Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-02-2012, 23:25
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ben o yazıyı niye astım o adam ayetleri açıklıyor ve (kurana göre) güneşin dondugune dunyanın hareketsiz olduğunu ispatlıyor. adam ayetlerle ispatlıyor.işin fetva kısmı önemli değil ayetlerın dunyanın sabit olmasını göstermesi önemli. gerçekten ayetleri topluca ele aldığımızda dünya sabit çıkıyor. o yazıyı onun için koydum. yoksa o adam gozumde zerre önemi olmayan bir adam.

insan olsak yeter
Alt 08-02-2012, 23:28
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

vishnu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben o yazıyı niye astım o adam ayetleri açıklıyor ve (kurana göre) güneşin dondugune dunyanın hareketsiz olduğunu ispatlıyor. adam ayetlerle ispatlıyor.işin fetva kısmı önemli değil ayetlerın dunyanın sabit olmasını göstermesi önemli. gerçekten ayetleri topluca ele aldığımızda dünya sabit çıkıyor. o yazıyı onun için koydum. yoksa o adam gozumde zerre önemi olmayan bir adam.
Anliyorum ama, ayni konuda islenen ve acik olan baska bir basligimiz zaten mevcut. Baslik hala kullanima acik.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=27057
Alt 09-02-2012, 01:46
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Natürelist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
........."Zülkarneyn Güneş'in doğduğu ve battığı yere gidebildi".....

Günesin dogdugu ve battigi yer neresidir?

Aslinda kuran dünyamiz yerine, bulundugumuz galaksinin merkeziden bahsetseydi derdim ne kadar da dogru söylemis, cünkü günesimiz de milyarlarca yildizlar ile birlikte galaksimizin "merkezi" etrafinda dönerler ve haliyle galaksimizin "merkez"inde yasayanlar icin günes doguda dogacak ve batida batacaktir, yani ........."Zülkarneyn Güneş'in doğduğu ve battığı yere gidebildi"..... demesiyle cok da yerinde olacakti.

Ama maalesef kuran galaksimizin "merkez"inden hic bahsetmez, görüldügü gibi ......"yeri döşek,halı gibi yaydı,sabit dağlarla sabitleştirdi".... diye dünyamizdan bahsediyor.

Nasil olurda galaksimizin etrafinda dönen günesimiz, dogdugu ve battigi yere gidebilir! O,ki kuran'nin günes de bir yörüngede dönmesinde iddia ediliyor ise,(degil ama her neyse) aciklayiniz bakalim; günes samanyolunun neresinde dogar ve neresinde batar! hadi bakalim inanirlardan kendisine güvenen aciklasin bunu.

Ayette söz konusu "günes" dünyanin etrafinda döndügünü söylüyor bu kesin ve net.
Açıklayamazlar dostum,nasıl açıklasınlar,sadece dansözlük ederler o kadar,onları da biz bertaraf ediyoruz zaten Bir de yermerkezli evren modelini savunuyor Kur'an dediğimizde kızmıyorlar mı,gel de sinir olma

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zulkarneyn de sizin bir insandi zira. Hala insan aklina, ilahilik, tanrisallik yuklemeye gerek var mi?
Tanrısallık yüklemiyoruz dostum,aksine Tanrısallık savını bitiriyoruz

vishnu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bizim bahsimiz zulkarneynin kim olduğu ne olduğu delil.

mevzu o ki zülkarneynin güneşin doğduğu yere ulaşması galaktik ölçekte baksak bile güneşin doğduğu yer yok.

bu ve diğer ayetler kuran yazarının astornomi konusunda fazla bilgili olmadığını gösteriyor. islama getirilen eleştiriler sayfasında da olayın bu yönüne bakıyoruz. yani kuran allah katındna değildir eğer allahtan olsa bu hata olmazdı. ama var demek ki allahtan değil olay bu.

bu bilgilerin kaynağını araştırmak güzel bir araştırma olur hoşta olur ama konumuz kuranı bilimsel açıdan incelemek. her ne kadar biz kuranın ilahi bir kitap olmadığına eminsekte onun ilahi kitap olduğuna emin olan ve bilimsel hata olan ayetleri mucize sayan insanlarda var. amacımız onların hatasını ortaya koymak...

selam ve sevgilerimle...
Galaktik ölçekte bahsedemeyiz dostum,zira ayet dünyasal ölçekte.Galaktik ölçekte bakanları Allah'a havale edip yolumuza devam etmemiz gerekiyor

Zülkarneynin doğuya ve batıya seyehati tamamen islamöncesi bir şiirden alıntıdır(birkaç şiirde olabilir,elimizde bir tane var).O şiiri daha sonra yazarım isterseniz,Turan Dursun ''Kutsal Kitapların Kaynakları I-II-III'' isimli eserinde Zülkarneyn konusuna çokça değinmiş.

