Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-01-2019, 07:20
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burada büyük bir kavga var..Kavganın sebebi,öldükten sonra yaşamın olup olmadığı..
Yahudiler yaşarız ve ölürüz demişler..Öyle de zaten..Yahudiler de cennet/cehennem inancı yoktur..Talmud'da filan birşeyler olduğu söylenir ama genel kabul,yahudilerin öldükten sonra yaşama inanmadıklarıdır..Öteki Dünya inancını,yani cennet ve cehennemi insanlığa ilk defa açık açık sunan din,hristiyanlıktır..Bunları bildiğiniz zaman,bu surede neden bahsedildiğini de anlayabilirsiniz..
Sayin Ahlakli,

konuyla alakali degil ama yeri gelmisken size sormak istiyorum, bilginiz dahilinde cevaplarsaniz sevinirim. Diger üyelerinde bilgi dahilinde görüsleri varsa bilmek isterim tabi.

Hepimizinde zaman zaman sahit oldugu söyle bir iddiayi sözkonusu; Eger islamda cennet ve cehennem olmasaydi hic bir müslüman bu dine inanmazdi.

Benim merak ettigim ise bu yahudilerin cennet / cehennem inanci olmamasina ragmen hanki sebebe bagli tevrata ve emirlerine inanip inanclarini uygulalayislaridir.

Yahudilerin inanclari bana oldukca ilginc gelmekte. Bir cikar sözkonusu degil, keza cezada yok. Yahudilik inancinin mantigi nedir, ben bir kaliba otutturamiyorum acikcasi.

Birde mesihin gelmesini beklerler, gelse gecmise bir faydasi dokunmayacak, gelecege ne katacak oda muamma. Sonucda ölüdüklerinde hersey yok olup bitecek. Onca ibadetin, tevrati okumanin geregi nedir. Öldükten sonra bir hesap günü, suclularin cezasini cekecegi, iman edenlerin, iyilik yapanlarin mükafat alacagi bir ahiretde söz konusu degilken, buna ragmen dinlerine SIKI SIKI bagli kalmalari bana oldukca ilginc bir yaklasim oldugunu gösteriyor.

Saygilarimla...
Alt 07-01-2019, 08:40
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Pardon Yani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Birde mesihin gelmesini beklerler, gelse gecmise bir faydasi dokunmayacak, gelecege ne katacak oda muamma. Sonucda ölüdüklerinde hersey yok olup bitecek. Onca ibadetin, tevrati okumanin geregi nedir. Öldükten sonra bir hesap günü, suclularin cezasini cekecegi, iman edenlerin, iyilik yapanlarin mükafat alacagi bir ahiretde söz konusu degilken, buna ragmen dinlerine SIKI SIKI bagli kalmalari bana oldukca ilginc bir yaklasim oldugunu gösteriyor.
SIKI SIKIYA bağlı oldukları DİN değilde birbirleri olabilir mi? Düşünsenize binlerce yıl sürgün yemişsiniz, soydaşlarınızdan kopuk yaşamış ama ticaretin sayesinde paraya kavuşmuşsunuz. Bu yüzden birbirlerine bağlı olabilirler bizlerde bunu DİNE yoruyor olabiliriz.
Oysa gerçekte yaşama sıkı sıkıya tutunuyorlardır.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 07-01-2019, 10:16
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu karşı kötü olarak algılıyorsa, yapacağı iki şey var ; bunu ya gizli yapacak, ulu ortaya sermeyecek, ya da açıktan yapıyorsa da tahrik yapmayacak.
Sonuçta kitabı bile derse ki "onlara sövmeyin ki onlarda size sövmesin"

Bunu düşünmeleri lazım ama düşünme filan yok, bu dünya kimsenin malı değil, hiç birimizin değil, böyle bir şımarıklık yok, ne hikmetse kimse inancını yaşayamıyor memlekette.
Anlamak mümkün değil.

.
Yani diyorsun(!) kitap der ki: birbirinizin arasinda sovusmeyin, ancak sogusleyin mi ?
Alt 07-01-2019, 10:27
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yahudilerin inanclari bana oldukca ilginc gelmekte. Bir cikar sözkonusu degil, keza cezada yok. Yahudilik inancinin mantigi nedir, ben bir kaliba otutturamiyorum acikcasi.
Çıkar şöyle var.
Toplumu bir arada tutmak, düzen ve güveni için din geliştirilmiş, din bunları sağlıyor.

Put-tapar bir toplum da put çalma, öldürme vs. demez, yani putla düzeni sağlayamazsınız, ama işin içine Tanrı/din dahil olunca sağlarsınız.
Bu da işin kârı.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 08-01-2019, 05:18
Üye

@Turdur

Sayin Felâsife,

sizi uzun zamandir sitede göremiyordum keza bende son zamanlarda yoktum. Sizi tekrar görmek, iletilerinizi okumak hayli keyifli.

Toplumu bir arada tutmayi yahudi irkindan yola cikarak yine birligi saglayabileceklerini düsünüyorum acikcasi. Lakin din konusu hayli ilginc duruyor. Bu olayin altinda yatan daha baglayici bir sebep olmali diye düsünüyorum. Helaller, haramlar, yasaklar, ibadetler, giyim tarzlari olsun, yasantilari olsun bunlar agir yükler insanlar acisindan eger ahiret hayati söz konusu degilse. Örnek; ilahi bir yapiya hizmet, sorumluluk ayri, kendi aralarinda birlik, beraberligi saglamak icin kurallar koymalari ayri.

Musaya atfedilen 10 emir israilogullari icin bir antlasma olarak aralarindaki birligi saglamak icin yeterli gelmeliydi oysa.

Buradaki soru "Yahudilik" yani yahudiler tevrata inanarak kendilerinemi hizmet etmis oluyorlar yoksa gökteki tanriyami. Bizim bildigimizi birlik ve beraberlik olayini yahudilerde biliyor olmali diye düsünüyorum. Bir topluluk kendini bu denli binlerce sene icten ice kandirabilirmi sanmiyorum dogrusu.

Bir müslüman olsaydim cevabi kendime söyle verirdim; Bu yüzden tevrati hahamlar, incil papazlar degistirdigi icin ve sonrasinda kurani hepsini haber vermek adina allah yolladi diye inanabilirdim Bunuda söyleyemedigim icin altinda yatani bilmek adina sorguluyorum.

Saygilarimla...
Alt 08-01-2019, 14:39
Üye

Buradaki soru "Yahudilik" yani yahudiler tevrata inanarak kendilerinemi hizmet etmis oluyorlar yoksa gökteki tanriyami.
Bana gör ikisi de değil, ben bu konuda biraz ters düşünüyorum.
Şu haliyle bakınca bitmiş, tamamlanmış bir ürüne bakıyoruz aslında, veya görmemiz istenen neyse ona bakıyoruz, yazılanları okuyoruz mesela, buna göre de Tevratta, Tanrıda bizim de görmemiz istenen bir şey, bu da bana göre bir şey değil.

Birilerinin gösterdiği değil, göstermediği tarafa bakmak, işte bu bana uyan.

Devam ...

Ne birileri birilerini kandıracak zeki, ne de birileri birilerine inanacak kadar aptaldır, herkes bu noktada "kazan/kazan" denen sistemi işlettiği için, kazanç sağlar. Aslında buna kazanç bile denmez, herkes yapması gerekeni, kendinden beklenileni yaptı denir.
İstediğiniz kadar zeki olun, dediğinizi yapanlar yoksa bir işe yaramaz. Üst bu noktada altakilere muhtaçtır. Altta üsttekilere tam tersi noktada onlara muhtaçtır, onlarsız yapamaz.

Yahudilikte zekiler kuralları koydu, altakiler de onu işletti demek kolay yolda, burada esasında üst/alt denen veya zeki/aptal denen bir şey de yok. Sadece yapılması gerekeni yapmak/yapanlar var.
Vücudumuz gibi düşünelim, Baş olmadan vücut, vücut olmadan da baş bir işe yaramaz.
Her organ görevini yapınca bir sorun problem yoktur, burada beyni daha zeki desek, kol onu işlemezse, ayak ona uymazsa zekâ bir işe yaramaz.
Arzulanan tüm parçalarının beraber uyumudur, buna da vücut diyoruz.

Şimdi Yahudilik başıyla gövdesiyle bir vücutsa, kimse kimseyi kandırmadı/kandıramadı, çünkü tamamlanmış bir ürüne bakıyorsak bu böyle, bunun içinde kandırmasıda, inandırmasıda, doğrusuda yanlışıda, harman olup, bir araya gelip bir ürün olmuş mu? Olmuş.

