Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-09-2006, 21:50
ugurmania ugurmania isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kader Diyemezsin, Sen Kendin Ettin

Kader diyemezsin, Sen kendin ettin

Bu konuda fikirlerimi yazmak geldi içimden. Okuyup yorumlarsanız sevinirim.
Dikkatimi çekti inanmama sebeplerinden biri de kader anlayışı. Sanırım tutarsız bulunuyor.
Deniliyor ki madem benim cehenneme gideceğim belli, ben neden yaşıyorum.
Daha önce verdiğim örneği yinelemeyi uygun buluyorum.

Şimdi oturun koltuğunuza, siz bir yönetmensiniz. Oyunculara işareti veriyorsunuz başlıyorlar.Ama ortada senaryo yok. Doğaçlama. Oyun kaydediliyor. Daha sonra kasedi takıyorsunuz ve izliyorsunuz. Artık her oyuncunu nerede ne yaptığını biliyorsunuz ama bu yaptıklarına kendileri karar vermişti. Bu örnek sadece bir bakış açısı getirme. Yani neden
bazı şeyler yanlış gibi geldiği anda reddediliyor. Belki de bizim bilmediğimiz veya anlayamadığımız bir çözümü var. Bu çözümü olmadığını ıspatlar mı. Bu şekilde düşünülünce, insan her şeyin ölçüsüdür deyince, farklı farklı düşünenlerin olduğunu görünce neye varır insan. Ya birileri hata yapıyor ya da hepsi doğru, veya hepsi yanlış. Ama insan bu hatayı kendinde aramayı pek sevmez.

Kader anlayışının tutarsız olduğuna inanmıyorum. Burada da yaratıcının olup olmadığına dayanıyor konu. Eğer inanıyorsanız, Yaratmaya gücü yetenin gelecekte ne yapacağınızı bilmesinin nesi zor, bunun nesi sizin zorunuza gidiyor derim. Yok eğer inanmıyorsanız burada
yazılanlarda okuduğum gibi ne yapalım Allah bizi cehenneme gitmek için yaratmış şeklinde yorumlarda bulunamazsın. Çünkü yarı inanır yarı inanmaz bir tavır olmaz.

Şimdi Allah bazı insanları cehenneme gitmek için mi yaratmıştır yoksa Allah onları kendi iradeleriyle( Ve Allah'ın yapacağını bildiği) yaptıkları, inanmadıkları, itaat etmedikleri için mi oraya gönderecektir. Sonuç itibariyle ortada iyi ve kötü varsa, bunlardan ikisini de seçen birileri çıkacaktır. Allah eğer dilese herkesin inanmasını sağlayabilirdi. Ki belirtiliyor. Ama asıl o zaman ne anlamı kalırdı. Yani insanların inanıp inanmama gibi bir seçim hakkı var. *Ki yaratılanların inanmayanları da cehenneme gönderilecekse, yani yaratılanlardan bazıları cehenneme gitmak için yaratılmıştır. Bunda anlaşılmayacak bir durum söz konusu değil. Ama burada rahatsız edici durum ya o cehenneme gidecek olarak yaratılmış kişi ben isem korkusudur ve kabullenmeyip isyan etme gelir.

Ama insan aslında bunun kendi elinde olduğunu düşünmez. Allah'ın bunu bilmesi onu rahatsız eder çünkü kararım zaten verilmiş gibi düşünür. Bilemiyorum ama belki de öyle değildir.( En basitinden başta verdiğim örnek) Şöyle ki: Eğer İnanır ve hayatını iyi biri olarak geçirirsen cennete gidenlerden olursun. Bu müjde var değil mi? Demek ki seçim hakkımız var. Yani ne yapayım ben inanmıyorum ama buna ben karar vermedim demek saçma. İsteseydin inanırdın. Allah inanmayanlardan onların gözleri var görmezler demiyor mu? Yani sen şu an fikir değiştirip inanmayı seçsen zaten senin kaderin ve Allah'ın senin hakkında zaten bildiği şey bu olamaz mı. Aslında hayatta geleceği kısmen bilmiyor muyuz. Kesin olmasa da yarın güneş doğmayacak mı. Bİz biliyoruz diye mi doğacak bu meret. Ben yarın laboratuarda hocamın dediklerini aynen yapmayacak mıyım?

