Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-12-2018, 01:07
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Turdur: Sanki o zamanlar farklı bir nikiniz varken bu konuyu sizinle Ateist Forumda tartıştık gibi hatırlıyorum.

Arapça yada Farsça şu an ki Türkçeye beş basar on çeker. Bunları biz konuşabiliyorken lisanımızdan süpürüp atmışlar.
- Daha önce de yazdım. Şu anki farsça / Arapça kelimeler bile sorun. Çünkü biz Ural/Altay diliyiz. Hint Avrupa / Sami dillerin mantığı farklıdır. İsterseniz iyice açıklayabilirim.

+ Bu zamanda bu çok saçma bir uğraş olurdu. İş hayatında Japonca konuşabilmek bile Arapça / Farsçadan daha çok fayda sağlar.

Öz Türkçe nedir, şu an ne kadar Öz Türkçe konuşabiliyoruz ? Öz Türkçe çok ilkel bir dildir. Meraklı olan Osmanlı'ca öğrensin, İngilizce öğrensin, Fransızca öğrensin. İyi de bu iş merakla olmuyor ki. Bir kere çocuk oluyoruz ve bir kere ilk okula gidiyoruz.
Bakın İngiliz ana sınıfı öğrencisi 2.000 kelime ile konuşabiliyorken bizim 8. sınıf öğrencimiz yarısı kadar kelimeyle konuşuyor.
Çok kelimeyle konuşabilmek karmaşıklık demek değildir, sanat, edebiyat, felsefe, tarih, bilim ve mitoloji dilini daha iyi anlayabilmektir. Lisanın sade olması düz vites araba gibiyken gündelik olarak fazla kelime kullanabilmemiz otomatik vites araç gibidir diye örnekleyeyim.
İnsanların gündelik yaşamlarından şiiri, edebiyatı, sanatı, felsefeyi çıkarırsanız doğal olarak 300 kelime yetecektir.
Yine örnekleyeyim, inşaat işçisi bir sıvacı yada demirci gündelik 150-200 kelime ile yetinebiliyor diye bu iyi bir şey sayılamaz.
- Türkçe en değerli dillerden birisidir. Nasıl gelişti, nasıl bu hale geldi bilmiyorum. Ama İngilizcedeki gibi duyduğun gibi yazıyorsun. Gramer kuralları çok basit. Ve kendini anlatmakta güçlük de çekmiyorsun.

300 kelimelik Esperanto dili de değil tabi. Bir de ben ilkokul mezunu gibi olduğumuzu sanmıyorum.

"Meraklı olan Osmanlıca öğrensin" dedim. Bunu derken, (bence) mesela Almanca öğrenmenin Osmanlıca öğrenmekten çok daha yararlı olacağı konusunun anlaşılacağını düşündüm

Osmanlıca öğrenip ne yapayım? Bu zamanda parkte şiir filan okumaya kalksan zaten tokat yersin

/Ben yabancı okula gitmiştim. Sizler gibi bilmem. Ama Türkçede çok sağlam edebiyat çalışmaları var diye biliyorum.

Bir de bir şey yapacaklarsa Evrim + vatandaşlık derslerini geri getirip başörtülü hocaları işten çıkarsınlar.

- Arapçada: bedava kursa olsa gider miyim emin değilim. Yabancı dil konusunda eksiğim olmadı. Ama Arapça'yı dini amaç dışında kim neden öğrensin ki? her dönemin yükselen medeniyeti var, gerileyen medeniyeti var.

Farsçayı benim üniversitemde veriyorlardı. Vaktim olsa belki merakımdan giderdim. Ama bu zamanda zaman da çok kıymetli. Zor iş yani onlar, Ama Tayyipten beklerim. Onu da yapsın A.S'yım. Yapsın da görelim.
Alt 01-12-2018, 01:11
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turdur: Sanki o zamanlar farklı bir nikiniz varken bu konuyu sizinle Ateist Forumda tartıştık gibi hatırlıyorum.

- Daha önce de yazdım. Şu anki farsça / Arapça kelimeler bile sorun. Çünkü biz Ural/Altay diliyiz. Hint Avrupa / Sami dillerin mantığı farklıdır. İsterseniz iyice açıklayabilirim.

+ Bu zamanda bu çok saçma bir uğraş olurdu. İş hayatında Japonca konuşabilmek bile Arapça / Farsçadan daha çok fayda sağlar.

- Türkçe en değerli dillerden birisidir. Nasıl gelişti, nasıl bu hale geldi bilmiyorum. Ama İngilizcedeki gibi duyduğun gibi yazıyorsun. Gramer kuralları çok basit. Ve kendini anlatmakta güçlük de çekmiyorsun.

300 kelimelik Esperanto dili de değil tabi. Bir de ben ilkokul mezunu gibi olduğumuzu sanmıyorum.

"Meraklı olan Osmanlıca öğrensin" dedim. Bunu derken, (bence) mesela Almanca öğrenmenin Osmanlıca öğrenmekten çok daha yararlı olacağı konusunun anlaşılacağını düşündüm

Osmanlıca öğrenip ne yapayım? Bu zamanda parkte şiir filan okumaya kalksan zaten tokat yersin

/Ben yabancı okula gitmiştim. Sizler gibi bilmem. Ama Türkçede çok sağlam edebiyat çalışmaları var diye biliyorum.

Bir de bir şey yapacaklarsa Evrim + vatandaşlık derslerini geri getirip başörtülü hocaları işten çıkarsınlar.

- Arapçada: bedava kursa olsa gider miyim emin değilim. Yabancı dil konusunda eksiğim olmadı. Ama Arapça'yı dini amaç dışında kim neden öğrensin ki? her dönemin yükselen medeniyeti var, gerileyen medeniyeti var.

Farsçayı benim üniversitemde veriyorlardı. Vaktim olsa belki merakımdan giderdim. Ama bu zamanda zaman da çok kıymetli. Zor iş yani onlar, Ama Tayyipten beklerim. Onu da yapsın A.S'yım. Yapsın da görelim.
Bence İngilizce ve Çince öğrenmek lazım şu devirde.
Arapça Farsça fasafiso. Ya da eğer çok devletli bi birliğe zorlamak istiyorsak Rusyaya Rusça. ABye Almanca veya Fransızca olabilir.
Güney Amerikaya İspanyolca olabilir. Orta vadeli bi ihracat planı olacaksa. Kimileri Hintçe diyebilir ama ben Hindistanın bu halde bi cacık olabileceğini düşünmüyorum Çin ona göre daha kesin.
Alt 01-12-2018, 01:26
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Leonardo; ben o garabet sitede bir şey tartışamadım. Ruh hastası ve küfür eden bir adminin olduğu yerde tartışamayan bir sürü insan burada zaten. Siz beni orada ki konulara katılan birisiyle karıştırdınız.

Leonardo ve NicolaTeslis; Ben Arapça yada Farsça öğrenelim demedim, bu devirin dili İngilizcedir, bende öğrenmiş olsaydım keşke. Demek istediğim, kelime hazinemiz zamanında çok geniş bir yelpazedeyken neden kırpıldı ? Benim düşünceme göre boş ve gereksiz siyasi amaçlarla. Zaten lisanımızda yada lügatımız da bulunuyorlardı.

Bu bizim bilinç ve düşün dünyamıza iyi yansımadı. İkinci eleştirim ise günlük kelime kullanım sayımızın çok düşük olması.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 01-12-2018, 01:38
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Hatali dusunuyorsunuz bence, dil canlidir, ister istemez mevcut diger dillerle etkilesime girer, bu olurken cesitli akimlarla da desteklenir sanat acisindan.

Kaldi ki oraya buraya cekistirilecek demenizdeki amac, eger Turkce'deki esanlamlilik veya cok anlamlilik ise bu zaten var. Yanisira her dil, kendi argosunu ureterek gelisir. Cunku sokakta guncel yasamda hic kimse kitabi konusma kullanmaz.

Pirlantada'dan vergi alinmayip, kitaptan vergi alinan bir ulkede okuma orani tartismalidir. Elbette az kelime ile derdinizi anlatmak guncel hayatta daha gecerlidir, beyin gelisimi acisindan da daha faydalidir, cunku ne soylediginizin onemi, nasil soylediginizden sonra gelir. Tabi ki ozel alanlarda kullanilan dil farklidir, ki onun bile alt argosu vardir.

Kufur ise cok ayri bir konu, insanlar kufur ile argo'yu cok zaman karistirirlar.
Alt 09-12-2018, 13:51
Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Leonardo; ben o garabet sitede bir şey tartışamadım. Ruh hastası ve küfür eden bir adminin olduğu yerde tartışamayan bir sürü insan burada zaten. Siz beni orada ki konulara katılan birisiyle karıştırdınız.

Leonardo ve NicolaTeslis; Ben Arapça yada Farsça öğrenelim demedim, bu devirin dili İngilizcedir, bende öğrenmiş olsaydım keşke. Demek istediğim, kelime hazinemiz zamanında çok geniş bir yelpazedeyken neden kırpıldı ? Benim düşünceme göre boş ve gereksiz siyasi amaçlarla. Zaten lisanımızda yada lügatımız da bulunuyorlardı.

Bu bizim bilinç ve düşün dünyamıza iyi yansımadı. İkinci eleştirim ise günlük kelime kullanım sayımızın çok düşük olması.
Eski yazınlara baktım 1920-30-40-50-60-70-80 hatta 90(hepsinin birbiri arasında) ile şu andaki arasında bile farklar var. Bu da tam olarak Arnavutluk'ta Enver Hoca iktidarının Türkçe kelimeleri sıyırması gibi yapay bir sıyırma olmadığını, gelişen her şeyin doğal örgüde geliştiğini açıklıyor. Orjinal Nutuk ile şimdikilerin farkları gibi. Eski gazeteleri okursanız da çok farklar görürsünüz. Afro-Sami ve Hint/Avrupa dillerin Türkçe'ye dahil olması dönemsel bir zorunluluktu, o yüzden asıl şimdiye kadar tüm geç Osmanlı döneminde bu kelimeler bize zorunlu enjekte edilmiş. Gerek bizim oraya hükmümüzü kolaylaştırmak, gerek Osmanlı vatandaşları arasında iletişimi kolaylaştırmak, gerek içimize gelenlerin dili modifiye etmeleri gibi sebepler sayılabilir. Günümüzde yine bir zorunluluk teknoloji. Bu yüzden yine Hint/Avrupa diller devreye giriyor. Bu arada ben günümüzün Hint/Avrupa diller ailesine karşı çıkıyorum böyle bir sınıflandırma yapılırsa o Hint/Avrupa/AfroSami/UralAltay karışık olur, geri gidilmiş ama kırpılmış. Bence Dünya'da Afro/Hint-Arap/Avrasya/Çin/Yerel Amerikan/Rustik/Pers-Grek dil ailesi vardır.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 23-12-2018, 20:18
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Videonun ilk 5 dakikası bizim konumuzla alakalı.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 24-12-2018, 12:50
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

İdris Akyüz önemli bir konuya değiniyor. Dr. Sedef Kabaş da güzel açıklıyor.

Benim ekleyebileceğim şu:

Fransa'da sarayda Latince yerine Fransızca konuşulması 1 François yani Kanuni zamanına tekabül ediyor. Academi Française, yani bizdeki T.D.K.'nın karşılığı olan kurum da XIII Louis zamanında yani 1635'de kuruluyor.

İdris Akyüzün sözünü ettiği problemler var. Ama dile biraz zaman da tanımak lazım. Yani 100 yıl, 200 yıl, 300 yıl.

