Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2018, 13:49
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesela demissiniz ki, su ayet materyalistleri isaret ediyor. Ben de size sunu sorayim o zaman, o gosterdiginiz ayette ki, -sey nedir? Veya materyalistler bizi madde mi yaratti diyorlarmis? Bu genellikle evrim karsiti veya ateist karsiti cevrelerin gorusu..

Sevgili Neva,

(Câsiye-24)
"Dediler ki hayat ancak yaşadığımızdan ibarettir. Ölürüz ve yaşarız,
bizi ancak zaman helâk eder"

Zaman, yani ayette geçen kelime dehr

Bu kişilere de dehriyeciler(materyalistler) deniyor.

Razi, bu ayetin tefsirini bakınız nasıl yapmış.

Mekke müşriklerinin, hür irâde sahibi, fail bir ilahı inkâr etme hususundaki şüphelerine gelince, bu da onların, "Bizi, o sürekli zamandan başkası helak etmez,." şeklindeki sözlerinden anlaşılan husustur ki, bu da, "Şahısların üremesi, tabiatların kaynaşmasını gerektiren feleklerin hareketi sebebiyle olur. Binâenaleyh bu kaynaşma, hususî bir biçimde tahakkuk ettiğinde hayat başka bir tarzda tahakkuk ettiğinde İse ölüm hadisesi tahakkuk eder. Binâenaleyh, hayatı ve ölümü gerektiren, tabiatların tesiri ve feleklerin hareketleridir. Bu konuda, hür ve irâde sahibi bir failin bulunduğunu kabule hacet yoktur" demektir. Bu demektir ki bu grup, hem ilâhı, hem de öldükten sonra dirilmeyi ve Kıyameti inkâr etmişlerdir

Saygılar,

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 06-12-2018, 13:58
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnkar, reddetme olayı bir teklif üstüne olur. Bu elemanlara bir teklif yok ki inkar etsinler. Teklifin gerçekliğini kabul etmemişler çünkü.
Dincilerin anlamadığı nokta bu . Anlamaları da mümkün değil zaten. Kıçımdan çıksa daha güzel olacak
bir kitaba teslim olmuşlar.
Alt 06-12-2018, 14:08
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yine yanlış ayetlerle geliyorsunuz.

Casiye 28 i koyduk ve bu kişilerin inançsız olduğuna inanmıyor kuran yazıcılar diye gösterdik. Haberi dahi yok, dehr nediride feleğide tarif öyle kolay değil. Kuranı yorumlayan kişilerin kafasına görede olmuyor bu işler.

Casiye 28

Ve bütün ümmetleri diz çökmüş olarak görürsün. Bütün ümmetler kendi kitaplarına davet edilirler. O gün yapmış olduğunuz şeylerin karşılığı (ceza ve mükâfat) verilir.

Sizin kitabınız Dehr ciler(her ümmet) dahil herkesin bir peygamberi, kitabı olduğunu sanıyor. Dehr doğa tapınımıdır, öte taraf inancı yoktur, ruhçudur, eski şamanist öğretilerin etkileri var olan bir inanış biçimidir.kahpe felek, çarkın kırılsın felek diyen lanet okutan, zalimsin felek diyen ateist gördün mü?

Bir tanrı kavramı veya öte taraf inancı olmayan herkes ateist değildir bayım.

Dehr konusunda sevgili Felasife bir konuda bilgiler vermişti.

İnançsızlık veya ateizm sanmanız veya öyle göstermeye çalışmanız sizin çaresizliğiniz.

O Casiye 28 ve benzer ayetler var oldukça, ayet cımbızlamalarınız bir işe yaramaz.

Lafa gelindce kurana bir bütün olarak bakmak gerek safsatasını öne sürenler ne işse kendileri işlerine gelince paramparça etmekte kuranı.

Yani yine olmuyor görüldüğü gibi.

Ya Casiye 28 deki tanrı iddianız yanlış, her ümmetin kitabı yok, peygamberi yok, iddia ettiği gibi her kese uyarıcı göndermeyi, din göndermeyi unutmuş, yada ne dediğini bilmiyor.

Dehr ateizm değildir, bu tamamen doğa tapınmacılığnın ortadoğu biçimidir.

Dehre dalmak, felek kelimeleri öyle sizin sandığınız gibi yüzeysel anlamlı elimeler değildir. Bu konuyu Felaside size anlatır eğer samimi iseniz.

