Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2012, 04:03
higs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
higs higs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart 14 yıldır kuran okudum ama bunu ilk defa

Evet başlıktan da anlayacağınız üzere 14 yıldır kuran ve siyer dersleri gördüm. Hatim indim. Vectid öğrendim arapça dersleri aldım ilmihalı baştan sona ezberledim siyer i nebi yi de baştan sona ezberledim. Evet bütün bunları ismini vermeyeyim bir cemaatin de katkıları ile gerçekleştirdim. Ama ne hikmetse kimse bana peygamberin ölmeden önce 20 yi aşkın cariyesi 60 si aşkın kölesi olduğunu söylemedi. Aslında ne cariyesi nede kölesi olduğunu bilmiyordum. Çünkü kimse bana söylemedi. Arapça derslerinde bazı ayetlere anlam vermeye çalışırdık ama ne tesadüftür ki hiç şu peygamberin bütün akraba kızları ile yatabilecegi ayet denk gelmedi yani demem o ki bizden birşeyler gizlenmiş. Bunu kimse inkar edemez. Peki birşey nden gizlenir ışte asıl önemli olan nokta budur. Ben hayatımda hep yalanları kötülükleri aşağılık durumları gizledim. Hiç gurur duyduğum olayları gizlemedim sürekli bu olayları öne sürdüm. Şimdi anlıyorum ki kimse doğruları gizlemezmis. Artık gerisini muhammet taraftarları düşünsün.
Alt 30-08-2012, 04:23
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Gerçekten din muammasından kurtulduğuna ve bu tür saklanan gizlenen gerçekleri kendi gözünle görmene senin adına çok seviniyorum. Saklanan şeyler keşke sadece din olsa. Tüm tarihimizde saklanan çok olaylar var. Biz insanlar gerçekten çok garip bir türüz
Alt 30-08-2012, 07:41
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın Higs, size geçen akşam birkaç soru soracaktım ama ne yazık ki "Neil Armstrong öldü!" tartışmasındaki yoğun mesajlarım yüzünden bir fırsat bulamadım.

Arkadaş, ben oradan Apollo 11'in bayrağı ve haritası hakkında ortalığı hallaç pamuğu gibi atarken, kimse dönüp bakmıyor bile!

Anlamadım gitti, arkadaş. Ben en güncel haberler ve belgelerle Apollo 11'in bayrağı ve haritasının uydurma olduğunu ortaya koymama rağmen, insan bir dönüp bakmaz mı, bu adam ne diyor diye?

Neyse, ben bu tartışmaya döneyim.

Geçen akşam sana şunu soracaktım. Öncelikle bu söylediklerin doğru mu? Eğer doğru ise samimi misin? Eğer samimi isen o zaman, 14 yıldır Kuran ve ilgili bilimleri okurken hiç mi mantıksız bir taraf görmedin?

Eğer bu sorularıma samimi bir şekilde cevap verirsen, ben de senin sorununla ilgili elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Şimdilik saygıyla gittim. Görüşmek üzere!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 30-08-2012, 07:56
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran'i okurken "Koleligi kaldirdim; kole sahibi olanlar, insanlari kolesi yapanlar cehenneme gidecektir." gibisinden kesin, net, acik bir ifadeyle karsilasmamak Allah'in kolelikle bir sorunu olmadigini gosteriyor zaten.Hatta her yerde kolelik ve kolelerle ilgili ayetler var, sadece kaldirmayi unutmus.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 30-08-2012, 09:03
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili Higs, sorun ne yazdığında değil, aslında bizlerin nasıl yaklaşımıyla ilgili. Görmemiş olduğunu sanmıyorum, görmüş olmalısın,ama görmek ile bakmak arasında fark var...

Şöyle düşünelim, biz bir şeye olduğundan çok fazla hatda abartı düzeyde ilahilik yüklersek, o şey her ne ise kendisi olmaktan çıkar, bu sadece ilahilik değil, olağanüstlük eklediğimiz her şeyde geçerli. Bu bir kitap olsun, hangi sağlıklı insan psikolojisi, kitap denen şeyin, içinde harf ve rakamlardan mütevellit olduğunu, onun tapılacak değil, okunacak bir şey olduğunu idrak etmek yerine, dokunurken dahi korkarak, aman abdest aldım mı gibi putperest bir duyguyla ya da başka türlü insanüstü görmeme yetisiyle yaklaşır?

Öyle okuduğumuzu sandığımız bir kitapda, baban bir zebra, anan bir fil idi yazsa, kesin bunda bir misal var, burada demek istiyorki gibi şeyler dizeceğiz. Zira bize ne dediği değil, biz o şeye ne ilahilik, kutsallık atfettiğimizle ilgileniyoruz.. Eski zamanlarda da aynı değil mi? Gökten taş düşer, insanlara o taşın gökten yani tanrıdan gönderildiği söylenir. Altı üstü taş,, bir ilah parçası haline getirilir. Ona bakınca ne görür insanlar, taş mı ? ona taş diyenin kafasını kırarlar! Birisi çıkıp, arkadaşlar etmeyin, bu sadece bir taş dese kim dinler? Hadi dinlediler, sonuç ne olur? O adam kendisini şeytana satmış denir. taşa İSİM bile verirler ki, taş dememek için...

Kur'an günümüzden 1200 yıl(1400 değil) önceki, bir bölgede-coğrafya da yaşayan, kabileler topluluğunun, merkezi otoriteye geçtiği dönemde, oluşturduğu yasa kitabından başka bir şey değil. Elbetde süreç daha eskiyle başlıyor, yani 1400 yıl önceleri kapsıyor, fakat o dönem saman alevi dönemi, ortada öyle etrafa yayılmış, kocaman devlet olmuş bir yapı yok, belkide küçük elit bir kastın gizliden gizliye, stratejiyi, politik zemini oluşturduğu dönemdir. Atıyorum Roma yı düşünün, Roma'nın efendileri kaybetmiş, kendileri efendi, toplum köle iken, hep Zeus adıyla hükmetmişler, ya da diğerleriyle, ama insanlar arık bu masallarla uymuyor. Tanrıların yeni yasalar yapması lazım, fakat tanrılar eskisi kadar önemsenmiyor, bu yasalarında DİKTE edilemeyeceği anlamına geliyor. O halde ufukda yeni bir din belirir, uzun bir süre alt yapısı oluşturulur vs.. Oradan baktığımızda bunun Hristiyanlık olduğunu görürüz...