Teferruatlarda boğulup bana göre yanlış karar veren(saygım var) inanmayan arkadaşlarımız bir bakıma inanmamakta ısrar ederek belki de kibirle( veya neyleyse) hareket ederek gözleri var görmezler sözüne olan imanımı artırıyorlar. Ama bunu kendileri düşünmüyor. Onlar haklı olduklarına kesin inanıyorlar. Tıpkı inanan bir insan gibi.

Bana göre son derece tutarlı bir konu olan kader, kader diyemezsin, sen kendin ettin. Kendin seçtin bu yolu. Senin şimdi bunları düşüneceğini Allah biliyor ya. Umarım ileride fikrinin değişeceği yazılıdır. Güzel arkadaşlarım.

Güzel arkadaşlarım diyorum. Çoğunuz bu ülke için, aydınlık için bir çaba veriyorsunuz. Allah da bizden iyi olmamızı istemiyor *mu? Burada aklıma gelen soru. Acaba dinsiz de iyi olunamaz mı? Ne bileyim kardeşlerim. Belki de amaç iyi olmak değildir. O sadece bir araçtır. Hani şuna benzer. Annemiz bize bir iş verdiğinde biz ona: ben bu işi yapmak istiyorum, güzel bir şey ama sen istedin diye değil. Sen kimsin ki? demek gibi geliyor bana. Burada önemli olan itaat.

İnsanların fikrini değiştirmek ne haddimize. Yanlışlarla bulunur doğru yol. Dilerim doğruyu bulmadan ayrılmayın bu fani dünyadan...
İnsanları seviyorum. Allah'a dua ediyorum. Bizi doğru yola ilet, doğru yoldan ayırma...
Alt 13-09-2006, 22:39
Üye Değil

Standart Re: Kader Diyemezsin, Sen Kendin Ettin

Düşünüyorum da varsayalım ki tanrı var. Dünyayı ve insanı yaratmış. İnsana da akıl vermiş. İşte bu noktada artık tanrının geriye çekilmesi gerekmiyor mu? Ama o ne yapmış? Ben size iyilik yaptım iyiliğimin karşılığını istiyorum diyor. Benim bildiğim bir iyilik yapılacaksa karşılığı beklenmemeli. Ama bu tanrı karşılık bekliyor. Nerde o zaman bu tanrının büyüklüğü...

Hani ''Bir deli bir kuyuya taş atmış, kırk akıllı da o taşı çıkarmaya uğraşırmış.'' diye bir söz vardır. Bizimki de o misal. Bir uyanık kalkmış tanrı var demiş. Biz de bu in midir, cin midir demeden peşine takılmışız. Yani kendi putumuzu kendimiz yaratıp ona da tapmışız. Hani biz insanlar bazen aklımızı onların tabiriyle şeytanlığa çalıştırırız ya. Bu tanrı olayı da öyle bir şey. Ve bu şeytanlar bu saf kullarını uyutmak ve sömürmek için bu putu asırlardır kullanıyorlar ve kullanmaya devam ediyorlar...

Sanki çaresiz kaldığı zaman tanrı yardım ediyormuş gibi dört elle tanrıya sarılıyorlar. Ya yok işte. Doğa tanrı felan tanımıyor. Eline fırsat geçti mi biz insanı yok ediyor. Depremde , selde, hastalıklarda hadi tanrı insanı kurtarsın bakalım. Yani sonuç olarak doğayla mücadele biz insanlara kalıyor. Eğer tanrıya kalsaydı işimiz yanmıştık. O depremler o seller o hastalıklar kökümüzü getirirdi. Gerçi geri kalmış ülkelerde bu doğa olayları onların kökünü götürüyor ya!...

