Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Anket Sonucuna Bak: Müslümanlar en çok hangi savunmayı yapar?
Bu ayetler zamanaşımına uğradı yani bugün geçersiz! 24 15,48%
Bu ayetleri her okuyan anlayamaz yani yanlış anlaşılmaya müsait! 119 76,77%
Bu ayetler çağdışı yani İslam'da reform yapılması lazım! 15 9,68%
Bu ayetlere inanmak mümkün değil ama yine de müslümanım! 14 9,03%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir. Katılımcı sayısı: 155. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-02-2014, 04:28
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dostu knowledgetowisdom; Öncelikle hoşgeldiniz;

Arapça bir metinden çeviri yapıyorsunuz madem buyrun örneğiniz üzerinden devam edelim.

Önce bakalım tüm çocuklara seslenme mi var yoksa çocuklar derken sınıfta olan çocukların cinsiyeti tek mi?

Örneğiniz yetersiz. Neden derseniz önce sizin hitabınızı koyalım.

Eğer akşam elektrikler kesildi ise, eğer akşam misafir geldi ise, eğer akşam kendinizi hasta hissettiniz ise, eğer adet döneminde iseniz ve adet sancısı çekti iseniz, eğer akşam televizyonda çok sevdiğiniz bir film vardı ve onu izlediyseniz...

Şimdi burda tam karşılığı vermeyen örneklemeniz mevcut.

Çünkü kuranda verilen örnek bir cinsiyetin diğer cinsiyete dokunarak kendini kirletme (mazeret) esasına dayanmakta.

Bir cinsiyete ait bir mazeret ayetçe belirtilmemiş, adet dönemi benzetmeniz uyumsuz, çünkü adet tek cinsiyete yöneliktir, oysa cinsellik iki cinsiyetin birlikteliği durumuyken bir tarafın diğerine dokunmasına sadece yer verilmiş, yani bu durum resmen hitaptaki muhatabın her iki cinsiyet olmadığını gayet net ortaya koyup bir tarafı kirlenen ve diğer tarafı mazeretler(kirleten) sınıfına dahil etmekte.

Ayrıca öyle açıkça karşı cinse(kadınlarla ilişki) özne bazında belirtilmişki örneğiniz bu kısmı görmezden gelip genel hava yaratma çabası ile eksik ve yetersiz.

Şimdi örneği tam oturtalım,

Eğer akşam elektrikler kesildi ise, eğer akşam misafir geldi ise, eğer akşam kendinizi hasta hissettiniz ise, eğer erkekleri öptü iseniz eğer akşam televizyonda çok sevdiğiniz bir film vardı ve onu izlediyseniz...

Buyrun şimdi okuyun ve söyleyin, sizce kime hitap edilmiş? Orda erkekler var ise, kızları öpenlere ne gibi seslenme var? Onlar öptüyse sorun yok, var mı yoksa? Bak dostum bu işi örneklerle yumuşatıp(cinselliği gözden kaçırmaya çabalamanız ) çocuk masumluğu ardına gizlemeye çalışmanız bile tuhaf.

Anlaşılmayan bir yan yok, açıkça kadınlarla sex yaptıysanız diyor. Sexi sadece erkeklerin yaptığı bir olgu gibi lanse etmesi ve kadını cinsel meta sex tatmin aracı olarak ele almasını kadınların adet görmesine endekslemeniz bile art niyetlice gelmekte bana.

Öğretmen çocuklara erkeklerle sex yaptıysanız derse zaten adet hikaye, anlarızki orası kızların gittiği tek cinsiyete hitap eden bir okul.

Şimdi sen bul bakalım, tüm cinsiyetlere(kadın-erkek) seslenip kadınlarla sex yaptıysanız derken erkeklere seslenen tanrıcığın, sexi yani cinselliği kimlere idirgemiştir? Sex yapınca kirlenen taraf kim? Kirleten taraf kim? Kim sex yapınca abdest almak zorunda?

Acı yanı şu, hangi bireylere seslendiğini biliyoruz derken bile sex yapmada erkekleri sorumlu, diğer konularda(yolculuk-hastalık-tuvalet) herkesi demeye çalışıyorsunuzki bununda absürd bir savunma olduğunu farketmemektesiniz.

