeyen-dolaylı etkilerle,etkisi tespit edilen- herhangi bir parçacığa dair düşünürsek, ancak faaliyet-iş, etkileşim halinde farkedilebilirliğinin de önemine değindim.örnekler de verdim. O sebeple foton parçacıktır, ancak foton="sırf, salt ışık" olarak düşünmüyorum, ışığın madde olmasının esası fotondur dedim. Foton parçacık iken ışık etki bağlamında anlam kazanan İŞ(kapasitesi=>enerji)->ŞİDDET ölçülebilir, elektron pozitron oluşumunda fotonun önemine değindim, deprem=fay, ses telleri veya tireşim=ses midir, elekron=elektrik midir? yani yaklaştığım açı belli, burada İNDİRGEMEYE DAYALI şu, şudur denmesi doğru bulmuyorum diyorum, yaklaşım sergiliyorum. ifadelerimi çarpıtmanın da bir sınırı olmalı! eğer daha küçük bir parçacık yoksa-ki bilinene göre- maddenin saf hali denebilir demişim - bunca yaygarayı bu 1 kelimem üzerinden, envai türde trol yöntemiyle çarpıtarak çıkarttı!
2. Yalan: Bilimsel açıdan kabul görmeyen bir fikir söylemişim -benim fikrimi bilim incelemiş ve kabul görmemiş , alıntılasana nerede söylemişim, bilim ne zaman benim düşüncemi alıp kabul görmemiş
3. Yalan: Fotonu tanımlamışım? Hayır, sadece bir cümlede, maddenin saf parçası olabilir derken ismini andım!
4. Konuyu trollemek için dahil olduğu açık. başlığa görüşümü yazıyorum, yaptığım bu
5. Yalan: Kaynak getirmemişim yalan, getirdim, uzayın, kütlenin, ışığın da madde-n- olduğu kanıtlanmıştır. Bununla ilgili kaynak sunmuşum,söylşemişim de, git araştır, öğren dingil, ben kütüphanen miyim? konuda ARAŞTIRMA YAZISI SUNDUĞUMU MU İDDİA ETMİŞİM? Altı üstü başlığa "sohbet havasında(! hatırladın?)" düşüncemi paylaştım? Yine de sunmuşum;
spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Genel görelilik teorisini tek cümlede özetlemek zorunda kaldığımızda: Zaman, uzay ve kütle çekiminin maddeden ayrı bir varlığı yoktur." Einstein
Bilim ve Teknik, Aralık 2015 Diyor ki
Einstein o zamana değin bir dalga olarak nitelenen ışığın yapılan bir 120 deneyle bükülmesi ile parçacık gibi davranması sonucu ışığın da bir madde olduğu kanıtlanmıştır
örneğin elektron ve pozitron çiftleri foton etkileşimleriyle anlam kazanır(elbette bu durum için de olağanüstü koşullar vardır), foton önemli bir yer tutar, başından da ifade ettiğim gibi, maddenin saf hali kütlesiz olmak zorundadır ve eğer bu fotonsa, foton maddenin saf halidir denebilir, elbette denemeyebilir de, ancak şu an edindiğim veri fotondan daha alta inebilmeme müsade etmiyor, sonuç olarak bir biçimde form-yapıların oluşması gerekir.
Hala yalanlara, pişkinliğe, trol yöntemleriyle devam ediyor. Sadece 1 cümlemde 1 KELİMEYİ(!) kırpıp, bir dolu yalan, isnat, iftira uydurdu, şimdi de siteden gidiyorum vs. tipik inançlı-mağdurum kompleks davranışı. Bir yerde de "Spartacus'a mı inancaksınız", bilim insanları vs. İnanmaktan söz edecek denli bilime uzak. Sana inanmalarını mı istiyorsun, kendini ne sanıyorsan? Aksine eleştirilmek istiyorum, ama senin yaptığın gibi niyeti üzüm yemek olmayan çiğ trollemeler olmamalı, ki yine de dönüp, defalarca cevap ve izah vermişim. Kimse bana inanmasın, öyle düşünen zaten çiğdir.

Her cümlem, her paragrafım eleştiriye açıktır, isterim ki eleştirilsin, ama 1 kelime seçilip, üzerine alakasızca isnatlar, çarpıtmalar yönlendirilip, söylemediğim şeyleri söylemişim gibi trolleme olursa, yine de -ki sana ayrıcalık tanııdım 5 kez üzüm sundum- 3 kez izah ederim, 4. de hak ettiğini alır, üzüm yemek isteyen yiyebilir, ama amacı bağcı dövmek olan,,,, bağcının, sopasını kalın kafasında hissettiğinde de mağdurum edebiyatı yapmamalı...

Asıl derdin idealist yaklaşman ve ışığın da madde-maddi olduğu olgusunu sindirememen, enerjiyi maddeden ayrı, bağımsız heyula sanıyordun, bu yanlışını da düzelttiğim için bana karşı hayli kinlenmişsin. Amacın üzüm yemek olmayınca, sonuç bu oluyor ne yazık ki.
Temel bir parçacık olmaları, daha alt parçaları olduğunun düşünülmediği anlamına gelir;
Oysa daha ilk mesajlarımda ne demişim
Ki dikkat edersen saf madde parçasının kütlesi yoktur diyorum, eğer foton kütlesiz ise diye ekliyorum ve bu halde o saf madde parçacığı foton olabilir diyorum, anladın mı?
foton maddenin saf halidir denebilir, elbette denemeyebilir de, ancak şu an edindiğim veri fotondan daha alta inebilmeme müsade etmiyor, sonuç olarak bir biçimde form-yapıların oluşması gerekir.
10. kez izah etmişim BÜTÜN YAYGARAYI, AMACI FOTONU TARTIŞMAK OLMAYAN bir cümlemde geçen 1 kelime üzerinden, daha BİR CÜMLEYİ BİLE ANLAMA BECERİSİ gösteremeyip, 1 keliemden DOLAYI ÇIKARTTIN, İYİ Mİ?

Bir konuda evet farklı düşünüyorum ve hiç bir eleştiriye de itirazım olmaz, amacı üzüm yemek olan herkesle sohbet edebilirim.. Nedir, sonuçlara etki-tepki ve girişim bağlamında erişildiğinde, bunun parçacığın hızına dair fikir vermediğini, örnek olarak da elektronun hızının (metal telde) 0,024 cm olduğunu, ancak etki yayılımın ise-yani maddi, maddi parçacıklar-örn:eletronlar- üzerinden!-=>saniyede 290.000.000km hıza ulaştığı üzerinden örnekleyerek dile getiriyorum, bu halde alıcıya etki eden son elektronun hızının saniyede 290.000.000km olduğu düşünebilir, ama böyle olmadığı açık. Kaldı ki bu bazı paradokslara dönen deneyler için de bir çıkış noktası olabilir, dolanıklık vs. yani arada kopukluk-boşluk varmış gibi düşünülmemeli, bizzat madde var -ki yazılarımda "nasıl" sorusuna dair düşüncemi, enflasyon ifadesi, 1 temel parçacık ancak etki ettiğinde farkedilebilir, etmediğinde yok olduğu anlamına gelmez ve açıklık getirerek açıklamışımdır.

Şimdi bozuk niyetini tespit edip söylesem alınıyor. İLK cevabımda söyledim, AMACIN ÜZÜM YEMEK DEĞİL. Bunu her cevabında yalan söylediğin, tutumunla hak etmediğin halde saygı çerçevesinde direk söylememek için "çarpıtıyorsun" dediğim ve KANITLADIĞIM(işte yine yalan söylediğini kanıtladım!) halde, hala YALAN söyleyerek, başlık üzerinden siteyi tartışma konusu ederek, "gidiyorum" diyerek ispatlamış oldun. Bir forumda konu başlığındayız ve bu başlık sitenin resmi hesabı, yayını değil, bu başlığa üye olarak katılıyorum, bu hakkımı kullanıyorum, her ne kadar bunu engellmeye çalışsan da. Ve iki yüzlüsün de, konulara sohbet etmek için girdiğini söyleyip, her defasında muhatabanı itibarsızlaştırmaya çalışan, bir kelimesini cımbızlayıp, üzerine bitirme tezi isteyecek kadar(genel-geçer bilinen olgular namına, her cümleye kaynak getirilmez, bilmiyorsan istersin) cahil ve sorunlusun. Umarım bu kendini herkesin ve her şeyin ölçütü olarak gördüğün, cahil cesaretinden kaynaklı yükseklik kompleksi psikolojiden çıkarsın, emin ol, sen bazı şeyleri ilk defa duyuyorsun diye, kimse ilk defa duymuş olmuyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (26-04-2024 Saat 15:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-04-2024, 17:55
Üye

Pekala, senin dilinden konusalim.

Bak gerizekali spartacus,

Ben madur felan degilim, madur olmadim. Madur oldugum icin de gitmiyorum, senin gibi terbisyesiz bir essek ile zamanimi harcamak istemiyorum cunku her gun bir kac saatimi aliyor. ( Yazdigim gunlerde)

Dolayisiyla, madur edebiyati felan yaptigim yok. Sen kimsin ki beni madur edeceksin, narsist.

Cevap hakki dogurdugun icin yaziyorum, yoksa yazmamaya karar verdim. Cevap hakki dogurma ki, seninle muhattap olmayayim. Arkamdan, yazip da cizme. Terbiyesiz. terbiyesizlik yaptigin icin, --sana saygi duyar ve severdim ben, pek cok yazindan faydalanirdim eskiden--sana saygimi da sevgimi de yitirdim ve seninle muhattap olmak istemiyorum. Bu kadar. Bu bir.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 26-04-2024, 18:08
Üye

Ikidir soyluyorsun fotonu tartismak gibi bir amacim yok, konu foton degil konu karanlik enerji degil diyorsun. Dolayisiyla da beni konuyu manipule etmekle sucluyorsun. Konunun proton notron ya da foton olmadigini biliyoruz. Burada foton hakkinda ders verilmedigini de biliyoruz. Konu ozellikle foton degil. Sen konuya dahil oldugunda foton parcacik mi degil mi tartismasi donmuyordu, dedigin gibi bir yerde bir cumleyle degindin ve dedin ki foton ne parcaciktir ne de isiktir dedi. Ben de bunun boyle olmadigini sana gosterdim, Sen de kalkip, mal sana gosterdim ya parantez icinde acikladim ya dedin. Parantez icinde bir sey goster diye falan da yoktu yani. Ben bu cumlene itiraz ettim. Ve dedim ki, foton isigin parcasidir, bu bir parcaciktir dedim. Ve Bunun boyle oldugunu soyleyen bilim kuruluslarindan ya da cesitli kaynaklardan da soyledigimi destekledim. Aldin sen buradan uzattin da uzattin konuyu gunlerdir, fotonu konusuyoruz. Bir de kalktin terbiyesizlik yaptin, yasina basina, bilgine tecrubene bakmadan kendi sitende uyelere kufur etmeye kalktin. Bir yazar olarak da site sahibi kufur ediyorsa bir uyeye uye ne yapacak? Gitmeyecek mi? Asil gitmese uye kendisine saygisizlik yapar. Ben bu saygisiz ortamda bulunmak istemedigim icin gitmek istiyorum. Halbuki yazacagim benim pek cok sey vardi. Terbiyesiz herif.

Madde parcaciktir dedim diyorsun, Eger dediysen bunu dogru. Sen daha ilk yazdiginda foton ne parcaciktir ne de isiktir dedin. Ben bu cumleye itiraz ettim. Hepsi bu. Ne hayvan gibi buyuk puntolarla yaziyorsun. Terbiyesiz.

