Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-06-2023, 13:48
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Simdi TIP'li olmak moda. Her kesimden "aydin" Tip'e katiliyor. Birseyleri degistireceklerini soyluyorlar. Diger yandan meclise giremeyecegi kesin olsa da secime giren diger sosyalistler de var. tkp gibi. Bunlar cok ozeldencok spesifik ornekler. Sen daha genel bir cerceve sundun. Merak ettigim iki sey var. birincisi ozel, eger cok ozel bulmazsan cevap ver ama digeri yukaridaki ifadenle ilgili. Birincisi, sen secimlerde oy kullaniyor musun? Destekledigin bir parti var mi? Ikincisi, konseyler dedin. Bu konseyler karar aliyor veriyor dedin. Halk adina halkin iyiligi adina alinan bu kararlar fakat halkin katilmamasi diktatorluk olmaz mi? Ornegin basta biri var diyelim. Halkin sosyalizme ihtiyaci var diyor ve halk adina hareket ediyor. Lenin/Stalin gibi mesela. Bu sistemlerde halkin yoneticiye elestiri ozgurlugu yok ki. Onu kim denetleyecek. Ha, bir de ucuncu olarak, Bu bahsettigin sistemde din/dinsizlik, hurriyet, adalet ve insan haklari ozgurlukleri tam olarak nerede? Cok basit bir ornek: Kuba vatandasin hangi siteye girip giremeyecegine hatta nerede balayi yapip yapamayacagina bile karisiyor. Yonetimi elestiri imkani da yok. Buna benzer pek cok hak ihlali var. Kuzey kore' de de boyle seyler misliyle var. Bu konuyu biraz aciklar misin?

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 18:48
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Simdi TIP'li olmak moda. Her kesimden "aydin" Tip'e katiliyor. Birseyleri degistireceklerini soyluyorlar. Diger yandan meclise giremeyecegi kesin olsa da secime giren diger sosyalistler de var. tkp gibi. Bunlar cok ozeldencok spesifik ornekler. Sen daha genel bir cerceve sundun. Merak ettigim iki sey var. birincisi ozel, eger cok ozel bulmazsan cevap ver ama digeri yukaridaki ifadenle ilgili. Birincisi, sen secimlerde oy kullaniyor musun? Destekledigin bir parti var mi? Ikincisi, konseyler dedin. Bu konseyler karar aliyor veriyor dedin. Halk adina halkin iyiligi adina alinan bu kararlar fakat halkin katilmamasi diktatorluk olmaz mi? Ornegin basta biri var diyelim. Halkin sosyalizme ihtiyaci var diyor ve halk adina hareket ediyor. Lenin/Stalin gibi mesela. Bu sistemlerde halkin yoneticiye elestiri ozgurlugu yok ki. Onu kim denetleyecek. Ha, bir de ucuncu olarak, Bu bahsettigin sistemde din/dinsizlik, hurriyet, adalet ve insan haklari ozgurlukleri tam olarak nerede? Cok basit bir ornek: Kuba vatandasin hangi siteye girip giremeyecegine hatta nerede balayi yapip yapamayacagina bile karisiyor. Yonetimi elestiri imkani da yok. Buna benzer pek cok hak ihlali var. Kuzey kore' de de boyle seyler misliyle var. Bu konuyu biraz aciklar misin?
Kapitalizme hizmet eden medyanın yaptığı kara propagandanın etkisindesin.
O kadar etkilenmişsin ki, Küba ve sosyalizm için söylediklerin birebir onların kopyası ve bilinçsizce kopyalayıp buraya atıyorsun.

