Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-07-2012, 14:43
Brian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Brian Brian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayokan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tamamda zaten sömürmek için sömürgeleştirmek için girdiği ülkelerin kendini koruyabilecek yeterli gücü yoktu.
BM'ye güvememin sebebi savaşmadan ortak bir yol bulmaları veya en azından sonucu ağır olacak nükleer savaşlı engellemeleri(Bkz:Suriye'ye girilemedi sebebi Rusya,Çin'in veto kararı)
Fakat nükleer silahlar tüm kaynakları yok eder.Bu yüzden Japonya'da kullanıldıktan sonra bir daha kullanılacağını zannetmiyorum.Çünkü sizin herhangi bir yere atacağınız nükleer bomba sadece o ülkeyi değil,çevresinde ülkeleride alakadar eder.
Benim kendi görüşüm nükleer silahlar tamamen bir devleti dünya siyasetinde söz sahibi yapan kullanılmadan beklemeye mahkum silahlardır.

Türkiye'ye ilerde bir saldırı olacağını düşünmemekteyim.Adamlar zaten istediği gibi yer altı,yer üstü kaynaklarımızı dilediği gibi tüketiyor.(Akdenizde İsrail'in bizden izinsin petrol arama ve çıkartma faaliyetleri,Karadeniz'de de aynı biçimde ABD)
Yani onlara bir tehdit teşkil etmediğimiz kanısındayı
m.
O zaman durum daha vahim diye de düşünebiliriz...

Çevre açısından dediğin gibi nükleer silah kullanmak istemeyebilirler. Bu oldukça mantıklı. En son çare nükleer silah...Gerçi Irak'ta çevreyi filan pek umursamadılar ama neyse...

Ben şunu demek istiyorum: adamlar bir şekilde neredeyse her tarafı ele geçirmişler, buna karşı çok güçlü bir direniş olursa çaresiz kaldıklarında bu silahları da kullanabilirler.

Ama öte yandan Türkiye ve başka birçok ülke için buna gerek kalmayabilir. (Zaten teslim olduk diyorsun ya. Bunun da aslında övünülecek bir tarafı yok, istediği zaman işini bitirebilir anlamına gelir, o kadar, sana ihtiyacı olmadığında veya ayak bağı olduğunda ortadan kalkacaksın bu kadar basit ve direnemeyeceksin bile doğru dürüst.)

Yani bu diğer silahları üzerinde (biyolojik vb.) kullanmayacakları ve kullanmak istemeyecekleri anlamına gelmez.

Konu Brian tarafından (21-07-2012 Saat 14:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-07-2012, 23:24
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahmet Altan ve Yetmez Ama Evet tutumunu eleştiren bir yazı daha göndermiştim, o da yayınlandı. Sesimizi duyurabiliyoruz. http://www.birgun.net/forum_index.ph...onth=07&day=21
Alt 22-07-2012, 20:48
apsimon apsimon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Allah çarşına pazar versin. İyi yutturuyorsun.
Alt 23-07-2012, 00:31
Kıdemli Üye

Bakın doğal seçilim doğada var peki biz bunu yapay olarak insanlardan oluşan sistemlerde nasıl sağlayacağız ? Bizde doğal koşullar yok bunun için temelini atacağımız sistemlerde bunların olması gerek.
Doğal seçilim daha iyi olanın hayatta kalmasını sağlıyor,sosyalizmde böyle bir durum yok.
Örnek vermek gerekirse mesela Türkiye'de YGS-Matematik sorularından hiçbirini yapamayan insanlar var ilkokul matematiğinden bahsediyoruz mesela bunu yapamayan birisi ile eşit şartlarda yaşamak benim zekama hakaret olur.

Bence sosyalist bir düzende de doğaya zarar verilecektir,çünkü teknoloji yapaydır doğaya ait değildir.Yani bir araba kullanıldığında yine karbon monoksit vs. ortaya çıkacaktır.Fabrikalardan zehirli gazlar çıkacaktır.İnsanlar parfüm kullanmayacak mı sosyalist düzende.
Pek çok örnekle bunu arttırabilirim.
Burayı da yanıtlayayım ki yanlış anlaşılmasın:

Bir şekilde seçim olmalı diyorsun...

Seçimi kim yapıyor, o kişinin yaptıklarını neden kabul edeceğiz?

Ayrıca bir şekilde seçim olması onu çok iyi ve doğru da yapmaz....(Belki bazen yapabilir.)

