Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-01-2005, 01:42
haci haci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Demek keh keh’ler işe yarıyor..

Keeeeeeeeehhhhhhh
Alt 11-01-2005, 22:34
SERMED-I_MAHDUT SERMED-I_MAHDUT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Slycako,
Sizin ''''Bağımsız Göz'''' tabirini ben ''''TESLİMİYET'''' olarak değiştirerek diyorum ki;Her müslüman gerek ayetleri gerek nassları incelerken bu teslimiyet içinde değerlendirmez ise kayması,yanlış mecraalara sapması daha kolay olur.Yanlış anlaşılmasın.Elbette hikmetini öğrenmeye çalışacak ama önce Ayetlerin kimden geldiğinin niye geldiğinin bilincinde olacak daha sonra neye nasıl niçin inandığını öğrenecek hatta bu işi bir UFUK haline getirecektir.Yani ben körü körüne bir iradesizlikten bahsetmiyorum.Sahibini de bilecek tesbihini de...
Sizin bahsettiğiniz aile, miras, hukuk gibi meselelerden tutun da çöl ticareti tarım veya çobanlık gibi meslek grupları şu an da var.ve böylelikle ayet tüm zamanlara şamildir.
Ben o cümle ile kadının ev içinde yapılması gereken şeyleri üstlenebileceğini hem mecazi hem hakiki yönüyle ifade etmeye çalıştım.Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
Verdiğiniz hadisler sahih midir değilmidir?uydurma olma ihtimali varmıdır?bilemiyorum ama zaten onlar biraz da nefs veya cinsellik konuları olduğu için pek girmek istemiyorum.
Karı kocanın yatak odasına kadar giren hükümler olmasa idi, yatak odalarının inanca uygunluğu neye göre belirlenecekti?
Ben o yazıda en olması gerekenleri yazdım.Hatta tekrar tekrar okuyarak,
kaynak taraması yaparak düşünerek yazdım.bu nedenle bahsettiğiniz çalımlara (dripling ne demek?bilmediğim için soruyorum) gerek duymadım.Ayrıca olmasa demese yapmasa gibi göreceli yaklaşımların öne sürülmesi halinde her insanın kafasına göre şekillenen bir inanç sistemi oluşur ki bu da TEVHİD sırrına aykırıdır.
Saygılar...

ALLAH´´IN VAR NEYE MUHTAÇSIN,ALLAH´´IN YOK NEYİN VAR...!
Alt 11-01-2005, 22:59
Üye

haci,
Sana şimdi ne diyeyim.ahlaktan dem vurup'''' haci, hani sen alay etmeyi bir ahlaksızlık olarak görüyordun'''' desem biliyorum ki yine bir kılıf uyduracak güya kendini temize çıkardığını düşüneceksin veya cevap yazmayacaksın.çünkü sen elit tabakadansın ya. hani sen ''''Bu foruma katılacak olanların yalnız belli bir eğitim düzeyi, deneyim, sofistikasyon ve entellektüaliteye sahip olmaları yetmiyor. Aynı zamanda sağlıklı bir ruhsallığa sahip olmaları da gerekiyor. Bu niteliklere sahip olmayanların iletileri fena şekilde sırıtıyor'''' diyerek ne kadar bilge olduğunu, daha doğrusu bu tür vasıflara ne kadar haiz olduğunu gösteriyorsun ya o bakımdan diyorum.
Sana direkt olarak KEYFİYET arapça bir kelimedir.Mesele,Nicelik,Bir işin nasıl yapılması gerektiği.. gibi anlamlara gelir desem göreceğim yazı ya yeni bir alay, ya ilgisi olmayan farklı bir yazı ya da bilmem daha neler....
Yine sana haci, böyle yapacağına konuyla ilgili ne düşündüğünü söyle desem ya bilimin veya ilminin ALLAHsız izahlarına sığınacaksın, ya kendi kıstaslarına göre beni çürütmeye çalışacaksın ya da bilmem ne yapacaksın...
Haci efendi ben belki yukarıda forum üyelerinin olması gereken vasıflarına sahip değilim ama sonuçta insanım.Eğer yine o özelliklere sahip olup sana benzeyeceksem Rabbim''den dileğim benden fersah fersah uzaklaştırsın.Öyle olmaktansa Doğuluğumun üzeri buz kaplı anaforlarında yüzmeye razıyım.Senden şahsım adına değer veya saygı beklemiyorum.Yorumlarında hiçbir müsbet tesir vermiyor.O''nun için ya bildiklerini anlat ya da sus be kardeşim............

Alt 11-01-2005, 23:05
Üye

SERMED-İ MAHMUT...

Ben kimse ile alay etmiyorum. Şaka yaptım.. şaka..
Walla dayanamadım.. Öyle bir cümle kurmuşsun ki, her tarafa doğru çekilebiliyor. Fırsatı kaçırmak istemedim..
Tekrarlıyorum. Şaka.. Alay değil.. Ben hiciv ve şakayı çok kullanırım. Ama hiç bir zaman alay etmem.. Tabii benimle alay edilmemişse..
Keh keh’leri de alay için savurmuyorum. Ama kimse bana inanmıyor.. Neyse..
Bu arada senin şahsına değer veriyor ve hürmet ediyorum. Bunun aksi düşünülemez bile. Ancak senden bir hürmet ve değer beklemiyorum. Yani bu konuda senin gibi düşünüyorum.