Zülkarneyn İskenderdir,Çifte boynuz anlamına gelir,boynuzlarından biri doğuyu,bir diğeri batıyı temsil eder.İskender keçi türü bir hayvanı totem edinmiş,totemizm inancı varmış.Bunun göstergesi olarak iki boynuzlu bir şapka takarmış ve Araplar Zulkarnenyn(Çifteboynuz) lakabını takmışlar.Zaten İskender Kabe'yi de ziyaret etmiştir.

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 09-02-2012, 02:02
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Dark_Prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Tanrısallık yüklemiyoruz dostum,aksine Tanrısallık savını bitiriyoruz

Galaktik ölçekte bahsedemeyiz dostum,zira ayet dünyasal ölçekte.Galaktik ölçekte bakanları Allah'a havale edip yolumuza devam etmemiz gerekiyor

Zülkarneynin doğuya ve batıya seyehati tamamen islamöncesi bir şiirden alıntıdır(birkaç şiirde olabilir,elimizde bir tane var).O şiiri daha sonra yazarım isterseniz,Turan Dursun ''Kutsal Kitapların Kaynakları I-II-III'' isimli eserinde Zülkarneyn konusuna çokça değinmiş.

Zülkarneyn İskenderdir,Çifte boynuz anlamına gelir,boynuzlarından biri doğuyu,bir diğeri batıyı temsil eder.İskender keçi türü bir hayvanı totem edinmiş,totemizm inancı varmış.Bunun göstergesi olarak iki boynuzlu bir şapka takarmış ve Araplar Zulkarnenyn(Çifteboynuz) lakabını takmışlar.Zaten İskender Kabe'yi de ziyaret etmiştir.
Sevgili Dark;

Ayet dunyasal olcekte degil, sen onu oyle ceviriyorsun

Kemet'li arkadasim ayip ediyorsun Antik Misir'a.

Arap'lar derken Arabiyyen'i kasttettin sanirim. Sana daha once soylemistim ve aciklamistim .

Simdiki Arap'lar hurma toplarken, Arabiyyen'liler kitabi yazmisti zaten.

Zulkarneyn nerden Iskender oluyor ?

Musa Iskender'in cagdasi mi?
Alt 09-02-2012, 02:09
Kıdemli Üye

Sevgili Dark;

Ayet dunyasal olcekte degil, sen onu oyle ceviriyorsun

Kemet'li arkadasim ayip ediyorsun Antik Misir'a.

Arap'lar derken Arabiyyen'i kasttettin sanirim. Sana daha once soylemistim ve aciklamistim sana.

Simdiki Arap'lar hurma toplarken, Arabiyyen'liler kitabi yazmisti zaten.

Zulkarneyn nerden Iskender oluyormus ?

Musa Iskender'in cagdasi mi?

Buna kanitin nedir?
Ben çevirmiyorum dostum,çeviren öyle çevirmiş,sen nasıl çeviriyorsun?

Valla detayı boşver dostum,Araplar deyip geçelim,okuduğum kaynaklarda da Araplar yazıyordu valla,şimdi hangisidir bilemiycem.Açıklaman için teşekkürler fakkat onun hakkında araştırmalar yapmalıyım biraz bro

Misal Kurtubi gibi efsane İslam Alimleri tefsirlerinde öyle açıklamışlardır,Turan Dursun da kitabında bu konuda geniş kaynaklar sunuyor,kitap şimdi yanımda değil,yarın bakıp yazarım buraya

Musa çağdaşı değilde ilgisi ne?

Sevgilerimle

Blog Facebook
Alt 09-02-2012, 03:14
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sevgili Dark;

Tamam ceviren oyle cevirmis(diyanet vs.) onlar tefsirci mantiginda gitmek zorundalar, ama, onlar bilmiyor diye sen de bilmiyor degilsin degil mi?

Acikca soyluyor , gok'le ilgili baska ayette, diyor ki yakin gogu kandillerle donattim. Yani bizim gorebildigimiz gok.

Ben zaten vardim ilkin diyor, sonra gunesi yarattim, ay'i yarattim diyor.

Nedir bahse konu ayetler yukarda belli.

Simdi senin evren oldugunu dusun. Sana gore gunes ve ay'in konumu nedir?

Gunes ve ay, dunyaya iliskin, birbirlerini gecemezler.Belli bir duzen icindedirler.

Gunes, gunes sistemi icinde bir yildiz degil mi zaten? Yani bugunku bilgimizle, gunes o sistemin(gunes sistemi) disinda degildir.

Dunya'da bunlardan biridir.

Ay nerde bu sistemde? Ay sadece, onlarca uydudan biri gunes sistemi icinde..

Sana birden fazla sey saymis ayetlerde. Gunes, ay, gece, gunduz demis.