Bir de ben bu insanoğlunu anlamıyorum. Yani bu dünyada tanrısız yaşanılmaz mı? Dünyaya geliyorsun. Belirli bir ömrün var. Bu ömrünü en güzel şekilde en iyi şekilde geçirmeye çalış. Bunun için de tanrıya gerek yok. Aklın var. Yeter ki sen o aklı kullan. Göreceksin ki tanrıya ihtiyacın olmayacaktır.

Aklımızı kullanalım. Yani bilime inanalım. Tanrının biz insanı düşündüğü yok. Yine biz insanı düşünen bilim oluyor. Bilim doğayla amansız bir mücadele içerisinde. İnsanlığın gelişimi ve refahı için müthiş bir çaba sergiliyor.Bu çabaya dudak büken insanları anlamakta zorlanıyorum. Japonya da deprem oluyor kimsenin burnu kanamıyor. Ama bakıyorsun geri kalmış ülkelerde binlerce insan ölüyor. Üstelik binlerce insanın öldüğü bu ülkeler en çok tanrıya ibadet eden ülkeler. Bakıyorsun hastalandığı zaman hemen doktora koşuyor. Ya hani sen tanrıya inanmıyor muydun? Kaderin bu değil mi? Takdiri ilahi değil mi? Ne işin var dokdorda senin. Ondan sonra kalkar bilime dudak büker. Ne garip değilmi?...

Yani diyorum ki biz insanız. Dünyayı anlamlaştıran da biz insanız. Niye birer insan olarak kendimize değil de tanrıya güveniyoruz. Kendi gücümüze niye inanmıyoruz. Üstelik bu tanrının çözüm değil de çözümsüzlük olduğunu bile bile...Bir psikolojik rahatlama uğruna değer mi?...

Tanrı olayı insanın o ulaşılmaz egolarını tatmin olayından başka bir şey değildir. Gerçekçi olmak zorundayız. Bu doğanın gerçeği neyse onu kabulenip yaşamımızı sürdürmekte yarar vardır. Bir put uğruna yaşamımızı kendimize zehir edip kendimizi prangalara mahkum etmek akıl dışıdır.

Ama iyi ki bu dünyada aklını kulanan bilimsel düşünen insanlar var. O akıllı insanlar sayesinde *bu dünya yaşanılır bir dünya haline geliyor...Umarım bir gün bu insanlar bu dünyada çoğunluğu sağlar, insanlık da rahat bir nefes alır. İyi ki varsınız...
Alt 13-09-2006, 22:40
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

off bir yığın saçmalık bu yazdıkların islamla bağdaşmıyo Allah sonuç itibariyle bizim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi biz var olmadan önce kararlaştırmış hatta bu dünyada muhammedi dinleyen ona kulak verip küfür batağından(!) kurtulmak isteyenlerde olmuş ama Allah hemen ayeti koyvermiş

en'am
25. İçlerinden, (Kur’an okurken) seni dinleyenler de var. Onu anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler (gereriz), kulaklarına ağırlık koyarız.6 Her türlü mucizeyi görseler de onlara inanmazlar. Hatta tartışmak üzere sana geldiklerinde inkâr edenler, “Bu (Kur’an) evvelkilerin masallarından başka bir şey değil” derler.

26. Onlar başkalarını ondan (Kur’an’dan) alıkoyarlar, hem de kendileri ondan uzak kalırlar. Onlar farkına varmaksızın, ancak kendilerini helak ediyorlar.

