Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-06-2006, 22:31
ŞİA ŞİA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İslam ve Ateistler tarafından bir türlü anlaşılmayan kölelik

Acaba İslam mı insanlara daha çok değer vermektedir, yoksa şu anki beşeri kanunları mı?

Elde mevcut olan tutanaklara dayanılarak,insanoğlunun varolduğu günden itibaren diğer ticari mallar gibi insanında alınıp mal edilme fikrinin onunla beraber yaşadığı anlaşılmaktadır.
Eski Mısır’da,Hindistan’da,İran’da,Arabistan’da,Yunanis tan’da,Amerika ve Avrupa’nın öteki memleketlerinde,insanı köle olarak alıp satmak,gündelik ihtiyaç gibi normal bir hal almıştı.Yahudilik ve Hiristiyanlık dinlerinde de bu uygulama vardı.İslam dinide,uyguladığı bazı eşitlikler ile birlikte bu hususa cevaz vermiştir.
İngiltere devleti,kölelik düşüncesine muhalefet eden ilk devlet olmuştur.1833 yılında resmen,kölelik ile ilgili kanunları lağvetmiştir.Diğer devletlerde daha sonra birbirinin ardından İngiltere’yi takip etmiştir.Hatta 1980 yılında Brüksel’de yapılan bir toplantıda,kölelik konusunu yasaklayan genel bir kanun çıkartılarak,yeryüzünde köle alım satımına son verilmiştir.
Geçmiş asırlarda,şayet iki düşmandan biri diğerine galip gelseydi,yenilgiye uğrattıkları kitlenin fertlerinden bir kısmını kendileriyle birlikte esir olarak götürürlerdi.O esirlerede hiçbir insani değer vermezlerdi.Aksine ne kadar işkence yapsalarda,kendilerine hak verirlerdi.Örneğin öldürmek,affetmek,serbest bırakmak,satmak veya köle olarak kendi yanlarında tutup onlardan yararlanmak gibi.
Yine kendilerini başkalarından üstün gören güçlü erkekler,halkı çalıştırıp yönetmede,kendi emirlerinin daha geçerli olduğunu düşünüyor ve çalıştırdıkları kimseleri köle olarak görüyorlardı.Böylesine güç sahibi kimseler,köle almak hususunda,kendilerini kayıtsız ve şartsız olarak özgür hissetmiş ve böylecede kendi emirleri altında bulunan herkesi,kendilerine köle edebilmişlerdi.
* * * * İslam dini ise çocuk ve kadını satmayı ve yine zorbalık kanalıyla olan köleliği kesinlikle yasak kılmıştır.
* * * * İslam açısından,insanlık yolunda adım atan her insan ve en azından insanlık kuralları altına girmeyen ve kendi varlığıyla insanlığı yokluğa terk etmek isteyen kimseler,hiçbir zaman insanlık değer ve saygısına sahip bulunamazlar.Yine kendini yönlendirmede ve iş yapmada kendi başına özgür bırakılamazlar.
* * * * Köleliğin anlamı ise “insanın kendi kendini yönetme iradesinin ve yapacağı işlerde özgürlüğünün elinden alınıp başka birisi alınıp başka birisi tarafından yönlendirilmesi için onun eline verilmesidemektir.
* * * *
*Dünya milletlerinin onayladıkları ve hâlâ da onaylamağa devam ettikleri bu evrensel görüş nedeniyle,İslam,insanlığın gerçek düşmanı olan savaşçı kafirlerden alınan savaş esirlerini,köleliğe yani “İrade ,özgürlük ve iş hürrüyetlerinin ellerinden alınmasına “mahkum etmiştir.İslam’ın savaşta esirleri için uyguladığı bu hareket ,günümüzdeki devletlerin uygulamakta oldukları hareketin aynısıdır.
* * * *
Savaş sonucu yenilgiye uğrayıp teslim olan bir topluluk,yine aralarında resmi bir antlaşma yapılıncaya kadar,irade ve özgürlüklerinin ellerinden alınmasına mahkum edilmektedirler.
* * * *
İslam ile günümüz devletleri arasında bu konudaki yegane fark,İslam’ın böyle şahıslara “köle” adını vermesi,bunların ise,böyle bir ismi kullanmaktan kaçınmaları ve esiradı vermeleri olmuştur.Elbette kendisini canlı ve toplumların önderi olarak ilan eden bir rejim,kendi talimat esaslarını isim koyma esasları üzerine kuramaz.
* * * *
Kurân ayetleri üzerinde yorum bile yapmaya gerek kalmadan,esirlere ne gibi bir muamele yapılmasını açıkça bildirmekte ve bu hususta İslam’ın eleştirilmesinin yersiz olduğunu göstermektedir.

* * * * *Bir mü’min diğer bir mü’mini yanlışlıkla olması müstesna öldüremez.Kim bir mü’mini yanlışlıkla öldürürse mü’min bir köle azad etmesi….gerekir.

* * * * Allah,sizi yeminlerinizdeki kasıtsız hatadan dolayı mes’ul tutmaz;fakat (bilerek)yaptığınız yeminler yüzünden sizi sorumlu tutar.Artık bunun kefareti ya ailenize yedirdiğiniz orta hallisinden on yoksulu doyurmak veya onları giydirmek veya bir köle azad etmektir.

* * * Hanımlarına zihar yapıp sonrada o sözlerinden dönenler,birbirleri ile temas etmezden evvel bir köle azad etmelidirler. *

* * * * …Fakat o sarp yokuşu aşamadı.O sarp yokuşun ne olduğunu sana ne bildirdi?(O) bir kölenin azad edilmesidir.

* * * *Fakat asıl iyilik Allah’a,âhiret gününe,meleklere,Kitaba,peygamberlere iman edenin,ona olan sevgisine rağmen malı akrabaya,yetimlere yoksullara,yolculara,dilenenlere,kölelere verenlerin ….yaptığıdır.

* * * *İçinizden evli olmayanları,köle ve cariyelerinizdende Salih olanları evlendirin.

* * * *Allah’a ibadet edin.O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın.Anaya,babaya,akrabaya,yetimlere yoksullara,yakın komşulara,uzak komşulara,yolda kalmışlara ve sahibi olduğunuz köle ve cariyelere iyilik edin,çünkü Allah kendini beğenip övünenleri sevmez.

*Nisa 92
*Maide 89
*Mücadele 3
*Beled 11,12,13
*Bakara 177
*Nur 32
*Nisa 36

Yukarıda izah edildiği gibi kölenin günümüz karşılığı esirdir.Türkiye'de esir olarak yakalanan ve kulakları, memeleri kesilen pkk ya bakarak veya guantanamo üstündeki esirlere bakarak İslam'ın köleye diğer bir ifadeyle esire ne denli değer verildiği anlaşılır.
Alt 15-06-2006, 18:42
aldostu aldostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: İslam ve Ateistler tarafından bir türlü anlaşılmayan köl

Sevgili ŞİA,

Dinleri severim.
Yıllardır Kuran,İncil,Tevrat sözlük gibi elimin altında bulunur.

Gece , gündüz fırsat buldukça okurum.
Temiz dindar insanları da severim.

Dinleri *ve alt inançları inceleme adına 4 sene her hafta Fethullahçı'larla
bir arada oldum,toplantılarına katıldım.

Yaratan inancı olan bir insan olarak,
onlarla beraber namaz kıldım.

Şimdi ismini çıkaramıyacağım ve Fethullah hoca'nın çok yakınlarından
bir genç hocanın(O zamanlar onların ifadeleri ile İzmir imamı idi)
kıldırdığı namazdan aldığım huşuyu ve onun o berrak-billur sesi
ile dinlediğim sure ve dualar ile gözyaşları içinde eda ettiğim namazı unutamam.