Yani sex sadece erkeklere hitaptır ve sex yapınca sadece erkekler abdest almalıdır, yani kadın kirletici unsurdur, yani önceki mesajlarımızı teyit etmek dışında ne katmış oluyorsunuz konuya?

E ne olacak şimdi, islamcı dostlar ilkokul çocuklarının ardına sığınıp öyle mi ne dediğini bilmez tanrı adına hükümler açıklayacak?

Şimdi anlaştık mı dostum?

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...

Konu aliyarasfal tarafından (12-02-2014 Saat 04:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-02-2014, 04:58
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Natürelist;

Ne acıki cevapların doğru ve teşekkürler.

Maide 6 ve benzeri ayetlere yanaşacak ve cevap verecek müslüman ancak araplardan çıkar, çünkü onlar kayıtsız şartsız gelenek ve göreneklerine, hayat felsefelerine uygun bu insanlık dışı uygulamaların zaten yaratıcısı, yani zevkle savunurlar, dürüstçede evet bu böyle derler.

Çünkü adamların kültürü henüz insan düzleminde ele alacak bilince ulaşmış değil, bizimkilerse biraz daha şanslı şimdilik, görmemezlikten gelerek devam ediyorlar.

Bilmedikleri ise şu, kutsal kılıfa sarılmış kurallar güçlendikçe ve yönetim erkini ele geçirdikçe kayıtsız şartsız itaat şartından dolayı tüm yönleriyle her alanda uygulanmaya ve size gerçekte ne olduğunu göstermeye başlar. Dank eder mi? Etsede faydası olmaz çoğu zaman, çünkü diktatör bir anlayış ve vicdanın devre dışılığı size nefes aldırmaz, robot gibi tanrı adına konuşan ve gücü elinde tutanlarca size uygulatılır.

Sonra gerçek din bu değil diye bize masal anlatanlar, gerçek din bu diyenlerce kafir ilan edildiklerinde gerçek neymiş görürler.

Şimdilik saygımla gittim.
Ben tesekkür edirm sevgili aliyarasfal, zaten bizimkilerden dürüstce cevap beklemek hayal olur, ve "kendilerince ayetler hakkinda hüküm sekillendiriler" dört cümlecik bir ayet icin on'larca sayfa yazi yazarak deveyi igne deliginden gecirmeye kalkisiyorlar, genellikle durum bundan ibarettir

Mesela verdigin ayetin bir öncesine baktim ve söyle diyor:

Bugün size iyi ve temiz şeyler helal kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helal olduğu gibi, sizin yiyeceğiniz de onlara helâldir. Ve müminlerden iffetli hür kadınlar ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden namuslu hür kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın, namuslu bir şekilde mehirlerini ödediğiniz takdirde, size helâldir. Her kim imanı inkâr ederse, ameli boşa gitmiş olur ve o, ahirette zarara uğrayanlardandır. Mâide / 5

Burada acikca "yahudi" ve "hristiyan" (kafir) da olsa bir müslüman erkegin bunlardan kendine es almasi helaldir diyor. Ancak bunun tersi, yani bir müslüman kadin, yahudi/hristiyan bir erkegi kendine es olarak alamaz! Iste kur'an kadinlara yalnizca esit bakmiyor ayni zamanda kendi kendini de yalanliyor

Ey iman edenler! Mümin kadınlar hicret ederek size geldiği zaman, onları imtihan edin. Allah onların imanlarını daha iyi bilir. Eğer siz de onların inanmış kadınlar olduğunu öğrenirseniz onları kâfirlere geri döndürmeyin. Bunlar onlara helal değildir. Onlar da bunlara helal olmazlar. Onların (kocalarının) sarfettiklerini (mehirleri) geri verin. Mehirlerini kendilerine verdiğiniz zaman onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Kâfir kadınları nikâhınızda tutmayın, sarfettiğinizi isteyin. Onlarda sarfettiklerini istesinler. Allah'ın hükmü budur. Aranızda O, hükmeder, Allah bilendir, hikmet sahibidir.Mümtehine / 10

Görüldügü gibi maide suresinde helal, mümtehine suresinde ise haram!?