27. Ateşin karşısında durdurulup da, “Ah, keşke dünyaya geri döndürülsek de Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve mü’minlerden olsak” dedikleri vakit (hallerini) bir görsen!

yetmediyse al

A’râf Sûresi *
*
179 - Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.

ayrıca verdiğin örnekte Allahın yeteneklerini sınırlıyosun

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 13-09-2006, 23:04
Üye Değil

Allah hazretleri,
Ben de kalbi mühürlenmiş bir kulun olarak sana sesleniyorum.Hani sen diledi-
ğini doğru yola getiriyordun dilediğini de sapıtıyordun ya.Benim de sorumlum
sensin.Beni yargılamaya hakkın yok.Çünkü sen böyle istedin.Bir de söz vermiş-
tin kendine.Kullarımın büyük çoğunluğunu cehenneme dolduracağım dedin.Bu
nasıl büyüklüktür yüce allah!Sen sadist misin?İnsana işkence etmekten zevk mi
alıyorsun.Hem yarat hem de sınavdan geçir.Biz senin deneme tahtan mıyız?
Hele biz erkekler neyse.Ama şu kadınlara yaptığını hiç büyüklüğüne sığdıra-
mıyorum.Onlar senin ikinci sınıf kulların.Köleleri cariyeleri saymıyorum.
Erkeklere kadınları peşkeş çekmeni anlamış değilim.Bir erkeğe dört kadını
reva görüyorsun da bir kadına dört erkeği niye reva görmüyorsun.Erkeği zeytin
gözlü güzel hurilerle cennetinde ağırlarken kadına hiç bir şey yok.Bu nasıl
eşitliktir,adalettir yüce allah!Ondan sonra kalkmışsın kullarından eşitlik
adalet doğruluk istiyorsun.Hangi yüzle bunu kullarından istiyorsun?Buna hakkın
var mı yüce allah?Hele o hak dinlerin var ya.Sahi hangisi hak din.Hepsi din
uğruna birbirlerine düştüler.Hepsi birbirine ''En büyük din benim.Benden
büyük din yok.''dediler.Bu uğurda milyonlarca insanın kanına girdiler.Tüm
bunlar olup biterken sen nerdeydin yüce allah!Kullarına cehennem azabını
çektirmekle mi meşguldun yoksa.Aylarca sevgili bir kuluna gönderdiğin kitabını
objektif bir şekilde inceledim.İnanır mısın sana inanmadığıma o kadar sevin-
dim ki.Bunu anlatamam.O kitabı okudukça senden nefret etmeye başladım.Çünkü
kitabından hep kan damlıyordu.Sevgi adına bilim adına insanlık adına bir şey
göremedim.Hele bir Türk olarak atalarıma yaptıklarını hiç unutamıyorum.Dinin
adına ganimetler adına nehirlerin kan kırmızı aktığını ömrüm boyunca hiç
unutmayacağım.Yaşamım boyunca seni hep lanetliyeceğim.Ve şunu artık adım gibi
biliyorum ki sana inanmadığım için kendimle gurur duyuyorum.Sana değil bir
insan olarak kendime inanıyorum.Senin yapamadıklarını başarabilirsem kendim
yapacağım.Ben senin yerinde olsaydım kullarımı eşit yaratırdım.Zengin yoksul
yaratmazdım.Kullarımın mutluluğu için elimden gelen her türlü çabayı sarf
ederdim.Onları imtihana çekmezdim.Cehennemi yaratmazdım.Kötülükleri yeryüzün-
den silerdim.Tüm kullarımın sevgi barış huzur ve mutluluk içinde yaşamalarını
sağlardım.Şimdi sana soruyorum yüce Allah?Büyüklük hangimizde?....
Alt 13-09-2006, 23:06
Üye

A’râf Sûresi *
*
179 - Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.

teşekkürler. delicevat
yetmediyse al diyerek beni destekleyen bir ayet yazmışsın bu da ilginç. Ayrıca yazımı saçma diye nitelendirmen beni pek üzmedi. Verdiğim örnek adı üstünde örnek tabi ki de durum böyle değil Allah'ı insan gibi düşünemeyiz ben bakış açılarına yönelik yazıyorum. Hani hem belli hem belli değil kader olur mu *sorusunun cevabı dünyevi bir olayda bile olurken neden konu ilahi olunca reddediliyor. hem de tam tersinin olması daha kolayken. Yazımı pek anladığını düşünmüyorum ve bana daha düşünülerek yazılmış yorumlar yazan ezkamoya teşekkür ediyorum.