— Walt Disney
Alt 26-04-2024, 18:33
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ikidir soyluyorsun fotonu tartismak gibi bir amacim yok, konu foton degil konu karanlik enerji degil diyorsun. Dolayisiyla da beni konuyu manipule etmekle sucluyorsun. Konunun proton notron ya da foton olmadigini biliyoruz. Burada foton hakkinda ders verilmedigini de biliyoruz. Konu ozellikle foton degil. Sen konuya dahil oldugunda foton parcacik mi degil mi tartismasi donmuyordu, dedigin gibi bir yerde bir cumleyle degindin ve dedin ki foton ne parcaciktir ne de isiktir dedi. Ben de bunun boyle olmadigini sana gosterdim, Sen de kalkip, mal sana gosterdim ya parantez icinde acikladim ya dedin. Parantez icinde bir sey goster diye falan da yoktu yani. Ben bu cumlene itiraz ettim. Ve dedim ki, foton isigin parcasidir, bu bir parcaciktir dedim. Ve Bunun boyle oldugunu soyleyen bilim kuruluslarindan ya da cesitli kaynaklardan da soyledigimi destekledim. Aldin sen buradan uzattin da uzattin konuyu gunlerdir, fotonu konusuyoruz. Bir de kalktin terbiyesizlik yaptin, yasina basina, bilgine tecrubene bakmadan kendi sitende uyelere kufur etmeye kalktin. Bir yazar olarak da site sahibi kufur ediyorsa bir uyeye uye ne yapacak? Gitmeyecek mi? Asil gitmese uye kendisine saygisizlik yapar. Ben bu saygisiz ortamda bulunmak istemedigim icin gitmek istiyorum. Halbuki yazacagim benim pek cok sey vardi. Terbiyesiz herif.

Madde parcaciktir dedim diyorsun, Eger dediysen bunu dogru. Sen daha ilk yazdiginda foton ne parcaciktir ne de isiktir dedin. Ben bu cumleye itiraz ettim. Hepsi bu. Ne hayvan gibi buyuk puntolarla yaziyorsun. Terbiyesiz.
Alıntı yaptım, ilk cevaplarımda da. Foton nedir, yapısı nedir, tanımı nedir diye direten sen değil misin? Ben bunu-foton nedir, yapısı nedir vs.- tartışma konusu etmedim demeyim de ne diyeyim? HAYVAN GİBİ BÜYÜK PUNTOLAR, hayvan gibi yalanlara karşı artık 10. kez ifadeden sonra yazılır ki artık görsün de yalanlarını sürdüremesin diye. peki söylediğin yalanları, kendimden yaptığım alıntılarla görebildin mi? Bu önemli.

Sen ALENİ YALAN SÖYLEDİN, ÇARPITTIN, DAHA KAÇ KEZ BUNU GÖSTERMEM, KANITLAMAM GEREKİYOR.

Foton parçacık değildir diyen birisi, neden maddenin saf hali-parçacığı olabilir desin? Alıntı yapmadan dönüyor ve alıntı yaparken de cümle içindeki 1 ya da 2 kelimeyi kırpıp, gerisini kafana göre YALANLAR, İFTİRALAR, İSNATLARLA KENDİN yazıyorsun İzah ederken sana yaptığım ve söylediklerinin yanlış olduğunu gösteren alıntılarımı görmüyor musun?

Foton=ışık yaklaşımını, fotonun ışığa indirgenmesini -sırf ışığın parçacığıymış gibi yaklaşılmasını- doğru bulmadığım ısöyledim, kaldı ki zaten elektron, pozitron oluşumunda fotonun rolüne değinmişim. Işık vb. olarak edindiğimiz ise temelde etkidir demişim, biz bu etki üzerinden tanımlıyoruz, öyle değil mi?

Bu da 11. izah yuh! Öyle yalanlar söyledin ki, kendin bile ya inandın ya da çarpıttığın gibi sürdürmek işine geliyor.

Terbiye, ahlak bunlar hikaye, neden mi? SİTE DE BENİM DEĞİL, KENDİ SİTEM DE DEĞİL, öyle bir mülki anlayışım yok, KONULARA YAZARKEN DE ÜYEYİMDİR, KEDİYE, KEDİ, ADİCE SÜRDÜRÜLEN HER DİYALOGA ADİLİK DERİM, bunun bu siteyle ilgisi yok. o halde İŞTE KANITLADIĞIM HALİYLE SÜRDÜRDÜĞÜNÜZ TROL YÖNTEMLİ adiliği bırkamanız gerekir. Israrla sürdürüp, yapıyorsun, ama söylenince gocunuyorsun, YAHU çarpıtmaları, cımbızlama yöntemlerini geç, DÜPEDÜZ YALAN SÖYLÜYORSUN, yapma o halde!.