Kur'an işte o kabile toplumundan merkezi otoriteye geçildiği, 700-900 yılları arasında, gökten gelen taş gibi, ilahi bir biçim verilerek oluşturulmuş, yasa, davranış vs kitabıdır. Özünde kendisinden 1600 yıl önce yaşamış Sargon'un hayat hikayesinin bir kısmını alıp, giydirdikleri Musa efsanesinde olduğu gibi, Musa kimsenin görmediği, bilmediği bir yerde birilerinden kendisine gönderildiğini iddia ettiği 10 emiri alır gelir. Birileri bunları dikte emretti demeli ki, o yazdığı 10 emir, diğerlerince emir kabul edilsin, dikte edebilsin... Yani bir göktaşına onca şeyi atfeden bir insanlığa karşı neden tanrılar kullanılmasın ki? iyi ve sonuç alıcı bir yol değil mi? (Günümüz yasaları ne kadar ilerlemiş, hukuk oluşmuş değil mi? Tevrat da örneğin yasa kitabıdır, tabi o dönem yasalar tanrısal olunca, her bir şeye de açıklama getirme çabası vardır. Fakat bu da foyayı ortaya çıkartabilir alanlardır. İlahdan geldiğini söyleyen hiç bir kitpda nesnel gerçek üzerine veri-bilgi edinemeyiz, zira insanlık bilimle öğreniyor bunları, yani o kitaplar yazıldığıyla kalıyorken, bilim sürekli insanlığın gelişiminin nüvelerini sunuyor.. Örneğin tanrı El-İlah dünyanın biçimi hakkında konuşmamıştır? Çünkü onu kulllanan insan henüz neye benzediğini iyi bilmediğinin farkındadır, hal böyle olunca yeryüzünden bahsederken üstde gök, altda yer gibi muğlak terimleri seçer. Bu tür gerçeklik boşluğunu ise efsanelerle doldurur, akıllıca bir yöntemle yazılmış kitaplardır bunlar. Yasa dışındaki her şeyi muğlak olan hikaye kitaplarıdır. yarısı hikaye, masal anlatımıdır, masal olduğu için de yok arkadaş burası böyle değil diyemezsiniz. Masalda şişeden cin bile çıkıyor, orasına öyle demişse öyledir.... Tüm masalları, dönemin bazı sorularına cevapları çıktığınızda elinizde, insanları yöneten, ama sürü psikolojisi üzerinden çobanlıkla yöneten belirli elit bir kast sistemine varırsınız. İşte ne yazdı, ettiyse, o kastın kaleminden çıkıyor. Yasaları onlar yapıyor, sunumu ise tanrı bunu gönderdi diye yapıyorlar. yani tanrı yasa da değil, sunumda kullanılan bir araç sadece.. Düşün sen Zeus'a inanan birisin, aslında inancı geç, tapıyorsun(inanç tap mı diyor, hayır, inanmak ayrı, tapmak ayrı kavramlar..) neyse, o halde iken sana gelip, şunu yapmalısın, yapmalıyız diyorum, sen itiraz ediyorsun, bende sana diyorum ki Zeus söyledi, ve bu bir emirdir!?. Din kabaca böyle ortaya çıkan bir sistemdir ve daha detayında ekonomi-politik yatar. tevrat okurken dikkat edin hep seslenilenler EFENDİLER dir. Onlara kölelerinizi, evcil hayvanlarınızı diye seslenen bir tanrı tipi vardır. O köleler kim? Toplum köleci toplumdur, insanın, insanı köle ettiği bir toplumdur ve efendiler azınlık, köleler ise çoğunluktur. yani ilk başta kast dediğim kesim o azınlıkdan başkası değildir ve kast sisteminde en önemli etken dinsel ayrıcalık, dini konum, rütbedir. Tanrı size ekmeği ben vermedim mi? Sizi giydirip kuşatmadım mı? Size barınağı ben vermiyor muyum? Bana hizmet edeceksiniz!? derken, emin ol konuşan dönemin köle sahipleridir, ağa gibi düşünebilirsin. yani seslenilen, hitap edilen kitle bellidir, hitap edende! Tanrı yönetimi beyaza vermiştir denir, tanrı yönetimi şu SOYA verdi denir..... yani yönetimi, efendiliği, hükmetmeyi bile bunlara tanrı verir, bunalr nedir birisinin soyudur. yani aile merkezli bir soy. dedesinin, dedesidir.. böyle bir toplumda yasa kitabı nasıl olabilirdi? Cevap mı, işte mükemmel bir yöntemle sunulmuş tevrat oluyor.. Kur'an da kendi döneminin aynı ihtiyaçlarla sunumu yapılmış yasa kitabı. kaç yıl önce? 1200 yıl önceleri.. nesi var? harf ve rakamları. Nesi önde gidiyor, Zeus bunu emretti yönü... Bir kezde Zeus2un sözü olmadığını düşünerek, gerçekten de objektif bir biçimd, bir kitap gibi okunsun, aaaa ben burayı hiç görmemişim diyeceğimiz çok şey var. hatda bir gün gelir, yahu ben bu kitabın tümünü görmemişim deriz Kısaca görmek başka bakmak başka diye düşünüyorum...