Bu durumda, Gunes sistemi icinde Gunes, ay'a yetisebilir mi?

O,âdetleri üzere hareket eden güneşi ve ayı sizin hizmetinize sunan, geceyi ve gündüzü sizin emrinize verendir.

Gunes'in ve ay'in adeti ne olabilir?(bu onun adetidir/tarzidir)

Gunes tutulmasi, ay dunya ile gunes arasina girer, gunes tutulmasi oldu deriz.

Ay Tutulmasi, ay dunyanin golgesine girer, ay tutulmasi var deriz.

Ay'in kendi yorungesi var mi gunes sistemi icinde? Var.
Gunes'in, yapisi geregi bagli oldugu bir sistem varmi? Var.

E bu durumda ayet dogrudur.

Gunes ay'a yetisebilir mi, gunes'in kendisi yapisi geregi, o sistemi(gunes sistemine) meydana getirmisken? Veya ay, gunes'e yetisebilir mi kendisi de o sisteme dahilken?

Gayet de mantikli yazmis ustelik.

Bir butun sisteme bagli iki unsur, sistemin kendisine yetisebilir mi?

Yetisebilseydi, gunes sistemi diye birsey tanimlanmazdi zaten bilimsel dunyada.

Daha antik cagda bile kac tane gezegen biliniyordu degil mi?

E Musa cagdasi degilse, ne diye yamiyorsun Iskender diye?

Ilgisi su; Sana hep diyorum oku once, diye.. Baska ayetlerde Zulkarneyn kimle yolculuk yapiyor? Baktin mi?
Alt 09-02-2012, 17:25
lionawar lionawar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"güneşin doğduğu yere veya battığı yere gitmek" ifadelerini, ancak siz kendiniz kurandaki yaklaşımda uzayı dünya merkezli düşünürseniz, o takdirde bu ifade size saçma gelecektir..

Fakat Kuran dünya merkezli olmadığı için (yani eğer Kurandan dünyanın uzayın merkezi olması yaklaşımını çıkarıyorsanız bu yanlış) bu ifade de yanlış olmaz.

Nasıl ?

Güneş bir yıldızdır, güneşin doğduğu yere dünya üzerinde gidilemez, buradaki ifade uzayda yörüngesel bir noktayı hedef almaktadır.

Şu 20. yy da hala çöldeki bedeviler gibi düşünmediğinizi düşünmek istiyorum, çünkü uzay, yörünge, orbit, yıldız doğması, yıldızların ölmesi, kara delik, kara delik içine çekilme, bükülme, yıldızın kalbi, yıldız içe çökmesi gibi kavramlar bu tarz yaklaşımlarla "çamurun içine mi batıyormuş" sorusunu sormanıza sebebiyet verecektir.

Amacınız "doğruyu bulmak" olsun.. "Karşı çıkmak" değil..
Alt 09-02-2012, 17:41
ironrose ironrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

lionawar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"güneşin doğduğu yere veya battığı yere gitmek" ifadelerini, ancak siz kendiniz kurandaki yaklaşımda uzayı dünya merkezli düşünürseniz, o takdirde bu ifade size saçma gelecektir..

Fakat Kuran dünya merkezli olmadığı için (yani eğer Kurandan dünyanın uzayın merkezi olması yaklaşımını çıkarıyorsanız bu yanlış) bu ifade de yanlış olmaz.

Nasıl ?

Güneş bir yıldızdır, güneşin doğduğu yere dünya üzerinde gidilemez, buradaki ifade uzayda yörüngesel bir noktayı hedef almaktadır.

Şu 20. yy da hala çöldeki bedeviler gibi düşünmediğinizi düşünmek istiyorum, çünkü uzay, yörünge, orbit, yıldız doğması, yıldızların ölmesi, kara delik, kara delik içine çekilme, bükülme, yıldızın kalbi, yıldız içe çökmesi gibi kavramlar bu tarz yaklaşımlarla "çamurun içine mi batıyormuş" sorusunu sormanıza sebebiyet verecektir.

Güneşin doğduğu yere ulaşmasından ne çıkaracağız zaman yolculuğu mu
Güneşle arasına örtü koyulmayan halk ta uzay gemisinin kalkanları bozulmuş zaman gezginleri herhalde
Alt 10-02-2012, 00:25
Heimdall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Heimdall Heimdall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@Neva

Sy. Neva Musa'nin cagi ne zaman? Musa denen bir kisi var miydi acaba?

Faith No More
Alt 10-02-2012, 02:01
Kıdemli Üye

Sevgili Dark;

Tamam ceviren oyle cevirmis(diyanet vs.) onlar tefsirci mantiginda gitmek zorundalar, ama, onlar bilmiyor diye sen de bilmiyor degilsin degil mi?

Acikca soyluyor , gok'le ilgili baska ayette, diyor ki yakin gogu kandillerle donattim. Yani bizim gorebildigimiz gok.