Çarpıttın->evet->ispatlı mı evet, işte bir önceki yazım ve senin çarpıtmalarının altında direk kendimden yaptığım alıntılar, şöyle, böyle dediğimi iddia etmişsin, oysa öyle dememişim, aksine yalan söylemişsin!!!!!
Çarpıtıyorsun dendi mi? öyle söylemedim de dedim mi?
Evet.

Peki alıntılarla bak ben öyle bir şey söylemedim, benim sözüm bu diye 10 kez gösterdim mi?
Evet.
5-10. Kez gösterildiği halde aynı çarpıtmanı sürdürdün mü?
Evet.

Hasılı bu adilik, ikiyüzlülük, sahtekarlık, tutarsızlık değilse nedir? yapıtığın bu, bunun ahlakla vb ilgisi yok, bu düpedüz senin hukuk tanımaz tutumunla ilgili. Buyurbu başlığa ilk cevabım, sonrasında zaten izah etmişim;
Benim görüşüm;

Maddedir. Bu; fotonlar ya da eğer fotonların kütlesi-alt parçacığı söz konusu ise o parçalardır.
Fotonlar ne ışık(bu bir etki-tepkiye verdiğimiz isimdir) ne de parçadırlar.
Bu cümleyi anlamadın diyelim iyi de devamında zaten açıklanmış;

Fotonlar parçacık değildir demiyorum burada, foton=ışık demenin ve SIRF IŞIK PARÇASIYMIŞ GİBİ DÜŞÜNÜLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM, özel olarak ışığın parçası değiller, aksine etkileşimlerle ışığı anlamlı kılıyorlar, sebebidirler diyorum. örneğin fay hatlarının özel olarak deprem gibi bir görevi olabilir ve buradan da fay=deprem sonucu çıkartılabilir veya fay=deprem yapısı denebilir mi? Ama sebebidirler ya da aksine verili formlarını korudukları sürece, depremi engelleyen -dengeleyen- yapılardır, nereden baktığınıza bağlı

Benim görüşümün temelini, uzayın boşluk olmadığı, MADDE-N olduğu dolayısıyla PARÇALANAMAZ BİR YAPI TAŞI OLARAK MADDE bağlıyor, eğer parçalanamaz halde olan fotonlar ise o yapı taşının malzemesi=>foton olabilir diyorum. Kısaca bu başka hiç bir parçadan meydana gelmeyen -> YANİ FORM OLMAYAN, SAF PARÇA OLAN BİR PARÇA olmalı...

Bu 1 düzine olan izah, artık anlamadım diyorsan, kusura bakma seninkisi terbiye ile de ölçülemez -hayvanlar terbiye edilir, bir insan olarak hukuka yönelmeni tavsiye ederim.

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 26-04-2024, 20:06
Üye

Kardesim sen hasta misin! Gercekten soruyorum yani hasta misin sen?

Cevap hakki dogurma diyorum, seninle muhatap olmak istemiyorum diyorum, seninle yazismak istemiyorum diyorum, hala yaziyor mal mal. Cevap versem bir turlu, cevap vermeyince de Icimde kaliyor. Yazma kardesim, yazacagini yazdin zaten, uzatma yani konulari bu kadar .dengesiz misin sen. Hani vardir ya sosyal hayatta, surekli kavga eder, tartisir, fikirlerini empoze eder, karsi tarafin yanlis oldugunu kanitlamaya calisir, diretir, 100 kere ayni seyi soyler, yapisir kalir. Aynen oyle davraniyorsun. (Ayni malligi ben de yapmisim ki, o cumleni defalarca yanlislamaya kalkmisim. Hadi ben malim, esseklik yapmisim, sen de mi malsin, sen de mi aptalsin) Yazma kardesim. Anlayisin mi kit senin. Ben yukarida aciklamami yaptim, Neyin ne oldugunu ve neyi neden soyledigimi ifade ettim. Her sey cok acik. Benim acimdan acik. Yazmissin oraya ya parcacik degildir diye, sonra da kivirmissin parcacik demissin, bunu da 5-10 kere soylemissin, Ben de neye neden itiraz ettigimi soylemisim, gunlerdir, Hatta bir iki haftadir ayni seyleri yuz kere yaziyorsun.