Bir link verecektim unutmuşum: Nice kutsal atfedilerek binlerce yıl öncenin emir ve buyruklarını veren dikte kafalı, soğuk, katı insanlardan daha güzel yazmamış mı?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (30-08-2012 Saat 09:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-08-2012, 10:01
Üye

Selamlar sevgili upaut ben bu foruma girmek ve mesaj yazmak için enaz yarım saat harcıyorum. Bilgisayardan değil java tabanlı bir telefondan giriyorum. Bilgisayar yok yani. Bu telefonu sana versem kendi açtığın konunun altına mesaj atabilirsen helal olsun. O derece yani. Senin konunu görmedim ama şimdi bakacam. Neyse bana samimi misin gerçekten görmedin mi diye sorular sormuşsunüz. Cevabım evet yıllarca gerçekten görmemişım. Bizim burda kuran türkçe okunmaz okuyana da yan gözle bakarlar. Ben bir ilçede yaşıyorum buraya gelirseniz ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. Sokakta rastgele çevirdiğiniz bir genç yüzde 95 kuranı bilir ama hiçbirisi kölesi cariyesi olduğunu falan bilmez. Annem bile bilmiyor kadın kaç yaşında geçen kölelikten konu açıldı annem hemen yorum yaptı köleliği peygamberimiz ilk yıllarında yasaklamıştır diye. Hiç ses çıkarmadım kendi doğruları ile mutlu karışmak bana düşmez. Bana gelince ben çok zeki birisiyim. Bunu bir topluluğun içinde belkide ilk defa söylüyorum yanlış anlamayın. Ben hatimi ilk okul yıllarında indim. Biz o zamanlar çok zengindik babam bir fabrikada genel müdürdu. Bir gün ortaolurken babam acil bir şekilde gelip beni okuldan aldı fabrikaya götürdü. Sıvı yağ tankeri nakil sırasında devrilmiş patlamak üzere o kadar insan beni beklemiş nasıl düzeltelim diye. Bilime olan ilgim herzaman dinden daha fazlaydı. Bir gün yurtta gece sis deneyi yaparken yanlışlıkla bütün yurt sisler içinde kalınca itfaiyeler filan yurda gereksiz yere su fışkırtti tabi o geceyi karakolda geçirdim ama önemli olan deneydi lise bir yılında kurduğumuz kendi fabrikamız iflas etti herşey gitti. Halbuki tam o yıl bir fikir üzerinde çalışıyordum. Babama anlattım o da mantıklı buldu ama yüzlerce milyar borç olduğu için hayata geçiremedim. Halbuki yüz elli iki yüz bin tl ye prototipini yapar patentini alırdık şimdi belki çok daha zengin olurduk orası ayrı. Projem ise yerden 8ila 10 km yukarda sürekli ruzgarlarin olduğu kısıma rüzgar tribünleri inşaa edecektim. Bu fikri ben 10 yıl önce parasızlıktan yapamazken almanyada bu yılın başında patenti alındı. Yani bilim benim için dinden herzaman daha öncelikli idi ama dini sorgulayamiyordüm. Çünkü din zaten doğruluğu kesin birşeydi benim için. Ama ne olduysa hep ateist paylaşımlar yapan internet bağlantılarına girmemle oldu. O yüzden benim iki doğum tarihim var. Umarım anlamışsınızdir ne kadar samimi olduğumu.
Alt 30-08-2012, 22:33
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Higs'in samimiyetine karşı şüphe duyanlar eğer sayın Higs'in yazdıklarını iyice okumuş olsalardı. Şüphe duymayacaklar ve ''ciddi misin?''cinsinden sorular da sormayacaklardı...

Türkçemize daha dikkat etmiş olsaydık, şüphelerden de kurtulurduk. Türkçe çok önemlidir. Sayın Higs de bunu zımni bir tarzda zaten yazısında belirtmiş.

Şimdi liselerde Muhammed peygamberin yaşamı anlatılacakmış. Acaba Muhammed peygamberin amca kızı dayı kızı hala kızı, teyze kızı ile evlenmesine izin verilmesini de anlatacaklar mı?

Ya da Aciz bir Allah'ın yarattığı insanları duvara dayalı kerestelere benzetmesini, veya beddular eden bir allah'ı anlatabilecekler mi?
hele Münafıkun suresi 4. ayetteki ''ALLAH ONLARI KAHRETSİN'' diyenin de Allah olduğunu nasıl anlatacaklar?

Yine de bu derslerin her zaman için faydalı olacağına inanmaktayım. En azından bir yol açılır ve o yolda gerçeğe doğru gidenler çoğalır diye düşünmekteyim.
Alt 01-09-2012, 06:52
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Mavi hapı mı alacaksın, kırmızı hapı mı?

higs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar sevgili upaut ben bu foruma girmek ve mesaj yazmak için enaz yarım saat harcıyorum. Bilgisayardan değil java tabanlı bir telefondan giriyorum. Bilgisayar yok yani. Bu telefonu sana versem kendi açtığın konunun altına mesaj atabilirsen helal olsun. O derece yani. Senin konunu görmedim ama şimdi bakacam. Neyse bana samimi misin gerçekten görmedin mi diye sorular sormuşsunüz. Cevabım evet yıllarca gerçekten görmemişım. Bizim burda kuran türkçe okunmaz okuyana da yan gözle bakarlar. Ben bir ilçede yaşıyorum buraya gelirseniz ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. Sokakta rastgele çevirdiğiniz bir genç yüzde 95 kuranı bilir ama hiçbirisi kölesi cariyesi olduğunu falan bilmez. Annem bile bilmiyor kadın kaç yaşında geçen kölelikten konu açıldı annem hemen yorum yaptı köleliği peygamberimiz ilk yıllarında yasaklamıştır diye. Hiç ses çıkarmadım kendi doğruları ile mutlu karışmak bana düşmez. Bana gelince ben çok zeki birisiyim. Bunu bir topluluğun içinde belkide ilk defa söylüyorum yanlış anlamayın. Ben hatimi ilk okul yıllarında indim. Biz o zamanlar çok zengindik babam bir fabrikada genel müdürdu. Bir gün ortaolurken babam acil bir şekilde gelip beni okuldan aldı fabrikaya götürdü. Sıvı yağ tankeri nakil sırasında devrilmiş patlamak üzere o kadar insan beni beklemiş nasıl düzeltelim diye. Bilime olan ilgim herzaman dinden daha fazlaydı. Bir gün yurtta gece sis deneyi yaparken yanlışlıkla bütün yurt sisler içinde kalınca itfaiyeler filan yurda gereksiz yere su fışkırtti tabi o geceyi karakolda geçirdim ama önemli olan deneydi lise bir yılında kurduğumuz kendi fabrikamız iflas etti herşey gitti. Halbuki tam o yıl bir fikir üzerinde çalışıyordum. Babama anlattım o da mantıklı buldu ama yüzlerce milyar borç olduğu için hayata geçiremedim. Halbuki yüz elli iki yüz bin tl ye prototipini yapar patentini alırdık şimdi belki çok daha zengin olurduk orası ayrı. Projem ise yerden 8ila 10 km yukarda sürekli ruzgarlarin olduğu kısıma rüzgar tribünleri inşaa edecektim. Bu fikri ben 10 yıl önce parasızlıktan yapamazken almanyada bu yılın başında patenti alındı. Yani bilim benim için dinden herzaman daha öncelikli idi ama dini sorgulayamiyordüm. Çünkü din zaten doğruluğu kesin birşeydi benim için. Ama ne olduysa hep ateist paylaşımlar yapan internet bağlantılarına girmemle oldu. O yüzden benim iki doğum tarihim var. Umarım anlamışsınızdir ne kadar samimi olduğumu.
Anlaşıldı, Higs. Yazdıklarından samimi olduğun anlaşılıyor.

Şimdi ben de sana bildiklerimi anlatayım.