1- Dünyada sosyalist ülke yok ve hiç bir zaman da olmadı.
2- Küba devrimden buyana ambargo altında, ambargo yiyen ülke yoksul kalır, kalkınamaz.
3- Sosyalizm Spartacus'un anlattığı gibidir, ancak devrim yapan ülkeler ambargo ve kapitalizmin çeşitli müdahaleleri yüzünden o mertebeye gelemeden yıkıldılar.
4- Türkiye gibi sömürülen-bağımlı kapitalist ülkelerde seçimler bir formalitedir. Siyasi partiler de aynı keza formaliteden ibarettir, buna TİP de dahil.
5- Fedakar, gerçek sosyalistler meclise giremez, kaza-bela giren olsa bile bir şekilde etkisizleştirirler.
6- Türkiye gibi sömürülen-bağımlı ülkelerin başındaki iktidarlar semboliktir yönetmez, emperyalizm veya yeni adıyla vahşi kapitalizmin emriyle yönetir.
7- Türkiye gibi ülkelerde büyük abiler tarım ve hayvancılığın yapılmasına izin vermez, sürekli kendilerine muhtaç bırakır.

Alvin, şimdiye kadar bunları biliyor olman gerekirdi, demek bu konulara girmemişsin.
Alt 23-06-2023, 19:49
Üye

Kapitalizme hizmet eden medyanın yaptığı kara propagandanın etkisindesin.
Benim son 7 yildir hergun baktigim internet sitesi buydu. Secimden sonra onu da biraktim.: https://www.gercekgundem.com/ Onun disinda ne Turk ne de Amerikan haberlerini takip ediyorum.

Secimlerden sonra iki gun BBC'ye baktim bir kac dakika. Onun disinda benim baska bir haber izleme durumum yok.

Aslinda secimleri AKP kazandiktan sonra hepten yitirdim ilgimi. Artik bakmiyorum bile.

O kadar etkilenmişsin ki
Etkilenmedim. Cunku takip etmiyorum haber kanallarini. Almanya'nin, Ingiltere'nin Basbakani kim, Amerika'nin disisleri bakani kim onu bile bilmiyorum. Sadece Amerikan Baskanini yolda gorsem tanirim. Hukuk sistemini, anayasasini iyi biliyorum. Cunku okulda ogrendim.

Küba ve sosyalizm için söylediklerin birebir onların kopyası ve bilinçsizce kopyalayıp buraya atıyorsun.
Bir yerden kopyalama yapmadim cunku haber takibi yapmiyorum. Sadece Turkiye gundemini takip ediyordum, o da yukaridaki siteden.

Simdi onu da biraktim.

Simdi, internet ile ilgili google'a sordum. BBC, den birseyle karsilastim. Soyle diyor: "Küba, dünyada internete erişiminin en düşük olduğu ülkelerden biri." Habere gore yeni yeni geliyor internet diyor. Fakat haber tarihi 2018'mis. Gercekten de "Küba, dünyada internete erişiminin en düşük olduğu ülkelerden biri"mi yoksa bu haber yalan mi?

Kuba'daki insan hak ve ozgurlukleri nasil? Basin ozgurlugu nasil? Insanlar cok rahat bir sekilde meydanlara cikip, hukumeti/devleti protesto edebiliyorlar mi? Kac tane parti var? Gucler ayriligi ilkesi var mi yoksa, TC'deki gibi hukumetin emrinde mi? Insanlarin ozgurce mal/mulk alma ozgurlugu yada seyehat etme ozgurlugu var mi?

Hukumet yetkililerini elestirenler ozgurce elestirebiliyor mu? Internetten istedikleri siteye girebiliyorlar mi? Internet erisimi var mi? Twitter, wikipedia acik mi?

Alvin, şimdiye kadar bunları biliyor olman gerekirdi, demek bu konulara girmemişsin.

Benim ilgi alanim psikoloji, beyin, bilim, sonra felsefe ve din. Bir de akp'nin pisliklerinden dolayi Turkiye gundemi. Bu konulari cok takip etmiyorum. Ilgi alanima girmiyor sosyalizm/komunizm. Bilmiyorum yani.

Benim, siyasetle tek temasim hayatim boyunca 2 kez DTP, 3 kez de HDP binasina gidip, rastgele sohbet edip, cay icmek.

Ha, bi de bir ay kadar Avusturya'da Alevi dernegine gidip, akrabalarla sohbet etmek.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 21:37
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuba'daki insan hak ve ozgurlukleri nasil? Basin ozgurlugu nasil? Insanlar cok rahat bir sekilde meydanlara cikip, hukumeti/devleti protesto edebiliyorlar mi? Kac tane parti var? Gucler ayriligi ilkesi var mi yoksa, TC'deki gibi hukumetin emrinde mi? Insanlarin ozgurce mal/mulk alma ozgurlugu yada seyehat etme ozgurlugu var mi?

Hukumet yetkililerini elestirenler ozgurce elestirebiliyor mu? Internetten istedikleri siteye girebiliyorlar mi? Internet erisimi var mi? Twitter, wikipedia acik

Çok güldüm

Neden hep İZİN , MUSADE isteme bu ikisinin bir otorite tarafından sınırları belli edilmesini ister ve bunu savunmak icin kafa beden yorar ki ?

Köle sendromu
Abiii internet var mi abi , bu ne ya !
Abi gezebilirmiyim abi
Bu ve benzeri şeyler için musade otorite kanun olması özgürlüģun ipotek altinda olduğunu gösterir.

Türkiye de yada başka kapitalist yer de , seyahat kısıtlaması var dır. Kısıtlama kapitalistin çektigi çitlere kadardır sonrası o çitlerin içine girmek için kapitalistin koydugu para ve miktarina göre değişiklik gösterir , vize mize girmiyorum bile , ne dedigini bilmeyen , neye evet dedigini bilmeyen , neyi savunduğunu idrak edemeyen insanlar bir yığın olarak oldugu sürece özgürluğün tanimı bile yapilmaz.

Özgürlük nedir ?

Kimse bana seyahat yapabilirsin yapamazsin diye kanun musade koyamaz ,o zaten benimdir , kanuna tabi degildir .
Kapiş?

Mesela hakkari den çiktin aracınla ve bodruma kadar geldin , uyanığin biri en güzel kıyıda bir yeri çevirmiş ve uzerine ultra ultra ultra lüx bir bina yapmış .
Hadi bakalım seyahatini tamamla
Tabiki tamamlarsın , kapıdaki bekçiden geçip binanın kapısından girip geniş bir holün tam karşısinda KAPİTALİNİ soran kişiye kadar seyahat edersin sonrasi o kapitalin çapına bağlı varsa girersin yoksa ikilersin . O ultrada bile seni köleler karşılar duruma gore senin seyahatini belirlerler.
Bak bu sadece bir örnek , anlasilir bir ornek , hadi ozgürlüğünü o seyahat diye sana şişirilen özgürluğünü açikla bakalım .
Kapital özgürlügü
Eşitlik , neden kapitalizmi rahatsız eder ?
Eşitlik ne demek bunu açıklamak istermisin ?
Şu yukarı yazdığin zırvalar sosyalizmin degil kapitalizmin sana giydirdikleridir . Sosyalistler neden o dediklerini ciddiye alip uygulasun ki ? Uygularsa kapitalist olucak zaten
Sorarken biraz izan olması gerekmez mi ?
Alt 23-06-2023, 22:02
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özgürlük nedir ?

Guzel soru.

Ozgurluk kavraminin bir cumle ile tanimlanabilecegine inanmiyorum. Fakat yine de insan varolusunun cesitli yonlerini kapsayan genis bir kavram olarak ifade edebiliriz. Mesela, genellikle asiri kisitlama veya zorlama olmadan hareket etme, dusunme ve yasama olanagi olarak tanimlanabilir. Tarih boyunca filozoflar, aktivistler ve akademisyenler yada herhangi bir vatandaslar tarafindan arastirilan ve tartisilan temel bir deger olarak goruyor ve kabul ediyoruz.