Ayrıca şimdiki düzen çok iyi imiş, sanki zeki olanları hep koruyormuş gibi savunma içindesin. Üstelik insanların çoğunun doğuştan gelen bir aptallığı olduğunu da sanmıyorum. Ama bilinçli olarak aptallaştırma var.

Yani sistemin zeki olanları koruması diye bir şey yok. Bu tamamen senin doğru olmayan bir varsayımın.

Kendinden örnek vermen de bunu haklı göstermez...

Ben de sana kendimden karşı örnek vererek bunu kabul etmediğimi söylüyorum. Sadece kendimden de değil kendi gördüklerimden, yaşadıklarımdan örnekler verebilirim tonlarca.

Benim eğitim durumum iyi, üniversite mezunuyum, iyi okullarda okudum. Ama bir sürü tanıdığım kişi babadan, şuradan buradan elde ettikleri ile benden bin kat, belki de on bin kat daha iyi durumdalar.

Eğer diyorsun ki o adam daha üstün, zeki ondan böyle, bunu kabul et. Eğer bunu söylüyorsun ben ne diye bunu kabul edeceğim, bunu kabul etmem demek benim beyinsiz olduğumu kabul etmem anlamına gelir. Ve bu varsayımlar ve kabuller daha çok zengin olanların kendi zenginliklerini savunmak için kullandıkları savunmalar. Katılmam mümkün değil. Katılacak bir tarafı yok. Diyeceksen ki düzen böyle: bu düzene de katılmam mümkün değil. bu düzen Tanrı'nın emri de değil. Değişmez ve mutlak doğru da değil.

Diyorsun ki o seçildi, ne şekilde seçilirse seçilsin, bir şekilde seçilenler başa gelenler üstündür.

Bunu söylüyorsun ama bu varsayımına da katılmıyorum.

Şimdi bir hapishanede yaşıyoruz diyelim. Hareketlerimiz son derece kısıtlı ve gardiyanların bu hapishanede inanılmaz gücü var. Çünkü sen bir şekilde mahkum durumdasın. Şimdi bu gardiyanlar en beyinsizleri seçip onlara büyük ayrıcalıklar tanısın. Kafası çalışan mahkumlara da en rezil biçimde davransın, onları her türlü haklardan mahrum etsin.

Şimdi bu durumda kafası çalışan mahkumların seçilmemiş olduklarını, aptal olduklarını mı düşüneceğiz? Elbette düşünmeyeceğiz....

Onların gardiyanların esiri olması da beyinsiz oldukları anlamına gelmez. Belki organize olamamışlardır, karşı tarafın hilelerini fark edememişlerdir vs vs.

Ama senin varsayımınla düşünecek olsak bu gardiyanların seçtiği kişiler üstün, zeki insanlar bile dememiz gerekecek neredeyse ki katılmam mümkün değil.

Konu Brian tarafından (23-07-2012 Saat 00:39 ) değiştirilmiştir.
Alt 23-07-2012, 00:40
Sayokan Sayokan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Brian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burayı da yanıtlayayım ki yanlış anlaşılmasın:

Bir şekilde seçim olmalı diyorsun...

Seçimi kim yapıyor, o kişinin yaptıklarını neden kabul edeceğiz?

Ayrıca bir şekilde seçim olması onu çok iyi ve doğru da yapmaz....(Belki bazen yapabilir.)

Ayrıca şimdiki düzen çok iyi imiş, sanki zeki olanları hep koruyormuş gibi savunma içindesin. Üstelik insanların çoğunun doğuştan gelen bir aptallığı olduğunu da sanmıyorum. Ama bilinçli olarak aptallaştırma var.

Yani sistemin zeki olanları koruması diye bir şey yok. Bu tamamen senin doğru olmayan bir varsayımın.

Kendinden örnek vermen de bunu haklı göstermez...

Ben de sana kendimden karşı örnek vererek bunu kabul etmediğimi söylüyorum.

Benim eğitim durumum iyi, üniversite mezunuyum, iyi okullarda okudum. Ama bir sürü tanıdığım kişi babadan, şuradan buradan elde ettikleri ile benden bin kat, belki de on bin kat daha iyi durumdalar.

Eğer diyorsun ki o adam daha üstün, zeki ondan böyle, bunu kabul et. Eğer bunu söylüyorsun ben ne diye bunu kabul edeceğim, bunu kabul etmem demek benim beyinsiz olduğumu kabul etmem anlamına gelir.

