Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-06-2023, 14:57
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Cevapladigin icin tesekkur ederim. Linklerden birini suana kadar okudum. Digerini daha sonra okuyacagim. Aslinda fikrini almak istedigim bir baska soru daha var. Turkiye'de bin bir cesit isimde sol-legal orgut yada olusum var. Neden bu kadar fazla? Neden bir araya gelip ortak bir sey kurmuyorlar? Mesela evrensel gazetesi kimlere yakin? (Genis aci diye bir programlari var bazen izliyorum. o yuzden bu ornegi verdim ama mesela, sol parti var, tkp var, tip var, yani bir suru isimde "ayni ideal" icin savasim veren olusumlar degil mi? Niye bolunuyorlar? Millet hangisine katilacak? Yani, disaridan, bu konulara yabanci biri olarak bakinca, karisik gorunuyor bu isimler. Fakat ayni da gorunuyor. Niye boyle?
Önceki yazımda cevaplamıştım aslında, zamanla -süreçle- arınma yaşanır, bir de teorik bilinç ağır bastığı-tartışmalı süreçler yaşanacak-, soğuk savaş dönemi baskılar, yenilgiler, deformasyonlar... Bu bir süreç ve bu koşullarda önü alınamaz, yaşanacaksa, yaşanacaktır...

Evrensel EMEP'e ait, ilk çıkardıkları gazete ismi aslında EMEK idi, haftalık GERÇEK dergisi vardı, günlük gezeteye çevirdiler, kapatıldı(devlet tarafından). O zaman ismi Emek Partisi idi, 1 yıl sonra kapatıldı(devlet tarafından), şu an Emeğin Partisi ve Evrensel gazetesi var. Hayat Televizyonları vardı, o da kapatıldı... Birgün gazetesi ise ÖDP çıkışlıdır...

Karl Marx, Engels kitaplarını okumalı diye düşünüyorum... Liberallerin kitaplarını okurken de kesinlikle mantık hataları, çürük, paslı, kirli olanın, olguların üzerini boya-cila ile kapatma dürtüleri de gözden kaçırılmamalı... Yeni Dünya Düzeni liberallerinin de 10 söyleminin, 9'u yalan olacaktır(günümüz neo-liberalizmi, kendilerini liberal gibi sunarlar, ama değildirler)

Liberalizm misyonunu tamamladı, 100-200 yıl önce üstelik. Aslında feodalizm koşullarına karşı doğmuştur, özgürlük, kardeşlik, eşit yurttaşlık, seçme-seçilme hakkı(yönetim açısından), saraya ve saray rejimine, o dünyanın koşullarına karşı varolmuştur özünde. O zamanlar sosyal-devlet anlayışına değin vardıkları gözlemlenebilir. Şimdi tüm bu talepleri istedikleri biçimde, kapitalist biçimle(yüzeysel, paran varsa var, yoksa paran olana, sermayedara kölelik edeceksin, bu zincirlemedir, öyleki parası olanın bile, yani en küçük sermayedardan, en üsttekilere değin, kölelik) gerçekleşti zaten. Günümüzde ise tekel iktidarını savunmayı, sosyal karşıtlığı, sosyal demokrasi karşıtlığını, parası olana yaşam, olmayana kölelik, yani otokratik sermaye iktidarını, güçlü olanın, piyasayı kendi çıakrları doğrultusunda belirleme hakkını -özgürlüğünü?- savunan ve kendilerine liberal diyen, yer, yer neo-faşizmle yanyana gelebildiği görülen, neo-liberalizm var, yani misyon da farklı, köken de, temel de. Aslen liberal değiller, ama öyleymiş gibi görünürler. Modern köleliği kabul edilebilir bir seviyede ve işlevsel göstermek veya kabul noktaları, dayanak, kalıcılık-süreğenlik oluşturmak gibi bir temel misyonları var, tüm söylemleri bu temel misyona bağlıdır, ona göre detaylandırılır.

Güncel konular için şu linke bakılabilir...

http://ozguruniversite.org/

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler