Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri > Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-09-2011, 16:56
turko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turko turko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Exclamation Anadolu Aleviliğinin Kökeni

forumda ara ara gündeme gelen bir konuyu böyle bir başlık altında toplamak istedim .

Alevilik inanç esasları olarak gök tanrı (tengricilik) , şamanizm ile müslümanlığın manevi yönünün (yüzeysel olarak) karışımından oluşan bir fikir , akım , mezheptir (bu konuda herkes farklı düşünmektedir) . Alevi inancında ilk olarak Muhammed ile Ali aynı ışık süzmesinden dünyaya gelmişlerdir , bu gök tanrıcılığın bir sonucudur, öte yandan yine taş yığınlarını kutsal olarak görmekte hem aleviliğin hem tengriciliğin ortak noktasıdır . İbadetleri birebir diyecek kadar benzemektedir . Anadolu'da cemlerde kullanılan bağlama köken olarak orta asya kopuz'uyla aynıdır . Cem'lerde dede ve babalar vardır , Orta Asya türklerinde de cem'i idare eden dede , babalar vardır ..

Anadolu aleviliğini kuran ve yayan isimler hep türk'tür ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Yedi_Ulu_Ozan )

Hacı Bektaş-i Veli , Yunus Emre , Hubyar Sultan , Abdal Musa'da kaynaklara göre türktürler ...

bu videoda benzerlikleri ortaya koymaktadır ...

karşı tezle gelecek olan arkadaşlara tek sorun olacaktır , aleviliğin gelişim süresince ortaya çıkan bir kürt ulusu gösterebilir misiniz ? ya da aleviliğin türk kökenli olmadığına dair bir teziniz var mı ...

içmişem bir dolu olmuşam ayık ...
Alt 27-09-2011, 17:08
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Alevilik nedir?
mezhep midir, yaşam biçimi midir, yol mudur(tarikat mıdır) ya da başka nedir?

Alevilik bunlardan hangisi olursa olsun bir kürdün aleviyim demesine engel olan nedir? ya da bir arabın ya da bir zazanın ya da bir yahudinin...

alevilik inanç merkezli ise, yani muhammed aleviliğin peygamberi ise ; zaten arap alevilerinin tekelinde olmalı sadece alevilik .Peygamberde bizden diyebilirler..Gerçi herkesi ve herşeyi türk yapma anlayışı o kadar faşizan bir hal aldı ki, peygamber türktür diyen tezler bile ortaya atıldı.
Peygamberin bile Türk yapıldığı bir ortamda alevilerin genleriyle de oynanacaktı elbet, oynandı da..
Ne olursa olsun başka bir ırktan birisinin aleviyim demesinde bir sorun yoktur.

Açıkçası, aleviler arasında Türkler azınlığı oluşturur diye düşünüyorum.Büyük çoğunluk kürt,zaza ve arap alevisi.

Ama milliyetçi doktrin(hani kürtleri bile dağ türkü yapan faşizan anlayış) , kürt belasının(!) üstüne ikinci bir bela çıkmasın diye alevileri tümüyle türkleştirme tezi geliştirmeye çalıştı ama başarılı olamadı.

Bazıları ise, arap aleviliğne ses çıkarmıyor..Zaza aleviliğine de ses çıkarmıyor..
ama kürt aleviliği denince kıyameti koparıyor.

Bunun nedeni bir kürdün alevi olup olamayacağı değil aslında. Bilinç altındaki Kürt düşmanlığı.Yani herkesden alevi olur, kürtten olmaz..

Bunun mantığı var mıdır?
yoktur tabi..Ama milliyetçilikte zaten mantık aranmaz
Alt 27-09-2011, 17:10
Üye

olimpiyat konuya dikkat edersen araştırma konumuz aleviliğin bir etnik unsura has olduğu değil kökeninin hangi etnik unsur olduğudur ? İslam köken olarak Araptır mesela fakat bu ingiliz'in müslüman olmasına engel değil illa ki ; konuya farklı yerden girdiniz

Alt 27-09-2011, 17:14
Kıdemli Üye

turko´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
olimpiyat konuya dikkat edersen araştırma konumuz aleviliğin bir etnik unsura has olduğu değil kökeninin hangi etnik unsur olduğudur ? İslam köken olarak Araptır mesela fakat bu ingiliz'in müslüman olmasına engel değil illa ki ; konuya farklı yerden girdiniz
Türklük olabilir, bilemiyorum açıkçası.
aslında yukarıda verdiğim cevaplar tam olarak sana değildi, geneldi..

Tarafsız araştırmacıların ve tarihçilerin araştırması gerekn bir konu.fakat Türkiye de kaç tane tarafsız tarihçi ve araştırmacı var ki.

bir zaza alevisi olarak, biz zazalar bu işin neresindeyiz bilmiyorum.Aslında zazaların kürt mü yoksa ayrı bir etnik unsur mu olduğu bile belli değilken, zazaların alevilik sürecindeki tarihsel rolünü bilmem pek mümkün değil..
yalnız o yedi ulu ozan kısmı ayrı bir araştırma konusu olmalı. içlerinde namaz kılan ramazan orucunu tutan var mıydı?yani bunlar günümüz alevilerinin alevilik anlayışı ile bağdaşıyor mu yoksa dayatma mı?
eskiden kafama çok takılırdı ama araştırma imkanı bulamadım
Alt 27-09-2011, 17:10
Kıdemli Üye

Bu arada zaza alevisiyim
Alt 27-09-2011, 17:20
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada zaza alevisiyim
Sivaslilar ne Alevisi?
Alt 27-09-2011, 17:31
Üye

jadi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sivaslilar ne Alevisi?
Jadi sivas yüzölçümü olarak büyük bir ildir , Zazaların Koçgiri dediği (zara , imranlı, batı erzincan gibi) bölgede olanlar Zaza olduklarını dile getirmektedirler , diğer bölgedesinde ki aleviler ise türk veya türkmendir ...

Alt 27-09-2011, 17:15
Üye

ben insanları etnik veya dini olarak ayırmam ama alevilerin sevdiğim özellikleri inançlarında şiddete yer vermemeleri , hümanist bir anlayışa sahipler gerçekten

Alt 27-09-2011, 19:27
Araform - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Araform Araform isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

turko´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben insanları etnik veya dini olarak ayırmam ama alevilerin sevdiğim özellikleri inançlarında şiddete yer vermemeleri , hümanist bir anlayışa sahipler gerçekten
Acikca söylemek gerekirse inancsiz biri olarak alevileri ben de cok severim. Türkiye'deki yasamim boyunca Kürt'üyle Türk'üyle hicbir aleviden zarar görmedigim gibi cok güzel arkadasliklar kurmusumdur, birlikte calismisimdir. Ayni seyi malesef diger müslümanlar icin söyleyemeyecegim. Belki de o yüzden Haci Bektas'la bezenmis ya da Yunus kokan türküleri pek bir severek, özlemle dinlerim..

Düşünüyorum, o halde varım...
Alt 27-09-2011, 17:17
Kıdemli Üye

Evet o kısım doğru ama iyi mi değil mi halen anlamadım
bu kadar katledilmeye rağmen halen şiddetten uzak durmak (istisnalar hariç)

açıkçası ben şiddete şiddetle karşılık verilmesi taraftarı oldum ama aleviler arasında yalnız kaldım.

Önerilen Siteler

Etiket
alevilik, tengricilik, türklük