Her zaman deriz bunun gibi bir kipap dünyada yoktur, bir dedigini diger yerde yine kendisi yalanliyor! Ve inanirlari da zor durumda birakiyor Simdi müslümanlar bu iki ayatten birisine karar verip digerini de cöpe atamayacaklarina göre, hangisini benimseyecklerini merak ederim...

Bir de asagidaki ayette erkeklere müsrik (putperest) kadinlari almayiniz demektedir, yine burada da ikinci sinif gözü ile baktigi kötü de olsa yani seks kölesi olan cariyeleri alin diyor! Asagilanan degersiz görülen yine müsrik ve cariye'dir! Zaten cariye hür kadin gibi degerli gözle bakilsa idi, ayette cariyeler ile bir kiyaslama yapilmazdi, acikcasi "....kapinizda'ki köpeginiz bile, bu müsrik kadinlardan daha iyidir deniliyor..." acik ve net...

Müşrik kadınları, iman etmedikçe nikâhlamayın. Bir müşrik kadın, sizin hoşunuza gitse bile, iman etmiş olan bir cariye herhalde ondan daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de mümin kadınları nikâh ettirmeyin. Bir müşrik, sizin hoşunuza gitse bile, mümin bir köle elbette ondan daha hayırlıdır. Onlar sizi ateşe davet ederler, Allah ise, kendi izniyle cennete ve mağfirete davet ediyor ve âyetlerini insanlara açıklıyor. Umulur ki onlar hatırda tutup, öğüt alırlar.Bakara / 221

Kisacasi kur'an, ananiz babaniz müslüman degilse? sayet onlarla dost olursaniz cehennemin dibini boylamaniza yetiyor! Ama kucaginiza kafir kadin düstü mü? Maide-5 de ki gibi sorun yok!... Helal(!)

Bir yargiya varmak ve deger vermek icin basvurulan "iman" ilkesi ile birlikte Anne/Baba baglari kopariliyor, sehvet icin cinsel arzu ön plana cikarilarak helal deniliyor! Yine burada da aciktir ki, kadinlar birer seks objesi olarak görülmektedir, cünkü her zaman her yerde erkek egemen niteliklerini tasimaktadir okudugumuz bu kitap da....

Saygilar...

İnsanlık onuru her şeyden üstündür
Alt 12-02-2014, 06:16
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

knowledgetowisdom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel bir noktaya temas etmişsiniz. Ben de bu konuyu fark etmiştim ancak tatmin edici bir cevaba ulaştım.

1- Önce ayetin anlamına hiç girmeden olaya metinsel olarak bakalım. Bir örnek:

Bir öğretmen sınıfındaki öğrencilere derse ki:

Çocuklar, eğer akşam şu sebeplerle ders çalışamadı iseniz sözlü yaptığım günler sözlüden önce bunu bana açıkça söyleyin:

Eğer akşam elektrikler kesildi ise, eğer akşam misafir geldi ise, eğer akşam kendinizi hasta hissettiniz ise, eğer adet döneminde iseniz ve adet sancısı çekti iseniz, eğer akşam televizyonda çok sevdiğiniz bir film vardı ve onu izlediyseniz.....

Hitaba çocuklar diye başlayan hocanın hangi konularda sınıftaki tüm bireylere, hangi konu ya da konularda sınıftaki kızlara seslenmiş olduğunu bulunuz....

Ayette ey iman edenler dedikten sonra tek tek yazsa mıydı başına "ey iman eden erkekler, ey iman eden kadınlar" diye yoksa zaten zeka sahiplerini muhatap aldığı için buna gerek duymamış olabilir mi?

Peki neden burada erkekler ayrı tutulmuş? Önce madde 1'de anlaşalım sonra madde 2

Sayin knowledgetowisdom, sizin zaten ".....zeka sahiplerini muhatap aldığı aldığı için ....." demeniz, kadinlara yarim akilli sekilde bakis acinizi göstermektdir. Bir tanri nasil olur da zeka sahibi "erkekleri" muhatap olarak alir?! Düstügünüz bu cirkin durumun farkina bile varamiyorsunuz... Dakika 1 gol = 1

Eee.. tanriniz kadinlari yarim akilli nitelerse? haliyle bunu müslümanlar nicin söyledikleri daha net anlasiliyor

Maide-5 tartisma götürmez ve ne dedikse dedik tür den bir ayettir, televizyonlu misafirli, hastalikli, adetli yorumlar bunu hic baglamaz.

Cünkü ayet;

".....Eğer cünüpseniz yıkanıp temizlenin...."

Pekii adeti olan bir kadinla kitabiniza göre cinsel iliskiye girmeniz haram ise, cünüpseniz yikanip temizlenin de ne demek oluyor?

Ayet cok acik, kadinlar ile sex yaptiysaniz yikanin diyor, ve digerleri ile esdeger de tutuluyor! bunu anlamayacak ne var??? Bunun aksini iddia etmek mantigi ve gercegi devre disi birakmak demektir...

Bak koca(!) Diyanet ne demis;

Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. Diyanet İşleri Meali (Yeni)

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi, başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahut yolculuk halinde bulunursanız, yahut biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsi birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz Diyanet Vakfı Meali

Hem kadinlarin adet olmasi, tanrinizi nicin bu kadar rahatsiz ediyor? Bu doganin geregi degilmi? Bir kadinin adet görmesi, tuvalete giderek afedersiniz, elinizi bok'a sürmeniz ile nicin bir tutuluyor?!! Tanri'niza göre, elinizi ha tuvalete gidip (yine afedersiniz) bok'a sürmüssünüz! Ha adet görmüs bir kadina! Tanri'niz kadinlari asagilik olarak görecegine, basta adetsiz yaratsaydi olmazmiydi?? Arkadasim bunlar gayet acik, ne de olsa cöl bedevi medeniyeti kadinlara bakis acisi bu kadar olur... Yazik ki cok yazik...

İnsanlık onuru her şeyden üstündür
Alt 12-02-2014, 10:45
knowledgetowisdom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
knowledgetowisdom knowledgetowisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natürelist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin knowledgetowisdom, sizin zaten ".....zeka sahiplerini muhatap aldığı aldığı için ....." demeniz, kadinlara yarim akilli sekilde bakis acinizi göstermektdir. Bir tanri nasil olur da zeka sahibi "erkekleri" muhatap olarak alir?! Düstügünüz bu cirkin durumun farkina bile varamiyorsunuz... Dakika 1 gol = 1

(
gol offside gerekçesiyle iptal edildi

bakın ben ayetin anlamına ilişkin daha hiç bir şey söylemeim. Çünkü görüyorum ki madde 1 de anlaşamamışız bile. Lütfen maç yapmıyoruz gol atacağım diye offside'a düşmeyin.

Ben madde 1 de sadece metinsel inceleme yaptım. Ve bir örnek verdim.

Zeka sahibi diye nitelediklerim ise bu ayeti tüm okuyacak olanlardı. Ayette bahsedilen kadınlar ve erkeklerden bahsetmedim ki!!

ve bir örnek metin verdim. Bu örnekte ortalama zeka sahibi herkesin öğretmenin öğrencilerine seslenirken hangi ifadelerin hem erkek hem de kız öğrencileri kapsayacağını, hangi ifadelerin sadece kız öğrencileri kapsayacağını rahatlıkla anlayabileceğini göstermekti. Yani öğretmenin virgülden önceki her ifadede "ben sözlerime sevgili öğrenciler diye başladım ama şu ifadem sınıftaki erkeklere, şu ifadem kızlara" diye belirtmesine gerek olmadığını vurguladım.

Öte yandan ayetin içeriğine hiç girmedim. Bu maddede anlaşamazsan diğer madde üzerinde konuşmanın hiç bir anlamı yok.

Sevgilerimle.
Alt 12-02-2014, 11:46
Üye

Dostu knowledgetowisdom; Öncelikle hoşgeldiniz;

Arapça bir metinden çeviri yapıyorsunuz madem buyrun örneğiniz üzerinden devam edelim.