Diyorsun ki o seçildi, ne şekilde seçilirse seçilsin, bir şekilde seçilenler başa gelenler üstündür.

Bunu söylüyorsun ama bu varsayımına da katılmıyorum.

Şimdi bir hapishanede yaşıyoruz diyelim. Hareketlerimiz son derece kısıtlı ve gardiyanların bu hapishanede inanılmaz gücü var. Çünkü sen bir şekilde mahkum durumdasın. Şimdi bu gardiyanlar en beyinsizleri seçip onlara büyük ayrıcalıklar tanısın. Kafası çalışan mahkumlara da en rezil biçimde davransın, onları her türlü haklardan mahrum etsin.

Şimdi bu durumda kafası çalışan mahkumların seçilmemiş olduklarını, aptal olduklarını mı düşüneceğiz? Elbette düşünmeyeceğiz....

Onların gardiyanların esiri olması da beyinsiz oldukları anlamına gelmez. Belki organize olamamışlardır, karşı tarafın hilelerini fark edememişlerdir vs vs.
Bakın ben kapitalizmdeki seçilim kusursuz demedim.Ama sosyalizm seçilim olayını tamamen ortadan kaldırıyor.
Yanlışta olsa bir seçilimi,seçilimsizliğe tercih ederim.İşin özeti bu yani...
Yani sosyalizm insanlığın bilimsel ilerlemesini yavaşlatır , mesela rekabetçilikte örnek İsrail tarım alanında biyo genetik araştırmaları yapmakta,İngiltere doğada var olmayan canlı türleri üretmeye çalışıyor.Bunlardan elde edilecek ürünler dünyaya satılacak,adamlar kar etme yarışında olduğu için çok büyük ve hızlı bir gelişme oluyor bilim dallarında.
Mesela silah teknolojilerinin gelişmesini ele alalım,silah gücünü mermiyi fırlatmasından alır,özetle kinetik enerji.Lazer teknolojilerinin üstünde bu kadar durulmasının sebebi ne sizce ? Lazer teknolojisinin gelişmesine olanak sağlıyor her an olabilecek bir savaş durumu.Lazerle siz hidrojeni helyumada dönüştürebilirsiniz.Gemileri insanlarıda yok edebilirsiniz.Yani siz roket teknolojisini bulduğunuzda hem aya çıkabiliyorsunuz,hemde kıtalar arası füzeleri geliştirmiş oluyorsunuz.
İşin özeti budur yani.Komünist bir dünyada yaşadığımızda insanlar neyin yarışına girecek ? Para içinmi ? Hakimiyet için mi? Bilim adamlarını sıkıştıracak,tüm potansiyellerini kullandıracak bir sistem olmalı.

Kapitalizmde dediğiniz gibi babadan gelenlerde var ama anladığım kadarıyla sizde alt düzey bir ekonomik duruma sahip değilsiniz, sizin çocuğunuzda sizden zengin olur.Öyle öyle 3-4 nesil sonra baba parası yiyen diye tabir ettiğiniz kişiler sizin torunlarınız olur.
Alt 23-07-2012, 00:44
Kıdemli Üye

Ama sosyalizm seçilim olayını tamamen ortadan kaldırıyor.
Neden kaldırsın ki...

Örneğin biri beyin cerrahı olmak istiyor diyelim, sosyalizm her önüne gelen olabilir mi diyor.

Demiyor...

Şunu söylüyor:

İnsanlara eşit imkanlar verilmeli diyor...(Mutlak eşitlik olmayabilir ama yine de eşit imkanlar konusunda çaba harcanmalı diyor.)

Yani ben cerrahlık konusunda yetenekliyim, param yok, babam okula gönderemiyor. Sosyalizm bu insana da fırsat verilsin diyor...

Kapitalizm ne diyor: parası olana gücü olana büyük üstünlük verilsin diyor.

Örneğin babam çok zengin, üniversitede çok zorlanmadan gider özel bir üniversitede okur, sonra babamın açtığı özel hastanede çalışabilirim.

Gariban biri çok yetenekli bile olsa, belki hiç okuyamaz, okusa bile iş bulamaz, iş bulsa bile dandik yerlerde iş bulabilir.

Fark bu...
Alt 23-07-2012, 00:55
Üyeliğini Sonlandırmış

Neden kaldırsın ki...

Örneğin biri beyin cerrahı olmak istiyor diyelim, sosyalizm her önüne gelen olabilir mi diyor.

