Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-01-2007, 18:18
commandante commandante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

commandante - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Re: İnanandan inanmayana ilginç bir soru

4) *Çocuğunuz size neden coğu hayvanın bir başının ve dört ayağının olduğunu soruyor. Siz de böyle olmayan hayvanlar da olduğunu söylüyor ve örnekler veriyorsunuz (yılan, balık, vs). Sonra düşünüp bir farkediyorsunuz ki, karada yaşayan omurgalı hayvanların coğunun vücut yapısı aynı forma uyuyor. Bir baş, bir gövde ve 4 uzuv. Bunu çocuğunuz da farkediyor ve nedenini soruyor.

Nasıl cevap verirsiniz?

a) *Allah'ın yaratıcılığı kıttır oğlum. Aklına başka vücut biçimi gelmemiş.
b) *Bu vücut şeklini çok sevmiş olmalı Allah. Bu şeklin onun için özel bir anlamı olmalı.
c) *Daha başka nasıl olacak ki?
d) *Bütün omurgalı hayvanlar bu iskelet formuna sahip bir ortak atadan türemiş olmalı.

5) *Üniversitede biyolojiyi kazanıyor ve okumaya başlıyorsunuz. Zoolojiyi seçiyorsunuz ve zaman içinde ödevlerinizi hazırlarken üniversitenin kütüphanesinde, zooloji kitaplarında kaydedilmiş milyonlarca canlı isimlerini, latince adlarını ve iskelet yapılarını,vs. ödevleriniz gereği inceleyip görmek zorunda kalıyorsunuz. Öğreniyorsunuz ki, binlerce ara türe dair fosiller bulunmuş. (Dinazor ve kuş arası canlılar, hem balinaya, hem ayıya benzeyen canlılar, vs).

Bunları nasıl yorumlarsınız?

a) *Adi evrimciler, bütün üniversiteleri sarmışlar. Bütün kitapları bu yalanlarla doldurmuşlar.
b) *Bilim adamlarının işi yokmuş, son 150 yıldır, fosilleri ve canlı türlerini sınıflandırırken, sırf yaratılışçılara uyuzluk olsun diye 10 binlerce sayfa uydurma bilgi koymuşlar literatürlere.
c) *Allah bu. Yapar yapar. Allah yari dinozor, yari kus bir yaratik yapip, sonar bunun soyunu tukettiyse, bunu sorgulamak bizim haddimize mi?
d) *Yoksa bu evrim doğru mu yahu?

6) * Reagan döneminde Amerika'da yaratılışçılığı ders kitaplarına almak üzere hukuki savaş açan hristiyan cephenin çabalarıyla ve o konuda ABD'de o dönemde yapılan tartışmalarla ilgili bir yazı okuyorsunuz gazetede. O tartışmaya noktasını vuran olayın, Amerikan Bilimler Akademisinin (NAS) konunun uzmanı, tümü nobel ödüllü bilim adamlarının bir araya gelerek ortak çıkarttıkları bir bildiride (mahkemede bilirkişi raporu olarak da kabul edilmiş bir kitapçık bu), evrimi savunduklarını, konuda uzman bilim adamlarının bu konuda bir şüphelerinin bulunmadığını ve yaratılışçılığın bilimsel bir teori olmadığı için ders kitaplarına konulmamasi gerektiğini söylediklerini öğreniyorsunuz. Mahkemenin de bunun sonucunda hristiyan cephenin sözkonusu talebini reddettiğini öğreniyorsunuz.

Bu bilgiyi nasıl yorumlarsınız?
http://portal.ateizm.org/modules.php...rder=0&thold=0

a) *Gavur memleketi bu, olur böyle şeyler.
b) *Bilim adamlarının üniversitelerde beyni yıkanıyor.
c) *Nobel ödülünü sadece dinsizlere veriyorlar.
d) *Demek ki konunun asıl uzmanlarının evrimden şüphesi yok.

dinlerin olmadığı beyinlerin zehirlenmediği bir dünya için....

http://commandantembaran.blogcu.com
Alt 12-01-2007, 22:26
merakli merakli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çocuğunuz size neden coğu hayvanın bir başının ve dört ayağının olduğunu soruyor. Siz de böyle olmayan hayvanlar da olduğunu söylüyor ve örnekler veriyorsunuz (yılan, balık, vs). Sonra düşünüp bir farkediyorsunuz ki, karada yaşayan omurgalı hayvanların coğunun vücut yapısı aynı forma uyuyor. Bir baş, bir gövde ve 4 uzuv. Bunu çocuğunuz da farkediyor ve nedenini soruyor.

Nasıl cevap verirsiniz?

a) *Allah'ın yaratıcılığı kıttır oğlum. Aklına başka vücut biçimi gelmemiş.
b) *Bu vücut şeklini çok sevmiş olmalı Allah. Bu şeklin onun için özel bir anlamı olmalı.
c) *Daha başka nasıl olacak ki?
d) *Bütün omurgalı hayvanlar bu iskelet formuna sahip bir ortak atadan türemiş olmalı.
insanoğlunun bilgi birikimiyle birlikte teknolojik aletler çeşitlilik kazanmıştır. artan çeşitliliğe rağmen bazı malzemeler hepsinde ortak kullanılmaya devam etmektedir. en basitinden bir vida hemen hemen hepsinde ortaktır. bir düşündüğümüzde neden hepsinde vida vardır?

a) çok basit çünkü hepsi ortak bir atadan tesadüfen gelişmiştir.
muhtemelen o ata da vida benzeri teknolojik bir aletti.

b) rüzgar ancak ve ancak sadece vida benzeri bir şekli tesadüfen ortaya çıkarabiliyor.

c) doğa ancak ve ancak vida kullanılmasına izin veriyor

c) bu yapılar bir bilinç ürünüdür ve bu bilinç yaptığı teknolojik aletlerde ortak, kullanışlı, uygun yapılar kullanmıştır ya da kullanmak istemiştir.
Alt 12-01-2007, 22:54
merakli merakli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili spartachus oncelikle celallenmeyip sapıkça yakıştırmalar yapmadığın için teşekkür ederim. bu bir erdemdir benim açımdan.

ateizm.org iki laf edemeyen sıkışınca sapıkça yakıştırmalar yapan yobaz ateistler vardı. onlar yüzünden orada yazmayı bıraktım. burda da bu tip bi durumla ilk defa karşılaştım. herneyse arkadaşlar biraz daha dikkatli yazarsa *memnun olacağımdır.

şimdi gelelim konumuza:

demişsin ki:

Bazı savları uzatmayalım, kaynağına inelim bakalım.
Sevgili Meraklı, bu kadar uzun soruları soralım, evet soralım ama bak bir soru eksik kalmış. Kuyrugu gördükde biraz gövdeyi görelim, böyle yapboz iyi olmuyor.

1- tesadüfen (hiçbir bilincin etkisi olmadan) elektron oluştu, proton oluştu (ya da vardı diyelim, varlığın kaynağını açıklayamasak ve tanrısal bir özellik olan sonsuzluğu verecek olsak da) hadi diyelim ki böyle birşey oluştu.

2- tesadüfen C, H ve O atomları oluştu,

3- tesadüfen başka atamlor oluştu.

4- tesadüfen canlılık diye tabir ettiğimiz CHO atom kombinasyonları doğdu.

5- tesadüfen aminoasitler oluştu.

6- tesadüfen proteinler oluştu.

7- tesadüfen...

8- tesadüfen... *Meraklı

Doğrusu şu
1. Tesadüfen Allah oluştu.
a.
b.
c.

Bak tek madde, diğerleri alt madde, hatta gereksiz...

Nasıl, neden oluştu sorularında değil problem, problem, nasılı, niçini arayanda da değil, problem şıp diye çözende.
ortada problemi şıp diye çözen yok!!! daha doğrusu nasılları şıp diye çözen *yok nedeni şıp diye çözen var.

bu ikisi arasındaki dikkat çekmeni istiyorum. merveye verdiğim örneği hatırlarsın. müthiş bir saraya giriyorsun, bir kitap buluyorsun sarayın bir bölümünün projesini anlatan yapımdaki matematiksel formülleri vs.

şimdi ben sana diyorum ki tamam o kitapları arayalım aramasına inceleyelim, bulduğumuz kadarıyla biz de eserler ortaya koyalım da bu sarayı kim yaptı?

kendi kendine mi oldu?
yoksa bu sarayı ve bu sarayın yapılış kurallarını bir bilinç mi ortaya koydu?

inanmak nasılları bulmaya engel değildir. nasılları bulmak bir bayrak yarışıdır. bir zaman inananlar öndeymiş bir zaman inanmayanlar. bu bizim kesin bir yargıya ulaşma sebebimiz olamaz.

belki evrim vardır bilemiyorum, belki de yoktur! ama sorun şu varsa bile kendi kendine mi oluşuyor?

-----------------

not: 1 milyon çiçek örneğine gelirsek,
doğada entropi dediğimiz bir kavram vardır. yani düzensizliğe doğru kayış. o bir milyon çiçek toplanarak çiçekçi dükkanındaki gibi düzenli bir hal alma eğilimde değil tam tersine dağılma eğilimindedir. bu yüzden bir fizikçi ve evrim teorisyeni bu konuda bir türlü uzlaşamaz. evrim teorisyeni canlılığın istisnai bir yapı olduğunu söyler, entropiye karşı koyan.
Alt 10-11-2010, 03:20
Jek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jek Jek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

onur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Amma celallenmişsin.Allah a ve ahirete inanmıyorsan insanların en değerlerli varlıklarına *s.apıkca örnekler vererek ahlak sınırlarını zorlama.Tesadüfün ne olduğunu sen söylede bilelim o zaman.Neymiş tesadüf olan.İnsan nasıl olmuşta tesadüfen milyarlarca yıl sonra bu şekline kavuşmuş.Peki bu tesadüfler arasında madem o kadar canlı var neden insan dışında bir *tek canlı *konuşma,düşünme,akıl yürütme,mantık geliştirme, v.b gibi özelliklere sahip değil.Tesadün böyleside görülmedi.Neredeyse bütün memelilerin dilleri var ama insan dışındaki türlerin hiç birisi konuşamıyor.Neden acaba.Çene yapılarımı uygun değil acaba? Yoksa dillerimi kısa veya uzun kaçıyor.Maymun cinsinden tek konuşan nasıl oluyorda sadece maymundan gelen insan oluyor?Ben bir bilim adamı değilim.Fakat bilim bugün insanın ortaya çıkışını kanıtlayamıyor boşluklar soru işraretleri kalıyorsa ortada o soru işaretlerini bilime sorarım.Evrimi savunan bilim adamları olduğu gibi savunmayan bilim adamlarıda yok mu sanki.Maymundan geldiğini iddaa eden ondan gelsin buna söylenecek kelime yok.Ama ben maymundan veya onun başka bir türünden gelmedim.İnsan formuna girdikten sonra ne oldu bizlerede evrim süreci durdu.Yoksa 1 milyon sene sonra eğer dünyayı batırmaz ise insanoğlu , başka bir forma geçişmi yapacağız.

Allah inancı hakkında bir kaç şey...

Bir yerlerden alıntı yaparak basit mantık ile İnsanın bir tesadüf olmadığını sizlere belirtmek istiyorum.Sonucunda gene inanmıyacağınızın garantisi de bendedir.
Dünya ve İnsanlığın başlangıcı için 2 ihtimal var.Ya bir rastlantı=tesadüf ya da bu düzeni birisi kurmuştur.Bir masanın üzerinde duran ve içinde çiçekler olan vazoyu bana gösterip ''bunlar masanın üzerine nasıl kondu ? '' deseniz...

Ben de size cevap versem.Bu çiçekleri dün çiçekçiden almıştım.Vazoda bana hediye gelmişti.Ve halının üzerinde duruyordu.Ben çiçekleri halının üzerine koydum ve yattım.Yatarken pencereyi açık unutmuşum.Gece sert bir rüzgar esince çiçekler vazonun içine girmiş.Ve vazoda masanın üstüne uçmuş desem benim bu saçmalığımın inanılacak yanı varmıdır?

Sizinde bildiğiniz gibi böyle bir şeyin olması mümkün değildir.Şu basit olayın yani vazonun içindeki çiçeklerin konup masa üzerine yerleştirilmesi türünden bir eylemin gerçekleşebilmesi için bir zeka ihtiyaç vardır ve kendi kendine olması *sözkonusu olamaz.O zaman şaşmadan giden şu evren düzeninin rastlantıyla olduğunu ve oluştuğunu *ifade etmek nasıl bir akılla bağdaşabilir , bunu düşünün.Yani bazı şarlatanların *aksine evrende hiçbir şey rastlantıyla oluşmuş değildir.Herşey bir ince hesabın ibir şuurlu zekanın ürünüdür.En güzel örneğide insandır.

* İnsan bir bedene sahiptir.Bu bedenin yaşayabilmesi için besin alması gerekir.Bu besini nereden alması gerekir peki?
*Rastlantıyla kafasında oluşan ağız denilen delikten.İyi ama , bu besini alırken bunu koparması gerekli değilmidir?Rastlatıyla , bu koparmanın yapılabilmesi için ağızda dişler vardır.Hemde büyük bir rastlantıyla *çiğneme görevi yapacak olan dişler yan tarafa koparma işlemi yapacak olanlar ön taraftadır.Çiğnerken ağzımızda döndürmemizde gerekir.Bunu yapmak içinde ağzımızın içinde rastlantıyla dilde oluşmuştur.Ve bu rastlantılar sürüp gitmektedir.Midemize giren besin rastlantısal asitlerle eritilecek.Çok rastlantısal biçimde proteinlere,vitaminlere ayrıştırılacak.Ve artan işe yaramayan yiyeceklerin de dışarı atılması için deliklerimizde var.ve daha böyle bir çok rastlantı sürer gider.
Hani insan mükemmel bir varlık değildir.Yaratan bir çok hatalar yapmıştır diyen bazı gülünçlerde var ya onlara da sormak isterim.Siz olsaydınız gözleri enseyemi koyardınız.Veya 2 el yerine 4 tane falan mı el koyardınız.Yok yok.Ben ce 10 parmak gereksiz.Serçe parmağı yerine gazoz açacağı,işaret parmak yerine yıldız tornavida,baş parmağıda 0-2 yaş çocukları için emzik büyüyüncede çakmak falan yapardınız falan.Biraz bay gecıta benzedi ama... ))))

Velhasıl kelam ; Sonuçta bilimde hergün yeni bir şeyler keşfediyor.Daha bugün *bilmediğiniz canlı türleri yarın ortaya çıkacak.Dünya geçmiş tarihimizde düzdü sonra dan elips *olduğu ortaya çıktı.Geçmişte tıbbın başına kolera,sıtma belaydı bugün aids ,kanser falan gibi hastalıklar bela.Bunların da dermanları bulunduktan sonra elbet yenileri de türeyecektir.Ve bir gün *bilim dünyası sürmanşet insanın evrimleşmediğini kanıtladığında da her daha anlaşılır olacaktır.Bugün de bilimi evrimi destekler göstermek yanlış olur.Evrime inanmayan bir o kadar da bilim adamı vardır.Bu sebeb ile inanmak bilmekle olur.Bilmek ise öğrenmek ile.Öğrenmek isteyen taleb eder.Taleb etmeyene meme yoktur.Allah katından.Başınızı çok ağrıtıp konuyu dağıttı isem özür dilerim.Sevgiler...

İşte sizin anlamadığınız noktada burası.Hayvanlarda konuşuyor,illa türkçe ve ya dünya dilimi konuşmaları gerekiyor ? Kediler niye miyavlar,çünkü onların iletişim şekilleridir.Köpekler neden gece vakti havlar vesaire vesaire.Peki sen balinaların avlarını yakalamak için nasıl organize bir şekilde ses çıkardıklarını biliyormusun ? Yunusların tıslamalarını ? Bilmezsin,çünkü tek tanrı sadece insana vermiş bu kadar yeteneği.Aslında komik değil mi."Ego sahibi olmayın" diyen bir tanrının emirine uymayıp,insanın "Ben insanım,en gelişmiş canlı benim" demesi.
2.olarak vazo örneği vermişsin.Örneğin şöyle çürütülebilir.Sen vazonun amacını biliyorsun içine çiçek konmak içindir,yani o çiçekler vazonun altında dursa olmayacak illa içine girecek.Ama evren böyle işlemiyor işte,hep bir kaotik düzen var.Yani çiçek vazonun içine girmesede olur.
3.olarak artık bu sorular sıkmaya ve rutine bağlamaya başladı.Yok neymiş ensesinde göz olurmuymuş,ağız varmış dil varmış.İyide,sen ahtopotun gözleri nerededir biliyormusun ? Neden onunkisi farklı bunu bana söyle o zaman ama yook hiç ensede göz olurmu ve ya kafada burun.
Ayrıca bu dediğin organların oluşumu 1 günde olmadı hani sizin yaratıcınız 1 günde yaratmış ya,işler öyle yürümüyor işte.Gözde mercek yoktu mesela,sinir hücreleri azdı sadece ışığı ayırt edebiliyordu.Sonra evrildi ve bugünkü halini aldı.Bu demek değildir ki en mükkemmel göz bugünündür,bugünün ortamına bu göz gider,kızılötesi gören bir göz değil!
Alt 22-11-2010, 04:57
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Canlı nasıl oluştu? Ateistler cevap versin bakayım!!!!! Bir iğnenin bile ustası varken... müslümanları.

Müslüman arkadaşlar ile bizim aramızdaki fark onların soracağı tek bir soru varken (Canlı nasıl oluştu hede hödö) bizim Kur'ana ve Tanrı'ya yöneltebileceğimiz soru denizimizin olması.

İlk canlıyı ben yarattım, arkadaşlar. Artık başka sorularla gelin.

Alt 22-11-2010, 15:03
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Jdarc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Canlı nasıl oluştu? Ateistler cevap versin bakayım!!!!! Bir iğnenin bile ustası varken... müslümanları.

Müslüman arkadaşlar ile bizim aramızdaki fark onların soracağı tek bir soru varken (Canlı nasıl oluştu hede hödö) bizim Kur'ana ve Tanrı'ya yöneltebileceğimiz soru denizimizin olması.

İlk canlıyı ben yarattım, arkadaşlar. Artık başka sorularla gelin.
Evet geldim. Ilk önce erkegimi yoksa disiyimi yarattin? Yoksa farketmez mi?

Ikisinin ortasi neydi ya? Gercekten makara yapmak gerekiyor!
Alt 23-11-2010, 02:03
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Basic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet geldim. Ilk önce erkegimi yoksa disiyimi yarattin? Yoksa farketmez mi?

Ikisinin ortasi neydi ya? Gercekten makara yapmak gerekiyor!
Kaburga kemiği ile hiç işim olmadı mesela. Önce kadını yarattım; evrimin içine attım, bir baktım cinsel organında tuhaf bir gelişme söz konusu.
Erkekler oldu sonuç olarak.

Öyle oldunuz.

Alt 27-11-2010, 21:22
nehir nehir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

varsa,eğer varsa bende İbrahim peygamber gibi kanıt istiyorum(bakara 260!..),o bir peygamberken, hemde kendisi ile(yani Allah ile) konuşurken ,kalbindeki şüpheden bahsedip bu şüpheyi yok etmesi için bir kanıt isterse benim bir kanıt istememden daha doğal ne olabilir ki?..

insan düşüncelerinin ürünüdür!
Alt 27-11-2010, 21:25
Kıdemli Üye

dinlerde anlatıldığı gibi bir Allah varsa,kanıtta istenir herhalde!.. İbrahim peygamber bile şüphe duyduktan sonra!.. hani bir söz varya ''imam .... yaparsa cemaat ne yapmaz ?''diye o hesap!.. )

Alt 27-11-2010, 21:28
Kıdemli Üye

Hiç bana demeyin etrafına bak,şuna bak,buna bak,aklın var vs.diye!.. İbrahim peygamberde çok bakmıştır herhalde,hatta aklımda var,görmüyorum ama var olduğuna inanıyorum filn,fişman yinede kanıt istemiş!.. bkz.ayetile sabittir!.. )

Önerilen Siteler