Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-05-2024, 23:32
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kahverengi kokarca Böceği İle Mücadele Yöntemi

Karadeniz (brown marmorated stink-bug/Halyomorpha halys) kahverengi kokarca (ya da kokulu kokan/kokuşmuş böcek) mücadelesi

Karadenizlinin bu böcekle başı dertte. Bu sayfaya eriştiyseniz lütfen aşağıyı okuyun...

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kahver...C3%B6ce%C4%9Fi
https://en.wikipedia.org/wiki/Brown__stink_bug

Henüz test etmedim ancak bir sürü web içeriği video izledikten sonra bununla mücadele adına bir şeyler bulabilmiş olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle ev için böyle basit bir çözüm önerildi ya da öneriliyor.

Youtube "Cheap DIY Stink Bug Trap" "Stink Bug Trap"

Video altyazıları etkinleştirilip dil Türkçe seçilerek bunlar izlenebilir ancak kısaca açıklarsam şu.

Bir pet şişe tuzağı yapılarak altına bir pilli led lamba yerleştirilir ve pet şişenin alt bölümü siyah bant ya da filmle kaplanır. Kaplanıyor çünkü diğer durumda böcek içine girmek yerine pet şişenin dış yüzeyini tercih ediyormuş.
(İkinci bir olasılıkta film kaplama yerine pet şişenin dışını yapışkan bir materyalle kaplama olabilirdi.)

Bu lambaya "kablosuz pilli dokunmatik spot lamba" ya da "dolap lambası" adıyla internetten erişebilirsiniz. Bugün itibariyle yaklaşık 75 TL düzeyinde bir fiyatı var. (60 TL den 100 küsür TL'ye kadar değişiyor). Lamba ince (AAA) kalem pille çalışıyor ve pil ömrü 100 saat kadar deniyor. Bu durumda şarj edilebilir piller akıllıca ancak 60 lık bir pil seti sadece 250 TL

Bunları şu nedenle açıklıyorum. Böcek için feromon yemli damacana tuzakları düşünüyoruz ve feromon yemleri 600 TL ye satılıyor. Bu aşağıda açıklayacağım şey işe yarayacaksa bunlar feromon tuzaklarından ucuza gelecek ve daha etkili olabilirdi. Bunun bahçede (açık fındık ve sebze bahçesinde de) kullanılabileceğini düşünüyorum. Henüz denemedim.

Bahsi geçen ikinci ev tuzağı ise bu.

"Stink bug trap - Virginia Tech" "Trapping pesky stink bugs"

"How We Got Rid of Stink Bugs | Easy DIY Brown Marmorated Stink Bug Trap"

Yukarıdaki basit tuzak ise şundan oluşuyor. Alüminyum folyodan bir tepsi, biraz su, biraz bulaşık deterjanı ve tam da bunu aydınlatan yani suya dönük bir masa lambası

Bu basit tuzağa "Virginia Tech" deniyor çünkü Amerikada bu isimde bir üniversite var. Bu böcek için mevcut tuzakların etkinliklerini ölçen bir çalışma yapılıyorlar ve bu kurum (Virginia Tech) bu çalışmaya yukarıdaki videodaki bu basit tuzakla katılıyor ve bu basit tuzağın diğer tüm diğer tuzaklardan 14 kat daha etkili olduğu görülüyor.

https://www.wvtf.org/science-technol...is-all-natural

Ben aslında ev için olan bu iki basit tuzağın birleştirilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca bunun açık alanlarda da işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum.

Damacanalarla feromon tuzağı kurmayı düşünüyorduk oysa düşündüm ki pet şişeye konulan o spot lamba bir damacanayı da aydınlatabilir ya da yukarıdaki spot lamba bence uygun materyalle çevrilerek masa lambasına dönüştürülebilir göründü. Yani, basitçe bir kaç yol var.

* Birincisi; pet şişe aydınlatmalı tuzağı bir damacanayla kurmak

* İkincisi; pet şişe aydınlatmalı tuzağı damacanayla kurmak ancak alt bölümü siyah film kaplama yerine damacananın dış yüzeyini yapışkan bir maddeyle ya da böcek öldürücü ilaçla kaplamak. Böylece tuzağın içine girmesi gerekmeyecek ışık onları zaten damacananın dışına çekecektir.

* Üçüncüsü ise alüminyum folyolu bulaşık suyu çözümünü istasyonlar halinde fındık ve sebze bahçelerine kurmak. Spot lambayı uygun bir çerçeveyle sararak masa lambası benzerine dönüştürmek. Bu kolay olacaktır ve feromondan yine de ucuz gözüküyor. Denenebilir. Basitçe ağaçlara ya da domuz ve çakal gibi hayvanların zarar vermeyeceği biçimde kazıklarla sağlamlaştırılmış yağmur almayan bir istasyona bu sistem kurulabilir.. tek yapılması gereken belli aralıklarla pilleri değiştirmek ve şarj etmek olacaktı.

