Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-07-2007, 23:33
ziggurat ziggurat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah gelecekte olacak her seyi bilir mi?

Genclik yillarimda bir din tartismasinda KADER konusuna gelmistik.Soru su idi:Allah herseyi,gecmiste olan bütün seyleri ve gelecekte olan bütün seyleri bilebilir miydi.Gecmiste olan sonsuz olgu ve gelecekte olacak sonsuz olgu.Diyelim ki O herseyi biliyor(bütün inananlar onun herseyi bilecegini onun zaman üstü olduguna inanirlar).O gelecekte olacak herseyi biliyorsa bir insanin basina gelecek bütün olaylari da biliyor demektir.Yani bir insan ,katil mi olacak,dinsiz mi olacak,hiristiyan,yahudi veya müslüman mi olacak hepsi daha önceden biliniyor.Iste cok dikkat edilmesi gereken PÜF NOKTASI burada zaman benim özgür iradem yok demektir.Beni gürültü ile rahatsiz eden üst kattaki komsuyu öldürüp öldürmeyecegimi daha önceden Tanri bildigine göre ben ne yaparsam yapayim daha önceden bilinen olacaktir.Eger komsumu öldürecegimi Tanri beni yaratmadan 1 saat önce,bir yil önce 1 milyon yil önce veya ilk bing-bang olusumunda biliyorsa sonuc onun bildigi gibi olacaktir.O zaman ben bir kuklayim.Baska bir sonuc cikiyor: cennet ve cehennem de sacma.Benim ne yapacagim daha önceden belli ise beni bir Tanrinin yargilamaya hakki yok.Ne dersiniz arkadaslar.
*Genclik yillarimda tartistigim arkadas bana <Peygamberimiz> diyerek isin icinden siyrilmisti.
Alt 19-07-2007, 23:38
Üye

Standart Re: Allah gelecekte olacak her seyi bilir mi?

Ikinci paragraf cikmamis özür dilerim, yönetici arkadaslarin dikkatine.Tirnak isreti kullanmadan tekrar yaziyorum
Genclik yillarimda tartistigim arkadas bana Peygamberimiz,Eger biri sizinle KADER konusunda tartisirsa o tartismaya girmeyiniz demis diyerek isin icinden siyrilmisti.
Alt 19-07-2007, 23:46
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. ziggurat,

Arkadaşlarınızın hitabı oldukça iddialı.
Girdiğiniz konu da bir hayli derin.
Yazınızdaki, sorularınıza yine siz cevap vermişsiniz. Ben sadece göstermek istedim.
"komsuyu öldürüp öldürmeyecegimi daha önceden Tanri bildigine göre ben ne yaparsam yapayim daha önceden bilinen olacaktir.Eger komsumu öldürecegimi Tanri beni yaratmadan 1 saat önce,bir yil önce 1 milyon yil önce veya ilk bing-bang olusumunda biliyorsa"

Bilmek diyorsunuz. Yaptırmak, zorlamak değil.
En azından yazınızın burası kabul edilebilir.

Ancak yazınızın devamında bu bilmek eyleminin sonucunu;
"O zaman ben bir kuklayim" yargısına bağlamışsınız.
Bu bağlama da mantıksal olarak yanlış.

Hatalarımı cehaletime bağışlayın
Alt 20-07-2007, 02:14
gargoyle gargoyle isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mhmmd";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. ziggurat,

Arkadaşlarınızın hitabı oldukça iddialı.
Girdiğiniz konu da bir hayli derin.
Yazınızdaki, sorularınıza yine siz cevap vermişsiniz. Ben sadece göstermek istedim.
"komsuyu öldürüp öldürmeyecegimi daha önceden Tanri bildigine göre ben ne yaparsam yapayim daha önceden bilinen olacaktir.Eger komsumu öldürecegimi Tanri beni yaratmadan 1 saat önce,bir yil önce 1 milyon yil önce veya ilk bing-bang olusumunda biliyorsa"

Bilmek diyorsunuz. Yaptırmak, zorlamak değil.
En azından yazınızın burası kabul edilebilir.

Ancak yazınızın devamında bu bilmek eyleminin sonucunu;
"O zaman ben bir kuklayim" yargısına bağlamışsınız.
Bu bağlama da mantıksal olarak yanlış.

Hatalarımı cehaletime bağışlayın
mhmmd anladığım kadarıyla (yanlış anladıysam düzeltin) burada klasik savunmayı kullanmışsınız. yani bilmek istemek (olaydan sorumlu olmak, faili olmak) anlamına gelmez diyorsunuz. elbette sadece bilmek, istemek yapmak ve sorumlu olmak anlamına gelmez. ancak islama göre allah sadece bilen değil yaratandır. iradeyi yani "nefsi" de yaratan odur. dolayısıyla daha o fiile yönelecek irade yokken o iradeyi yaratan ve yaratırken de iradenin yöneleceği fiili bilen birisi sorumluluktan kurtulamaz.

kısaca kader konusunun tartışılması "mecburen" yasaklanmış.
Alt 20-07-2007, 09:58
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. gargoyle,

Savunma yapmadım. Fikrini beyan eden yazarımızın kendi yazısındaki sorusuna, yine kendi verdiği cevabı gösterdim. O kadar.

Tabirleri yerinde kullanmak anlamlı olur diye düşünüyorum. Bu yüzden;
İrade tabirini kullanıyor isem; yasaklama terimi yerine başka bir terim kullanmak durumum doğar. Önerme, gösterme, öğretme gibi.
Düşünce tabirini kullanıyor isem; sabit fikir, tek doğru terimlerin yerine düşünceyi geliştirme, farklı ufuklar açma gibi terimleri kullanmalıyım, diyorum.

Bilmek terimini kullanıyor isem; devamında sorumluluk terimini kullanamam. Her şeyden haberi vardır terimini kullanabilirim. Zira, bilmek, sorumluluğu getirmez.

Dikkat ediyor iseniz, henüz hiçbir fikir beyan konumunda olmadığımı görürsünüz.
Sadece yazılanlar ile sorulanlar arasındaki bağlantıların bozukluğunu göstermekteyim.

Hatalarımı, cehaletime bağışlayın
Alt 20-07-2007, 21:21
Üye

Ben kendi soruma kendim yanit vermedim mhmmd. Sen benim ne demek istedigimi anlamamissin.Yazilani dikkatle okumadan daha önceden bildigin kaliplar dogrultusunda yanit vermissin.
Bir robot yapiyorsun ve Robotu öyle programliyorsun ki ,yarin saat 10 da robot infilak edecek ve onlarca kisiyi öldürecek.Bunu biliyorsun.Zamani gelince de Robot infilak ediyor ve insanlar ölüyor.Sonra robotu sorumlu tutuyorsun.Daha önceden sen Robotun kaderini yazmissin ve Robotu sorumlu tutuyorsun bu bir celiskidir.
Alt 20-07-2007, 21:36
Liberty_ Liberty_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben de aynı fikirleri düşündüm. Tanrı'nın insanları yaratma amacı imtihan olarak biliniyor. Buna göre cennete cehenneme gideceğiz.

Eğer Tanrı herşeyi zaten biliyorsa neden insanları direk cennete ya da cehenneme koymuyor bir düşündüm. Eğer bu konu üzerinden bir sonuç çıkarmaya kalkarsanız olmaz. Çünkü şöyle mantıklı bir çıkarım geliyor akla: Tanrı insanın kendisinin de hatalarını bilmesini istemiş olabilir

Bazen yanlış ya da eksik düşenebiliyoruz. ama sonuç olarak Bu da Tanrı'nın varlığını kanıtlamaz. Varsayımlarla hiçbirşey kanıtlanamaz. Bence yoğunlaşılması gereken başka noktlar var. o zaman herşey daha net belirginleşebilir.

Şüphenin olduğu yerde, özgürlük vardı...
Alt 03-08-2010, 14:40
m-y m-y isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Allah C.C zamani da yarati

Slm arkadaslar,

Allah C.C. ezelidir. Yani zamanin disindadir. Allah C.C. zamani da yaratigi icin, zaten ayni anda bütün zamanlari biliyor ve görüyor. Biz bir tek nerede kim olarak ve ne zaman ölecegimize karar veremeyiz ve bunlardan sorumlu degiliz. Bizim yapacagimiz her seyi Allah C.C. zamanin disinda oldugu icin biliyor.
Insan kisitli oldugu icin bunu kavramasi biraz zor olabilir.
Bir misal vereyim: Bir mühendis bir duyma özelligi olmayan bir makina yapiyor. Simdi bu makina ses yoktur diyebilirmi ? Biz yaratilma itibariyle
duyuglarimizla ( görme, isitme, vs. ) algiladigimizin ötesinde hic bir seyi bilemeyiz.

Saygilarla
Alt 03-08-2010, 15:39
battal battal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

ziggurat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Genclik yillarimda bir din tartismasinda KADER konusuna gelmistik.Soru su idi:Allah herseyi,gecmiste olan bütün seyleri ve gelecekte olan bütün seyleri bilebilir miydi.Gecmiste olan sonsuz olgu ve gelecekte olacak sonsuz olgu.Diyelim ki O herseyi biliyor(bütün inananlar onun herseyi bilecegini onun zaman üstü olduguna inanirlar).O gelecekte olacak herseyi biliyorsa bir insanin basina gelecek bütün olaylari da biliyor demektir.Yani bir insan ,katil mi olacak,dinsiz mi olacak,hiristiyan,yahudi veya müslüman mi olacak hepsi daha önceden biliniyor.Iste cok dikkat edilmesi gereken PÜF NOKTASI burada zaman benim özgür iradem yok demektir.Beni gürültü ile rahatsiz eden üst kattaki komsuyu öldürüp öldürmeyecegimi daha önceden Tanri bildigine göre ben ne yaparsam yapayim daha önceden bilinen olacaktir.Eger komsumu öldürecegimi Tanri beni yaratmadan 1 saat önce,bir yil önce 1 milyon yil önce veya ilk bing-bang olusumunda biliyorsa sonuc onun bildigi gibi olacaktir.O zaman ben bir kuklayim.Baska bir sonuc cikiyor: cennet ve cehennem de sacma.Benim ne yapacagim daha önceden belli ise beni bir Tanrinin yargilamaya hakki yok.Ne dersiniz arkadaslar.
*Genclik yillarimda tartistigim arkadas bana <Peygamberimiz> diyerek isin icinden siyrilmisti.

yanlış düşünüyorsunuz Allahın bilmesi şöyledir
mesela sen bir hata yapacaksın Allah biliyor
ama Allahın bilmesi senin o hatanla ilgisi yok
sen hatanı iradenle yapacaksın
Allahın bilmesi senin hata yapmanı veya yapmamanı engelemiyor
serbestsin yani sadece biliyor ve engelemiyor engel olmuyor hatanda özgürsün
Alt 03-08-2010, 15:51
axial
Üye Değil

battal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yanlış düşünüyorsunuz Allahın bilmesi şöyledir
mesela sen bir hata yapacaksın Allah biliyor
ama Allahın bilmesi senin o hatanla ilgisi yok
sen hatanı iradenle yapacaksın
Allahın bilmesi senin hata yapmanı veya yapmamanı engelemiyor
serbestsin yani sadece biliyor ve engelemiyor engel olmuyor hatanda özgürsün
“Allah diledigini saptirir, diledigini de dogru yola eristirir...”
(K. Fâtir sûresi, âyet 8)
Sayın battal yukarıdaki ayeti bana yorumlar mısnız?

Önerilen Siteler