Ama o da konu dışına çıkmış işi yaratıcı var mı yok mu ya getirmiş.
--
Ama bu tanrı karşılık bekliyor. Nerde o zaman bu tanrının büyüklüğü...
--
En son verdiğim örnekte annen senden bir şeyler istemek için mi seni büyütüyor. Misal. benzer benzemez. Ben bi alaka kurdum.

--
Doğa tanrı felan tanımıyor. Eline fırsat geçti mi biz insanı yok ediyor. Depremde , selde, hastalıklarda hadi tanrı insanı kurtarsın bakalım. Yani sonuç olarak doğayla mücadele biz insanlara kalıyor. Eğer tanrıya kalsaydı işimiz yanmıştık. O depremler o seller o hastalıklar kökümüzü getirirdi
--

Sistem belirlenmiş, işliyor. Ne demek tanrı insanı kurtarsın bakalım. Benden büyü yapmamı ister gibi konuşuyorsun. Doğa kuralları diye bir şey vardır. Burada bizim inandığımız bu kuralların da haliyle yaratıcı olan Allah tarafından konulduğudur.

---
Aklımızı kullanalım. Yani bilime inanalım. Tanrının biz insanı düşündüğü yok. Yine biz insanı düşünen bilim oluyor. Bilim doğayla amansız bir mücadele içerisinde. İnsanlığın gelişimi ve refahı için müthiş bir çaba sergiliyor.Bu çabaya dudak büken insanları anlamakta zorlanıyorum.
---

Allah sana aklını kullanmayı emretmiş. Ben bilim yaparım arkadaş bana böyle bir yasak yok.

---
Bakıyorsun hastalandığı zaman hemen doktora koşuyor. Ya hani sen tanrıya inanmıyor muydun? Kaderin bu değil mi? Takdiri ilahi değil mi? Ne işin var dokdorda senin. Ondan sonra kalkar bilime dudak büker. Ne garip değilmi?...
---

İşte sen beni anlamamışsın besbelli. Hem doktora gitmek doğal bir gerekliliktir. Doğa işler. Hasta olursan doktora gidersin. Ama telkin tarzında dua ile iyileştirme geçen gün mikrobiyoloji hocamın derste dediğine göre tıp litereatürüne geçmiştir. Kader senin yaptıkların veya yapacaklarındır. Allah'ın bunu bilmesi neden gücünüze gider.

Akılını kullan. İyi yaşa. Verilen cevapların beni tatmin etmemesi ve alakasız buluşum doğru düşündüğüm hissine kapılmama neden olmasın. Daha yorum vardır umarım...
Alt 13-09-2006, 23:07
Cemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cemal Cemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: şirrinmişirrin egemino canlıuzurlu bi sayilgassabasının şirim bi beldesimden tefrişediyom sitteye.

cEvat kardeşim,
andolsunki*-bende bu ayetler karşısında*-şaşkına dönüyom*-
Vallahide billahide bunnara inanasım gelmiyo..Ama senden tek farkım ben Allahın varlıına inanyom ama bu *bu kalbi mühürleme- kulaa aırlık koyma* cehendemi mutlaka doldurma gayretine *inanamıom.
Allah bene afetsin..bööle abim.. napayım..içimdekinemi gizlicem..bu lafları hiçkafam basmıyo.Benim inandıım Allah baştankara kalpmühürlemes-cehanneme hazır kıta yaratmaz--kulaa aırlık koymaz-aksine kalbi açar-kulaa hafiflikverir.. *ama bilemiyomki..
bazişeylere hiç kafam basmıyo cEvat..(ama temiz Allah inançımda hiç deişmiyo..)
kardeşin cml.

