Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-05-2017, 18:57
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kadın hacer (هاجر) adının arapça yazılışı ile taş anlamındaki hacer (خجر) adının yazılışı yörebinde ileti yazmıştım başka konuda.

Hicret sözcüğündeki gibi 2 gözlü he harfiyle yazılan hacer (هاجر) kadın adı.
Örneğin Haşr 9'da hicret edenler, men hacere (مَنْ هَاجَرَ) iki gözlü He harfi iledir.

Öteki tırtıklı Hı harfi örneği ise Bakara 24'de yakıtı insanlar ve taşlardır söylemindeki hicaratu حِجَارَةُ Hı harfi iledir.
Hicr 80'de kezzebe ashabu el Hıcr (كَذَّبَ أَصْحَابُ الحِجْرِ) Hicr ashabı bir toplum adıdır aynı zamanda.

Taş adı bir toplum adı da olmuş, yalnızca bildiğimiz taş-kaya anlamında kullanılacak diye birşey yokmuş araplar için veya ortadoğu halkları için. Ama ibrahim'in karısı hacer ile literatürü farklı. Konu yörebinde ben, ibrahim'in karısı hacer هاجر ile hacerul esved taşının, yani hacer soyundan araplar'ın herhangi bir ilişkisi olabileceğine olasılık vermiyorum. İsa'nın veya davud'un "köşe taşı" olma yönündeki deyişler ilgimi hayli çekti tabi.

هاجر Kişi adı hacer sözcüğü 2 gözlü He ها harfi iledir.
حِجْرِ Taş adı HCR sözcüğü tırtıklı حِ harfi iledir.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 08-05-2017, 01:13
Tumagü İskicap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tumagü İskicap Tumagü İskicap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız Diyor ki
eski ahitte hoşea 1-10'da Yahve kendini diri olarak tanıtır.. Kuran'da bakara suresi 255.ayette de Allah kendisini diri olarak tanıtır.. İbrahim'in tanrısının adının HAY, yani diri olduğunu Muazzez İlmiye Çığ ''İbrahim peygamber'' kitabında belirtir.
E-lo-hay veya El-o-hay olmalı heralde o Tanrı. Muazzez İlmiye Çığ'ın kitabını okumadım ama Hay adında Tanrı adı hiç duymadım.
Bakara 255. ayetindeki hayyum (حَيُّ) ve kayyum (قَيُّومُ) gibi sıfattır belki, bilemedim şimdi. Bildiğim kadarıyla Hacerul esved, Sanskritçe siyah taş anlamındaki iki kelimeden, Sanghey Ashweta dan gelir. (Hajre Aswad from the Sanskrit word Sanghey Ashweta or black stone.) İslamın hint kökenleri ibrahim ile mekke'ye lojistik imkan bulduğu için kabe'nin inşası ve proje amacı, mutlaka hinduizm'de brahma'na dayanmalıdır. Hacerül Esved'den ayrı, kabe'de sekizgen şekilli kaide bir taş ibrahim makamı adıyla bilinir. Hinduizm'de Brahma'nın kaidesi de ne tesadüf ibrahim makamı gibi sekizgen şeklindedir.
Alt 08-05-2017, 05:16
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tek kelimeyle, YUH diyorum. Çünkü Hristiyanlık sözkonusu olduğunda, İslamiyet'in esamesi okunmaz!

Piramitçiler için Matta 21:42 çok iyi bilinen bir ayettir. 1798'de Napolyon'un Mısır seferi Avrupalılar'ın Mısır piramitlerine akın etmesine, dolayısıyla son 200 yıldır piramitlerde araştırma yapanların Hristiyan olması nedeniyle "Köşe Taşı"nın "Mesih" yani JESUS olduğunu bilmeyen yoktur.