Yazma kardesim Sen hasta misin? Bu kadar diretiyorsun? Tartisma manyagi misin sen? Bana ne foton falan. Kimse takar seni. Madem o niyetle yazmamissin o cumleni, aciklamissin iste baska yerde, ben o cumlenin hakkinda konusmusum. Ne yaziyorsun haftalardir ayni seyleri.

Manyak misin sen. Neymis yalan soylemis mi hayir yalan soylemedim. Hasta ruhlu musun sen ya bu kadar diretiyorsun. Ulan bir insanda bir edep olur, bir laf soyler, fikrini ifade eder, gecer gider. Ben, senin diger cumellerine itiraz etmiyorum ki, o cumleyi o sekil kurman yanlis. Bunu diyorum. Senin sayfalarca yazini okumak zorunda miyim ben, takip etmek zorunda miyim.

sanki kan davasi gibi uzatiyor da uzatiyor, uzatiyor da uzatiyor. Manyak misin sen ya hasta misin. Yaz simdi monolog yap, trollerle takil. Site sahibi degilmis ver o zaman sifreyi bana.

Yazma kardesim yazma seninle muhatap olmak istemiyorum diyorum hala yaziyor.

Taciz ediyor ya resmen. Bunu taciz derler ya. Bir de hukuk diyor adam taciz ediyor resmen. Yazma kardesim arkamdan. Bitir artik konuyu. Takintili misin, Ruh hastasi misin.

Sapik gibi, yaziyor da yaziyor. Diretiyor resmen. Taciz ediyor resmen.

Ben, gidiyorum diyorum, arkamdan tekrar yaziyor. Cevap hakki dogurma diyorum, tekrar yaziyor. Ben burada yokum, arkamdan yaziyor, bir iki gun yazmiyorum, bu sefer de MONOLOG seklinde koca koca paragraflarla YINE yaziyor, kendisini aciklamaya calisiyor millete. Ders veriyor forum ahalisine. Surduruyor da surduruyor, surduruyor da surduruyor.

Kim okuyor kardesim senin yazini, bu kadar diretiyorsun! Monolog yapiyorsun.

Takti mi takiyor yani.

Senin gibilere, he derler, tamam derler ki, adam kavga cikarmasin.

Bi insan haftalardir, gunlerdir bu kadar diretir mi ya.

— Walt Disney
Alt 26-04-2024, 22:24
Üye

Ben hic bir yerde yalan soylemedim. Belki yazilarin her cumlesini takip edememis olabilirim. Uzun yazma o zaman o kadar. Ama bilerek-isteyerek-bilincli olarak HIC BIR ZAMAN hic bir seyi carpitmadim, carpitmam. Bunu ne bu ay, ne gecen yil, ne de 10 yil once yaptim. Ben, oyle biri degilim ve bunu kanitlama ihtiyacim da yok. Sen, kendi algisi, yorumu olan normal, siradan bir insansin. Dolayisiyla benimle ilgili yorumlarin da yanlis. Dogru da olabilirdi, yanlis da olabilirdi geenl olarak- ama bu konuda da yanildin. Herseyi bildigini saniyorsun, surekli niyet okuyorsun, falcilik yapiyorsun, ama yaniliyorsun.

Benim neredeyse BUTUN elestirilerim, 1. sayfadaki ILK yazinadir. Hatta ilk cumelelrine dir. Bu kadar.

— Walt Disney
Alt 26-04-2024, 23:23
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ben hic bir yerde yalan soylemedim. Belki yazilarin her cumlesini takip edememis olabilirim. Uzun yazma o zaman o kadar. Ama bilerek-isteyerek-bilincli olarak HIC BIR ZAMAN hic bir seyi carpitmadim, carpitmam. Bunu ne bu ay, ne gecen yil, ne de 10 yil once yaptim. Ben, oyle biri degilim ve bunu kanitlama ihtiyacim da yok. Sen, kendi algisi, yorumu olan normal, siradan bir insansin. Dolayisiyla benimle ilgili yorumlarin da yanlis. Dogru da olabilirdi, yanlis da olabilirdi geenl olarak- ama bu konuda da yanildin. Herseyi bildigini saniyorsun, surekli niyet okuyorsun, falcilik yapiyorsun, ama yaniliyorsun.