**uğur abi seninde çok temiz kalpli bi inanan olduuna kanatim var.amabu konuda bilmiyom..acık farklı düşünüyom.cml.

'Biri senin hakkında kötü bir şey söylerse
sakın kızma ama şöyle karşılık ver:
Hakkımda bunu söyleyen hiç şüphesiz başka kusurlarımı bilmiyormuş.
Bilseydi, sadece bunu söylemekle kalmazdı!
'
Alt 13-09-2006, 23:17
Üye

Cemal abi yorumun için teşekkürler her yazını okumaya çalışıyorum senin gibi iyi kalpli insanlara ihtiyacımız var.
Alt 13-09-2006, 23:20
deli_cevat deli_cevat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

uğur işte can alıcı nokta

Allah'ın bunu bilmesi neden gücünüze gider.

Allah bunu bilmekle kalmıyor Allah bu yönde hüküm koyuyor dilediğini doğru(!) dilediğini yanlış yola veriyor hatta bu öyle boyutlara ulaşıyorki
aradan o doğru yola ulaşmak isteyen ama Allahın cehennem için yarattığı kimseler çıkarsa onlarında kalplerine kulaklarına gözlerine bi rotbalans ayarı çekiyo küt adamın tüm algı yolları kesiliyo sonra adam doğal olarak algı yolları kesildiği için o doğruyu algılayamıyo ve yanlış yolda iken ölüyo daha sonra cehenneme atılıyo bizim sadist kişilikte onların cehennemden bize naklen yalvarmaları anlatıyo bu nası bi mantık anlamadım

Gelenek ve Gelecek 'Ne Yapmalı'cılarındır
Alt 13-09-2006, 23:33
Üye

doğru yola ulaşmak isteyen ama Allahın cehennem için yarattığı kimseler çıkarsa onlarında kalplerine kulaklarına gözlerine bi rotbalans ayarı çekiyo küt adamın tüm algı yolları kesiliyo

nereden ulaştın yazarsan sevinirim. Kaldı ki Allah dinde ona edilen tevbeleri kabul edeceğini, Merhametli ve gücü yeten olduğunu bildirmiyor mu. Yani sen inanmamakta ısrar edersen cehenneme gitmeyi kabul ederken, ben zaten bunun için yaratılmıştım demen acaba doğru mu? Peki bunu sen nereden bilebilirsin. Bunu Allah'tan başkası bilemezken. Bu durumda birilerinin olması seni illaki rahatsız ediyor. Yani birilerine seçim hakkı verilmemiş diye. Peki din neden var. *Yapılması gerekenleri açıklamak için değil mi. Demek ki aklını kullan. Peki illa ki yine birilerinin zaten cehenneme gideceği zaten belirlenmiş diyorsan ve öyleyse, belki de bunlar hala ayetlari yalanlayıp inanmayanlardır. Yani zaten olacağı budur.
Alt 13-09-2006, 23:36
Tunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tunca Tunca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kader konusu tum dinlerin ortak mantik sorunlarindan biridir cunku kader mantigindan yola cikilirsa Tanrinin var olamayacagindan baska bir yere varmak olanaksiz.

Epicurus'un dedigi gibi

Tanri kotulugu engellmek istiyor ama engelleyemiyorsa
O zaman her seye kadir degildir.
Engelleyebilir ama engellemek istemiyorsa
Tanri ard niyetlidir.
Engelleyebilir ve engellemek istiyorsa
Peki kotuluk nereden geliyor ?
Engelleyemiyor ve engellemek istemiyorsa
Neden ona Tanri diyoruz ?

Tanrinin her seye kadir olduguna inanan insanlarin kafalarini siir kitaplarindan kaldirip yasama bakmalarinda fayda var sanirim. Bu kadar kaos ve kotuluk iceren bir yasami salt bir takim yaratiklarin kendine ibadet etmesi icin yaratmak sonrada elini etegini cekmek Tanrinin etiginin bizim gibi kullarinin etiginden daha zayif oldugunu gosterir.

THANK GOD I'M AN ATHEIST !

Önerilen Siteler