Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-02-2019, 09:54
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kafanıza göre anlam veriyorsunuz ve komik oluyor.

Size, buna benzer bir örnek vereyim.
De ki: "Her kim Cebrail'e düşman ise, bilsin ki o, Allah'ın izni ile Kur'an'ı; önceki kitapları doğrulayıcı, mü'minler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir."

Bu ayette 'Cebrail'e kim düşman' diye soran Peygamber mi?,
Size göre Allah mı ? HERŞEYİ bildiğini söyleyen Allah , cebraile yada kendine kimin düşman olduğunu bilmiyor mu ?

Kafaya göre yorum yapmaya gerek yok . Durum ortada.

Peygamber, elçi artık her ne deniyorsa. Hırsızmıdır? Her insan gibi buda hırsızlık yapar . Ki yapmış

Sahabeleri ona hırsız dedigi için elçi dediğiniz bozulmuş. Ayet yazmış işte.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
Alt 01-02-2019, 13:05
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

RollingStones;hepimiz ayetleri kendi kafamıza göre yorumluyoruz/anlıyoruz..Ben bu ayetleri anlamaya çalışırken,bir başkasının kafasına göre yorumlamıyorum ki..İşte aramızdaki fark bu..Ben başkalarının kafalarını ciddiye almıyorum ama siz alıyorsunuz..Ayetleri dogma olarak gördüğünüz için,kendi kafanıza göre ayetleri yorumlayamıyorsunuz..İçinde bulunduğunuz prangadan kurtulursanız,o zaman ayetleri özgürce görecek ve ona göre doğru anlıyacaksınız..

De ki konusu nedir?Kim kime de veya söyle diyor?

Kuran Allah'ın kelamı ve bu kelam,Muhammed'e Cebrail(vahiy)aracılığıyla 23 yıl aktarıldı ise,Kuran'da geçen de ki ifadelerini,Allah'ın Muhammed'e verdiği bir ''emir'' olarak algılamak lazım..De,söyle,anlat..Hepsi aynı şey..Muhammed'in neyi söyleyip söylemeyeceği de Kuran'da belirtilmiş işte..İslam dinine göre,bu konu böyle anlaşılır,bunu farklı algılamanız veya anlatmanız mümkün değildir..

Bu bakımdan bir yerde Muhammed'in karşısındaki kitleye konuşması isteniyor ve burada Muhammed'in bu kitleye KULLARIM diye seslenmesi emrediliyor..Zümer 10 ve Zümer 53'te..!

Siz bu gerçeği kabul etmek yerine,''ama bir sonraki ayette şöyle deniyor'' diyerek,konuyu çarpıtıyorsunuz..Bakalım o ayete;
Zümer 11-De ki: Bana, dini Allah´a hâlis kılarak O´na kulluk etmem emrolundu.
Yine karşısındaki kişilere hitap eden Muhammed,kendisinin de bir kul olduğunu söylüyor..Muhammed'in kul olduğunu söylemesi veya Allah'ın Muhammed'e kul olduğunu söyletmesi,aynı surede iki defa Muhammed'in sahabeyi kendisinin kulları olarak göstermesi gerçeğini değiştirmez ki..
Yani sahabe Muhammed'in kulu,Muhammed'de Allah'ın kulu olarak lanse ediliyor..

Kim bu Muhammed?Kul mu,yoksa Allah'mı?
Burada bir mutabakat yok..Kuran,Muhammed'i(İsa) hem kul(insan) olarak olarak gösterir,hem de rab(Allah) olarak gösterir..
Hristiyanlar,İsa(rab) ve baba tanrıyı(Allah) bir olarak görürler veya göstermek isterler..İslam dini de,ayet ve hadislerde Muhammed'i(rab),kul(insan) veya baba tanrı(Allah) olarak gösterir..

Kul denilen şey ABD'dir ve bu ifade Kuran'da kul/köle olarak lanse edilir..Bu ifadenin karşısında da rabb(efendi) ifadesi yer alır..Kuran bu iki temel kavram üzerinden,Allah ve insanlar arasındaki ilişkiyi aktarır..Yukarıda yazdım..Muhammed'e itaat etmekten bahsediliyor,Muhammed'e salat etmekten bahsediliyor,Muhammed sahabenin rabbi(efendisi)olarak lanse ediliyor,Kuran'ın Muhammed'in sözleri olduğu(Kelamullah=Muhammed) lanse ediliyor,..vb
Hadisler de ortada ve daha bir sürü hadis belirtilebilir..

Şu konuda detaylıca yazmıştım;
https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=39640
Alt 01-02-2019, 13:51
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İslam, ganimet için savaşan katillerin-tecavüzcülerin-yağmacıların-kölecilerin hırsı sonucunda bu kadar geniş coğrafyaya yayıldı.

Ne doğru demiş Turan Dursun usta;
"Bir şeyin insanlık dışı olması İslamcıların umurunda değildir, elverir ki İslam dışı olmasın."

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 02-02-2019, 11:33
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
RollingStones;hepimiz ayetleri kendi kafamıza göre yorumluyoruz/anlıyoruz..Ben bu ayetleri anlamaya çalışırken,bir başkasının kafasına göre yorumlamıyorum ki..İşte aramızdaki fark bu.

Kim bu Muhammed?Kul mu,yoksa Allah'mı?
Burada bir mutabakat yok..
Nasıl bir cenderenin içerisindesiniz bilmiyorum ama olmuyor işte.
Kuranı kafanıza göre yorumlayın problem yok ama neyin kafası bu anlamak mümkün değil.

Bakın kuran ne demiş.

Ali imran 79-80
"Allah'ın kendisine kitap, hüküm ve peygamberlik vermesinden sonra hiçbir insanın kalkıp insanlara "Allah'ı bırakıp bana kul olun" demesi düşünülemez. Aksine "Okuyup öğretmekte olduğunuz kitap gereğince rabbin halis kulları olun!" der.
Ve o peygamberin size melekleri ve peygamberleri rab edinmenizi emretmesi de (düşünülemez). Müslüman olmanızdan sonra size inkârcılığı emreder mi hiç?

İsra-23
"Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti"

Saygılar

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 02-02-2019, 12:51
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Baktım kuran demiş ki ;

"müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir"

Ve yine baktım kuran demiş ki ;

"Okuyup öğretmekte olduğunuz kitap gereğince rabbin halis kulları olun!"

Sn rolling bu ikisi arasındaki çelişkiyi fark ettiğin an burada bize akıl vermekten vaz geçersin umarım.

Bunları yazan ( lar ) her kimse , ne yazdıklarını bilmiyor.

Yazan her kimse ? Hırsızlık suçlaması gelmeseydi kendine.

Ne kalbine inecekti
Ne kitaptan okuyup öğretecekti.
Alt 02-02-2019, 14:48
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nasıl bir cenderenin içerisindesiniz bilmiyorum ama olmuyor işte.
Kuranı kafanıza göre yorumlayın problem yok ama neyin kafası bu anlamak mümkün değil.

Bakın kuran ne demiş.

Ali imran 79-80
"Allah'ın kendisine kitap, hüküm ve peygamberlik vermesinden sonra hiçbir insanın kalkıp insanlara "Allah'ı bırakıp bana kul olun" demesi düşünülemez. Aksine "Okuyup öğretmekte olduğunuz kitap gereğince rabbin halis kulları olun!" der.
Ve o peygamberin size melekleri ve peygamberleri rab edinmenizi emretmesi de (düşünülemez). Müslüman olmanızdan sonra size inkârcılığı emreder mi hiç?

İsra-23
"Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti"

Saygılar
Sevgili RollingStones;çırpınıyorsunuz..
Cendere filan..Müslüman olan sizsiniz..İnanan sizsiniz..Bizim böyle bir derdimiz yok..Yani ''nasıl bir cendere içindesiniz?'' söylemini biz size söyleyebiliriz,siz bize değil..İnternetten iki ayet göstermekle,benim yazdıklarıma bir şey demiş olmuyorsunuz..Ayeti ayetle çürütmeye çalışıyorsunuz..

Bu konuda size önceden açtığım 4 konuyu işaret ettim..Bu konular üzerinde ne kadar durduğum ortada..Yani beni öyle iki ayetle,iki güzel cümleyle bir kıvama sokamazsınız..

Bataklık içinde olan sizsiniz..Burada gönüllü olarak size aslında insanlar el uzatıyor,bunun kıymetini bilin ve yazılanları anlamaya çalışın biraz..

Ne diyorum?
Muhammed hem insan,hem de tanrı(Allah) olarak gösterilmiştir..Bunu hem ayetlerle,hem de hadislerle kabaca gösterdim size..

Burada ben subjektif bir çıkarım da bulunmuyorum..Muhammed'in nasıl lanse edildiği benim zerre umurumda değil..Haliyle tamamen objektifim..Müslümanlara laf sokmak veya onları aşağılamak gibi bir derdim filan da yok..Size gerçeğin ne olduğunu söylüyorum ve bunu söylemek benim çok uzun yıllarımı aldı..

Kuran'da şöyle böyle diyorsunuz..Bu yöntemle bir yere varamazsınız..Bir ayet önünüze koyarım,tüm yönteminiz çöpe gider..Bakın,çok basit..Bakara 216;Yalnız Allah bilir, siz ise bilemezsiniz.
Hepsi bu..Bana sadece kuran yeter diyenler veya kuran üzerinden,gayrimüslimlere açıklama yapmaya çalışanlar,bu ayet tüm yönteminizi çürütür..Ayrıca bu söylemden Kuran'da bolca var..Yani Kuran diyor ki,sen bir şey bildiğini sanma,sen sadece İNAN diyor..Sizin işiniz/derdiniz inanmak..Bilmek sizin işiniz değil ve bunu sizin mabudunuz söylüyor,ben demiyorum bunu..Haliyle siz inanan,biz bilen taraftayız..Ne kadar bildiğimiz de,merakımızla alakalı bir durum tabi..
Alt 02-02-2019, 15:13
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

suudi arabistanda katarda baede falan cayır cayır islam yaşanıyor burda yazmadan git bi gör.
bunların dini böyle bi din işte tarihselci falan olup kıvırabilirsin anca.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 02-02-2019, 18:13
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız; Diyor ki
Bataklık içinde olan sizsiniz. Burada gönüllü olarak size aslında insanlar el uzatıyor,bunun kıymetini bilin ve yazılanları anlamaya çalışın biraz..
Sayın Ahlaksız,
Sizin cendereniz işte böyle bişey.
Sayısal üstünlük sorunu çözseydi, bir ayeti örnek gösterdikten sonra, ( ki onu da yanlış anlamışsınız) peygamberin kul olduğu ile ilgili yüzlerce ayet karşısınızda hatanızı anlardınız.

Bilakis biryere varmak için kuranda nasıl kullanıldığına bakmanız lazım. Tüm örnekleriyle birlikte.

Aradan bir cümleyi seçip,
bak burda kullarım demiş,
Burada siz bilemezsiniz allah bilir demiş
Şimdi tüm yöntemin çöpe gitti

Bunlar çocukca şeyler.

Böyle devam edemeyiz.

Saygılar,

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez

Önerilen Siteler