Öncelikle sen bize, Kuran'ı 14 yıldır okuduğunu ve ilkokuldayken de hatmettiğini ama bu zaman zarfında Kuran'dan ve onu yazanlardan şüphelenmediğini söyledin. Ve bu durumu neden 14 yıldır sürdürdüğünü yukarıdaki alıntıda güzelce açıklamışsın.

Yukarıdaki açıklamalarına göre, Kuran'ı yalnızca Arapça okumuşsunuz ve bunun ötesini hiç sorgulamamışsınız. Bu sorgulama çevrenizde adeta bir suçmuş gibi algılanıyormuş ve bu nedenle Kuran'ın nasıl bir kitap olduğunu anlayabilmek için pek fazla bir çaba sarfetmediğiniz anlaşılıyor.

Bir kere, Kuran'ı yalnızca Arapça okumanız ve söylediğiniz kelimelerin anlamlarını araştırmamanız bir yerde tekerlemeye dönüşür ve kötü bir bağımlılık yapar. Bu durum, tıpkı anlamadığımız ama çok sevdiğimiz bir yabancı dildeki bir şarkıyı terennüm etmek gibidir. Ama yalnızca terennüm etmek, daha fazlası değil!

Kusura bakmayın, bu, size fazla bir şey kazandırmaz. Bu kötü alışkanlık Sünni mezhepten gelir ve bu sayede gençleri kendi ağlarına düşürerek taraftar kazanırlar.

Bence siz gene iyisiniz, çünkü sizden biraz daha ileride olanlar yani Kuran'ı anlamıyla birlikte takip edenler, Kuran'a nasıl yaklaşacağını bilmezler. Onlar zannederler ki, Kuran sanki ona babasından kalma bir mirasmış gibi hemen anlayabileceklerini zannederler. Oysa Kuran tam bir arkeolojik eserdir. Kuran'ı anlayabilmek için çok donanımlı olmanız gerekir. Eğer bunun dışında kalıyorsanız yani yeterince donanımlı değilseniz, Kuran'ı size aktarıldığı şekliyle öğrenmek zorunda kalırsınız.

Bu durumu anlayabilmek için biraz açalım. Diyelim ki, bir tablet, papirüs ya da kaya yazıtı buldunuz. Bunu nasıl anlayabileceksiniz? Örneğin bir tablet bulunmuş olsun. Tabii ki konunun uzmanları bu tableti inceleyecek ve kendi donanım ve bilgilerine göre tableti okuyacaklar. Ama tabletin gerçek değeri tabletin içinde ne yazıyor, hangi konudan bahsediyor, tarihi dokusu nedir? gibi soruların yanıtları bulunduktan çok zaman sonra anlaşılacaktır.

İster inan, ister inanma, bugün biz, aynı şeyi Kuran'da da yaşıyoruz. Adam gibi sorgulama yapmadan Kuran'ın durumu anlaşılmaz yani kendi kendimizi kandırmış oluruz.

Bu sorgulamaya göre, Kuran'da geçen "Haman" kimdir?, Kuran'daki miras ayetleri daha önceden varolmasına ve uygulanmasına rağmen, neden Allah tarafından geldiğine inanırız? Kuran'daki Kızıldeniz'in ikiye yarılması hadisesinde Musa'nın adı geçerken, Musa'nın karşısındaki firavunun adı ne idi? Bu olay hakkında Tevrat'ta yer isimleri geçer, yani olayın nerde olduğu anlatılır ama Kuran'da olayla ilgili bir tane bile yer ismi geçmez, neden? Eski medeniyetlerde "Şeytan"dan bahsedilmezken Kuran'da neden bahsedilir? gibi kendi kendinize istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz ama bir yanıt bulamazsınız.

Bence, sen 14 yıldır Kuran okurken bu sorulardan bir tanesini bile kendine sormuş olsaydın, Kuran'ın nasıl bir kitap olduğunu anlamış olurdun.

Evet, şimdi sen hangi hapı alacaksın?

Morpheus (M): Hoş geldin Neo. Tahmin edebileceğin gibi ben, Morpheus’um.

Neo (N): Seninle tanışmak bir onur.

