Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Multimedya

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2007, 18:30
Üye Değil

Standart Re: Bütün Kötülüklerin Kökeni - Richard Dawkins

Jejem,

Bütün milletlerin tarihinde kan vardır doğru. Peki bu kanı durduramayan hatta savaşa teşvik eden bir din yaratıcının dini olabilir mi. O zaman şuna inanmak zorunda kalırız. Bir yaratıcı var. Bu dünyadaki insanlar dahil herşeyi o yarattı. Ama bu insanların birbirlerini öldürmelerine, birbirlerine işkence yapmalarına seyirci olan bir yaratıcı. Dünyada bir elçi seçti ve ona insanların okuyup anlamaları için bir kitap gönderdi. Ama kitapta şunu dedi. Ey insanlar benim yolum doğru yoldur. Başka doğru yol yoktur. Benim dinimden başka dinde olanlar kafirdir. Kafir olanlar cezalandırılmalıdır. Diğer inançlara hiç yaşam alanı bırakmayan, hoşgörüden nasibini hiç almamış bir din yollayarak dünyaya, insanları birbirlerine düşürdü. Halbuki herşeyi ve herkesi yaradan olarak herkesi kucaklayan bir kitap gönderemezmiydi. Sonuçta onun kafir dediklerini de o yaratmamışmıydı. Halbuki onlara aleni olarak kuranda savaş açıyor. Ona inanmayanları lanetliyor, yakıyor, aşağılıyor ..vs. Sadede gelecek olursam gönderdiği din insanlığa barış yerine savaş, kan, gözyaşı getirmiştir. Sadece islamiyet için söylemiyorum bunu. Bugün hak kabul edilen tüm dinler için geçerli bu. Hatta bu iş öyle bir hal alıyor ki hak kabul edilmeyen dinler daha barışçıl daha hümanist dinler olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin budizm. Tabii ki ben bu hak denilen dinlerin yaratıcı yada allah tarafından gönderildiklerine inanmıyorum. Bütün bu din olgularının altında herzaman, hem ekonomik yönden hemde siyasi yönden egemen olabilme çabası olduğuna inanıyorum. Bu sebepten büyük kitleleri etkisi altına alabilmek için zaten bu tür dinler özellikle de islamiyet barışçıl bir din olamazdı.

Önerilen Siteler