Yada basit örnek, islam uleması niye ateistlerinde inançlı olduğunu, inançsız kimse olamayacağını ispat için yırtınır? Çünkü kitabınıza aykırı inançsız biri olabileceği, bunu islamın mantığı red ediyor. İnançsızlık? Yok,ataistler inanıyor ama şeytana kanıyorlar gibi masallara gizlenirler, yada casiye 25ve sonrası saçmalaması ile , Ellah onların kalbini kulaklarını mühürlüyor, isteselerde allahainanmıyorlar , aslında muhammede sahtekar diyorlar, doğrusu bu

Kim kendine hadi len ordan demişse, oraya ellah mühürledi diyip kendine inanılmamasına kılıf bulmuş. Ama aklıda kesmemiş arap mitlerini uyduranların, inanmamayı bu yüzden herkesin peygamberi, kitabı dini var diye zaman zaman saçmalamış

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 06-12-2018, 14:15
Üye

İşte bu. Burada kastedilen re-enkarnasyon.

Kurtubî (ö. 671/1273), Arap müşriklerin bu sözlerinde tenasüh inancına
işaret bulunduğuna ilişkin bir yorumdan daha söz etmiştir. Söz konusu yoruma
göre Araplar, "Biz ölürüz ve yaşarız" sözleriyle, bir anlamda, "insan
ölür daha sonra bir başka varlıkta tekrar yaşar" demek istemişlerdir.
24 Bu
yorum, Şehristânî'nin (ö. 548/1153) Araplar arasında bu tür bir inancın mevcudiyetinden
söz etmiş olmasıyla da teyit edilmektedir. Tenasüh inancını
benimseyen Araplara göre bir insan öldüğünde veya öldürüldüğünde beyindeki
kan ve bedenin parçaları bir araya toplanır ve bir kuş (hâme) hâline
gelir. Bu kuş, her yüzyılda bir kabrin başına uğrar… Bu inanç, bizzat Hz.
Peygamber tarafından reddedilmiştir.25

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/188588
Alt 06-12-2018, 14:30
Üye

Sayın Felasife 'in deyişiyle

"kapıyı biraz araladım, artık buradan içeri girersin girmezsin, meseleyi araştırır araştırmazsın orasını ben bilemem."

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dehriyyun

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 06-12-2018, 14:52
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Felasife 'in deyişiyle

"kapıyı biraz araladım, artık buradan içeri girersin girmezsin, meseleyi araştırır araştırmazsın orasını ben bilemem."

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dehriyyun
İbn Ravendinin doğum tarihine bak daha sonra insan merkezciliği materyalizm ile eşleştirmiş(materyalizmde insan merkezcilikte başka garip bişeymiş). Mhmd döneminde bu inanç reenkarnasyonculara atfediliyordu. Müşrik dedikleri genelin zaten inancı bu. Ateizm ve materyalizm akıl ister, dönem Arapları da inançlı olduğuna göre.
Alt 06-12-2018, 14:54
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Biz sizi kendi kitabınıza sokamadık, Casiye 28 i görünce kaçacak yer arıyorsunuz.

Bassar bin Bürd ve Salih bin Abdülkudüs de önemli materyalist filozoflardır. "Dehrî filozoflar" görünen dünyanın dışında bir gerçek arayışını reddeder. İbn-i Râvendî'ye göre peygamberler, göz boyayarak halkın gerçekleri görmesine engel olmaktadırlar. Kur'an'ı reddeder ve tevhid inancının bâtıl olduğundan da bahseder. Birçok eserinde Peygamber Muhammed'i eleştirmiştir. İbn-i Râvendî'nin bu fikirleri İslâm coğrafyasında doğrudan veya dolaylı olarak etki etmiş, maddeci anlayışın en önemli kaynağı haline gelmiştir. İslâm felsefesi tarihinde bir de Vahdet-i Vücut anlayışının, maddi yorumlanmasından doğan bir materyalizm şekli vardır. Şeyh Bedreddin ve Turan Dursun

Verdiğiniz açıık kaynak kodu olan bir site. Okuyan zaten bu yazar kim ise dehri materyalizmle bağdaştırma telaşına düştüğünü görür.

Adam Dehrcilere materyalist derken peşine tek gerekçe sürmüş( her dini değil) Sadece peygamberleri, kuranı ve tevhid inancını redederler diyip salakça açık vermiş.

Materyalizm bu mudur? Ateizm bu mudur? Şeyh Bedrettini hangi gerizekalı materyalist derki? Turan Dursuna hangi gerizekalı Dehrci derki?

Hangi gerizekalı Materyalizmi dehr sanarki ve bunuda peygamberleri, kuranı , ve tevhid inancını redde bağlarki?

Bu mudur yani materyalizm? İslamı redetmek, İbrani inançlarını redetmek midir?

Bu mudur? Bunu mu kanıt diy uydurdunuz?Zamane müslolarından biri olduğunu yazan keşke o kadar belli etmeseydi.

Eğer bu kadar basitse kapı aralamak, al sana ben direk verdiğin ayetin yorumunu koyayım, Açtım bırak aralamayı oku.