Eğer buraya google ile erişirseniz ve sorularınız varsa/olursa lütfen üye olup ekleyin.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 17-05-2024, 15:28
Üye

Amerikalılar özel olarak bu markanın bulaşık deterjanını o böceği öldürmek için kullanıyor. Suyla yüzlerce kat seyreltilmiş formunun bile böceğe teması böceği öldürmek için yeterli deniyor.

https://dawn-dish.com/en-us/how-to/w...f-ingredients/

Bu aslında aklıma şunu getirdi. Az ya da çok deri, solunum hatta kalıntılarını yutma yoluyla ona (bulaşık deterjanına) maruz kalıyoruz.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 17-05-2024, 15:54
Üye

Tesadüfen bu başlığa google yoluyla erişmiş olabilirsiniz ve ilk açıkladıklarımı anlamadıysanız kısaca baştan alıyorum

Yukarıda 3 tür basit ev tipi tuzak var.

Tuzak 1

Burada basitçe bir pet şişe ya da damacananın üst bölümü kesilip ters çevrilerek huni gibi kapatılarak böceğin girdiğinde çıkamadığı bir giriş üretiliyor ve böceği buraya çekmek için bunun tabanına pilli aydınlatma ekleniyor. Karadenizde kumbul denen balık tuzağına benziyor.

Tuzak 2

Burada alüminyum folyodan yapılmış bir tepsiye bol miktarda su ve biraz bulaşık deterjanı ekleniyor ve böceği çekmek için suya dönük bir masa lambası kullanılıyor. Işık bulaşık deterjanına dönük olmalı ,sanırım bu ışığı kırıyor ya da ışık kaynağının orası gibi algılanmasını sağlıyor.

Tuzak 3

Burada bez bir kılıfın içine aydınlatma yerleştiriliyor ve bez kılıf bolca ilaçla ilaçlanıyor. Işığa gelen böcekler bez kılıfa temas ettiğinde ilaca temas etmiş oluyor. Bu tuzak yani ışık böcekleri çekiyor.

Ayrıca ikinci yorumda basit boş cam-sil şişesi gibi fısfıslı bir şey yardımıyla suya karıştırılmış bulaşık deterjanını böceğe sıkma gibi bir çözüm ekledik. Bu hem ev içi hem dış duvarlar hem de sebzeler için de kullanılıyor.

Demek istediğim ise şu.
Yukarıdaki tuzakların ortak noktası ışık. Bu böcekler sonbaharda evimize geliyor. Eğer çevremizdeki yakın fındık bahçelerine basit küçük kulübe benzeri yapılar kurup içerisine bu tip tuzaklar yerleştirseydik bu böcekleri muhtemelen oraya çekecekti. Yani burada basit köpek kulübesi büyüklüğünde bir şeyden sözediyorum. Muhtemelen onu bir ağaca ya da bir kaç kazığın üzerine kurabilirdik. Yukarıdaki tuzağı içine yerleştirip oraya ışık koyacaktık. Bu tıpkı evlerimiz gibi böceği çekecekti. Bu tuzakları yapıp fındık bahçelerine kursaydık ilkbahar yaz döneminde gece ışığa gelerek girip girmeyeceklerini bilmiyoruz test edebilirdik ancak şu var. Sonbaharda çok büyük olasılıkla işe yarardı yani evler çok daha böceğe maruz kalırdı. İkincisi fındık sezonunda işe yararsa başlı başına ilaçlamak kadar etkili bir çözüm üretmiş olacaktık.

Alt 18-05-2024, 01:50
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili içtenlik,

Bizzat deneyip olumlu sonuç aldığın bir yöntem var mı?

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt Dün, 22:24
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili içtenlik,

Bizzat deneyip olumlu sonuç aldığın bir yöntem var mı?
Sevgili Şüpheci Dinsiz

Burada şöyle bir durum var. Ben aile mülkündeyim ve mülkiyet babamın. Yani babam denerse deneyecek ama muhtemelen ev tipi tuzakların en az birini bu sonbaharda çatıya kurup deneriz diye düşünüyorum. Bunları yukarıda açıkladığım gibi bahçe istasyonu vb. olarak kurma fikrine gelince bunu babama henüz açmadım ya da yarı açtım ve önce bir feromon tuzaklarını deneyelim vs dedi. Ben de uzatmadım

Burada işler basit. Fındığı bilinen kimyasal insektisit denilen böcek ilaçlarıyla ilaçlarız. Evi de ilaçlarız. Bunlar yüksek işlevsel ilaçlardır. Yani böceği büyük oranda öldürür ya da engeller. En azından temel ticari tarımsal ürün fındıktır ve korunmuş olurdu. Burada genel olarak insanların olumlu sonuç aldığı temel yöntem budur. Yani burada kitlesel ortak bir gündem var ve şu. İlaç ilaç ilaç..