Yazılarımı arada okumuşsanız takdir edersiniz ki,
ben namazımda kendi inandığım RAb'bime dua ettim,ibadette bulundum.

Ara not olarak söyliyeyim,
Cemaate tam intibakım için yapılan bütün iyi niyetli tekliflerini ,
nazikçe reddettim.

Aslında orada farkettiğim bir şey vardı ki,bu insanlar,
yani inanç sahibi olanlar,
aydın kesim tarafından horlanmaktan çok rahatsızlar.

Bizim gibi,bir parça okumuş-etmiş,kendisi-hanımı modern görünüşlü
insanları içlerinde görümekten çok sevinç duyuyorlar.

"Abi sizin gibi ,hem aydın,hem inanç sahibi insanlar,aramızda olamadığı için,
bizde de hatalar oluyor zaman zaman ." laflarını epey duydum.

Bütün dinlere ,düzgün dindarlara saygılı,ama inaç sistemi,
sadece Yaratana ve kalben ibadet etmeye kurulu olan bendeniz,
bir alt inanç gurubuna girmeyi uygun bulamazdım.

Bütün bunları niçin anlatıyorum sevgili ŞİA..
Az sonra söyliyeceklerimi,"bu abide dinsiz imansızmış.."
diye bir ön yargı ile bir kenara atmayasın diye anlattım.

İlave olarak söyliyeyim ki,
İslamiyet *içinde,
gerçek ALLAh aşkı ve inancı olan insanların başında,
Hz.Ali gelir benim için.

HZ.Peygamberin ölümünden sonra olanları gördük..

Kim iktidar ve ikbal peşinde..
Kim de sevgilisini kaybetmenin hüznü ve Allah inancı ile,
ona son vazifesini yapma gayreti içinde..

Ötesini kim ne anlatırsa anlatsın..boş!
Yok Hz.EbuBekir şöyleymiş.
Yok Hz. Ömer demiş ki
"Fırat'ın kenarında garip çobanın bir kuzusunu kurt kapsa,benim yüreğim sızlar.."

Hz.Fatıma'nın evine kılıçla giderken,
sızlayan vicdanın neredeydi ey Ömer!

Bu anlattıklarımdan sonra sizin kölelikle ilgili yargılarınıza geçeyim..

Bana göre ,bir Alevi olarak bu konuda yanlı düşünüyorsunuz.

Kölelik kavramı,İslamiyette bu günki esirlikle eşit değildir.

Köleliğin tam karşılığı,
hürriyeti bağlanmış uşaklıktır.
Cariyelik de aynı kölenin,dişisidir.
O da efendisinin zevk uşağıdır.

Ha bu arada kalkmasını tam beceremese de,
İslamiyet köle bağışlamayı,meziyet saymış ve önermiştir.
En azından bu yönü pozitifdir.

Amerikanın Irak!da veya Guantanamo'da yaptığı insanlık ayıplarını,
İslamın köle bağışlama konusundaki teşvikleri ile mukayese ederek,
"Bak bizimki daha insaflıymış canım" lafı,
söyleyenin , kendi kendini tatmininden başka bir şey değildir.

İslamiyet,
getirdiği bazı güzelliklerin yanında,
maalesef kölelik ayıbından insanlığı kurtaracak bir kural koyamamıştır.

Siz istediğiniz kadar;

"Yukarıda izah edildiği gibi kölenin günümüz karşılığı esirdir.Türkiye'de esir olarak yakalanan ve kulakları, memeleri kesilen pkk ya bakarak veya guantanamo üstündeki esirlere bakarak İslam'ın köleye diğer bir ifadeyle esire ne denli değer verildiği anlaşılır."

deyin.

Bu acı gerçeği değiştirmez.

Sevgilerimle…

İyiliklerde görüşmek üzere.. Gönül kırdıysak affola..
Bütün dostlarıma selam ederim... (Dost olmayanlarıma da...)
***********….*************….***********….********* ****….*********
Her şey Tanrı 'dan sudur etmiştir (oluşmuştur). Ruhun tek amacı, oluştuğu Tanrı 'ya dönmektir. Bunun da yolu tek evrensel yasa olan evrim/tekamül den geçmektir.
Alt 15-06-2006, 22:18
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Bazen kendi kendime kızıyorum. Yahu niye böyle 1400 yıl öncesinin köleciliğini, kadınları aşağılayan ilkel anlayışını, geri ahlaki bakışını, insan hakları kavramlarından bihaber oluşunu karşına alıp da tartışıyorsun diye. Ama ben bunu yapmak istemesem de bu gerilikler, elbisenin iç-dış yapılıp tekrar giydirilmeye çalışılması gibi önümüze atılıveriyor. Alın size yeni-kölecilik. Aslında köle artık esir demekmiş. Peki neden? Neden esir demek olsun? Niye kölelik yok şimdi? Dinler mi acaba böyle bir güzellik yaptılar insan soyuna? Olabilir mi acaba? Dinler köleliğe şöyle sağlam bir darbe vurup bir daha dönmeyecek şekilde yok etmiş olabilirler mi? Maalesef hayır. Dinler bu konuda dilenciye para vermekten başka birşey yapmadılar. Bir iki avutucu söz söylediler. Ekonomik işleyişin kendisi köleliği kaldırdı. Ancak bu yeterli değildi. Köleliğe karşı birçok ilerici insan mücadele etti. Bugün bu sitede dinlere ve onların gericiliğine karşı nasıl mücadele veriliyorsa, köleliğe karşı da böyle mücadele verildi. Birçok insan bu mücadelelerde öldü. ŞİA arkadaşımız gibi bazıları ise o zaman da köleliğe karşı değillerdi. Çünkü İslam köleliği yasaklamamıştı. O yüzden şimdi yaptıkları gibi entellektüel oryantal dans yapıyorlardı. O zamanlar türkiş döner daha çıkmamıştı.

Buyrun efendim. Şimdiki kölelerimiz nerde yaşıyorlar ve kimlerdir bir bakalım. Aşağıdaki yazıyı başka vesileyle yazmıştım. Guantanamo'ya kadar gitmeye gerek yok. İslam'ın göbeğinde süren iğrençliklere bakın bir, yeterlidir:

HİZMETÇİ KIZLAR

Önceki gün Fas'lı bir arkadaşım, ülkesindeki "hizmetçi kızlar"ın durumunu anlattı. Ne demek bu "hizmetçi kız"? Bizde de bir zamanlar sanırım vardı. Yanaşma deniyor. Annesi babası ölmüş yada çok yoksul durumdaki ailelerin kızları yanaşma olarak daha zengin bir aileye veriliyor. Daha çocuk yaşta başka bir ailenin yanına yanaşma olarak giden bu kız, gittiği evin her işini yapmak zorunda. Temizlik, çamaşır, bulaşık, aklınıza ne gelirse. Küçük çocuklar varsa onlara da bakmak zorunda. En ağır şekilde hayvanlar gibi çalıştırılan bu çocuklar, tümüyle eğitimden habersiz şekilde büyüyorlar. Genç kızlık dönemleri gelip de, göğüsleri büyümeye başladı mı, ailenin reisi yada evin büyük oğlu tarafından taciz edilmeye ve sonunda gerekirse tecavüze kadar gidiyor iş.

Çocukluğundan başlayıp genç kızlığına kadar hayvanlar gibi çalışırken, bir çocuğun böyle hayvan gibi çalıştırılması o zengin aile için bir namus sorunu değilken, kızın karnı büyümeye başladığında, bu kız o ailenin namusuna leke vurmuş sayılıyor. *Lekeyi vuran evin reisi değildir, evin oğlu da değildir, kendini savunamayan yanaşma kızdır. Evin hanımı böylesine ağır bir lekeye katlanamaz. Kızın derhal cezalandırılması gerekir. Varsa ailesinin yanına gönderilir, yoksa sokağa atılır. Her ikisi de bu çocuk için ölüm demektir. Eğer taşlanarak öldürülmezse, sokaklarda defalarca ırzına geçilir. Toplum bir pisliği temizlemiştir. Toplumun bütün iğrenç kültürü, ahlaksızlığı, dinsel gericiliği, ekonomik zayıflığı, herşey o küçücük kız çocuğunun bedeninde hayat bulmuştur çünkü. O iğrenç küçük bedenin yok edilip, toplumun namusunun kurtarılması gerekir.

Fas'lı arkadaş, ülkesinin aydınları tarafından, ülkenin en büyük sorunlarından biri sayılan bu "hizmetçi kız" olayını anlattı. Sonra şöyle bir açıklama yaptı. "Bu olayın sorumlusu İslamiyet değildir. Çünkü Fas'ta diğer islam ülkelerinde olduğu gibi katı bir İslam anlayışı yoktur. Fas sünnidir. Sünni anlayış gerici bir anlayış değildir. Ayrıca kralımız da son yıllarda bu tür toplumsal sorunlarla ilgili düzenlemeler yaptı. Ancak bu sorun eskisi kadar olmasa da, hala devam eden acı bir sorundur"

Anlaşılan o ki, herkes kendi ülkesini uygar görüyor. Mutlaka kendi ülkesinden daha kötü durumda olanlar var çünkü. Bu açıklamalar üzerine birisi bakire olmayan bir kızın evlenip evlenemeyeceğini sordu. Ortaya çıktı ki, Fas'ta bakire olmak sadece toplumsal olarak değil "hukuki" olarak da evlenmek için bir zorunluluk. Benim anladığım aslında ülkenin yasaları bir tür şeriat yasaları niteliğinde.

Tartışma burda bitti. Fas'lı arkadaş ülkesinde uygar bir rejim olduğuna inanarak evine gitti. Sanırım "Hizmetçi kızlar" sorununu etrafına anlatıyordur.
Alt 18-12-2017, 23:22
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bazen kendi kendime kızıyorum. Yahu niye böyle 1400 yıl öncesinin köleciliğini, kadınları aşağılayan ilkel anlayışını, geri ahlaki bakışını, insan hakları kavramlarından bihaber oluşunu karşına alıp da tartışıyorsun diye. Ama ben bunu yapmak istemesem de bu gerilikler, elbisenin iç-dış yapılıp tekrar giydirilmeye çalışılması gibi önümüze atılıveriyor. Alın size yeni-kölecilik. (...)
Tartışma burda bitti. Fas'lı arkadaş ülkesinde uygar bir rejim olduğuna inanarak evine gitti. Sanırım "Hizmetçi kızlar" sorununu etrafına anlatıyordur.

- Bu ilginç bir paylaşım olmuş.
Bu türden ilkellikler maalesef en çok Batılı-olmayan topluluklarda görülüyor. Çindeki kültür devrimi filan boşuna yapılmadı ve Japonya'ya laf olsun diye atom bombası atılmadı.

17 yy sonrasında Batılı toplumlar felsefenin ve mantığın yolunu izleyerek bu türden mantıksızlıkları silme yoluna gittiler. Günümüzde ise bu tür ilkellikleri devam ettirenlere acıyarak bakıyorlar. Maalesef bu tür ilkelliklerin olduğu ülkelerden biri de biziz.

Ben şuna karşıyım: O olayda evin erkekleri, evin hanımı, hatta hizmetçinin kendisi hiç mi sorumluluk sahibi değil?
- Ben olsam "Peki sahibe, bak bu iş böyle olmaz, gider dışarda hiç olmazsa paramı alarak bir şeyler deneyeceğim" filan derdim (bunun ayıbı yok, o durumdaysam)

2) Kölelik örneğin Bizansta filan da vardı. Da diğerleri yazmışlar. Diyelim ki Köleleri olan Alabamalı bir pamuk yetişticisisin (12 years a s a slave: http://www.imdb.com/title/tt2024544/ filmindeki gibi)

/ O zaman bile köleyi kırbaçlamamak, yemeğini düzenli vermek, onları aşırı çalıştırmamak, elinden geldiği kadar insanca davranmak ve yasalar izin verdiğinde, devlete filan bakmadan bunları azad etmek, paralı çalışan yapmak gibi imkanların var.

Biz bu noktayı çok atlıyoruz: Geçmiş toplumların zihniyeti / ruh hali, modern toplum gibi değil. O zamanın zihniyeti öyle.

Üç hilalcilerin çok sevdikleri yeniçerilerin hepsi Hıristiyan ona bakarsan. Devşirip devşirip kendi insanlarının üstüne salıyorlarmış (Türk'Ün gücü de böyle bir şey )

- Ben olsam buna dikkat ederdim. "Hizmetçi kız" örneği iyi bir örnek. Da bunların elinden İslamı alsan ne yapacaklardı? Romalıların gladyatörleri var diye putperestliğe küfür mü edelim? Bu çok saçma bir yaklaşım.
Alt 17-06-2006, 22:59
Üye

Sayın Sargon kölelik ve esirlik arasında bir fark varsa lütfen bunu izah edin.İslam birisinin evini basıp onu köle etme gibi bir emir mi var, yoksa köle dedğimiz kişileri yalnızca savaşta esir aldıkları kişilermidir?Bu 1400 yıldır İslam'ın kuralıdır.Yeni birşey değildir.

"Ey iman edenler!Kendi evlerinizden başka evlere ,geldiğinizi farkettirip(izin almadıkça)ev halkına selam vermedikçe girmeyin.Bu sizin için daha iyidir,her halde (bunu)düşünüp anlarsınız.Orada hiçbir kimse bulamassınızsa ,size izin verilinceye kadar oraya girmeyin.Eğer size “Geri dönün!”denilirse ,hemen dönün.Çünkü bu,sizin için daha nezih bir davranıştır.Allah,yaptığınızı bilir.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Nur 27,28

Bu ayet günümüz hukuk anlayışı ile bağdaşmaktadır.Bu ayete göre bırakın kafanıza göre insanları esir almayı, evleri izin alınmaksızın arayamassınız bile.(Mehdi Aksu'nun ifadesi)

Dolayısıyla,ilk defa sizden bu kelimeyi duydum.Kim kölenin anlamını değiştiriyor.İslam'ın köle hususunda savaştaki esirden başka kimseleri yapıyorsa buyrun, ispat edin.

Ayrıca o hikayeyi niçin anlattığınızıda anlayamadım.Anne ve babası olmayan yetim kız çocuğunu ya bir aile, sahiplenir, ya sokakta yaşar, yada bir yuvaya verilir.

Eğer bu kıza sahiplendiği aile tecavüz etmişse, bu çocuğu ne yapmak gerekir.Yuvaya teslim etmek gerekir.Peki yuvada tecavüze uğrayamaz mı?Üçüncü yol ise sokağa atmak, sokakta da tecavüze uğrayabilir.Yani amça İslam'a saldıralımda nasıl olursa olsun, zihniyetinden vaz geçin artık.İnsanların pisliklerini İslam'a maletmeyin.O hizmetçi kızların durumu Türkiye'de çokmu iyi?Türkiye'de yuvalarda çokmu iyi bakıyorlar?İnsanlar pislik olmuşsa, din ne yapsın?Din o pislik insanları yola getirmek için uğraşmıyormu zaten?Şimdi sana soruyorum Sargon, hizmetçi kızlar ya yuvaya bırakılacak, ya sokağa atılacak, yada bir aileye verilecek.Ne yapılması gerekiyor?
Alt 18-06-2006, 00:09
Şamanist Şamanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ŞİA";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Sargon kölelik ve esirlik arasında bir fark varsa lütfen bunu izah edin.İslam birisinin evini basıp onu köle etme gibi bir emir mi var, yoksa köle dedğimiz kişileri yalnızca savaşta esir aldıkları kişilermidir?Bu 1400 yıldır İslam'ın kuralıdır.Yeni birşey değildir.