Kur'ân-ı Kerim'de dehr iki âyette geçmektedir. Birisi, "İnsan(oğlu), var edilip bahse değer bir şev olana kadar, şüphesiz uzun bir zaman geçmemiş midir?" (İnsân, 76/1) âyetidir ki burada dehr, "uzun zaman" anlamındadır. Diğeri de "Hayat, ancak bu dünyadaki hayatımızdır. Ölürüz ve yaşarız; bizi ancak dehr (zamanın geçişi) yokluğa sürükler" derler. Onların bu hususta bir bilgisi yoktur, sadece, böyle sanırlar. (el-Casiye, 45/24) âyetidir ki burada dehr, zamanın gelip geçmesi anlamındadır. Dehr, bizim kullandığımız, "zaman" anlamında değildir. Çünkü zaman; şimdiye, geçmişe ve geleceğe denebilir. Dehr ise, "kesintisiz devanı eden uzun zamana (âlemin ömrüne)" denir. (Tecrid-i Sarîh Terceme ve Şerhi XI, 180)

İkinci âyette işaret edilenler, öncelikle cahiliyye (İslâm öncesi) devrindeki inkârcılar ve müşriklerdir. Cahiliyye devrinde, bütün hâdiseler, özellikle musibetler, gece ve gündüzden ibaret olan dehre nisbet edilirdi. Bu inançtaki cahiliyye mensupları iki fırka olup, bunlardan bir fırka Allah'a inanmaz, diğeri ise herşeyi dehr'in yaptığına inanırdı. Bunlar her kötülüğü dehre nisbet ettiklerinden, Dehriyye adını almışlardır. Câsiye sûresi yirmidördüncü âyetindeki "ancak bizi dehr öldürür" diyenler bu gruba dahil olanlardır. İkinci fırkayı teşkil eden cahiliyye mensupları ise dehri, hâlik (yaratıcı) tanırlardı. Fakat, kötülükleri ona nisbet etmekten tenzih ederler de dehre nisbet ederlerdi. Bir de kalkıp dehre söverlerdi. Dolayısıyla bu sövme Allah'a râcî oluyordu. (el-Hattâbî, Meâlimü's-Sünen, Humus, 1974, V, 423).

Asıl beteri burda, Bakın Allahınız kendini Dehr olarak tanıtıyor.

Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.)'in bildirdiğine göre bir kudsî hadiste Cenâb-ı Allah şöyle buyurmuştur: "Âdem oğlu dehre söverek beni ezalandırır, halbuki ben dehr(in yaradanıy)ım. Her emir benim elimdedir. Geceyi gündüzü ben idare ederim." (Buhârî, Tefsiru Süre 45/1; Tevhid, 35; Edeb,101; Müslim, Elfâz,1,2, 5, 6; Ebû Dâvûd, Edeb,169). Yine "Sakın sizden biriniz: Vay dehrin musibetine, demesin (böyle sövmesin). Çünkü dehr ancak Allah'tır" ve "Dehre sövmeyin. Çünkü dehr ancak Allah'tır" buyurmuştur. (Buhârî, Edeb, 101; Müslim, Elfâz, 4; Muvatta'. Kelâm, 3).

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 06-12-2018, 15:38
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Sevgili Neva,

(Câsiye-24)
"Dediler ki hayat ancak yaşadığımızdan ibarettir. Ölürüz ve yaşarız,
bizi ancak zaman helâk eder"

Zaman, yani ayette geçen kelime dehr

Bu kişilere de dehriyeciler(materyalistler) deniyor.

Razi, bu ayetin tefsirini bakınız nasıl yapmış.

Mekke müşriklerinin, hür irâde sahibi, fail bir ilahı inkâr etme hususundaki şüphelerine gelince, bu da onların, "Bizi, o sürekli zamandan başkası helak etmez,." şeklindeki sözlerinden anlaşılan husustur ki, bu da, "Şahısların üremesi, tabiatların kaynaşmasını gerektiren feleklerin hareketi sebebiyle olur. Binâenaleyh bu kaynaşma, hususî bir biçimde tahakkuk ettiğinde hayat başka bir tarzda tahakkuk ettiğinde İse ölüm hadisesi tahakkuk eder. Binâenaleyh, hayatı ve ölümü gerektiren, tabiatların tesiri ve feleklerin hareketleridir. Bu konuda, hür ve irâde sahibi bir failin bulunduğunu kabule hacet yoktur" demektir. Bu demektir ki bu grup, hem ilâhı, hem de öldükten sonra dirilmeyi ve Kıyameti inkâr etmişlerdir

Saygılar,
Sevgili Rollingstones;
Mesajimi dikkatsizce okumussunuz sanirim. Size 103 numarali mesajinizda vurguladiginiz ayet icerigine iliskin, -sey nedir diye sormustum.

Nedir o -sey?

Ilaveten materyalistler zamanin soyut oldugunu savunurlar. Yani zaman somut degil, soyuttur. Kitabinizdaki icerige iliskin, zaman bir varliktir, yaratilmistir Allah'iniz tarafindan ve zamandan,mekandan munezzehtir. Gunes ve ayi bicilmis bir yorungede yuzdurenin kendisi oldugunu soyler. Hatta kendi katinda ki zaman ile dunya zamaninin farkli oldugunu da bildirir.Ilgili ayetleri okuyun lutfen.
Bu yuzden mesajimda size, materyalistler veya ateistler Kronos'a mi inaniyorlarmis diye sormustum. Yani antik yunan'daki gaia ile uranus'un cocugu Kronos.

Razi'ye gelince, sanirim kendisi hem hur iradeli ilahtan bahsediyor, bununla birlikte hur iradeli ilah tarafindan yaratilmis olan zamani, bir nevi yaraticiya ustun kiliyor.

Peki sizin inanciniza iliskin zamani yaratan kimdir, Allah'tan baska biri midir? Allah zaman ve mekandan munezzeh midir?

Ilaveten o bahsettiginiz dahar yani dehr uzatilmis bir belirli suredir, ki kitabiniz tum yaratilmislarin belli surede yasayacagini, sonra olecegini, sonra da diriltilecegini savunur. Hatta oyle ki, nasil yaratmissa, ayni sekilde malum gunde durulup, bukulecegini soyler.
Alt 06-12-2018, 15:52
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Rollingstones;
Mesajimi dikkatsizce okumussunuz sanirim. Size 103 numarali mesajinizda vurguladiginiz ayet icerigine iliskin, -sey nedir diye sormustum.

Nedir o -sey?

Ilaveten materyalistler zamanin soyut oldugunu savunurlar. Yani zaman somut degil, soyuttur. Kitabinizdaki icerige iliskin, zaman bir varliktir, yaratilmistir Allah'iniz tarafindan ve zamandan,mekandan munezzehtir. Gunes ve ayi bicilmis bir yorungede yuzdurenin kendisi oldugunu soyler. Hatta kendi katinda ki zaman ile dunya zamaninin farkli oldugunu da bildirir.Ilgili ayetleri okuyun lutfen.
Bu yuzden mesajimda size, materyalistler veya ateistler Kronos'a mi inaniyorlarmis diye sormustum. Yani antik yunan'daki gaia ile uranus'un cocugu Kronos.

Razi'ye gelince, sanirim kendisi hem hur iradeli ilahtan bahsediyor, bununla birlikte hur iradeli ilah tarafindan yaratilmis olan zamani, bir nevi yaraticiya ustun kiliyor.

Peki sizin inanciniza iliskin zamani yaratan kimdir, Allah'tan baska biri midir? Allah zaman ve mekandan munezzeh midir?
"Veya" demişsiniz. Sonraki cümlenin sizin için daha önemli olduğunu düşünmüştüm.

Oradaki şey, bir iradeyi temsil ediyor. Ayetin devamı olan "yaratıcılar mı?" sorusu ve bir sonraki ayet sorunuzu yanıtlıyor.

"yoksa, gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? "

Razi, tam olarak bu insanlar bir iradeye inanmaz herşey doğada olur biter diyor.

600 lü yıllarda, Tanrı inancı olmayan insanın, bir yaratıcı var, bende peygamberim diyen birine yanıtı, yukarıda örnek verdiğim ayetlerden farklı olamaz.

Bunu anlamak bu kadar zor mu, ben de bunu anlayamıyorum.

Saygılar.

Alt 06-12-2018, 16:13
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

"Veya" demişsiniz. Sonraki cümlenin sizin için daha önemli olduğunu düşünmüştüm.

Oradaki şey, bir iradeyi temsil ediyor. Ayetin devamı olan "yaratıcılar mı?" sorusu ve bir sonraki ayet sorunuzu yanıtlıyor.

"yoksa, gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? "

600 lü yıllarda, Tanrı inancı olmayan insanın, bir yaratıcı var, bende peygamberim diyen birine yanıtı, yukarıda örnek verdiğim ayetlerden farklı olamaz.

Bunu anlamak bu kadar zor mu, ben de bunu anlayamıyorum.

Saygılar.
Tamam sorun degil.

Oradaki sey bir iradeyi temsil etmez ama kitap boyu kendi iradesinden bahseden bir yaratici profil, -sey demez. Adli adinca belirtir.

Guzel ama 600'lu yillarda, yaratici inanci olmayan biri, merhaba ben elciyim, zamani Allah yaratti haydi iman et diyen birine, ne cevap verir sizce?

Önerilen Siteler