Ben zaten vardim ilkin diyor, sonra gunesi yarattim, ay'i yarattim diyor.

Nedir bahse konu ayetler yukarda belli.

Simdi senin evren oldugunu dusun. Sana gore gunes ve ay'in konumu nedir?

Gunes ve ay, dunyaya iliskin, birbirlerini gecemezler.Belli bir duzen icindedirler.

Gunes, gunes sistemi icinde bir yildiz degil mi zaten? Yani bugunku bilgimizle, gunes o sistemin(gunes sistemi) disinda degildir.

Dunya'da bunlardan biridir.

Ay nerde bu sistemde? Ay sadece, onlarca uydudan biri gunes sistemi icinde..

Sana birden fazla sey saymis ayetlerde. Gunes, ay, gece, gunduz demis.

Bu durumda, Gunes sistemi icinde Gunes, ay'a yetisebilir mi?

O,âdetleri üzere hareket eden güneşi ve ayı sizin hizmetinize sunan, geceyi ve gündüzü sizin emrinize verendir.

Gunes'in ve ay'in adeti ne olabilir?(bu onun adetidir/tarzidir)

Gunes tutulmasi, ay dunya ile gunes arasina girer, gunes tutulmasi oldu deriz.

Ay Tutulmasi, ay dunyanin golgesine girer, ay tutulmasi var deriz.

Ay'in kendi yorungesi var mi gunes sistemi icinde? Var.
Gunes'in, yapisi geregi bagli oldugu bir sistem varmi? Var.

E bu durumda ayet dogrudur.

Gunes ay'a yetisebilir mi, gunes'in kendisi yapisi geregi, o sistemi(gunes sistemine) meydana getirmisken? Veya ay, gunes'e yetisebilir mi kendisi de o sisteme dahilken?

Gayet de mantikli yazmis ustelik.

Bir butun sisteme bagli iki unsur, sistemin kendisine yetisebilir mi?

Yetisebilseydi, gunes sistemi diye birsey tanimlanmazdi zaten bilimsel dunyada.

Daha antik cagda bile kac tane gezegen biliniyordu degil mi?

Ilgisi su; Sana hep diyorum oku once, diye.. Baska ayetlerde Zulkarneyn kimle yolculuk yapiyor? Baktin mi?
Sevgili Dostum;

Ben de çevirenlerle aynı fikirdeyim,ayetlerin hiçbir tarafından başka bir gezegenmiş,sistemmiş,galaksiymiş vb. çıkmıyor,ayetler açıkça Zülkarneyn'in dünyadaki gezisinden bahsediyor.Neye dayanarak aksini söylüyorsun?

Allah evren olduğunu söylemez aksine evrenden(zamandan ve mekandan) münezzeh olduğunu söyler.Ayın,Güneşin konumu yukarıdır,ner görmüşlerse onu yazmıştırlar,başka bir seçenek yok.

Ayeti asıl anlamından uzaklaştırıyosun dostum,orada kısaca ne Ay Güneşten önce ortaya çıkar,ne de Güneş Aydan önce,ne de gece gündüz birbirinin sırasını alabilir diyor,yani hepsi bir düzen içinde akıp gidiyor diyor.Güneş sistemine filan girmen gereksiz,alakasız şeyler.

Yanlışın var,ben yamama yapmam Ben sana kaynaklar öyle diyor diyorum.

Valla benim bildiğime göre Zülkarneyn tek başına yolculuk yapıyodu şimdi tekrar baktım,okudum,inceledim,check ettim hala tek başına garibim Zülkarneyn masalının tamamı şu ayetlerde yer alır,sen de bir bak istersen;

Kehf 83-99.

Musa'nın yolculuk ettiği kişiye gelirsek,Musa Zülkarneyn ile değil ismi belli olmayan biriyle yolculuk yapar,yine ismi verilmemiş ama İslam alemince Hızır diye anılan bilge kişiyi aramak için.Ki bu da Gılgamış Destanın'da Gılgamış ile arkadaşı Enkidu'nun ölümsüzlük için Utnapiştim'i araması mitinin devamıdır.Musa sonunda Hızır'ı bulur ve Hızır Musa'ya öğüt verir.Aynı şekilde Gılgamış da Utnapiştim'i bulur o da Gılgamış'a öğüt verir.Ölümsüzlüğü de verir ama Gılgamış ölümsüzlük otunu bir yılana kaptırır.

Aslında Musa ile arkadaşının bu hikayesinde daha fazla mitolojik kalıntı var.

lionawar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Nasıl ?

Söylesene 20. yüzyıl öncesinde de bu ayetler senin saçmaladığın gibi yorumlanmış mı?Ve hangi galakside bu ''kara balçıklı su''?

Blog Facebook

Önerilen Siteler