Şimdi "Köşe Taşı" ile ilgili ayetlere tekrar bakalım:

Bu sözlerden korkanlar kimler? Başkâhinler ve Ferisiler. Çünkü bu sözlerden onlar incinmişti!
Buyrun, bu da kanıtı:

20. Haberciler ve Peygamberler temeli üzerine kurulmuş yapısınız. Köşe taşı Mesih İsa'nın kendisidir.

21. O'nda bütün yapı uyumlu bir biçimde, Rab'de kutsal bir tapınağı oluşturmak üzere gelişiyor.

22.Mesih’te sizler de Ruh aracılığıyla Tanrı'nın konutu olmakta, hep birlikte bir yapı gibi kurulmaktasınız.
Kafanızda bir şüphe kalmasın diye bu ayetlerin yazım tarihini veriyorum: İ.S. 60-64.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 08-05-2017, 09:13
Takiyiddin Takiyiddin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

upuaut,

İncil'de, İsa Mesih ile ilgili olduğu, bir ön bildiri olduğu iddiası ile Tevrat'tan iktibas edilen ayetler, bizzat ana metnin içinde el alındığında İsa ile oldukça alakasız olduğu görülür. Fakat İncil yazarları bunları İsa ile ilgili olduğu gerekçesiyle hiç bir çekince göstermeden İncil metinlerine dahil etmişlerdir. Dolayısıyla Hristiyanlar bu konumları itibari ile Müslümanları, ayetleri kapsamından çıkardıkları ve çarpıttıkları iddiası ile itham edemezler. Çünkü, İsa ile ilgili olarak ön bildiri olarak İncil'e aldıkları Tevrat metinleri, en az Müslümanların köşe taşı ile ilgili yorumları kadar konu bağlamından kopuktur.

Bu arada ''Köşe Taşı Mesih'tir'' şeklindeki ifadeler İbraniler bölümünde geçmektedir. İbraniler bölümü ise ilginçtir yazarının kim olduğu tam olarak bilinmeyen bir bölümdür. Sadece Pavlus'un yazdığında şüphelenilmektedir. Bu da ilginç bir detay...
Alt 08-05-2017, 18:57
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Takiyiddin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
upuaut,

İncil'de, İsa Mesih ile ilgili olduğu, bir ön bildiri olduğu iddiası ile Tevrat'tan iktibas edilen ayetler, bizzat ana metnin içinde el alındığında İsa ile oldukça alakasız olduğu görülür. Fakat İncil yazarları bunları İsa ile ilgili olduğu gerekçesiyle hiç bir çekince göstermeden İncil metinlerine dahil etmişlerdir. Dolayısıyla Hristiyanlar bu konumları itibari ile Müslümanları, ayetleri kapsamından çıkardıkları ve çarpıttıkları iddiası ile itham edemezler. Çünkü, İsa ile ilgili olarak ön bildiri olarak İncil'e aldıkları Tevrat metinleri, en az Müslümanların köşe taşı ile ilgili yorumları kadar konu bağlamından kopuktur.

Bu arada ''Köşe Taşı Mesih'tir'' şeklindeki ifadeler İbraniler bölümünde geçmektedir. İbraniler bölümü ise ilginçtir yazarının kim olduğu tam olarak bilinmeyen bir bölümdür. Sadece Pavlus'un yazdığında şüphelenilmektedir. Bu da ilginç bir detay...
Matta, Luka gibi bölümlerde de İsa kendi ağzıyla kendisinin köşe taşı olduğunu ima ediyor ilgili Mezmur'u alıntılayarak.
Alt 08-05-2017, 19:15
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

upuaut,

Peki PETRUS, aşağıda "Köşe Taşı" ile kimi kastediyor?

1. Öyleyse, her tür kötülüğü, hileyi, ikiyüzlülüğü, çekememezliği, çekişmeleri üzerinizden atın.
2. Yeni doğmuş bebekler gibi ruhsal, katkısız sütü özleyin. Öyle ki, kurtuluşta gelişesiniz.
3. "Çünkü Rab'bin iyiliğini tattınız."
4. İnsanlar tarafından reddedilmiş, ama Tanrı'ya göre 'seçilmiş, diri, değerli Taş'a gelin.
5. Sizler de diri taşlar gibi ruhsal konutu oluşturun. Tanrı'ya İsa Mesih aracılığıyla ruhsal, beğenilir sunular getirmeniz için kutsal bir kâhinler topluluğu olun.
6. Çünkü Kutsal Kitap şunu içerir: "İşte Siyon'a bir taş, değerli ve seçilmiş bir Köşe Taşı koyuyorum. O'na iman eden hiçbir zaman utandırılmayacaktır."
7. İman eden sizler için bu Taş değerlidir. Ama iman etmeyenler,, için 'yapıcıların reddettiği taş köşenin baş taşı oldu.
8. Sendeleme Taşı, sürçtürüp düşüren Kaya oldu. Söze iman etmeyenler O'nda sendelerler.' Onlar buna atanmışlardır.
9. Ama sizler Tanrı tarafından 'seçilmiş bir soy; kralın kâhinleri, kutsal ulus, Tanrı'nın öz halkısınız’ sizleri karanlıktan şaşılacak ışığına çağıranın erdemli işlerini duyurmaya çağrıldınız.
10. Bir zamanlar 'Halk' değildiniz, ama şimdi 'Tanrı'nın halkısınız; bir zamanlar 'Merhamet edilmeyenlerdiniz, şimdi ise 'Merhamet edilenlersiniz.
11. Sevgili kardeşlerim, sizlere öğütlerim: Cana karşı savaşan bedenin tutkularından, yabancılar ve göçmenler olarak uzak durasınız.
12. Uluslar arasında onurlu bir yaşam sürün. Öyle ki, sizleri kötülük yapıyor diye yerenler, iyi işlerinize bakarak tanrısal ziyaret gününde Tanrı’yı yüceltsinler.
Şimdiye kadar hiç dile getirmediğim ama kesinlikle söz edilmesi gereken ayrıntı şudur: Burada ve diğer ayetlerde geçen "yapıcıların reddettiği taş köşenin baş taşı oldu" ifadesindeki taş, Siyon Tapınağı'ndaki din adamlarının yetiştirip büyüttüğü JESUS'tan başka kimse değildir! JESUS diyor ki, "beni siz (Yahudi din adamları) yetiştirdiğiniz. O zaman neden beni reddediyorsunuz?". Bu, son derece okkalı bir sorudur. İçime oturdu dersem yalan söylemiş olmam!

Hayır, Siyon Tapınağı'ndaki Yahudi din adamları, sadece JESUS'u reddetmekle kalmadılar; çeşitli entrikalarla çarmıha gerilmesine de neden oldular. İşte bu, Yahudi din adamları için utanç vericidir. Çünkü kendi içinden çıkan bir insanın sorularına cevap veremiyorsun diye, o kişiyi öldürmen ya da ölümüne sebep olman mı gerekiyor?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 08-05-2017, 19:36
Takiyiddin Takiyiddin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Şimdiye kadar hiç dile getirmediğim ama kesinlikle söz edilmesi gereken ayrıntı şudur: Burada ve diğer ayetlerde geçen "yapıcıların reddettiği taş köşenin baş taşı oldu" ifadesindeki taş, Siyon Tapınağı'ndaki din adamlarının yetiştirip büyüttüğü JESUS'tan başka kimse değildir! JESUS diyor ki, "beni siz (Yahudi din adamları) yetiştirdiğiniz. O zaman neden beni reddediyorsunuz?". Bu, son derece okkalı bir sorudur. İçime oturdu dersem yalan söylemiş olmam!

Hayır, Siyon Tapınağı'ndaki Yahudi din adamları, sadece JESUS'u reddetmekle kalmadılar; çeşitli entrikalarla çarmıha gerilmesine de neden oldular. İşte bu, Yahudi din adamları için utanç vericidir. Çünkü kendi içinden çıkan bir insanın sorularına cevap veremiyorsun diye, o kişiyi öldürmen ya da ölümüne sebep olman mı gerekiyor?
Ben buradaki köşe taşı ile kastedilen İslam peygamberidir demiyorum. Bunun Müslümanlarca böyle yorumlandığı söylüyorum.

Fakat Hoşea 11. bölümde tamamen İsrail ile ilgili bir pasajı, üstelik zaten ayetin başında ''Çocukluğunda sevdim İsrail'i'' ifadesi ile bu belirtilmesine rağmen İsa ile ilgiliymiş gibi, sadece ''Oğlumu Mısır'dan çağırdım'' bölümünü İncil'e iktibas edip, İsa ile ilgili bir ön bildiri varmış gibi davranan İncil yazarları sebebiyle bu konuda Hristiyanlar, Müslümanları ayetleri çarpıtmakla itham edemezler. Eğer Hoşea 11. bölüm gibi açıkca İsrail ulusunu kast eden, onların Mısır'dan çıkışlarını ifade eden bir bölümdeki ufak bir ayeti cımzbızlayıp, bunun İsa ile ilgili olduğuna inanabiliyorsa bir Hristiyan, Köşe Taşınında Muhammed olduğuna inanabilir.
Alt 08-05-2017, 19:44
Yasaklandı

Ben buradaki köşe taşı ile kastedilen İslam peygamberidir demiyorum. Bunun Müslümanlarca böyle yorumlandığı söylüyorum.

Fakat Hoşea 11. bölümde tamamen İsrail ile ilgili bir pasajı, üstelik zaten ayetin başında ''Çocukluğunda sevdim İsrail'i'' ifadesi ile bu belirtilmesine rağmen İsa ile ilgiliymiş gibi, sadece ''Oğlumu Mısır'dan çağırdım'' bölümünü İncil'e iktibas edip, İsa ile ilgili bir ön bildiri varmış gibi davranan İncil yazarları sebebiyle bu konuda Hristiyanlar, Müslümanları ayetleri çarpıtmakla itham edemezler. Eğer Hoşea 11. bölüm gibi açıkca İsrail ulusunu kast eden, onların Mısır'dan çıkışlarını ifade eden bir bölümdeki ufak bir ayeti cımzbızlayıp, bunun İsa ile ilgili olduğuna inanabiliyorsa bir Hristiyan, Köşe Taşınında Muhammed olduğuna inanabilir.
İnanmaz çünkü Hristiyanlık'ın bir köşe taşı zaten vardır.
Alt 08-05-2017, 19:45
Yasaklandı

İsa'nın yaşadığına dair net bir kanıt mı var ki Yahudiler öldürdü diyorsunuz?
Alt 08-05-2017, 19:51
Yasaklandı

Bu arada Hristiyanlar'ın İsa'ya her Tanah ayatinden referans bulmaları aptalca bunu bu forumda ilk dile getiren (kanıtlarıyla) benim zaten, onda sorun yok fakat Yahudilik'te bu tür bir olayın benzeri yok diyemeyiz. Yahudilik'te bir pasajın bir bilinen anlamı vardır yani net, üzerinde tartışılmayan bir de o pasaj başka bir konuyu açıklamak için o konudan bahsetmese de kullanılabilir. Batini anlam demiyim de şey işte,mesela Mezmurlar'daki bir bölüm Davut'tan mı bahsediyor örneğin o Davut'tan bahsedildiği açık olan pasaj Ester'in Purim öyküsüne gönderme olarak kullaılabilir .

Örneğin Yeşeya 53 İsrail ulusunun Mesih döneminde diğer halkların krallarınca yöneticilerince nasıl yükseleceğinden falan bahsediyor işte bu bölümü bazı Yahudi bilginleri özel olarak Mesih'ten bahsedecek şekilde gönderme olarak kullanabilir bunda sorun yok Hristiyanlar'ın yanlışı bu ayetin açık anlamını kabul etmeyip açık anlamının İsa'dan bahsettiğini söylemeleri yoksa bağlayıcı olmamak kaydıyla Tanah'ın her ayeti farklı bir konuya atıf için kullanılmıştır.

Önerilen Siteler