Ozgurlugun ozunde yada ozu denince, hukumetlerin, kurumlarin veya bireylerin yada dis guclerin dayattigi baski, tiranlik veya kisitlamalarin olmamasi gerekir. Kisinin haklarini kullanma, secimler yapma ve bireysel hedefleri veya arzulari takip etme gucunu ima eder. Bununla birlikte, ozgurlugun mutlak olmadigini ve adil bir toplumun isleyisinin yani sira baskalarinin refahini ve haklarini saglamak icin sinirlamalara tabi olabilecegini de hatirlatmak gerekir.

Ayrica ozgurluk derken, siyasi ozgurluk vardir, kisisel ozgurluk vardir, ekonomik ozgurluk vardir, sosyal ozgurluk vardir, bilissel (ilgi, fikir ve bilgi arama, alma ve verme hakki gibi) yani vardir da vardir.

Siyasi surece katilma, fikir beyan etme ve karar vermede soz sahibi olma deyince akla SIYASI OZGURLUK; dusunce, vicdan, din ve mahremiyet hakki deyince KISISEL OZGURLUK; asiri mudahale veya baski temelli duzenleme olmaksizin ekonomik faaliyetlerde bulunma ozgurlugu denince, EKONOMIK OZGURLUK yada konusma, basin, sanatsal ifade ve akademik arastirma ozgurlugu denince ENTELEKTUEL OZGURLUK akla gelir.

Bununla birlikte, ozgurluk kavraminin oznel olabilecegini ve kulturler, toplumlar ve bireyler arasinda degisebilecegini kabul etmek onemlidir.

Bu arada, asagidaki linkte 'Avrupa İnsan Hakları Sozlesmesi'ni buldum. Okumak yada detayli bilgi almak isteyenler olursa bir goz gezdirebilir.

https://www.yargitay.gov.tr/documents/AIHM.pdf

Su sitede de benzer bir konu var, goz gezdirdiysem de hepsini okumadim.

https://hukuk.deu.edu.tr/wp-content/....Korkmaz-6.pdf

— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 22:08
Üye

Guzel soru.

Ozgurluk kavraminin bir cumle ile tanimlanabilecegine inanmiyorum
Yoo çok basit , roma demokrasi ve hukukunun 21. YY halen işler olması.
Özgürlük dedikleri tamda bu .
Değişen bir şey de yok
Köleler ve efendiler , efendiler icin silahli güç
Bunada domokrasi diyorlar. Sınirlar koyup yonetiyorlar.

Dunyanin yeni romasıda o çok şişirdiginiz abd ve yancıları

Özgürluk için bir onceki yazımda diyecegimi dedim.
Alt 23-06-2023, 22:16
Üye

Değişen bir şey de yok
Köleler ve efendiler , efendiler icin silahli güç
Bunada domokrasi diyorlar. Sınirlar koyup yonetiyorlar.

Dunyanin yeni romasıda o çok şişirdiginiz abd ve yancıları

Özgürluk için bir onceki yazımda diyecegimi dedim.
Antik yada Eski Roma'da diyelim, gunumuz demokrasisi yoktu. Onlarin demokrasisi aristokratik ve oligarsik unsurlari birlestiren karmasik bir sistemdi. Bir dereceye kadar siyasi katilim ve temsile izin veriliyordu ama, bugun sahip oldugumuz genel oy hakki ve modern demokrasi ideallerinden uzaktir.

— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 22:31
Üye

Antik yada Eski Roma'da diyelim, gunumuz demokrasisi yoktu. Onlarin demokrasisi aristokratik ve oligarsik unsurlari birlestiren karmasik bir sistemdi. Bir dereceye kadar siyasi katilim ve temsile izin veriliyordu ama, bugun sahip oldugumuz genel oy hakki ve modern demokrasi ideallerinden uzaktir.
Anlatmak istedigim bir OTORİTENİN verdiği özgürlük
Anarşizmden konuşuyoruz ya ! Anarşizmde otoritesiz özgürlükten bahsediyoruz .