"Ey iman edenler!Kendi evlerinizden başka evlere ,geldiğinizi farkettirip(izin almadıkça)ev halkına selam vermedikçe girmeyin.Bu sizin için daha iyidir,her halde (bunu)düşünüp anlarsınız.Orada hiçbir kimse bulamassınızsa ,size izin verilinceye kadar oraya girmeyin.Eğer size “Geri dönün!”denilirse ,hemen dönün.Çünkü bu,sizin için daha nezih bir davranıştır.Allah,yaptığınızı bilir.
Nur 27,28

Bu ayet günümüz hukuk anlayışı ile bağdaşmaktadır.Bu ayete göre bırakın kafanıza göre insanları esir almayı, evleri izin alınmaksızın arayamassınız bile.(Mehdi Aksu'nun ifadesi)

Dolayısıyla,ilk defa sizden bu kelimeyi duydum.Kim kölenin anlamını değiştiriyor.İslam'ın köle hususunda savaştaki esirden başka kimseleri yapıyorsa buyrun, ispat edin.

Ayrıca o hikayeyi niçin anlattığınızıda anlayamadım.Anne ve babası olmayan yetim kız çocuğunu ya bir aile, sahiplenir, ya sokakta yaşar, yada bir yuvaya verilir.

Eğer bu kıza sahiplendiği aile tecavüz etmişse, bu çocuğu ne yapmak gerekir.Yuvaya teslim etmek gerekir.Peki yuvada tecavüze uğrayamaz mı?Üçüncü yol ise sokağa atmak, sokakta da tecavüze uğrayabilir.Yani amça İslam'a saldıralımda nasıl olursa olsun, zihniyetinden vaz geçin artık.İnsanların pisliklerini İslam'a maletmeyin.O hizmetçi kızların durumu Türkiye'de çokmu iyi?Türkiye'de yuvalarda çokmu iyi bakıyorlar?İnsanlar pislik olmuşsa, din ne yapsın?Din o pislik insanları yola getirmek için uğraşmıyormu zaten?Şimdi sana soruyorum Sargon, hizmetçi kızlar ya yuvaya bırakılacak, ya sokağa atılacak, yada bir aileye verilecek.Ne yapılması gerekiyor?
Peygamberin kölesi (Zeyd)savaş sonucunda elde edilmiş bir köle değildir. Muhammed döneminde de köleler yalnız savaş esirleri değildi. Ayrıca Afrika'dan getittirilen birçok köle mevcuttu. Bunların hiçbiri savaş sonucu elde edilmiş değildi. Kendi kafanıza göre bir din ve tarih yazmaya kalkmayın.

Elbet bir gün Tanrı Dağı'na uçacağız
Alt 18-06-2006, 00:24
FutureX FutureX isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Samanist, bunlar her seyi carpıta carpıta bir hal oldular. Tarih, din, bilim... her seyi carpıtıyorlar...
Alt 18-06-2006, 11:43
Üye

Sayın Şamanist müslümanların, savaş dışında, insanları köleleştirme gibi bir haklarının olduğunu Kuran'dan değil de neden sizden öğreniyoruz?Bana İslam dininde hangi şahsın bu şekilde köleleştiği hususunda bir isim verebilirmisiniz? Veya iddianızın dayanağı olan bir ayet verebilirmisiniz?Peygamber (s.a.a) Mekke'yi feth ederken dahi, kadınlara, yaşlılara, çocuklara, evine sığınanlara hiç bir müdahalede bulunmama hususunda ashabına tebliğde bulunmadı mı?
Alt 18-06-2006, 12:39
Şamanist Şamanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ŞİA";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Şamanist müslümanların, savaş dışında, insanları köleleştirme gibi bir haklarının olduğunu Kuran'dan değil de neden sizden öğreniyoruz?Bana İslam dininde hangi şahsın bu şekilde köleleştiği hususunda bir isim verebilirmisiniz? Veya iddianızın dayanağı olan bir ayet verebilirmisiniz?Peygamber (s.a.a) Mekke'yi feth ederken dahi, kadınlara, yaşlılara, çocuklara, evine sığınanlara hiç bir müdahalede bulunmama hususunda ashabına tebliğde bulunmadı mı?
* *Muhammed'in Yahudi ailelerine neler yaptıklarını gördük.Bu Yahudilerin çoğu da Peygambere direnmediler.

ayrıntılı bilgi için

http://www.turandursun.com/modules.p...howpage&pid=22

Elbet bir gün Tanrı Dağı'na uçacağız
Alt 18-06-2006, 15:31
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Yahu Şia arkadaşım, sen buzdolabında mı yaşıyorsun? Dünya kölelik denen şeyi yüzyıllardır terketmiş, sen hala bana köleliği savunuyorsun ya. Neden? Çünkü Kuran'da öyle yazıyor. Yani şimdi savaş oldu. Uzağa gitmeyelim. ABD Irak'ı işgal etti. Bu durumda ele geçirilen ülkenin bütün erkek, kadın ve çocukları İslam'a göre köledir. ABD bir İslam emperyalisti, İslam ile yönetilen devlet olsaydı böyle olması gerekiyordu. Zaten gerçekte yaşamış olan İslam devletleri de böyle olmuşlar. Arap egemenliğindeki yani Emevi ve Abbasi dönemleri böyledir. Savaşların amacı ganimet ve köleydi.

Peki ABD bir İslam devleti olsaydı, Irak'lı kadın, erkek ve çocuk esirler ne olurdu. Şam pazarında satılırlardı. Güçlü ve güzel olanlar daha çok para ederdi. İşte senin İslam'daki köleliğin budur. Olması gereken ve olacak olan budur.

Neden İslamiyette kölelik bu kadar uzun sürmemiştir. Abbasi halifesi Moğollar tarafından çuvalın içine konup, tekmelenerek öldürüldüğü ve oğlu Mısır'a kaçtığı için Araplar ve İslam bir daha belini doğrultamadığı için. Giderek kontrol daha çok Türklerin eline geçmiş olduğu için. Asya kavimlerinde ise (ne Moğollarda, ne Türklerde) kölelik diye bir kavram yoktu. Göçebeler kölelik bilmezler. İşte olay budur. Arap kültürü ve İslam Moğollar tarafından tepelenmeseydi, sonra da Türkler İslam hamiliğine soyunup farklı bir sistem uygulamasalardı kölelik aynen sürecekti. Çünkü Arap zihniyeti gerici, çapulcu ve emperyalist bir zihniyetti ama hepsinden önemlisi köleci bir zihniyetti. İşte bu zihniyet hala sürmektedir.

İslam devletinin, hukukunun, ilminin, hadisinin, kitabının bugün çağdaş bir topluma vereceği hiçbirşey yoktur. Hiçbir şey. Bunlarla sadece vahşet yapılabilir. Çağdışıdır, yobazdır, ilkeldir. İnsan hakları, kadın hakları, savaş hukuku (Hesinki anlaşması) gibi şeylerden fersah fersah uzaktır.

Son olarak şunu söyeleyeyim. Savaşlarda alınan esirler çağdaş dünyada köle değildir. Çağdaş dünyada kölelik diye birşey yoktur. Savaş esirinin statüsü farklıdır. Hapis cezası almış kişiden de daha yukardadır. Ama İslam gericiliği bizim önümüze esiri köle diye getirip koyar.

Önerilen Siteler