Bu kadar şeyi bunun için anlattım, ortada vücut varsa, kanma/kandırmaca durumu yoktur.

Devam ...

Ortada kanma/kandırmaca yoksa, işlenmiş bir suçlu suçta yoktur. Bu insanlar yapmasını gerekeni yapmış, kendilerinden beklenen neyse onu gerçekleştirmişler.
Diyeceğim Yahudilerde kaderlerini yaşamışlar ve bunu yaşamaya devam da ediyorlar, manzara bu.

Bu belki kabul edilmesi zor bir manzara olabilir ama bundan daha zoru da vardır, o da Evrilişte saklıdır.

Şimdi bu bitmiş ürüne bakmak yerine, bunu oluşturan köklerine inmek bana daha ilginç geliyor, neden? Çünkü kökler Evrimsellikte saklı. Ama tabii bu noktada dersime biraz daha çalışmalıyım, azcık karışık bir mesele çünkü. Aslında benim için basitte, karışık olan yazmak anlatmak kelimelere dökmek tabii, özen isteyen bir şey sonuçta.

İşin ucun da Evrim gözükünce, Doğa sanki göz kırpıyor, bak bu işin de ucunda ben varım diyor.
İşin ucunda o varsa zaten suç suçlu gibi kavramlar, akıllı zeki aptal özellikler, özellik olmaktan çıkıyor, başka bir şey oluyor.

Bunun da hazmı hayli zordur. Çünkü suç denen şeyi insanda SABİTLEYEN toplumlar da yaşıyoruz. Haliyle insandan öte gidemiyoruz, insana takıldık kaldık. İnsan insana, baka baka bir aynılaşma durumu da söz konusu, aynı şeyleri düşünmesekte, aynı teknik ile düşünüyoruz, varsa insan yoksa insan deyip, faturayı insana kesmek gibi tekniğe sahibiz.
Aslında insanın hedefinde gene insan olması bile, Evrimsel bir şey. Neyse,

İnsanlar Evrimi anlamamış, Evrimselliği özümsememiş, Evrilişi çözememiş!

Gel dinlerin de kaynağında Evrim var-de, abaavvv

Sanırım dersimin adını da buldum, "Dinlerin kökenine Evrimsel seyahat!"

Sevgiler

Alt 09-01-2019, 05:15
Üye

Sevgili Felâsife,

farkli pencereden bakanlarin düsüncelerini ögrenmek güzel. Sizinde kendinize has özel bir bakisiniz var, onuda bu konu icerikli ögrendik.

Sagolun. Saygilarimla...
Alt 09-01-2019, 06:04
Üye

Rica ederim, hoş günlerin olsun, sevgilerimle.

Alt 09-01-2019, 18:42
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hepimizinde zaman zaman sahit oldugu söyle bir iddiayi sözkonusu; Eger islamda cennet ve cehennem olmasaydi hic bir müslüman bu dine inanmazdi.

Benim merak ettigim ise bu yahudilerin cennet / cehennem inanci olmamasina ragmen hanki sebebe bagli tevrata ve emirlerine inanip inanclarini uygulalayislaridir.
Sevgili pardon yani;müslümanların ahiret yüzünden müslüman kalmaya devam ettikleri iddiası,saçmalıktır..Bugün emekli olup,günde 3-5 defa camiye giden Müslümanlar,cennette huri s.kme hayali ile bunu yapmıyorlar..Çevirin sorun bu kişilere..Ne cenneti anlatabilirler size,ne de hurinin ne demek olduğunu..Bunu yapıyorlar,çünkü içinde bulundukları topluma uyum sağlamaya,haliyle yalnız kalmamaya,mutlu olmaya çalışıyorlar..Buradaki konu öteki Dünya filan değil,tamamen SOSYALLEŞME denilen şey..
Zaman zaman haberlerde ''yapılan araştırmalara göre evli olan insanların bekar insanlardan daha uzun ve mutlu yaşadıkları ortaya konmuştur'' cümlelerini duyarız/okuruz..Din denilen şey,özünde bir ortama sahip olma,bir çevre edinme,bir taraftar olma konusudur..Bu perspektifle Yahudilere veya Yahudi dinine baktığınız zaman,neden bu insanların böyle davrandıklarını anlayabilirsiniz..
Tüm dinlerde,dinler harici tüm inançlarda,o kadar saçmasapan şeyler var ki;normal bir kafaya sahip birisi,bunu nasıl yapabilir diye sorarsınız ama din normalleşmeye karşı zaten..Mesela sünnet konusu..Sene olmuş 2019..Hâlâ çocuğunun penisini,sırf çevresi öyle istiyor diye,kestiren milyonlarca/milyarlarca insan var..Bunu akılla/mantıkla filan izah edemeyiz ki..Nasıl edeceğiz?
Din ve akıl bir arada olmaz..Kesin yani..Tartışılamaz bir konu..
Alt 10-01-2019, 06:20
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili pardon yani;müslümanların ahiret yüzünden müslüman kalmaya devam ettikleri iddiası,saçmalıktır..Bugün emekli olup,günde 3-5 defa camiye giden Müslümanlar,cennette huri s.kme hayali ile bunu yapmıyorlar..Çevirin sorun bu kişilere..Ne cenneti anlatabilirler size,ne de hurinin ne demek olduğunu..Bunu yapıyorlar,çünkü içinde bulundukları topluma uyum sağlamaya,haliyle yalnız kalmamaya,mutlu olmaya çalışıyorlar..Buradaki konu öteki Dünya filan değil,tamamen SOSYALLEŞME denilen şey..
Zaman zaman haberlerde ''yapılan araştırmalara göre evli olan insanların bekar insanlardan daha uzun ve mutlu yaşadıkları ortaya konmuştur'' cümlelerini duyarız/okuruz..Din denilen şey,özünde bir ortama sahip olma,bir çevre edinme,bir taraftar olma konusudur..Bu perspektifle Yahudilere veya Yahudi dinine baktığınız zaman,neden bu insanların böyle davrandıklarını anlayabilirsiniz..
Tüm dinlerde,dinler harici tüm inançlarda,o kadar saçmasapan şeyler var ki;normal bir kafaya sahip birisi,bunu nasıl yapabilir diye sorarsınız ama din normalleşmeye karşı zaten..Mesela sünnet konusu..Sene olmuş 2019..Hâlâ çocuğunun penisini,sırf çevresi öyle istiyor diye,kestiren milyonlarca/milyarlarca insan var..Bunu akılla/mantıkla filan izah edemeyiz ki..Nasıl edeceğiz?
Din ve akıl bir arada olmaz..Kesin yani..Tartışılamaz bir konu..
Sevgili Ahlakli,

büyük ölcüde yaziklariniza katiliyorum. Müslümanlar acisinda cennet ödülüden cok cehennem azabi ön pilanda desek daha dogru olur.

Hatirladigim kadariyla bir zamanlar sizde benim gibi islama inaniyordunuz. Sizin inacininiz ana sebebi neydi mesela? Ben kendi adima allahin varligina dair bir ispatim yoktu ama cehennemde yanma korkusu agir basiyordu. Bilgi acisindan islam haricinde birseyler okuyup biliyormuydum derseniz zaten sifira yakin bir bilgiye sahiptim.

Bu sayfada aydinlanma acisindan cok önce, erken baslayanlardan cok sey ögrendim. En iyi tarafida farkli farkli bakis acilarini okuyup bilmek iyi geldi. Anladimki, insanlar bir kaliba sigmiyormus. Gelisim, degisim yasamdaki ana kurallar arasinda cok önemli bir yer tutuyor. Dindar olmanin bunu anlayip kavramaya engel oldugunuda deneyimleyebildim.

Belirtdiginiz topluma uyum olayi kesinlikle yerinde bir tespit. Islamdan cikma süresinde bunu bire bir yasadim. Dislanma, ayiplanma, yalniz kalma korkusu bayagi baskin geldi. Biraz zaman almis olsada bu baskidanda kurtulabildim. Simdilerde ise kimin ne dedigi, ne düsündügü umrumda bile degil.

Hristiyan ve müslümanlara bakarak yahudilerin ödül / ceza, cennet / cehennemin olmamasi iman konusunda daha karmasik oldugunu düsündüm. Geriye sizlerinde dedigi durumlar kaliyor. Benim icin hernekadar anlasilmasi zor olsada, beni böyle düsünmeye sevk edeninde aslinda takiye imani kabullenemiyor olusumdan.

Katkinizdan ötürü tesekkürler.

Önerilen Siteler