Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Edebiyat

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-05-2019, 20:46
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İmla hakkında...

İmla sendromu yaşayan adam

Yazım yanlışlarından kaçan adam

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 16-05-2019, 17:08
Rapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rapi Rapi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hassasiyet ve özeni içselleştirmiş bir insan. Tebrik ediyorum.

-de eki ve de bağlacına -ki eki ve ki bağlacına benim de takıntım var. Bazen uzun uzun yazılan yazılarda bunların es geçildiğini görünce onca fikrin imlasının da özenli olması gerektiğini düşünürüm. Söylemek ve anlatmak arasındaki fark imlaya hassasiyetle kendini belli eder. İmla aklına geleni geldiği gibi sıralamaktan öte argümanlardaki mantığı daha yerinde ifade edebilmeyi de kolaylaştırır.
Alt 16-05-2019, 18:14
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Çok fazla takılmamak gerekir diye düşünüyorum(elbette negatiftir, ama büyütmemek)... Yani cümleyi anlayabiliyorsak, biçimi, öz ve içerikten daha önemliymiş gibi görmemek gerekir, elbette bu ifade açısından bazı şeyler vardır ki, biçim de çok önemli olur, bazı şeyler de ise, özü perdeleyecek veya tamamen etki edecek düzeyde bir önem arzetmez...

Bir zaman Fars, bir zaman Arap kültürü etkisinde bir dil, ne yapacağını şaşırmış... Yine de beynimiz, harflere takılmaz, yorum, bütünlük esası taşır. Gerçi günümüz araçlarının, pragmatist ve içerik yoksunu kullanımları da, bu konuda ciddi zararlar vermekte. Öyle ki, artık bir çok insan, cümle ve anlam, yorum ve bütüne değil de, cümle içinde tek bir kelimeye bakarak, binbir çeşit yargı üretebilir bir konuma geldi. Hatta meziyet haline geldi

Bir zamanlar ben de önemserdim, ama sonradan farkettim ki, bu sorun insanları anlamama engel oluşturmuyor, bu takıntım, insanlarla iletişimi bitiriyor, tamamen alakasız önyargılara yol açıyor, kaş yaparken, göz çıkartmak gibi bir hal alıyor...

Örneğin bazı sorular soruluyor, neden İngilizceyi öğrenemiyoruz, pes ediyoruz? Bunun sebeplerinden bir tanesi ise, kelimeleri yanlış telaffuz etme korkusu olduğu görülüyor. O düzeyde ki, yüz kızartıcı bir durum olarak dahi görmekteyiz, çekiniyoruz. Fakat ısrarla söylenen ise, yabancıların, bir kelimeyi yanlış seslendirme, telaffuz etmemize takıntılı olmadıkları... Oysa biz, kişi yabancı ve konusunun uzmanı dahi olsa, Türkçe kelimeleri seslendirirken kaba bir dil kullanıyorsa, otomatikman cahil olduğunu düşünüyoruz. Neden böyle olduğunu düşündüğümde, altında yatan önemli faktörlerden birisinin, kulandığımız dilin geçirdiği evreler olduğunu düşünmüştüm, çorba gibi. Arapça var, Farsça var, o dillerin kuralları var, telaffuzu var, böyle olunca da sorunlarımız, takıntılara dönüşmüş, düzeltme çabaları da, kaçınılmaz takıntıları, tepkileri beraberinde getirmiş. Örneğin ortaçağda Farsça yazmayan birisi, alim de olsa cahil görülürdü

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler