Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-08-2012, 13:22
SEYFULLAHx SEYFULLAHx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Gülüyorum size yanlış aramak için elinizden geleni yapıyorsunuz ama en güzel noktaya değindiniz

Anlatayım size

"Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle herbir iş için veya herbir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir." (Kadir: 97/1-5)

Kadir gecesi neden bin aydan hayırlıdır derseniz cevabı basit birgün Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ashabı konuşuyorlarmış ve biri insanlar eskiden çok uzun omurlulerdi ve ALLAH (c.c.)'ya çok ibadet edebiliyorlardı lakin biz senın ummetin olarak en fazla 70 - 80 sene yaşıyoruz en fazla ve ibadetimiz az kalıyor diyince ALLAH (c.c.) bin aydan daha hayırlı etmişdir ve diğer ümmetleri geçebilsin diye

Demişsiniz tüm dualar kabul olunmuyor diye hayır temiz ve iyi niyetle yapılan tüm dualar kabul oluyor eğer su olsun deyipde lap diye olsa herkes inanır ve bu sınavın bir anlamı olmazdı size bir akıl bir peygamber bir harita ve bir yol vermiş siz kullanırsanız kurtulursunuz yok kullanmassanız haliniz fena her neyse konumuza donelim kuranda buda var olacak bir şeyi engelleyemessiniz eğer oyle birşey olsa ilk Hz Muhammed(s.a.v.)'ın istediği herşey kabul olurdu ve herkes ALLAH(c.c.) inanırdı ama oyle değil siz diğer insanların hayatlarına amellerine mudahale edemezsiniz.

Ben bu zamana kadar hiç bir duamın geri çevrilmediğine yemin edebilirim bir yerim ağrısa namaz kılarım ama gerçekden inanarak vallahi namaz sonuna kadar acısı geçer ama inanacaksın ya tutarsa hesabı iman duan kabul olması çok zor biz ormanın dibinde oturuyoruz sabah namazında camiye giderken 50 den fazla kopek dolanıyordur çıksan belki parçalayacaklar.. İşde burda iman giriyor işin içine ben diyorum Bismillahirahmanirahim. ALLAH'ım sana emanetim sen bana vekil olarak yetersin işim sana kaldı olmuş biliyorum diyorum ve 50 kopekten 1i bile bana denk gelmiyor gelse bile benden kaçıyorlar o kurtlar.. Çünkü siz ALLAH'a bir adım atarsanız o size koşarak gelir ve kuranda ne deniyorsa doğrudur.

Siz bir video izlerken şöyle bakıyorsunuz mesela Nihat Hatipoğlu anlatıyor sizde dur dinliyim diyorsunuz ve niyetiniz ne anlatırsa inanmıcam bu niyet var oldugu sürece sizin inanmanız mümkün değil siz kendınıze tarafsız hakemlik ederseniz ancak kurtulursunuz çünkü bilim dini islamı doğruluyor bir bebeğin olusumunda bir sıvı ile bir insan nasıl olusuyor bilim adamları sanırım 4. aya kadar açıklıyorlar sonra 5. ay oldugunda nasıl oluyorda bu bebek canlanıyor ruh geliyor her neyse bu açıklanamıyor bu bir lutuftur sizin dediğiniz gibi ALLAH (c.c.) olmasaydı (haşa) olen bir insan geri gelirdi bir insan oldu tıp okadar imkanı var o adam neden geri gelmiyor herşeyide tam koluda bacağıda kafasıda beyınde kalpte işde ruh yok artık et yığınından başka bişey değil o

Bunların hepsi Bir yaratıcının olduguna işarettir size biz açıkladıkca siz bu nasıl şu nasıl diye diye ömür geçirteceksiniz ve yanlış araya araya omuru bitireceksiniz ve butun aradıklarınızı size verebilicek tek bir insan ancak peygamberdi ve oda artık yok ve ancak tüm insanların anlayabildikleri kısıtlıdır burada sizin aklınız devreye girecek ben anlamak isteyene gozu açık olana her zaman yardım etmeye hazırım ama muhallefet için siz inançsızlığı ben inancı savunursam zaten baştan bitik bir inancınız var dünyada.
Alt 28-08-2012, 22:06
demirefe demirefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

SEYFULLAHx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
birgün Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ashabı konuşuyorlarmış ve biri insanlar eskiden çok uzun omurlulerdi ve ALLAH (c.c.)'ya çok ibadet edebiliyorlardı lakin biz senın ummetin olarak en fazla 70 - 80 sene yaşıyoruz en fazla ve ibadetimiz az kalıyor diyince ALLAH (c.c.) bin aydan daha hayırlı etmişdir ve diğer ümmetleri geçebilsin diye
Bunlar uyduruk masallardır. Tam tersine insan türünün ömrü giderek uzamaktadır. Taş devrinde ortalama ömür öyle kısaydı ki, otuzbeşini kimse geçemezdi. Daha eskiye gidersek 25 yaşını geçmek çok zordu. Kemik testleri insanların kaç yaşında öldüklerini kesinleştiriyor.

Bilim çağında din hurafelerine, Kuranda yazan yok Nuh 900 yıl yaşamış gibi zırvalara inanmak utanılası bir ayıptır. Bir kere insan genomundaki telomerler 120 yıldan pek fazla yaşamasına izin vermez. Telomer uçları zaman saati gibidir. Her kopyalanmada zamanı sayarlar. Zaman dolunca hücrelerde kopyalanma durur ve hücreler yenilenmeyince dokular iflas eder, insan çeşitli organ yetmezliklerinden ölür.
Alt 28-08-2012, 22:18
Yasaklandı

SEYFULLAHx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ALLAH (c.c.) olmasaydı (haşa) olen bir insan geri gelirdi
Bilader tam tersini söylüyorsun. Allah filan olmadığı için ölen geri gelmiyor. Allah (sisi)n olsaydı ölen geri gelirdi. İnanmazsan Kuranı iyi oku. İpucu vereyim, Bakara suresi. Kurandaki değil, kafandaki kendi uydurduğun islama inanıyorsun.

Bak o kurt mu köpek mi emin olmadığın şeyler allah mallah tanımaz. Bence olmayan hayali allaha güvenme derim, yine de sen bilirsin.
Alt 31-08-2012, 21:11
ButterflyEffect ButterflyEffect isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ButterflyEffect´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam şimdi dini bir felsefe akımı gibi düşünürsen kendi içinde tutarlı olduğu yerlar var. Ancak kendi şartları altında tabi..
demirefe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dini felsefe diye bir şey yoktur. Felsefe din ile yolunu ayırmıştır. Günümüz kabulüne göre bilim - felsefe - din üçlüsü birbirinden bağımsızdır, birbirlerine karışamazlar. Modern çağın gereği budur.
....
Konuyu dağıtmak istemezdim ama önemli olduğu için belirttim. Fakat şimdi dinin tutarlı olduğu ne var, onu isterim. Madem bir iddia ortaya attınız, bir örnek vereceksiniz.

Ben iddia ediyorum, dinde tutarlı hiç bir şey yoktur.
"Dini felsefe" tanımı ile dini bir felsefe akımı gibi düşünmek farklı şeyler. Buna dikkat etseydin keşke.

Bir ayet diğer bir ayeti yalanlamıyor çoğu durumda. Tanrının tekil olduğu heryerde vurgulanıyor. Aksini hafif de olsa ima eden, kafa karıştıran bir yer yok mesela. Tutarsızlığını senin kendi inanış ya da varsayımların üzerine yapamazsın. Bu nesnel olmaz. Tutarsızlığı varsa eğer Kuran'ın içinde kendi ayetleri arasında aramalısın.

Orada anlatmak istediğim gayet açıktı. Kendi içinde tutarlı olan bir konuda kişinin öznel değer ve mantığına göre şüpheye düşerek bir yorum yapması dini test etmeye çok da yararı dokunmaz. Ortaya konulan iddia değersiz eleman olur çünkü orada bir tutarsızlık yoktur. Ama aksi bir durumda mesela matematik hatasında evet dinin kendisini doğanın dili olan matematiğe aykırıdır. Doğa da Tanrı tarafından yaratıldığına göre işte burada bir tutarsızlık vardır.

Ancak bu konunun açılmasına sebep olan konu sorulamaz demiyorum lakin din bu soruyu kolayca kendi içinde cevaplayabilir demiştim. Örneğini de vermiştim. O yüzden bu çabayı boşa bir çaba olarak gördüm.
Alt 31-08-2012, 22:17
Yasaklandı

Tanrının tekil olduğu heryerde vurgulanıyor. Aksini hafif de olsa ima eden, kafa karıştıran bir yer yok mesela.
Dinde tutarlı olarak bunu buluyorsun demek. Yani bir ayette allah birdir dese, diğer ayette ikidir dese, bir diğer ayette de üçtür dese o zaman tutarsızlık olurdu öyle mi? Bu olmadığı zaman bu tutarlılık oluyor ha?

İyiymiş. İyi de, tutarsızlığın bu kadarı da anca aklını kaçırmışlardan beklenir yahu! Biri tutsa bir elimde beş parmak var dese, az sonra tutsa üç parmak var dese, hangi tımarhaneden kaçmış acaba diye düşünürsün değil mi?

Bir insan herhalde düşündüğü ana fikri aklında tutacak kadar akla sahip olmak zorundadır değil mi? Adamın ortaya attığı tez bu zaten, bu tezle işe başlıyor. Bunu nasıl unutup ikidir üçtür beştir diyecek yahu?

Bula bula tutarlılık olarak bir bunu bulabildiysen,yandı gülüm keten helva! Demek tutarlılık hakgetire! Tutarlılık bir serap islamda...
Alt 01-09-2012, 02:46
ButterflyEffect ButterflyEffect isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@demirefe
Son verdiğin mesajın rasyonel bir yanının olmadığının sen de farkındasındır umarım. Senin nesnel fikirlerin birşeyi değiştirmez. Lafı uzatmaya gerek yok verdiğim örneğin doğru olduğunun sen de farkındasın. Basit yalın bir örnek. Örneğin antitezi de mesajın içinde vardı. Bulunacaksa öyle örnekler bulunup test edilmeli. Son mesajında yaptığın laf kalabalığı ile Kuran test edilemez. Öznel duygularımızla karşı tarafı eleştiremeyiz. Daha doğrusu eleştirebilirsin tabi ama sadece seni bağlar.
Alt 01-09-2012, 04:17
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özel günlerde dualara ağırlık vermek başka. Bunun kötü bir niyeti olduğunu söylemedim ki.

En basit örnek vereyim size Sayın Neva,

Düşünün ki, müslümansınız. Burada iddia ettiğiniz gibi bir günde dua ettiniz. Allah'ım, bugünden sonra yapacağım tüm günahları sen affet ve beni Cennetine al. Sonra o gün geçti ve ne namaz kıldınız, ne oruç tuttunuz, ne başka birşey. Pervasızca bir hayat yaşadınız. Hani dua ettiniz ya, o gün edilen her dua kabul ediliyormuş ya... Ona güvenerek böyle davrandınız.

Peki, buyrun bana Kuran'dan bir ayet veya hadis getirin. Bu kişinin cennete gideceğine dair kesin bir söz, ifade, vs...

Daha öncede söylediğim gibi, İslamiyet'te tek kesinlik, Allah'ın birliği ve ayetleridir.

Bu başlıkta iddia edilenleri söyleyenlerin niyetine bakmak gerek. Yoksa, bu kişilerin amacı nedir anlayamayız. Senenin 11 ayı içki iç, zina yap, harama el uzat, sonra gel Kadir gecesi dua et hepsi affolsun, yok böyle birşey.
Sayin Yergin;

Bakin kitabiniz iki yonlu anlatir ve karsilastirir her zaman, bu yuzden sizi (sahsiniz degil yani boyle dusunenleri)yalanlar cok kere.

Bir kere Allah dediginiz varlik,bilinmeyen gorunmeyen sirra kadem basmis bir varliktir, sadece sifatlari bilinir. O sifatlarin birinin disina cikamaz kitaba gore, bir fazlasi da olamaz.

Ben size cok kolay ayet getiririm, aklibasinda bir musluman kisisiniz zira, hatta o denli getiririm ki, siz kendi imaninizdan supheye dusersiniz. Acaba inanan o da, inanmayan ben miyim diye..

Allah'iniz adildir en saglam ayet budur, ancak siz o adiliyetin icerigini kavrayamassiniz kitabiniza gore.

Yani yarin oldunuz gittiniz ve malum gunde o ornekteki adamla karsilastiniz baktiniz ki cennete gonderiliyor. Ne yapacaksiniz? Allah'i mi sorgulayacaksiniz defterler acildiginda?

Simdi efendim, verdiginiz ornege gelelim.

Siz mesela hangi gayb bilgisiyle bu kisinin cennete gitmeyecegimi savunabilirsiniz? Savunamazsiniz, kitap ayetlerine gore, inanir bir kul olarak gaybi bilmeniz imkansiz. bu 1.

Ser ve hayir dengeniz, sizin akil olcutleriniz dahilinde degildir kitaba gore, yani yargi sadece Allah'a aittir. bu 2.

Namaz dinin diregi degildir, kitabinizda boyle bir ayet yoktur, varsa getirin koyun onumuze, salat olmadan gunde 1500 rekat de namaz kilsaniz bunun bir anlami yoktur. bu3

Allah'iniz diledigi kuluyla konusabilecegini ayetle belirtir kitabinda, bu yuzden sizin Allah'i modere etme gibi bir luksunuz maalesef yok kitaba gore, bu ornekteki insanla konusmadigini nasil iddia edebilirsiniz. Belki yasa yerine gelsin diye ona da bunlari yapmasini vahyediyor ve o bu sekilde inaniyor. bu 4

Oruc, namaz vs. bunlar kisisel ibadetlerdir ve kisiyi ilgilendirir, bu demek degildir ki, her kilinan namaz, tutulan oruc vs. kesin olarak garantili sekilde Allah'iniz tarafindan size verilmistir cennet adina. bu5

Yoksa afbuyrun atin onune de saman koydugunuzda yer, insan sabahlara okur, ibadet eder, zikir yapar vs. ama bunlar birseylerin olcutu veya garantisi degildir kitabiniza gore.