Dil zaten zaman geçtikçe zenginleşen, kelime sayısının filan zamanla arttığı canlı bir varlık diyebiliriz.

Dil ırkçılığından öz edilmiş. Da ben çocukken "tayyare" denmesine sinir olurdum. "Uçak" olan bir şeye niye "Tayyare" diyelim?

+ şu da var. Bizdeki edebiyatçılar Arapça / Farsça / Osmanlıca bilir örneğin ama, Batı dilleri de Latince ve Yunancaya dayanır. Bunlar insanlığın en erken yazılı eserlerini veren dillerdir. Farça dediğin 6 yy'da Arap istilası sırasında tahrip edilmiş. Arapça'da 6 yy'da başlıyor. Latince MÖ 200, Yunanca MÖ 7yy'da yazılı eser vermeye başlıyor. Yani batılıların bölye bir 500 sene diyelim. avantajları var.

Bendeki TDK sözlüğü 90,000 kelime.

Fransızca'da daha çok kelime olduğu doğrudur. Ama saydığım sebeplerden.

Bir de dilimiz "fakir" de değil. İnsanların kendi eğitimsizlikleri / az kitap okumaları belki eğitim sisteminin yetersizlikleri filan da var.
Alt 24-12-2018, 17:19
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İdris Akyüz önemli bir konuya değiniyor. Dr. Sedef Kabaş da güzel açıklıyor.

Benim ekleyebileceğim şu:

Fransa'da sarayda Latince yerine Fransızca konuşulması 1 François yani Kanuni zamanına tekabül ediyor. Academi Française, yani bizdeki T.D.K.'nın karşılığı olan kurum da XIII Louis zamanında yani 1635'de kuruluyor.

İdris Akyüzün sözünü ettiği problemler var. Ama dile biraz zaman da tanımak lazım. Yani 100 yıl, 200 yıl, 300 yıl.

Dil zaten zaman geçtikçe zenginleşen, kelime sayısının filan zamanla arttığı canlı bir varlık diyebiliriz.

Dil ırkçılığından öz edilmiş. Da ben çocukken "tayyare" denmesine sinir olurdum. "Uçak" olan bir şeye niye "Tayyare" diyelim?

+ şu da var. Bizdeki edebiyatçılar Arapça / Farsça / Osmanlıca bilir örneğin ama, Batı dilleri de Latince ve Yunancaya dayanır. Bunlar insanlığın en erken yazılı eserlerini veren dillerdir. Farça dediğin 6 yy'da Arap istilası sırasında tahrip edilmiş. Arapça'da 6 yy'da başlıyor. Latince MÖ 200, Yunanca MÖ 7yy'da yazılı eser vermeye başlıyor. Yani batılıların bölye bir 500 sene diyelim. avantajları var.

Bendeki TDK sözlüğü 90,000 kelime.

Fransızca'da daha çok kelime olduğu doğrudur. Ama saydığım sebeplerden.

Bir de dilimiz "fakir" de değil. İnsanların kendi eğitimsizlikleri / az kitap okumaları belki eğitim sisteminin yetersizlikleri filan da var.
Bize ne öğrettiler?
İşte yok efendim Fransa zor durumdaymış yardım istemiş, bizimkiler dalga geçmiş ahahaah yardım etmişler falan filan.
Ya birader, yardım ettiğin doğrudur. Ama Osmanlı, Fransa'ya kriptolu kitaplarla mesaj iletmiştir. Ne Osmanlı Fransa ile dalga geçmiştir, ne Fransa Osmanlı'dan çaresizce yardım istemiştir.
Burada gayet dengeli bir ikili ilişki söz konusudur. Lakin Osmanlı halkı reform geçiremediğinden o kadar karacahil ki sözler nerelere çekilmiş. Birini küçük görüyorsan bil ki küçük olan sensin! ki küçük olmak evrimsel bir avantajdır o kısım bambaşka

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar

Önerilen Siteler