Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-08-2012, 06:04
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Standart Kuran'da deve problemi

Bildiginiz gibi Kuran'da bircok ayette deve gecer.

Bunun yanisira bir de Allah'in devesi vardir.

Bu ayetlerin hepsini inceledigimizde, bir ayet siradisidir.

Hac/27 ayetinde soyle der;

İnsanlar arasında haccı ilan et ki, gerek yaya olarak, gerek uzak yollardan gelen yorgun develer üzerinde sana gelsinler.

Fakat bu ayetin aslina baktigimizda, Jinn(cin) inancina ait dâmir' 'i goruruz bildik deve niyetine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jinn

Bu daha sonraki yuzyillarda, Arabian Nights isimli kitaba(hikayeler) da, ismen konu olur.

http://books.google.ca/books?id=EMKS...%A2mir&f=false

Peki bu dâmir'in, Kuran'daki hac ayetlerinde ne isi vardir?

Ulema'nin aciklayamadigi ortada zaten de, bir inanan arkadas bize aciklayabilir mi?

Kimdir bu dâmir?

Konu Neva tarafından (04-08-2012 Saat 08:12 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-08-2012, 10:17
Torres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Torres Torres isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

nerden bilecekler neva kardeşim.senin gibi sorgulamaz ki onlar vardır bir hikmeti der geçeler.
Alt 04-08-2012, 10:25
Hypatia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hypatia Hypatia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinden çıktıktan sonra farkettim ki , sormak yerine susmakmış beni dinde tutan.

Şimdilerde yakın çevremle yaptığım din sohbetlerinde farkediyorum ki , birşey bilmiyorlarki neyi sorsunlar.
Alt 04-08-2012, 13:18
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Torres´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
nerden bilecekler neva kardeşim.senin gibi sorgulamaz ki onlar vardır bir hikmeti der geçeler.

Mutlaka vardir aciklama yapacak bir musluman. Insan iman ettigi kitabi bilmez mi? Mutlak bilir.
Alt 04-08-2012, 14:27
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kur'an o zamanki dil ile vahiy ile inmiştir,

En uygun ifadeyi aciklayan kelime neyse o seçilmiştir..

Mesala ornegin yıl 2012 son peygamber bir turk olsun gelen vahiyde hacca gerek uzak yollardan yaya veya hayvanlarla ,gerek ise motorluaraclarla gidilsin derse..En iyi açıklama bu sekilde olmazmı ..simdi biz burda İngilizce yada yabancı kelimeler (motorlu araclar) kullandı diye inkar yoluna mi gideriz..empati kur..inkar yolumuz veya şüphemiz kelimeler mı olur..olayın bütünümü?

Burda nasıl bı arayış icine girebilirizki..peki senin bu arayış icine girmen ozamanlardaki insanların girmemesi demekmidir..inanki senin kadar uyanık araştıran insanlar ozaman da vardır..ve bu konuda soru sorma kapasiteleri vardır...Bu noktada hiçbir olay hiçbir inanmayan senin gibi olaylara yaklasmamistir...Boyle bir kayıt yoktur yada ben bilmiyorum...

Adamların ticari kaygıları vardır yada Hz Muhammed'in bahsettigi ibadetlerini yapmak ağır geliyordur yada siyasi nedenler vs vs ..hep nedenler bu sekilde babasından adam puta tapar bulmuştur yada farklı bir sekilde..Ayetlerde inkar edenlere birbakin ornekler hep cikarlarla alakali ..Bir sürü kişisel neden ,,

Ama sen kelimelere takılip kalıyorsun..sence bu saçma değilmi?
Alt 04-08-2012, 15:14
Torres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Torres Torres isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

undersun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Mesala ornegin yıl 2012 son peygamber bir turk olsun gelen vahiyde hacca gerek uzak yollardan yaya veya hayvanlarla ,gerek ise motorluaraclarla gidilsin derse..En iyi açıklama bu sekilde olmazmı ..simdi biz burda İngilizce yada yabancı kelimeler (motorlu araclar) kullandı diye inkar yoluna mi gideriz..empati kur..inkar yolumuz veya şüphemiz kelimeler mı olur..olayın bütünümü?

Burda nasıl bı arayış icine girebilirizki..peki senin bu arayış icine girmen ozamanlardaki insanların girmemesi demekmidir..inanki senin kadar uyanık araştıran insanlar ozaman da vardır..ve bu konuda soru sorma kapasiteleri vardır...Bu noktada hiçbir olay hiçbir inanmayan senin gibi olaylara yaklasmamistir...Boyle bir kayıt yoktur yada ben bilmiyorum...

Adamların ticari kaygıları vardır yada Hz Muhammed'in bahsettigi ibadetlerini yapmak ağır geliyordur yada siyasi nedenler vs vs ..hep nedenler bu sekilde babasından adam puta tapar bulmuştur yada farklı bir sekilde..Ayetlerde inkar edenlere birbakin ornekler hep cikarlarla alakali ..Bir sürü kişisel neden ,,

sen diyorsun ki bugünün penceresinden olaylara bakıyorsunuz diyorsun yani.o zaman kuranın evrenselliğ de bazı durumlarda kalkıyor.örneğin o dönemde başa takılan örtü öyle gerekiyormuş öyle takmışlar.Şimdi baş örtüsü takılmaya gerek yok.
Alt 04-08-2012, 15:36
demirefe demirefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Yav durun şimdi, müslümanlar burdan da bir mucize çıkarır!

Abdülhamid zamanında yapılan Hicaz demir yoluna işaret ettiğini iddia filan ederler şimdi!

"Uzak yollardan dâmir yolu ile hacca gelenler"!!!
Alt 04-08-2012, 21:26
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

undersun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Tek kelimesi bile degismemis oldugu iddia edilen kitapta, nicin damir'i okur ki insanlar, o donemin dilinde deve'nin adi sani belliyken, ne diye boyle bir ismi dahil etsin?

Denizde gemileri yuzduren benim diyen tanri, is buraya gelince motorlu arac isimlerini mi unuttu dersiniz?

Kelimelere takilmak cok normal, kelimelerden olusuyor cunku kitap..
Alt 04-08-2012, 21:57
xcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
xcan xcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tek kelimesi bile degismemis oldugu iddia edilen kitapta, nicin damir'i okur ki insanlar, o donemin dilinde deve'nin adi sani belliyken, ne diye boyle bir ismi dahil etsin?

Denizde gemileri yuzduren benim diyen tanri, is buraya gelince motorlu arac isimlerini mi unuttu dersiniz?

Kelimelere takilmak cok normal, kelimelerden olusuyor cunku kitap..
Başkomser emeklisi hacdan gelmiş geçenlerde karşılaştık.
Haccını kutladım.Fakat yine ne saldırı gelecek diye mütereddit ürkek ve hatta hemen taarruza geçmeye hazır bana bakıyor.
Dedimki neyle gittin hacı.
Dedi'' uçakla''.
Vah .. vah... vah..!! dedim.
Dedi ne oldu.
Yav dedim bana niye sormadın.
Hac 27 yi okudum onaç
Oda '' Ozamanlar öyleymiş'' dedi.
Dedim at yokmuymuş.
Koskoca Allah bilmezmi.Uçak gemi demeyi?
Valla dedi haklısın.
Keşke dedim Medineye uçakla gidip oradan deveyle geçiş yapsaydın.
Hacıyı kara tasalar aldı.
''Ama dedi mekkede deveye bindim''
Dedim şimdi oldu ;
Allah senin haccı geçerli saymak için bu fırssatı vermiş...
Sevindi ,yüzünda güller açtı;
Dedi görmeyeli sen ne mubarek bi adam olmuşsun.''
Öle demesem seneye bir daha hacca gidecek.
Hacıda para çok.
Mili serveti düşündüm....
Düşündüm birkaç devemi yetiştirsem,bunlar için.
Alt 05-08-2012, 00:56
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arapça çok eski ve de oldukça güçlü bir dildir. İddia edildiğine göre Arapça'da 40 dan fazla deve manasına gelen sözcük varmış. Buna benzer bir durum da Eskimoların yüzlerce KAR manasına gelen sözcük çokluğudur.

Nasıl Eskimolar coğrafi olarak pek fazla kar yağan bir bölgede yaşıyorlar ve değişik türde kar örneklerine sahipseler, aynı şekilde, Araplar da deve cinsi bakımından tek hörgüçlü ve çift hörgüçlüden tutunuz da, erkek deve, dişi deve ve de develerin yetiştiriliş tarzına göre değişik isimler alabilmekteymiş. Bu nedenle develer bakımından oldukça değişik cinste deveye sahip olunca, deve isimlerinin çokluğu da doğal bir durum yaratmış olabilir.

http://lughat.blogspot.com/2007/04/w...or-camels.html

Önerilen Siteler