Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-10-2010, 01:36
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Terk Edilen Dinin Biraktigi Izler!

Selamlar;

Ben yataktan her sabah kalkinca, hala besmele ceker, hala gusul abdest alir, tuvalete sag ayakla girer sol ayakla cikarim. Hapsirdigim zaman elhamdüllah der, birisi halimi hatirimi sordugu zaman cok (Allah'a)sükür derim.

"Aksam yattik sabah kalktik" diye dinden dönmedik. Gerci benim icin bu site son noktaydi. Ama hala, "Islam'da" bile batil olan seyleri uyguluyorum. -Aksam tirnak kesmek gibi-

Dinden dönen arkadaslar; sizde de bu(tür) aliskanliklar hala sürüyor mu?

Bir cok seyden kendimi arindirdim ama, 40 yil Islam'la ic ice yasamak!

Saygilar...
Alt 10-10-2010, 01:53
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Elbette oluyor. Yemeğe otururken, "Bismillahirahmannirahim" demek. Şükretmek. Bunun yanı sıra, "Allah"ı özlemek gibi durumlarım oluyor.
Özlüyorum valla.

Alt 10-10-2010, 01:55
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İnşallah, maaşallah, selamınaleyküm türünden kelimeleri hâlâ kullanıyorum. Bu tip ağız alışkanlıklarını yenmek zor elbette. Yine de yol katetmedim diyemem. Farkında olmadan yaptığım zamanlar oluyor.

Ama hâlâ gusül abdesti almak biraz ilginç doğrusu. Çünkü bu son derece istemli bir şey olduğundan bana ilginç geldi.

Eski müslüman sonradan ateistlerin kurban kesmek, bayram ziyaretlerine gidip el öpmek, bekarete önem vermek, oruç tutmak gibi şeylere devam ettiğine ben de şahit oldum. Ama en çok, aile reisinin erkek olması konusundan taviz vermediklerini gördüğümü söyleyebilirim.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 10-10-2010, 02:19
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eyvallah kelimesi çok hoşuma gidiyor; onu kimse elimden almasın. Zaten birçok lah ile biten kelimeden(illallah, inşallah, maşallah) ve Allah mesut etsin, Allah kurtarsın, Allah rahmet etsin, Allah belanı versin, Allah'ından bul şeklinde devam eden dua görünümlü dileklerden kurtuluş yok gibi; dilimize iyice yerleşmişler. Selamın aleyküm-aleyküm selam kullanımını sevmesemde bazen mecbur kaldığımı hissediyorum.

Ezan iyi bir yorumcu ve iyi bir ses tarafından seslendirilirse hoşuma gidiyor doğrusu. İlahilerdeki ney, def gibi unsurlarda hoşuma gidiyor.

Aleviliğin islamdan, Ali ve evliya seviciliğinden, kurtarılmış Pir Sultan'a, Hacı Bektaş'a, Börlüce'ye, Dadaloğlu'na, Şeyh Bedrettin'e, Nesimi'ye, Hallacı Mansur'a, Hayyam'a, Pir Sultan'a, Karacaoğlan'a vesaireye dayanan arı felsefesi; islam şeriatına direnen sosyal yapısı ve kültürel öğeleri çok hoşuma gidiyor. Ben bu anlamda alevi olmakta direnenlerdenim; çünkü aleviliği devrimci, felesefik ve kültürel öğeler taşıyan dinden ve metafiziksel düşünceden bağımsız yönüde olan sosyal bir gerçeklik olduğunu düşünüyorum.

Allah'a hayıflanmaktan vazgeçmediğimi söylemeliyim; en önemli alışkanlıklardan biri bu sanırım. Neden, niye ben ne dediğim oluyor.

Nazara uğradığımı düşündüğüm oluyor; üç kulhu bir elham okuyasım geliyor o zamanlarda.

Taziyelerde ne akla hizmetse fatihayı gerçekten okuyorum.

Bazen Muhammet'in gerçekten iyi bir insan olduğuna, adaletli ve gözeten bir tanrının olduğuna inanmak istiyorum.
Alt 10-10-2010, 02:26
diamat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diamat diamat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

terk edilen dinden tek bir kelimeye bile hayatımda yer yok.
neden daha önce uyanamadım diye ara sıra şöyle hayıflanmak dışında.
Alt 10-10-2010, 02:47
noripcord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
noripcord noripcord isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

benim tek kalan sorunum "inşallah" gibi kelimelerdi. onlarıda hallettim sayılır. @Basic sizinkide fazlaymış sanki. hani neredeyse alışkanlıktan namaz kılıyorum diyeceksiniz.
Alt 10-10-2010, 03:10
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@Basic sizinkide fazlaymış sanki. hani neredeyse alışkanlıktan namaz kılıyorum diyeceksiniz. -noripcord-

Valla ne yalan söyliyeyim, ben müslümanken bile namaz kilmazdim.

Alin iste bir tane daha aliskanlik, "VALLA"
Alt 10-10-2010, 03:13
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Insan dinden , kitapdan tiskinir ama soyut olarak yaraticidan asla ! Dinlerin ve kutsal dedikleri kitaplarin tanittigi yaratici degil. Bunlar her daim tiskindirir ! Ama kendi aklinca müthis bir yaratici düsünebilirsin !

Iste ben yaraticiyi cok seviyorum halen ! Ne kadar kurana peygambere dinlere kin kussamda , bunlardan tiskinsemde kalbime bir kere yaratici sevdasi girmisse cikmaz !

Evet gece yastiga basimi dayayinca bismillah , su icerken bismillah , Istedigim seyler yada güzel seyler olunca allaha sükür.

Zulum yapani yada insanlarin onurlariyla dalga gecildigini görünce yapma etme yazik cok günah !

Aklima kötü bir seneryo gelince allah korusun !

Yada birseye dayanamayinca allahim yardim et !

Herneyseki bazi arkadaslara sacma gelebilir ama bendeki gercek bu !

Yaraticinin insanlari yakmak icin yarattigini hic düsünmüyorum ister inanan olsun ister inanmayan TANRIDAN SIDDET CIKMAZ !

Ayrica evrime hak veriyorum tabiki yaratmanin en müthis yolu bu olsa gerek! ensest degil

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 10-10-2010, 03:36
diamat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diamat diamat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın nail

siz de mi vahiy alıyorsunuz.
Alt 10-10-2010, 04:34
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

NaiL, "tiksinmek" kelimesi aklında nasıl ki yanlış kullanıla kullanıla yazım diline "tiskinmek" olarak aktarıldıysa "yaratıcının var olduğu inancı" da temeli çocukluğuna dayanan "yanlış" bir baskın düşüncenin ürünüdür.

Bu derin ve eski travmatolojik bilgiyi aklından söküp atabilirsen -mantık, okuma, akıl yürütme yoluyla- neticede itibariyle daha akılcı düşünmeye ve varlıkların "yaratılmadığını bildiğinden" şüphe ile düşünmeye yöneleceksin.

Önerilen Siteler