Benim neredeyse BUTUN elestirilerim, 1. sayfadaki ILK yazinadir. Hatta ilk cumelelrine dir. Bu kadar.
Uzun yazmak mı? Dediğim gibi, -bu konuda da demişimdir-, "sen yazıları okumuyorsun -uzun, kısa farketmiyor, yukarıdan aşağıya hızla göz gezdirip, gözüne takılan bir kelime olursa, sadece o kelime ve yanında 1-2 kelimeyi dahil edip, ALINTILAYIP, envai yerlere çekiyorsun", kaldı ki CÜMLELERİ ANLAYAMIYORSUN, kelimelere dayalı seçicilik sende algı sorunları oluşturmuş, muhataplarına okumadan cevap veriyorsun.

kaldı ki şunu da sürekli yapıyorsun; bir şey demişim, açıklamamışsın diyorsun, senin derdin ne? Açıklarsak uzun yazdın tavrı. Sen neyi eleştiriyorsun? Bir insanın bir cümlesinden 1 kelimeyi kopartıp, üzerine bir dolu iddia, yargı üretip ne yapmaya çalışıyorsun? bunun "her şeyi bildiğini düşünmek" gibi yakıştırmanla ilgisi ne? Hiç! Bu bir niyettir ve derdi üzüm yemek değil.

İlk cevabımda da, ilk paragrafında da fotonun bir parçacık olmadığını söylemedim, foton=ışık anlayışını doğru bulmadığımı söyledim -ki bulmuyorum ve bu tamamen bilimsel bir yaklaşımdır. O konuda hiç bir spekülatif varsayım, yargılara katılmıyorum, katılmak zorunda değilim, bilmediğimden değil, BİLDİĞİMDEN dolayı farklı yaklaştığımı dile getiriyorum. Kimse bunu eleştirmedi, eleştirmiyor, ben de üzerinde detaylı açıklama yapmadım -ki kütle çekimi, cisimlerin birbirine uyguladığı kuvvetler, dolanıklık vb. tümü için de anlaşılabilir ilişkili bir çerçeve, kapsam, algı sağlıyor. İlla birilerinin söylemiş olması gerekmiyor, böyle yorumluyorum ve bu düşüncem bir çok deney, görüşten elde ettiğim verileri, ilişki bağlamını koparmadan yorumlayarak sağladım...

Aşağıdaki yazıların kısa mı? Daha çok ve daha uzun örnek verebilirim, kısa olmamaları, sana karşı haksızlık yapabileceğimiz, 1 kelimeni bulup, konuda o kelimeyi tartışmak gibi bir niyetin yokken, git de bilim öğren biraz, bak o kelime neymiş gibi, aşağılacıyı, irrite edici, sorumuzca davranabileceğimiz, rahatça çarpıtabileceğimiz, her şeyi bildiğini sanıyorsun yönlü komplekslere gireceğimiz anlamına mı gelir? buna nasıl bir tutumdur? Ortaya yazıyorum değil mi, birisi çıkar eleştirebilir, yanlış biliyorsun da der. Diyebilir, ama niyeti üzüm yemek olmalı, ifadelerimi çarpıtmamalı, yoksa nasıl eleştirecek?.
Felsefe, bilim alanında, 7-8 paragraf yazılar değil uzun değildir. Benim yazılarımda ifadelerim aslında 1 paragraftır, bunu sunarım, sonrası ise o varsayıma, çıkarıma, nasıl ulaştığımı anlatırım, eğer ilk paragraflarımla anlamayan veya farklı düşünen varsa dayanağımı, gerekçemi görsün isterim -doğrusu da bu değil mi?.
https://turandursun.com/forumlar/sho...247#post659247
Peki bu yazın kısa mı?
https://turandursun.com/forumlar/sho...206#post659206
Bu kısa mı?
https://turandursun.com/forumlar/sho...105#post659105

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Önerilen Siteler