Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-03-2011, 05:19
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Allah ve Ateizim

Kuranda ateistlere yönelik, tanrıtanımazlara yönelik bir ayet var mı?Ben genelde puta taparlar, şirk koşanlar(eş koşanlar) farklı inançlarda olanlara yönelik ayetler hatırlıyorum Ancak direk tanrıtanımazlara yönelik bir ayet hatırlamıyorum.

Varsa yazarsanız sevinirim.Yoksada belirtirseniz konuya devam açısından önemli.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 03-03-2011, 09:35
allame
Üye Değil

"Allahı inkar edenler"
Alt 03-03-2011, 13:29
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kur'anda sizin kendinizi,
yani Yaradanı ve Onun dini olduğu iddia edilen dinlerden hangisi olursa olsun kabul etmeyenlere karşı herhangi bir ayet,
Yoktur.

Not : İnsanların kalbi yarılıp bakılmazmış.Bir arkadaş öle diyo.Ancak -Ameller niyetlere göredir-den yola çıkıp soruyu azıcık düşünecek olur isek,"Hani herşeyi bilirdi ?Bak bu konuda bir öngörüsü yok.Dolayısı ile Kur'an Allah'ın değil Muhammed'in sözüdür/yazmasıdır."durumuna mı gelecek konu merak ettim şincik

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 03-03-2011, 15:42
ahmetsln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahmetsln ahmetsln isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

allame´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Allahı inkar edenler"

Ateizm de bir tanrıyı inkar yoktur.Ateizm'de eldeki verilere göre bir tanrının/yaratıcının olması yoktur denilir.

ancak "kesinlikle" yok denmez. Olabilmesi için yeterli kanıt yoktur, bu yüzden tanrıda yoktur denir.

Eğer allahı inkar etsek varlığını da kabul etmiş oluruz. Ama hiç bir ateist inkarcı değildir.

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Herkese saygılar sevgiler, mutlu vakitler.
Alt 03-03-2011, 15:46
allame
Üye Değil

ahmetsln´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ateizm de bir tanrıyı inkar yoktur.Ateizm'de eldeki verilere göre bir tanrının/yaratıcının olması yoktur denilir.

ancak "kesinlikle" yok denmez. Olabilmesi için yeterli kanıt yoktur, bu yüzden tanrıda yoktur denir.

Eğer allahı inkar etsek varlığını da kabul etmiş oluruz. Ama hiç bir ateist inkarcı değildir.
O senin görüşün.
müslümanların genelinin inandığı ve benim de zaten bildiğim üzere Allah vardır ve ateistler var olan şeyi inkat ettiği için inkarcıdır. -bu böyle polemik olarak uzar gider-
Alt 03-03-2011, 15:50
allame
Üye Değil

Bir şey sormak istiyorum: Bir çok açık seçik nedenden ötürü ve sadakat, ahde vefa ayrıca canınızı borçlu olduğunuz ve siz yokken sizi yaratmış olan; evrendeki sayısız maddelerden birisi değil de, çok düşük bir ihtimalle dünyadaki şu bedeninizdeki sayılı atomlarla sizi bir araya getiren, bir böceğin boku olarak değil de, en güzel surette yaratmış olan Rabbinize neden ibadet etmiyorsunuz? Bırakın ibadeti böylesine güzel bir yaratıcıyı niye inkar eder bir insan, hangi utanmazlıkla bunu yapar? cidden merak ediyorum. borçlusun canını ona. bortcunu kabul edersin ödemezsin. tahsilat diye yakana yapıştığı zaman ne ... (yapıcaksın)
Alt 03-03-2011, 16:08
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben ayet sunmanızı bekliyorum sayın allame.Bir zahmet bildiğiniz ayet varsa yazın. Hangi surede ve hangi ayet.İnkar var olan ve kanıtlı olanı reddetmektir.Ateistler bu yüzden inkarcı değil bu masalları reddeden kişidir.Yani inanmamak gibi bir sorun yada varda reddetmek gibi bir sorundan söz etmek mümkün değil. Varlığını iddia etmekle varlığının olmadığını iddia etmek iki karşı görüştür ve varlık kanıtlı bir tartışma olmadığından inkar sözkonusu değildir.Örnekliyelim, hırsızlık yapanı yakaladınız, ama kabul etmiyor, kesin olarak kanıtlı, şahitli işte bu inkar etmektir. Bir kişiye kanıtsız, şahitsiz kendiniz bile görmemiş iken sırf hırsız olduğuna inanıyorsunuz diye hırsızsın dersen ve kabul etmezse ona inkarcı değil ithamı reddeden denir ki haklıdırda .

İnkar için önce kanıtlanmış net olgu şart.Şimdi polemiği bırakında ayet yazın.Varsa alalım.

Şimdilik saygımla gittim.

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 03-03-2011, 16:09
lars vilks lars vilks isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Bir şey sormak istiyorum: Bir çok açık seçik nedenden ötürü ve sadakat, ahde vefa ayrıca canınızı borçlu olduğunuz ve siz yokken sizi yaratmış olan; evrendeki sayısız maddelerden birisi değil de, çok düşük bir ihtimalle dünyadaki şu bedeninizdeki sayılı atomlarla sizi bir araya getiren, bir böceğin boku olarak değil de, en güzel surette yaratmış olan Rabbinize neden ibadet etmiyorsunuz? Bırakın ibadeti böylesine güzel bir yaratıcıyı niye inkar eder bir insan, hangi utanmazlıkla bunu yapar? cidden merak ediyorum. borçlusun canını ona. bortcunu kabul edersin ödemezsin. tahsilat diye yakana yapıştığı zaman ne ... (yapıcaksın)
Böyle bir Rab olduğuna ne kadar eminsin. Kim demiş? Yokken varolduk diye illa bunu planlı yapan üstün kuvvetli bilinçli bir varlık mı aramak lazım arkasında? Aha, ilkeller gökgürültüsünün ardında da bir gökgürültüsü tanrısı var dediler fos çıktı. İnsan beyni hemen bilinçli bir fail icat ediyor. Yağmurun, denizin, yanardağın, depremin, güneşin vs tanrıları olmadığını, bunların maddenin ölü kanunlarına bağlı olduğunu gördük. Demek ki insanın herşeyin arkasında bilinçli bir fail, bir tanrı araması aptallıkmış.
Alt 03-03-2011, 16:17
ahmetsln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahmetsln ahmetsln isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

O senin görüşün.
müslümanların genelinin inandığı ve benim de zaten bildiğim üzere Allah vardır ve ateistler var olan şeyi inkat ettiği için inkarcıdır. -bu böyle polemik olarak uzar gider-

Bakın bu sizin görüşünüz dimi ?

Ama Ateizm genel görüşü budur. Kesinlikle allah yoktur demez ki siz kesinlikle vardır diyorsunuz.

Ateistler eldeki veriler bir tanrının varlığına yeterli değildir ve bu yüzden yoktur derler.

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Herkese saygılar sevgiler, mutlu vakitler.
Alt 03-03-2011, 16:30
melih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
melih melih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

1400 yıl öncede arap çoğrafyasında "ateizm"diye bir kavram asla bilinmiyordu.
Bir Tanrı'ya tapmak olmazsa olmazdı.
O zaman Muhammet ve yazarları ateizmi bilmedikleri için hiç bahsetmemişler.
Olay bu.

Önerilen Siteler

Etiket
allah, ateist, tanrı, tanımaz

Başlık Düzenleme Araçları
Stil