Yukarıdaki şeyleri ben aradım ve paylaştım çünkü ilkbahar yaz sebze meyve dönemi geldi geliyor. Geçtiğimiz sene ilk kez şu oldu. Ektiğimiz salatalıklar gözümüzün önünde kuruyup gitti. Biberler soluyordu. Meyveler aynı. Herkes bu böceği şuçluyordu. İlk etapta böcek en az 3-5 yıldır burada ve bu olmuyordu belki de suçlu o değildir diye düşündük. Daha sonra fındıktaki hasarla karşılaşacaktık ve her yerde bu böcekleri görecektik. Yani şu an gerçekten her şeye zarar veriyor, aşırı popülasyon var ve azaltılması için ultra önlem ya da çaba gerekiyor. Sonuç olarak ABD ve bazı başka ülkeler ve insanları bununla 10 yıldır mücadele ediyor gibi görünüyor. İngilizce aramalarla google çevri vb kullanarak bilgi toplamayı denedim ve sonuçta topladığım bilgiyi eşzamanlı kamusal alana açmış/paylaşmış bulundum. Bilgiyi kamulaştırdım. Esasen yaptığım bu çünkü sebzelere geçen sene olan şeyin olmasını istemiyorum.. Tesadüf belki Türkçe google araması yapan olur diye düşündüm ve ben çevirmen yardımıyla İngilizce bilgi topladım.. Sonuçta bunu paylaştım.

Muhtemelen bu tuzakları esasen sonbaharda denersek deneyeceğiz çünkü kışı geçirmek için kapalı alanlar arıyorlar ve evlere hücum ederler. Bunlar normalde ev tuzakları ve tam da bu dönem için. Yani ilkbaharda bu böcekler evlerden ve kapalı alanlardan çıkıp doğaya göçüyor. Bunu doğaya kurma fikri işe yarar mı bilmiyoruz ancak ilk bakışta afaki geliyor. Niye? Kışlama sezonunda değiller, dağınıklar. Ayrıca zaten ilaçlar ve feromon tuzakları var vs.
Sonuçta ben bu bilgiyi yeni edindim ve bu bilgiyi edindikten sonra bir sonbahar yaşamadık. Yani asıl test sonbaharda.

Bunun dışında burası Karadeniz 250 rakım ve şu an sebzeler daha fidecikler ve onlar geliştiğinde üzerinde gördüğüm böceğe bulaşık deterjanı püskürtmeyi bizzat mutlaka deneyeceğim. Bunun için de bir kaç ay daha var.

Son olarak aşağıda sebzeler için bir ya da iki yöntem daha paylaşıyorum. Bir tanesi bembeyaz bir kille bitkiyi kaplama diğeri bir doğal ilaç. Doğal ilacı emin değiliz ama kili bu hafta sipariş edeceğim ve onu daha ziyade temmuz-ağustosta test ediyor olacağız.

Alt Dün, 22:45
Üye

Kahverengi Kokarca Böceğine Karşı Doğal Yolla Mücadele

İşin aslı bu böceğe karşı doğal yolla bir mücadele yok. Yani bizim gibi (kendi yediğiniz) sebzelerinizi (kalıntısı kalır, ilaçlamadan sonra günlerce yiyemezsiniz vb nedenlerle) kimyasal ilaçlarla ilaçlamak istemiyorsanız ve hala sebze yiyebilmek istiyorsanız tüm google'ı alt üst edebilirsiniz ve sanırım sadece şunları bulabilirdiniz.

Kaolin Kili ile bitkiyi kaplama

Bulduğum bazı makaleler kaolin kili ile sebzeleri ilaçlamanın bu böceğin hasarını önemli ölçüde giderdiğini yazıyor. Bir başka makale doğal mücadele yolları arasında en etkili olanın bu olduğunu belirtmiş. Mutlak bir koruma değil yani sanırım bu hasadınızı bütünüyle korumuyor ancak sanırım kaolin bir miktar işe yarıyor gibi bir izlenim edindik.

Azadiraktin + Piretrin Birleşimi

Bu iki içeriğin doğal materyaller olduğu söyleniyor yani onlar doğal böcek ilaçları. Tam olarak etkili değiller ancak doğal yolla ilaçlama yapacaksak sanırım başka yol kalmıyor ve en etkili içerikler yine de bunlarmış gibi algılıyoruz. Piretrinin laboratuvar ortamında bu böcekleri %80 e kadar öldürebildiği ancak açık tarla koşullarında aynı başarıyı elde edemediğini okuyoruz. Bazı makaleler bu bileşenin bir miktar (%40 düzeyinde bir) koruma sağladığını bazıları ise açık tarla yetiştiriciliğinde hasarı önemli ölçüde azaltmadığını belirtmiş. Ticari bir ilaçlama için kesinlikle yetersiz ancak kendi sebzesini yetiştiren ve doğal olmayan böcek ilaçlarını püskürtmek istemeyenler için geçerli bir seçenek.

Önerilen Siteler