M: Hayır. o şeref bana ait. Lütfen, gel, otur. Eminim şu anda kendini tavşan deliğinden düşen Alice gibi hissediyorsundur.

N: Öyle de denilebilir.

M: Gözlerinden belli. Sende gördüklerini kabullenen birinin gözleri var. Uyanmayı beklediğin için tuhaf ama bunlar gerçekten pek uzak değil. Kadere inanır mısın Neo?

N: Hayır.

M: Neden?

N: Hayatımı kontrol edemiyor olma düşüncesini sevmem.

M: Ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. Neden burada olduğunu anlatayım. Bir şey bildiğin için buradasın. Bildiğini açıklayamıyorsun ama hissediyorsun. Hayatın boyunca hissettin. Dünyada ters giden bir şeyler var. Ne olduğunu bilmiyorsun ama orada. Beyninde kıymık gibi seni çıldırtan bir şey. Seni bana getiren şey bu duyguydu. Neden söz ettiğimi biliyor musun?

N: Matrix mi?

M: Ne olduğunu öğrenmek ister misin? Matrix her yerdedir. Etrafımızda. Şu anda bile, bu odada. Pencereden dışarı baktığında görürsün ya da televizyonu açtığında, işe gittiğinde hissedersin ya da kiliseye vergi öderken. Gerçeği görmemen için dünya, bir perde gibi önüne çekilmiş sanki!

N: Ne gerçeği?

M: Bir köle olduğun gerçeği Neo.
-Sen de herkes gibi bir köle olarak doğdun; dokunamadığın tadamadığın ya da koklayamadığın bir hapisanedesin.
-Beyninin içi bir hapisane. Ne yazık ki, Matrix'in ne olduğu kimseye anlatılamaz.
Bunu kendin görmek zorundasın.
-Bu senin son şansın.
-Bundan sonra, bir geri dönüş olmayacak.
-Mavi hapı alırsan ve bu hikaye sona erer, yatağında uyanırsın ve istediğin her neyse ona inanırsın. Eğer kırmızı hapı alırsan harikalar diyarında kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin gittiği yerleri gösteririm.
-Unutma! Sana vadettiğim tek şey gerçek, fazlası değil.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Konu upuaut tarafından (01-09-2012 Saat 06:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 01-09-2012, 10:48
Üye

Gerçekleri görmek için bir hap içmenmiz gerektiğini bilmiyordüm eczanelerde satılıyor mu bu.
Alt 02-09-2012, 05:35
hatac hatac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

higs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet başlıktan da anlayacağınız üzere 14 yıldır kuran ve siyer dersleri gördüm. Hatim indim. Vectid öğrendim arapça dersleri aldım ilmihalı baştan sona ezberledim siyer i nebi yi de baştan sona ezberledim. Evet bütün bunları ismini vermeyeyim bir cemaatin de katkıları ile gerçekleştirdim. Ama ne hikmetse kimse bana peygamberin ölmeden önce 20 yi aşkın cariyesi 60 si aşkın kölesi olduğunu söylemedi. Aslında ne cariyesi nede kölesi olduğunu bilmiyordum. Çünkü kimse bana söylemedi. Arapça derslerinde bazı ayetlere anlam vermeye çalışırdık ama ne tesadüftür ki hiç şu peygamberin bütün akraba kızları ile yatabilecegi ayet denk gelmedi yani demem o ki bizden birşeyler gizlenmiş. Bunu kimse inkar edemez. Peki birşey nden gizlenir ışte asıl önemli olan nokta budur. Ben hayatımda hep yalanları kötülükleri aşağılık durumları gizledim. Hiç gurur duyduğum olayları gizlemedim sürekli bu olayları öne sürdüm. Şimdi anlıyorum ki kimse doğruları gizlemezmis. Artık gerisini muhammet taraftarları düşünsün.
Ben de senin gibi zamanında çok uğraştım Kuran'la ama hiç anlamını okumazdım, üzerinde durmazdım.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil