Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Servis Şartları & Site Duyuruları

Konu Kapatılmıştır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-10-2006, 07:23
Üye Değil

Standart Site Bildirgemiz ve Tüzüğümüz

Sitemizin Yönetim Kurulu, bugünden itibaren sitemizi, internet üzerinde etkinlik gösteren bir çeşit sivil toplum kuruluşu olarak tanımlamaya başlıyor. Belirttiğimiz gibi her şeyiyle internet üzerinde olduğu için resmi anlamda- gerçek bir sivil toplum kuruluşu- değil bu. Ancak gene de bu şekilde sitemiz artık sadece bireysel görüşlerin kendisini ifade ettiği bir ortam olmaktan öteye geçip, ateist ve din dışı felsefede olan bireylerin toplumdaki ortak sesi olmaya çalışacaktır. *Bu birlikteliğimizin ilkelerini, hedeflerini ve yapılanmasını açıklayan tüzüğümüz uzun süreden beri Yönetim Kurulu'nda ele alınıyordu. Aşağıda sunuyorum: *

Turan Dursun Sitesi, aydın ve cesur insan Turan Dursun anısına yapılmış bağımsız bir internet sitesidir. Sitemiz, ateizm ve panteizm, panenteizm ve agnostizm gibi din karşıtı felsefeyi benimsemiş olan bireyleri bir araya getirerek hem bireysel gelişime katkıda bulunmak hem de ortak amaçlar doğrultusunda dayanışma sağlamak amacı gütmektedir. Sitemiz herhangi bir siyasi partinin, örgütün veya kuruluşun uzantısı değildir.

Ateist ve diğer din karşıtı felsefede olan bireyler toplumumuzda yakın bir döneme kadar bu ortaklıkları temelinde bir araya pek gelemediler. Genellikle ayrı kaldılar. İnternet ortamının yarattığı olanaklar sayesinde bu durum son yıllarda ortadan kalkmaktadır. Artık ateistler ve diğer din karşıtı felsefede olanlar en azından internet ortamında bir araya gelip seslerini duyurmaya başladılar. Bu oluşum, gelişimini sürdürmelidir. Bu açıdan sitemiz, gelecekte bir sivil toplum kuruluşuna dönüşmeyi, en azından böyle bir kuruluşun temellerine önemli katkıları olan bireylerin yetiştiği yer olabilmeyi kendisine hedef belirlemiştir.

Bu ülkede her ateist veya her dinsiz kendisini olduğu gibi rahatça ifade edebilmelidir. Bunun için ateistler ve dinsizler üstündeki toplumsal baskı ortadan kalkmalıdır. Bu ülkedeki herkes dolaylı veya dolaysız yoldan baskı ile Müslüman yapılmaya çalışılmamalıdır. Din olgusunun saygı sınırları içinde eleştirilmesi, ifade özgürlüğü sınırları içinde kabul edilebilmelidir. Laik devlet olmanın gereği olarak; Devlet bütçesinden din işlerine pay ayrılmamalı, din işleri özel kuruluşlarca Devlet denetiminde faaliyet gösterir mahiyette yeniden yapılandırılmalıdır. Bizler, demokrasiyi ve laikliği savunmaktayız.

Zihinleri din tabusundan kurtarmaya çalışmak, toplumumuzun gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Yüzyıllardan beri gerek bizim toplumumuzda, gerekse İslam'ın yaygın olduğu diğer toplumlarda İslam dinini eleştirmek hatta irdelemek, hukuksal suç, en basitinden ahlaksal suç olagelmiştir. Avrupa toplumları da orta çağ döneminde bunu en ağır şekliyle yaşamıştır. Ancak rönesans ve reform döneminden itibaren Avrupa toplumları bu tabuyu kırmış ve gelişimlerinin önünü açabilmiş, böylece gerek bilim gerekse de hukuk ve demokrasi alanında büyük atılımlar başarabilmişlerdir.

Toplumun önemli bir kesiminin kutsal kabul ettiği dinsel değerleri eleştirmek, hakaret etmek demek değildir. Dinlere ve kutsal kabul edilen değerlere yapılan eleştirilerin hakaret olarak algılanması da, muhafazakar- dindar çevrelerde sık gözlenen bir tepkidir. Eleştirilerimizin anayasal dayanağı ifade özgürlüğüdür. Uluslararası alanda ise İnsan Hakları Beyannamesi'dir.

Dünyaya bakış açımız; dinlere, dinlerin tasvir ettiği tanrıya ve cennet, cehennem, melek, şeytan, cin, peygamberlik ve benzeri usdışı kavramların gerçek olduğunu red etmek ve bu dünyayı temel alan hümanist anlayışı savunmaktır. Uygarlığın geliştirilmesi ve insanlığın mutluluğu için barışın ve demokrasinin, adaletin, hak ve fırsat eşitliğinin sağlanması, tabiatın korunması, bilimsel ve sanatsal yaratıcı etkinlikler, insanlararası dostlukların gelişmesi, kısacası sadece ve sadece dünyevi amaçlı etkinliklerle mümkündür diye düşünüyoruz. Böylece bizler sadece dinlere, sadece "bir şeylere" karşı çıkmanın ötesinde de kendimizi tanımlamakta, kendi pozitif değerlerimizi ortaya koymaktayız. Ateistler ve dinsizler, sadece "bir şeylere" karşı çıkan, sadece muhalefet eden insanlar değildir.

Yaşamın anlamının ne olduğu ve ölüm gerçeğinin içimizde yarattığı kaygıların çözümü sadece bireylerin iç dünyalarında ele alınabilecek öznel konulardır. Dinler, bu sorulara yanıt verdiklerini iddia etseler de bizce bunlar doğru değildir. Bu soruların ve kaygıların yanıtları ve çözümleri ne bir dinde, ne bir ideolojik, felsefi veya ahlaki öğretide ne de bilimde bulunabilir. Bunlar bireysel, öznel hayatın parçalarıdır. "Ne ararsan kendinde ara, Kudüs'te, Mekke'de, Kabe'de değil" atasözü de bu düşüncemizi ifade eder.

Sitemiz, aydın insan Turan Dursun anısına kurulmuş olmakla birlikte sadece Turan Dursun'un makalelerini kendisine sınır edinmiş değildir. Ayrıca onu tüm görüşleriyle doğru kabul eden, tabulaştıran, tarikatvari bir yapılanma da değildir. Eğer böyle olsaydık, dinlerde eleştirdiğimiz noktaları kendimizde de yaratmış olurduk. Biz bunun yerine bilimsel-akılcı perspektif ile Turan Dursun'a bakmakta, bunun sonucunda onun doğrularını çoğunlukta, hatalarını ise azınlıkta görmekteyiz. En önemlisi ise dinlerden özgürleşmenin insanlığı daha güzel yerlere getireceği düşüncesinde onunla aynı paydadayız.

Sitemiz, Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Yönetim Kurulu'nun işleyişi aşağıdaki gibidir:

1) Site Yönetim Kurulu (YK), en fazla yedi kişiden ve gönüllü çalışmayı esas edinmiş üyelerimizden oluşur. Yönetim Kurulu'na yeni üye alımında ilk seçenek, varolan Forum Yöneticileri'dir. Yeterli oy sağlanamaması veya kıstaslara uygun Forum Yöneticisi bulunmaması durumunda Turan Dursun Sitesi "Dinlerden Özgürlük Grubu" üyelerinden teklif edilen isimler için oylama yapılır.

2) Yönetim Kurulu üyeleri veya adayları, laiklik ve demokrasiden yana olmalı ve *tüm dinsel inanışları, peygamberlik, kutsal kitap, cennet, cehennem, şeytan, melek ve benzeri inançlar ile birlikte red etmiş olmalıdır. Ayrıca dinler dışındaki fal, kehanet, burçlar ve benzeri batıl inanışlar da red edilmiş olmalıdır.

3) Panteist, panenteist yorumlu tanrı inanışları Yönetim Kurulu üyeliğine engel değildir. Ancak evrim teorisi red edilmiş olmamalıdır.

4) Yönetim Kurulu'na yeni üye alımında toplam üye sayısından bir eksiğinin sağlanması yeterlidir. Ancak belirlenen süre içerisinde yeterli sayıda üye oy kullanmamış ise sadece oy kullanan üyelerin oybirliği yeterli olur.

5) Bir Yönetim Kurulu üyesinin tasfiyesi için diğer üyelerin oybirliği gerekir.

6) Bir Yönetim Kurulu üyesi, en az üç gün olmak üzere *görevinde bulunamayacak ise, forumdaki ilgili başlıkta *ne kadarlık süre bulunamayacağını, nedeniyle belirtmelidir.

7) On günü aşan bir süre herhangi bir açıklama yapmaksızın kendisinden haber alınamayan Yönetim Kurulu üyesi *istifa etmiş kabul edilir.

8) Bir Yönetim Kurulu üyesi, sitemizin bir üyesine gerekçesini belirterek, ceza verme yetkisine sahiptir. Ancak üye, bu cezaya itiraz ederek konuyu Yönetim Kurulu'na taşıyabilir. Yönetim Kurulu'nun oy çokluğuyla verdiği karar nihai karar kabul edilir.

9) Yönetimin aktif şekilde işleyişini yerine getirmesi için, her gündem maddesi hakkında tüm üyelerden belli sürede düşüncelerini ortaya koyması istenir. Bu süre 48 saati geçmemelidir. Bu süre içerisinde görüş bildirmeyen üyenin oy hakkı olmayacaktır.

10) Her Yönetim Kurulu üyesi adayına site tüzüğü, email veya özel mesaj yoluyla bildirilir. Aday, yukarıda sıralanan maddeleri öğrendiğini ve kıstaslara uygun olduğunu bildiren bir mesajı yazdıktan sonra Yönetim Kurulu'na katılma kriterine kavuşmuş olur.
Alt 21-10-2006, 09:03
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: SİTE BİLDİRGEMİZ VE TÜZÜĞÜMÜZ

yeni oluşumunuz hayırlı olsun.

ben ve benim gibiler ne yapmalıyız?burayı terk mi edelim?devam mı?

eğer bu sitenin üyesi demek o sivil kuruluşun da üyesi demek ise,ve ben burada forum ve odalara girebileceksem,aynı ismim ve sanal kişiliğim baki kalmakla beraber üye listesinden düşmem gerekir diye düşündüm.
teknil olarak bu olamıyacaksa ve burada kalmamız sizce sorun olmaycaksa o zaman nicikimiz yanında bir ayırt edici sıfat olabilirse bunu tercih ederim.yani sizinkinde yk yazdığı gibi benimkinde de musluman veya benzeri olabilir mi.

yönetimin talimatını rica edecem bu konuda.ayrılmamız gerekecekse fazla rahatsız etmiyelim.siz de yolunuza gidin ben de yoluma gidiyim.Ama dinlere karşı ir teşkilatın üye listesinde en azından ayırt edici bir işaret isterim mümkünse.(avatar hariç)
Alt 21-10-2006, 09:16
Üye Değil

Hayır sorogren. Bu site forumlardan ibaret değil. Forumlarımız herkese açık şekilde eskisi gibi devam edecek. Bu bildirge ile forum sitesi olmaktan daha öteye gidip ortak amaçlar doğrultusunda birleşen, çeşitli toplumsal-siyasal konularda ortak açıklamalar yapan bir yapıya da kavuşmuş oluyoruz. Tabi bu yapı herşeyiyle internet üzerinde.

Forumlarda yazan herkes bizimle bu konuda aynı düşünüyor anlamına gelmez. Forumlarımız, serbest tartışma platformudur.
Alt 21-10-2006, 09:25
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

teşekkürler cem.
Alt 22-10-2006, 11:36
mep
Üye Değil

DİNLERDEN ÖZGÜRLÜK
* * Sivil Toplum Örgütü olabilmek adına atılan bu adımı alkışlıyorum.
Alt 16-06-2007, 20:05
ahuramazda ahuramazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Site Bildirgemiz ve Tüzüğümüz

merhaba.
isteye yeni başlamış bulunmaktayım. ancak bugünkü sorundan sonra birilerine ulaşma ihtiyacı hissettim. ancak ulaşamadım. BU yeni oluşumdan ya da yeterince bağlantı kuramayışımdan olabilir.
ancak -belki de vardır bilmiyorum- forumun ortak bir ulaşım-iletişim aracı olursa iyi olur...msn gibi de olabilir. acil durumlarda ulaşma-iletişim problemi yaşamamak için.

Ya da zaten bir yol varsa bundan haberdar edilmek isterim. sitede aradım bulamadım.
teşekkürler.

İnananlara: İnanmayanları sevmek zorunda değilsiniz, ama yine de sevin. onlar tanrının emek vererek yarattığıdır.
inanmayanlara: tanrıları sevmek zorunda değiliz, ama insana ve düşünceye duyduğumuz saygıdan dolayı sevgi ve anlayış göster. ava
Alt 16-06-2007, 20:08
ahuramazda ahuramazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

merhaba.
isteye yeni başlamış bulunmaktayım. ancak bugünkü sorundan sonra birilerine ulaşma ihtiyacı hissettim. ancak ulaşamadım. BU yeni oluşumdan ya da yeterince bağlantı kuramayışımdan olabilir.
ancak -belki de vardır bilmiyorum- forumun ortak bir ulaşım-iletişim aracı olursa iyi olur...msn gibi de olabilir. acil durumlarda ulaşma-iletişim problemi yaşamamak için.

Ya da zaten bir yol varsa bundan haberdar edilmek isterim. sitede aradım bulamadım.
teşekkürler.

İnananlara: İnanmayanları sevmek zorunda değilsiniz, ama yine de sevin. onlar tanrının emek vererek yarattığıdır.
inanmayanlara: tanrıları sevmek zorunda değiliz, ama insana ve düşünceye duyduğumuz saygıdan dolayı sevgi ve anlayış göster. ava
Alt 18-06-2007, 01:03
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sevgili ahuramazda,

şimdiye kadar üyelerimizi kapsayan geniş bir iletişim mekanizması kurmadık. Elbette bazı üyelerimiz özel mesajlarla birbirlerine msn adreslerini vererek iletişim kuruyorlar. Ben de yönetimdeki bazı arkadaşlarla bu şekilde ilişki kuruyorum. Ancak bu önerini yönetime iletelim. Tartışmak gerek.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 18-06-2007, 09:00
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sitemize hayırlı olmasını dilerim.Umarım sivil toplum orgutu olma hayali gerceklesecek duzeylere gelır ve *bu sayede *benım gıbı kendını ıfade etmek ısteyen ınsanlar bırleserek calısma ımkanı bulabılır.

Bende toplu bir iletisim kurulması taraftarıyım.Cumartesı sıteye gırıs yapamayınca banlandıgımı dusundum sebepsız yere

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 14-12-2007, 14:35
HarunKAHYA HarunKAHYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Site tüzüğümüzde eksik gördüğüm ve bundan dolayı bazı üyelerin bu boşluktan yararlanarak,kendi egolarını tatmin ederek, kendilerini epey önemsediklerini ve bunu da açıkça ilan ettiklerini görüyorum.

Konu şu: Bazı üyelerimiz nicklerinin tamamını büyük harflarle yazıyorlar..
* * * * * * * eee tabi büyük fikir adamlarının nickleride büyük olur...
* * * * * * * heybet gelişinden belli oluyor *... * * *

Bence yönetim bu manasızlığına ve görüntü kirliliğine son vermeli..

Sadece kendini akıllı sanan salaklara bayılıyorum..
Onlar olmasaydı hayatımız ne kadar renksiz olurdu..
A.Einstein (Yaw benim böle bi lafım yokk..kim uydurdu bunu.. )http://image.donanimhaber.com/image....miley/hiho.gif
Konu Kapatılmıştır

Önerilen Siteler