Demiyor...

Şunu söylüyor:

İnsanlara eşit imkanlar verilmeli diyor...(Mutlak eşitlik olmayabilir ama yine de eşit imkanlar konusunda çaba harcanmalı diyor.)

Yani ben cerrahlık konusunda yetenekliyim, param yok, babam okula gönderemiyor. Sosyalizm bu insana da fırsat verilsin diyor...

Kapitalizm ne diyor: parası olana gücü olana büyük üstünlük verilsin diyor.

Örneğin babam çok zengin, üniversitede çok zorlanmadan gider özel bir üniversitede okur, sonra babamın açtığı özel hastanede çalışabilirim.

Gariban biri çok yetenekli bile olsa, belki hiç okuyamaz, okusa bile iş bulamaz, iş bulsa bile dandik yerlerde iş bulabilir.

Fark bu...
Bakın cerrahlık olayına büyük bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim.İnsanlar senelerce , insanlara yardım aşkı ile tıpmı okuyor zannediyorsunuz?
Sayısal öğrencisiyim arkadaşlarımın çoğu tıp okumak istiyor.6sene okuyacaksın uzmanlıktı şuydu buydu.Bunu ilerde 10-30 bin lira arası maaş almak için yapıyor insanlar.Eğer siz insanlara geçim sıkıntısı veya altta kalma korkusu vermezseniz o adam niye çabalasın cerrah olsunki.

Adam cerrah neden olmak istiyor ? Saygınlık,BMW audi tarzı arabalara binmek,bin liralık pantolon tişört almaki.
Yani her şeyin en pahalısını almak için, villada oturmak için.

İnsanlara geçim sıkıntısı denen şeyi vermezseniz kolay kolay kimse 10 senesini ayrıca öğrencilik yaparak geçirmez.

Ve baba parası yiyenler genelde muhasebe iktisadi bilimler seçiyor.
Alt 23-07-2012, 00:57
Kıdemli Üye

Yani sosyalizm insanlığın bilimsel ilerlemesini yavaşlatır , mesela rekabetçilikte örnek İsrail tarım alanında biyo genetik araştırmaları yapmakta,İngiltere doğada var olmayan canlı türleri üretmeye çalışıyor.Bunlardan elde edilecek ürünler dünyaya satılacak,adamlar kar etme yarışında olduğu için çok büyük ve hızlı bir gelişme oluyor bilim dallarında.
Bak özetle şunu diyorum:

Bir düzen beni köle yapıyorsa, özgürlüğümü elimden alıyorsa onu savunmam mümkün değil.

Bilim filan da umurumda değil.

Eğer o bilim köle düzeni kurup beni köleleştirme, ezme ve başkalarını inanılmaz derece de yüceltme amacıyla kullanıyorsa o bilimi de savunmam.
Alt 23-07-2012, 01:00
Kıdemli Üye

Adam cerrah neden olmak istiyor ? Saygınlık,BMW audi tarzı arabalara binmek,bin liralık pantolon tişört almaki.
Yani her şeyin en pahalısını almak için, villada oturmak için.

.
Bu varsayımı da katılmıyorum.

Sen öyle düşünüyorsun...Çevrendekiler öyle düşünüyor...

Çünkü öyle yetiştiniz.

Bir sürü kişi var üniversitede, bilim için çalışıyorlar. Sanıyor musun ki hepsinin son model arabası var, lüks içinde yaşıyorlar. Öyle değil...

Öyle olmadığı da çok açık...Çünkü biz de biliyoruz bunu....

Doktorlar için öyle olabilir dediğim nedenlerden dolayı....

Küba vb. ülkeler sürüyle nasıl doktor yetiştirdi...Hepsine BMW filan mı verdi sanıyorsun. Değil tabii.

SSCB'de bu konuda başarılıydı...
Alt 23-07-2012, 01:01
Üyeliğini Sonlandırmış

Bak özetle şunu diyorum:

Bir düzen beni köle yapıyorsa, özgürlüğümü elimden alıyorsa onu savunmam mümkün değil.

Bilim filan da umurumda değil.

Eğer o bilim köle düzeni kurup beni köleleştirme, ezme ve başkalarını inanılmaz derece de yüceltme amacıyla kullanıyorsa o bilimi de savunmam.
Bende diyorum isyan etmek fayda sağlamıyor,destekçi bulamıyorsunuz en iyisi yükselmeye çalışmak.

Önerilen Siteler