..........................

E ne olacak şimdi, islamcı dostlar ilkokul çocuklarının ardına sığınıp öyle mi ne dediğini bilmez tanrı adına hükümler açıklayacak?

Şimdi anlaştık mı dostum?

Sevgili aliyarasfal öncelikle hoşbuldum,

Öncelikle ben neden bu sitedeyim onu açıklayayım.

Ben 30 yaşından sonra birgün "dur lan, noluyor, ben neden müslümanım bir de üstüne üstlük hanefiymişim sünniymişim" şeklinde bir aydınlanma yaşayıp tüm bildiklerimi va bana dikte edilenleri elimin tersiyle itip bir yaratıcı tarafından gönderilmiş olduğu iddia edilen kuranı baştan sona incelemeye karar vermiş birisiyim. Öyle sandığınız gibi islamcı bir tip falan da değilim. Ancak mantıklarını iyi bilirim.

Beni şu şekilde eleştirebilirsiniz: "E kardeşim madem herşeyi kenara ittin neden hala tanrıya inanıyorsun bu senin incelemeni yanlı yapıyor!!!" Bu konuda yapacak bir şeyim yok. Siz kuranı incelerken "tanrıya önce inanyım da sonra inceleyeyim" diyebiliyor musunuz? Bu da inanç meselesi, ben size göre inandığım için gerizekalı olabilirim ancak tanrıya inanıyorum. Bu kitap da tanrı sözü müdür, tanrı sözüyse o kitaptaki din şu an yaşanılan din midir bunlara bakıyorum..

Bu sitedeyim çünkü ateistlerin bulduğu mantıklı eleştiriler kuranı incelememde bana yardımcı oluyor.

Aslında bunları şu kendinizi tanıtın kısmına yazayım daha iyi olur zannımca.
Neyse…

"Eğer akşam elektrikler kesildi ise, eğer akşam misafir geldi ise, eğer akşam kendinizi hasta hissettiniz ise, eğer erkekleri öptü iseniz eğer akşam televizyonda çok sevdiğiniz bir film vardı ve onu izlediyseniz..."

Eğer ayetteki mantık veya benim verdiğim örnekteki mantık böyle olsaydı yüzde yüz haklıydınız.

Ancak böyle değil. Fakat bu mantıkta anlaşamazsak ayetin içeriğine ilişkin konuda hiç anlaşamayız.

Emin olun ayeti okuduğumda aynı konuya ben de takıldım. Fakat bu kitabın tanrı sözü olmasına ihitimal verdiğim için konuyu çözdüm. Çözüm ise çok basitmiş.

Neyse, örneğimi çok güzel savunurum ama konuyu uzatmak olur, hemen ikinci bir örnek vereyim:

Profesör sınıftaki öğrencilerine bir espri yapar: (sınıfta hem erkek hem dişi öğrenciler vardır)

Arkadaşlar,

Cinsel ilişkiye girerken (sex yaparken) korunun yoksa sınıfımızın mevcudu zamanla artar… Ayrıca spiral kullanmanızı da öneririm. Prezervatif tam koruma sağlamıyor.
Şimdi bu örnekte profesörün hangi sözü hem erkeklere hem kızlara ; hangi sözü sadece erkeklere hangisini sadece kızlara söylediğini ÖZELLİKLE belirtmesine gerek var mı?

(Bu pasajda yazar şaşırmıştır. Çünkü yazar erkeklerin de spiral kullanacağını zannetmektedir. Aynı şekilde kadınların da prezervatif kullandığını sanmaktadır. Öte yandan cinsel ilişkiye girerken korunun derken kimin korunması gerektiğini belirtmemiş, hangi cinsiyetin hamile kalıp sınıf mevcudunu artırabileceğini açıkça belirtmemiştir)

Yazarak anlaşmaya çalışmak da bu arada çok zormuş bu arada 

Teknik direktör devre arasında takıma seslenir:

"Ey takım. Bu nasıl savunma, bu nasıl hücum? " diye söze bir başlar ve on dakka aralıksız konuşur. Sözlerinden bazıları savunmacılara bazıları tüm takıma bazıları kanatlara bazıları hücumculara bazıları da sadece kaleciyedir. Bunu da takım anlar.