Roma döneminde ve bu günde OTORİTE var. Çizgini sınırını onlar belirliyor , bunuda maddiyata göre belirliyor.

Bunu---> otoriteyi anlamak bu kadar zor olmasa gerek !

Otoriteyle mi özgürlük otoritesiz özgürlük mü ?

Bu gün otoritesiz bir yaşam şekli olur mu olmaz mı diye bende mesafeli baksamda , o tip bir yaşam biçimine sırayla gelinebileceği taraftarıyım. Görürüz görmeyiz bilemem ama bilinç ve bilinçli insanlar ile doğal olarak bir gün o yaşama doğal olarak geçilecek.
Otorite nin Kapitalizmi bir gün çökecek , bu kadar sorun çikaran sistem bir gün doğal olarak çökecek.

Otoriter rejim şikayeti yapanların , otoriterlerin otoriteden doğduğunu nasıl anlayamazlar ve birde kendileri ile çelişip otorite taraftarı olurlar ?

Otorite ve otoriterlerin birikimlerini kayıp etme korkuları onları daha vahşi yapıyor , bu korku onları bitirecek.
Alt 23-06-2023, 22:33
Üye

Değişen bir şey de yok

Degindigin icin teskekkur ederim.

Modern demokrasiler ne kadar demokrasidir, yada ne olcude isletiliyor, bu konu tartismalidir. Fakat yine de Eski Rome ile gunumuz demokrasisinde bazi benzerlikler ve ayrica da farkliliklarin oldugunu da hatirlatmak gerekiyor. Mesela gunumuzde tum vatandaslarin oy kullanma ve siyasi surece katilma hakki vardir. Ister kadin, ister azinlik, yada tum sosyal siniflardan bireyler bu surece katilabilir.

Halbu ki, Eski Roma'da demokrasi, belirli bir vatandas grubuyla sinirliydi. Koleler, kadinlar ve vatandas olmayanlar siyasi katilimdan dislanirdi ve dogal olarak bu da daha dar bir katilim kapsamiyla sonuclanirdi.

'Modern' demokrasilerin cogu, (dedigimiz gibi modernligi de, islevselligi de tartisilir) vatandaslarin kendi adlarina karar vermeleri icin kendilerine temsilciler secerler. Bu temsilciler yasama organlari olusturur ve hukumet islevlerini yerine getirir. benzer sekilde, Eski Roma da, hem temsili hem de dogrudan demokrasi unsurlarina sahipti. Vatandaslar meclislere oy verme ve katilma firsatina sahipken, kararlar genellikle dogrudan vatandaslarin kendileri tarafindan aliniyordu.

Cagimizda demokrasilerde tipik olarak yurutme, yasama ve yargi organlari ile bir kuvvetler ayriligi vardir. Ha, bu Turkiye'de yoktur cunku Turkiye'de maalesef demokrasi yoktur Fakat bazi ileri toplumlarda vardir.

Oysa, Roma'daki hukumet yapisi, demokratik, aristokratik ve oligarsik unsurlarin bir kombinasyonuydu. Meclisler demokratik yonu temsil ediyordu, Senato aristokrasiyi temsil ediyordu ve yargiclar yurutme gucunu elinde tutuyordu.

Bizde, esitlik ve bireysel haklar ve ilkelerini vurgulaniyor. Mesela sivil ozgurlukler, konusma, din ve toplanma ozgurlugu vs. ile kanun onunde herkes esit muamele gorur/ demokrasinin olmadigi ulkelerde goremez.

Benzer sekilde, oy kullanma ve katilim gibi bazi demokratik ilkeler Eski Roma'da mevcutken, esitlik ve haklar acisindan onemli esitsizlikler vardi. Sosyal statu, zenginlik ve vatandaslik, bir bireyin siyasi gucunu ve etkisini belirlerdi.

Yani, buna benzer baska benzerlikler ve farkliliklar vardir.