Selam
HACI
Alt 11-01-2005, 23:13
Üye

nothing,
Sizin bahsettiğiniz giyim tarzları kişileri ilgilendirir.Diyelim ki bu bir zevk işi ve göreceli bir yaşam tarzı.Bu durumda saçını kapatan birine ne hakla açmasını empoze etmeye çalışacaksınız?Belki tesettüre bürünen biri o haliyle daha rahat oluyor kendini öyle daha huzurlu hissediyor.
arkadaşım kapanmanın boyutu biraz da takva ile ilgilidir.Takva''nın alt eşiği belirlenmiştir.Bundan sonrası yaşayanlara bağlıdır.Ben her müslime''nin kara çarşafa bürünmesi gerektiğini savunmuyorum ama inanca en uygun örtünmenin de bu kadar polemik konusu olmasını pek tasvip etmiyorum.
Ayrıca kolu açık bir bayandan herkes tahrik olmayabilir ama diz hizasında veya daha yukarısında etek giyenler için aynı durum söz konusu değil.Kadın iffetin ve hayanın remzidir.Örtünme de bunun inanca ait tatbikidir.
Kadın-erkek-dayak bermudasının aşamalarını anlatmıştım ama pek anlaşılamamış.Eğer inanmayanlar bu konuyu bütünlük içinde ele almazlarsa daha çok su götürür bu konu....
Saygılar...

Alt 11-01-2005, 23:19
Üye

Haci ,
Samimiyet ve dürüstlük her çamurda ışıldayan bir altın gibidir.Samimiyetin için eyvallah, sağol ama nedense senin buna benzer her iletin beni hissiyat dünyasında estiriyor.vardır bir hikmeti.......

Alt 12-01-2005, 16:34
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Bu Kuranın buyurduğu yaşam tarzı değil mi? Yani örtünmek. Bu kişinin kendi isteğiyle olmuyor ki islamın isteğiyle kadın örtünüyor.İslam örtünmeyle ilgili bir şey demeseydi kim baştan aşağıya kapanırdı? Bence çok az kişi kapanırdı.O da çevre şartlarından fln. Üstelik amacımız açık giyinin demek değil.

Mini eteğin tahrin unsuru olduğunda sizinle hemfikirim ama diz hizasında bir etek ile tahrik olan insanlar varsa bunlar bence Allaha sığınmasınlar gidip tedavi olsunlar.

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alt 12-01-2005, 17:04
Üye

Kur’an’da bütün kadınların örtünmesi emri yoktur. Yalnız ziynet yerleri örtülmelidir. Göğüsler, kasık ve göbek gibi.. Müslüman’ların pratik etmede israr ettiği örtünme ise peygamber karıları içindir. YanI Muhammed’in karılarının öyle örtünmesi gerekir. Sünneti dikkate alan Müslüman’lar karılarını Muhammed’in karıları gibi örtmede israr ederler.
Aslında bu ilginç bir durumun ortaya çıkması demektir. Sünneti izlemek isteyen bir insanı kimse durduramaz. O kendine göre doğruyu yapmaktadır. Ama sünneti izlemeyen kadın için de günah işlediği söylenemez. Çünkü o da Kur’an’ın emirlerini harfiyen yerine getirmektedir..
Erkekler karılarını örtmek isterler. Bunda Kur’an’ın fazla rolü olduğunu sanmıyorum. Karılarını kıskandıkları için Müslüman erkekler onları örterler..

HACI
Alt 12-01-2005, 17:24
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Bende Kurandaki örtünmenin kadınların ziynetlerini örtmeleri şeklinde yorumluyorum.Yani ziynetlerden dolayı başlarına tehlike gelebilir.( Hırsız vs. ) Bundan dolayı ziynetlerin gösterilmemesi söylenir.

Ancak dindarların genel savunduğu şekliyle yani hatunların kapanması, erkeklerden kaçması şeklini savunduklarından olaya şimdilik onların mantığıyla bakıyorum.

Yoksa Kurandaki örtünmenin baştan aşağıya kapanmak olduğu düşüncesinde değilim.

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alt 13-01-2005, 01:30
ella ella isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ella - MSN üzeri Mesaj gönder

Merhaba Nothing,
Yukarıda ayette geçen itaatli ifadesi koca ile ilgili değildir. Bu ifade ( mutiun) bir sıfattır, Allah’a itaat eden anlamındadır. Yoksa kocaya itaatle alakası yok. Bu anlamı son derece yanlış olur.
Yeni Kuran’a göre kadının boşanma hakkın vardır. Bazı geleneksel yorumlar yok dese de bu uydurma hadisler kaynaklıdır.
Kuran’da erkek egemen bir uslübün olduğu düşüncesi bence yanlış. Arapça gramerinin bir özelliği vardır. Siz yada onlar ifadesi dişi ve erkek için ayrıdır. Karışık olduğunda mesela 5000 tane kadın olsun 300 tane erkek olsun siz derken erkek siz ifadesi kullanılır. Bu Arap dilinin bir özelliğidir. Mesela ey iman edenler derken siz erkekler zamiri kullanılır. Ama bunun sırf erkeklere hitap olmadığı kadınları da kapsadığı anlaşılır.
Bu şekildeki ifadeler sadece erkeklere yönelik olduğu düşüncesi sadece, Arapçanın bu özelliğinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.
Bunun yanında İslam dünyasında kadınların geri planda kalması gelenek ve kültürle ilgili bir konudur. Bu durum daha yoksul olark Budist yada Hıristiyan bir topluma giderseniz orada da geçerlidir.
Kuran aksine kadın ve erkeğin Allah katında eşit olduğunu açıkça bildirilmektedir.

Önerilen Siteler