Vurgulamak istediğim budur.

Sevgiler.
Alt 12-02-2014, 13:18
Üye

Dostum knowledgetowisdom;

İnancınızı siz söylemedikçe bilemem, ne derseniz kendinizle ilgili kabulümüzdür.

Şimdi iznin olursa şu cümlenden başlayayım;

Sizden aıntıdır:
"Siz kuranı incelerken “tanrıya önce inanyım da sonra inceleyeyim” diyebiliyor musunuz?"

Pardon dostum herhangi bir inancı önce tanrıya inanıp öyle mi inceliyorsunuz, yada herhangi bir fikri önce kesin doğru diyerek mi başlıyorsunuz incelemeye?

Bir fikir bir düşünce bilgi ve akıl ile incelenir, önce onu mutlak doğru yada yanlış sayarak değil. Yani dostum yanlış önerme sunuyorsunuz, herhangi bir şeyi incelemek, anlamak için ona inanmak gerekiyor savınız fazlasıyla tutarsız.
Düşünce mantık çerçevesinde bilgi ile kendini kanıtlar veya çürütür, buda ondan elde edilecek bilgi ışığında yapılır.

Tanrı kavramına ait bilgilerinizin kaynağını sorsam direk ondan elde edip sunabileceğiniz, zaten sunamazsınız. Çünkü tanrı dediğiniz kavrama ait tüm bilgi insan oğlunun kendinden önceki insanlarca üretilmiş düşün ve hayal dünyasına ait kavramsal bilgilerdir. Siz yada bir başkası bu kavramı ne kendiniz var ettiniz nede ondan direk bir bilgi edinmiş değilsiniz.

Tüm kaynağınız kavramsal bir varsayım. Tekrar sorayım, bir adet direk kaynağından(tanrıdan) kendiniz tarafından elde edilmiş, gözlemlenmiş, herkesle paylaşıp kanıtlayabileceğiniz bilgiye sahip misiniz? değilsiniz, biliyoruz.

Ayrıca lütfen unutmayınız, ülkemizdeki çoğu ateist inançlıyken incelediği için islamı redetmiştir. Yani kuşkunuz olmasın tanrıya inançlı olmak konusunda kimseden farkımız yoktu genel olarak. Neyse oda sizin önyargı ve bakışınız.

Gelelim yeni örneğinize, yine durumu karşılamayan bir örnek.

Cinsel ilişkiye girerken (sex yaparken) korunun yoksa sınıfımızın mevcudu zamanla artar… Ayrıca spiral kullanmanızı da öneririm. Prezervatif tam koruma sağlamıyor.

Bakın sevgili dostum, burda hem erkeklere hem kadınlara yönelik iki farklı seslenme ve farklı durum tespiti var. Oysa ayetde iki cinsin birlikteliğine atıfta sadece erkeklere yönelik abdest alın, kadınlarla sex yapma koşulu ile birlikte dillenmiş.

Yani ey inanırlar kadınlarla sex yaptınız, teyemmüm edin. Kadın erkek herkesi kapsıyor mu? Hayır. Yani kadınlarla sex yapanlara yönelik değil mi bu eylem? Kadınlar burda sex yapılan meta(mal) konumuna düşüyor bu bir, sex nedeniyle kirletici unsur oluyor bu iki, abdest sexten sonra sadece erkeklere farz sonucu çıkıyor bu üç vesaire, olmadığını niye anlamıyorsunuz dostum?

Sex abdest gerektiriyorsa neden sadece kadınlarla sex yapanlara sesleniyor?Sexten sonra temizlik sadece erkeklere farz mı diyorsunuz?Yada kadınlarda kadınlarla sex yapıyor mu diyorsunuz? Yani bu örtüşmeyen örneklerle savunmanız imkansız. Sex abdest bozuyorsa bunun gayet net "eşinize dokunduktan sonra " yada gayet yalın "sex yaptıysanız" cümleleri ile dillendirmemiş ki madem tanrıyada inanıyorsunuz, koskoca tanrı kadınlarla sex yaptıysanız derken koca bir gaf yaptığını görememiş ama sizler bunu görmezden gelmek için uğraşıyorsunuz.

Futbol örneğinizde gereksiz bir örnek, oyunculara tek tek görevini hatırlatmak, mevkisini söylemek değil, tüm insanlara ise sesleniş genel ve herkesçe aynen uyulacak kurallardır olay.

Yani trafik kuralları, yasalar gibidir karşılaştırmanız gereken örnekler. Kadınlar kırmızıda geçip erkekleri ezerse affedilir, yada erkekler hırsızlık yaparken kadınları soymasında sorun yoktur demekle aynı tanrınızın mantığı. Yani bir tarafı mağdur ediyor,kesin kural tek cinse geçerli diğerini yok sayıyor, bir tarafa sesleniyor ,o cinse üstünlük sağlatarak.

Yok örneğe gerek, gayet açık zaten kadınlarla sex yaptıysanız kısmı.

Lütfen boşa kastığınızı görün alakası olmayan örneklerle.

Tanrı sözü diyerek onu kutsamak yetmiyor, tanrı kutsamanızı mantık dışına taştığında " gerçeklerle" örtüşmediğinide algılayabilip absürdce savunmak yerine azda durup düşünün.

Konu aliyarasfal tarafından (12-02-2014 Saat 13:28 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-02-2014, 15:11
Üye

Dostum knowledgetowisdom;

Sizden aıntıdır:
"Siz kuranı incelerken "tanrıya önce inanyım da sonra inceleyeyim" diyebiliyor musunuz?"

Pardon dostum herhangi bir inancı önce tanrıya inanıp öyle mi inceliyorsunuz, yada herhangi bir fikri önce kesin doğru diyerek mi başlıyorsunuz incelemeye?

Bir fikir bir düşünce bilgi ve akıl ile incelenir, önce onu mutlak doğru yada yanlış sayarak değil. Yani dostum yanlış önerme sunuyorsunuz, herhangi bir şeyi incelemek, anlamak için ona inanmak gerekiyor savınız fazlasıyla tutarsız.

..............................

Gelelim yeni örneğinize, yine durumu karşılamayan bir örnek.

Bakın sevgili dostum, burda hem erkeklere hem kadınlara yönelik iki farklı seslenme ve farklı durum tespiti var. Oysa ayetde iki cinsin birlikteliğine atıfta sadece erkeklere yönelik abdest alın, kadınlarla sex yapma koşulu ile birlikte dillenmiş.

.....................................
Yok örneğe gerek, gayet açık zaten kadınlarla sex yaptıysanız kısmı.

Lütfen boşa kastığınızı görün alakası olmayan örneklerle.

Tanrı sözü diyerek onu kutsamak yetmiyor, tanrı kutsamanızı mantık dışına taştığında " gerçeklerle" örtüşmediğinide algılayabilip absürdce savunmak yerine azda durup düşünün.

Merhaba,

Öncelikle belirteyim ki bana yaptığınız ilk eleştiri sanırım benim kendimi ifade edebilmemdeki yetersizlikten kaynaklandı. Ben "herhangi bir şeyi incelemek, anlamak için ona inanmak gerekiyor " diye bir önermede bulunmadım. tam aksi bu önermenin yanlışlığını vurgulayarak kendi kuranı incelemeye başlayış öykümde bana getirebileceğiniz haklı bir eleştiriye karşı bir şeyler söylemiştim ya neyse... Benim ifade yetersizliğim deyip bunu geçelim.

verdiğim ikinci örnekteki mantıki durumu kabul etmeniz beni sevindirdi. Çünkü iddam odur ki ayetteki durum da bunun aynısı. sadece kuranı yazdığını iddia ettiğiniz muhammedin erkek egemen-kadını hor hakir görücü vs. vs. olduğunu baştan kabul ettiğiniz için benim verdiğim örnekler ile aynı mantığın olduğunu -bence- atlıyorsunuz. Buna döneceğim.