Son olarak Amerika'nin kukla Baskani'nin OGLU dun tutuklandi. Turkiye'de var mi boyle bir sey Bu da guzel bir gelisme. Biden'in da hapse girmesi gerekir. Savcilar bu isin sonunu birakmayacaklardir.

Simdi ders calismam gerekiyor. Daha sonra devam edelim.

Saygilarimla

*Son olarak sunu da belirteyim, Turkiye ile ilgili tum haber takip etmeyi biraktim. Meclis denilen sey sadece bir ilizyondur ve tek adam tarafindan yonetilmektedir. Bu da isleyen bir demokrasinin olmamasindan kaynaklaniyor. Slogan gibi olacak ama, karanliklarda demokrasi ölur.

— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 22:39
Üye

Degindigin icin teskekkur ederim.

Modern demokrasiler ne kadar demokrasidir, yada ne olcude isletiliyor, bu konu tartismalidir. Fakat yine de Eski Rome ile gunumuz demokrasisinde bazi benzerlikler ve ayrica da farkliliklarin oldugunu da hatirlatmak gerekiyor. Mesela gunumuzde tum vatandaslarin oy kullanma ve siyasi surece katilma hakki vardir. Ister kadin, ister azinlik, yada tum sosyal siniflardan bireyler bu surece katilabilir.

Halbu ki, Eski Roma'da demokrasi, belirli bir vatandas grubuyla sinirliydi. Koleler, kadinlar ve vatandas olmayanlar siyasi katilimdan dislanirdi ve dogal olarak bu da daha dar bir katilim kapsamiyla sonuclanirdi.

'Modern' demokrasilerin cogu, (dedigimiz gibi modernligi de, islevselligi de tartisilir) vatandaslarin kendi adlarina karar vermeleri icin kendilerine temsilciler secerler. Bu temsilciler yasama organlari olusturur ve hukumet islevlerini yerine getirir. benzer sekilde, Eski Roma da, hem temsili hem de dogrudan demokrasi unsurlarina sahipti. Vatandaslar meclislere oy verme ve katilma firsatina sahipken, kararlar genellikle dogrudan vatandaslarin kendileri tarafindan aliniyordu.

Cagimizda demokrasilerde tipik olarak yurutme, yasama ve yargi organlari ile bir kuvvetler ayriligi vardir. Ha, bu Turkiye'de yoktur cunku Turkiye'de maalesef demokrasi yoktur Fakat bazi ileri toplumlarda vardir. Bunlar, hukumeti kontrol ederler.

Oysa, Roma'daki hukumet yapisi, demokratik, aristokratik ve oligarsik unsurlarin bir kombinasyonuydu. Meclisler demokratik yonu temsil ediyordu, Senato aristokrasiyi temsil ediyordu ve yargiclar yurutme gucunu elinde tutuyordu.

Bizde, esitlik ve bireysel haklar ve ilkelerini vurgulaniyor. Mesela sivil ozgurlukler, konusma, din ve toplanma ozgurlugu vs. ile kanun onunde herkes esit muamele gorur/ demokrasinin olmadigi ulkelerde goremez.

Benzer sekilde, oy kullanma ve katilim gibi bazi demokratik ilkeler Eski Roma'da mevcutken, esitlik ve haklar acisindan onemli esitsizlikler vardi. Sosyal statu, zenginlik ve vatandaslik, bir bireyin siyasi gucunu ve etkisini belirlerdi.

Yani, buna benzer baska benzerlikler ve farkliliklar vardir.

Son olarak Amerika'nin kukla Baskani'nin OGLU dun tutuklandi. Turkiye'de var mi boyle bir sey Bu da guzel bir gelisme. Biden'in da hapse girmesi gerekir. Savcilar bu isin sonunu birakmayacaklardir.
Otorite ve onun temsilcisi otoriter ilemi yoksa otorite ve otoritersiz tercihin senin konumlandığın yere göre özgülükten ne anladığını gösterir.

Tutuklama

Önerilen Siteler