Yani bu noktada bir kere, su cennete gidemez, bu gelemez seklinde yaklasiminiz tamamiyla kitabinizin icerigine ters.

Yani senenin 11 ayi icki icen, haram'a el uzatan, zina yapan biri tam da soylediginiz gibi cennete gidebilir kitabiniza gore.

Ancak sadece kitabinizi baz alirsaniz, yok hadisler vs. bunlari alirsaniz, ornegin kitabinizda yapilmamasi tavsiye edilen, buyuyu dahi helal kilabilirsiniz.

Siz de benim su soruma cevap verin o halde;

Siz hangi mantikla, tanriya inanan, ama o saydiklarinizi yapmayan o adamin cennete gitmeyecegini savunabiliyorsunuz?
Alt 01-09-2012, 08:29
Yasaklandı

Son verdiğin mesajın rasyonel bir yanının olmadığı
Maalesef son derece rasyonel. Bir memur düşünelim, bu kişi tutarsız davranmakla suçlansa, ne gibi tutarsızlıklar ararsın bu memurun davranışlarında? İşte vatandaşlar arasında ayrım yapmak, işini yapıyor görünüp savsatmak, rüşvet almak filan değil mi?

Kimse "bu memur (ben tek kişi gibi görünüyor olsam da aslında üç kişiyim, dolayısıyla adıma üç bordro düzenlenip bana üç maaş ödenmeli) filan demiyor, bunun nesi tutarsız?" demez öyle değil mi?

Demek söylediklerim çok çok rasyonelmiş...
Alt 09-10-2012, 17:44
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Duanın İcabet Olunması Umulan Vakit ve Mekânlar

Duanın icâbet olunduğu faziletli vakitler ve mekânlar vardır. Bunlardan bazıları:
1) Kadir Gecesi
Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Ben:
−Ya Rasulallah! Kadir gecesini bilirsem, o gece ne söyleyeyim?’ dedim.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

‘Ey Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin beni affet de,’ buyurdu.”
Tirmizi 3742
2) Gece Yarısı ve Seher Vaktinde Dua Etmek
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Rabbimiz Tebareke ve Teâlâ her gece, gecenin son üçte biri kaldığı vakit dünya semasına iner ve şöyle buyurur:
Dua eden yok mu? İcabet edeyim. İsteyen yok mu? Vereyim. Bağışlanma dileyen yok mu? Bağışlayayım.”
Buhari 1096, Müslim 758/168

Devamı

Belirli dönemlerde duaların kabul edilmesi İslami anlayışta yerleşiktir. Kim ne derse desin.

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.

Konu idontneedagod tarafından (09-10-2012 Saat 17:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: link düzenlendi
Alt 09-11-2012, 04:51
imansiz imansiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Muslumanlar nicin dua ederler?

Muslumanken bu soru kafama cok takilirdi,neden dua ediyoruz?Hem allah diyorki dogmadan evvel her seyiniz yazilmis rizkiniz belli ne olacaginiz belli ee o halde neden dua edeyim sonuc belli zaten.

Bazen soyle dusunurdum bu cumartesi cok onemli bir derbi var x ve y takimi tum oyuncular ve taraftarlar hafta boyu dua ettiler kim kazanacak?

musluman uyaniklardan soyle bir cevap gelebilir cok calisan ve hakeden ama olmuyor eger onceden yazildiysa cok calisan kazanacak diye bir kural yok.

Is basvurusu yapiyorsun ayni ise 1000 kisi daha basvurmus diyelimki hepsinin egitimi ve gecmisi ayni derecede bu ise uygun hepsi dua ediyor kimi ise alacaklar?
cevap kimin kaderine bu is yazilmissa mi muslumanlar?

o halde benim cevabim su isin sahibi onceden belliyse neden dua etti alayi?

Hocalar vaazlarda cok anlatir allah dermiski bana dua edin bol bol isteyin ben cok isteyene cok veririm falan bi suru hikayeler hadisler,eger duayla istedigini aliyorsan kaderi degistiriyorsun,he derselerki adam dua etti zaten kaderinde vardiki allah verdi o halde kaderinde varsa zaten dua etmeye gerek yok zaten ne istiyosan alacaksin..

celiski celiski celiski ben icinden cikamiyorum musluman arkadaslarin fikirleri nelerdir cunku ben atayizim bilmem bir bilen musluman kardesim aciklasin...

Önerilen Siteler