Ancak lütfen tartışırken "az düşünün" vs. tarzı ithamlarda bulunmayın. En az sizin kadar ben de düşünüyorum emin olun.

Ayetin anlamı konusunda ayrıca bir yazı yazacağım.

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 12-02-2014, 19:03
Üye

Dostum lütfen yanlış okuduğumu söyleyin, çünkü örneklerinizin hiç birindeki mantiki durumun ayetle aynı olmasını bırakın yakın bile olmadığını belirtmişken siz ilginç bir bakış sergilemişsiniz.

Size gayet açıkça diyorumki, okuduğumuzu doğru anlayacak kapasiteyiz, azda düşünün önermemi itham olarak algılıyorsanız bu mesajınızı bende, artniyetlice yazdığınızı ve çarpıtıyorsunuz derdim.

Ancak üslubumla ilgili sorun yok, sizinde üslup tartışmak yerine, gayet anlaşılır olan aslı dururken örnek benzetme çabanızın gereksizliğini farkedip direk orjinal haliyle açıklamaya meramınızı çalışmanızda yarar var diyorum.

Tanrı emir ,yasak ve sözleri ise mutlak doğru, mutlak ne dediyse odur diyor iseniz ayetin aslına sadık kalmayan örneklere ihtiyaç duymanız gerekli değil, hatta anlamsız.

Evet şimdi örnek bulma çabanızı geçelim, aslı üzerinden buyrun açıklamanızı yapın ki merak buyurmayın anlamakla ilgili sorunumuz yok. Bekliyoruz,

Alt 12-02-2014, 23:17
Üye

Dear Aliyarasfal ,

Peki, ilk konuda anlaşamadık ancak aldığım cevap bana yetti.

O zaman ayetin anlamı konusuna girelim yavaştan:

Bir başka konu altında bana şunları söylemiştiniz bugün:

""Tavsiyeler için teşekkürler, ancak biliyor musunuz, bu dedikleriniz bu sitedeki ateistlerin zaten yaptığı olağan durum kuranı orjinaline sadık ele almaya çalışmak ki biz çevirdiğimizde müslüman dostlar kabul etmeye yanaşmıyor.""

Bu konuda samimim olduğunuza inanarak size bir soru yöneltmek istiyorum:

Ayette eleştirdiğiniz yine sizin ifadenizle """Anlaşılmayan bir yan yok, açıkça kadınlarla sex yaptıysanız diyor. """ kısmını ele alırsak; böyle söylediği sonucuna nasıl ulaştınız?

Bana Kuranın orjinalinden bunu ispatlayabilir misiniz?

"Âdemoğlunun bildiği her şeyin bilmek istediğinden ibaret oluşu yüzünden biz insanlar birbirimize yardım edemiyoruz."
Alt 13-02-2014, 00:00
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eğer cünüpseniz temizlenin (cünup olan ve temizlenmesi gereken kimdir?)

biriniz hacet yerinden gelir veya kadınlara dokunursanız?

Hacet yerinden gelmek bağlaç ile kadınlara dokunmaya bağlanmış.

Peki kadınlara dokunan kim?

Nisa 43'te de dillendirilmişti. Sonuç itibari ile kirleten durumlardan biri bir kadın ile birlikte olmaktır.

Hocam dokunmak derken? Sadece temas ettik saçlarını okşadık? El cevap:...

Hocam öpmek peki? Büyük ninemin elini öptüm? O nine bre kafir sorun değil

Hocam ben lezbiyenim de, El cevap: Bre kafir sen ateşlerde yanacaksın namazın boşadır.

Bence hiç yorulmayın önce tanrıya derdini anlatabilmeyi öğretin. Bence günümüzdeki 10-12 yaşında olan çocuklar bile tanrıdan daha doğru dertlerini anlatıyorlar. 5 yaşındakiler diyecektim ama belli mi olur tanrı hiddetlenir ve dilediğini şimşekleri ile vurmak ister paratonerleri icat eden ortalama insan zekasına inat!

Önerilen Siteler