Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-09-2021, 13:33
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Modern toplum insanları depresyona sokan koşulları ortadan kaldırmak yerine onlara antidepresan ilaçlar veriyor. Aslında antidepresanlar, bir bireyin içsel durumunu, aksi takdirde dayanılmaz bulacağı sosyal koşullara tahammül etmesini sağlayacak şekilde değiştirmenin bir yoludur."

- Theodore Kaczynski

Doğru söylemiş söylemesinede, depresyona sokan koşullar, sosyal hayatın sıfırlanması, gelir eşitsizliği, hukuk devleti ile, alakalı bir durum. Modern toplumdan öncede bu sorunlar mevcuttu.

Misal, en basitinden 4 gün önce anqara' da bir duraktayım. Ayının biri abart eksozlu, üstüne bir de havalı kornasına basıyor. Bu tipler benzini nerden buluyor, bu dokunulmazlık güvencesini nereden alıyor? Abartmıyorum, sabahtan akşama polis devletinde, sokaklarda gürültü kirliliği ile insanları rahatsız edebiliyorlar. Sizi serserilerle muhatap ediyorlar. Kardeşim buna beyin mi dayanır. Amerika' da yaşasam belimde büyük bir ihtimal tabanca olur. Gerisini düşünemiyorum.
Alt 28-09-2021, 15:43
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu nasıl bir soru?

Sonuçta bir fiil var. Ölenler var.

Bunun kardeşi mardeşi mi var. Adam tımarhanelik bence...

Hani adama birileri zarar vermiştir. Misilleme yapıyordur dersin, kendince haklı sebepleri var dersin. Ama bu ne?
Elin ayağın sağlam, doğada özgürsün işte. He doğada da, bir başınasın, kimseye zararın yok, rahat bırakmıyorlarsa bak o zaman kim olursa olsun özgürlüğüne kast edenlere karşı her türlü fiil, misilleme haktır. O davanın "kendince" başka türlü meşruluğundan söz edilemez.

Rastgele postaneye bomba göndermekte neyin nesidir? Manyakmısın bilader. Ki, manyaksın, onun için yeri tımarhanedir.
Postaneye bende girebilirim, sende, kardeşi de. Bunun ihbarla ne alakası var. Adam kendi can güvenliğini düşünür. Bir manyağın kardeş olup olmaması fark etmez.

He param varsa kardeşimi ihbar etmem, kendim kapatırım bir yere, orası ayrı. Bu sisteme de teslim edemem, elimde imkan varsa tabii... Bu sistemde manyaklarla dolu yani...
Burada başlığım Ted'in Savunulması olduğu için Ted adına kurgusal bir yanıt türeteceğim

Bir kitap ya da bildiri yazma, basma hakkın var ve bunu dağıtma hakkın da var ama herhangi popülerlik reklam/tanıtım vb desteği sağlanmadıkça o kimseye ulaşmaz ve "New York Times" ta düşüncelerini yazabileceğin bir köşe sana verilmemiştir. New York Times senin gibilerin düşüncelerini açıkladığı bir köşe yoktur..

New York Times ta yazanlar daha fazla haberci midir? Daha fazla haberdar mıdır? Daha fazla haber ya da bilgi mi taşımaktadır.?

Bu manifestoyu yazsam ve yayınlatmaya kalksam bir yayıneviyle anlaşmalıyım, yayınevi yayınevi dolaşmalıyım.

Rastgele bomba göndermek neyin nesidir?
, kendini önemsetecek haber yapılabilecek popülarite sağladım ondan önce ben hiçti meğer bir kitap bassam kimse alamazdı ve beni ya da bildirimi duyamzdın bile şimdi benden sözediyorsun

Eğer bomba yaparsam New York Times ta haber olabilirim ama eğer dahi bir matematik doçentiysem ve sanayi toplumunu yıkmak, dağa göçmek ya da tüm bunların değişmesi gibi düşüncelerim varsa haber olamam değil mi?

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 28-09-2021, 18:51
Üyeliğini Sonlandırmış

Cici kardeşim,

Beyninin mantık nöronlarında sorun var. Hak nerede başlar nerede biteri senin beynin belirleyemez.

İşte o aşı karşıtları da tıpkı senin kafa mantığında...
Alt 28-09-2021, 21:02
Üye

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Cici kardeşim,

Beyninin mantık nöronlarında sorun var. Hak nerede başlar nerede biteri senin beynin belirleyemez.

İşte o aşı karşıtları da tıpkı senin kafa mantığında...
Senin gibi arkadaşları bazen iletişim kurulamaz vb gibi algılasakta ve yazmak bu anlamda hem anlamsız gibi algılasakta, insanın egosuna yönelen zorlayıcı ifadeler bir şeyler yazmaya zorluyor

Benim mantığımda olan ve bir şeye karşıt oldukları iddia edilenler gibi kalıplar size resmi otoriteleriniz tarafından bahşedilmiş tuhaf kalıplar.

Kişi suç ceza kuramı dahilinde yakalanmış hapsedilmiş ve sanırım öncesinde eylemini yargılayarak sınırlayamayız ve ceza kuramının üstün telafileriyle artık övünmeliyiz. Suça ceza atfettiğiniz ve bu anlama kişiyi yakalayıp hapsettiğiniz ve suça karşı ceza verdiğiniz için kişi suçunun bedelini eminim ödüyor olmalı... Orada onu ıslah edebilirsiniz.
Zaten kişi yakalanarak toplumdan arındırılarak ceza infaz ıslah kurumunuza devredilmiş..

Sorulan soru çok basitti. Kişisel bir empatiyle -birebir- Ted'in kardeşinin yerine kendini koyarak. İhbar ederim ya da etmem. Edersem şu nedenle etmezsem bu nedenle gibi. Yani gönderiyle ya da yorumcuyla boğuşmak dışında yanıt verilebilir ya da verilmeyebilirdi. Burada kimseyi kültürel iletişimsel eğitimsel vb yargılara tabi tutacak değilim.

Konu nöronlara ve bilmem nerelere çekildi, ilginç:.. Yani aşağılama küçümseme hatta bazen yeri geldi saldırma ya da belirli türden iktidar ya da grupların söylemlerinin tekrarı ya da bunların üyeliği için kısıtlı ve bana göre hem iletişimdışı iletişimler dışında herhangi bir serbest iletişimi nasıl sürdüyorsunuz ya da sağlıyorsunuz ya da bunu yapabiliyor musunuz? Merak ettim..

Bu başlık özelinde kardeş tarafından ihbar edilme üzerinde aslında durdum ve psikolojik bir çözümleme olarak konu oradan gelişti. Kardeşlik kavramına yüklenen kültürel ya da özel anlam olabilir, aile kavramına yüklenen de. Bunlar kültürel ya da bana özgü olabilir farketmez. Benim sorduğum ve üzerinde durduğum başka bir şeydi. Kişinin eleştirilmesi dışında..

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 29-09-2021, 01:42
Üyeliğini Sonlandırmış

Saçmaladığınız, hatta zırvaladığınızı söylüyorum.

Bunu kabalıkla, ego ile bağdaştırmanız yanlış.

Oysa, yukarıda o basit sorunuza cevap verilmiştir. Şahıs bombalı eylemler yapıyor siz kardeşi olsanız ne yapardınız diyorsunuz halen.

Gerçekten zırva bir soru...
Alt 29-09-2021, 01:49
Üyeliğini Sonlandırmış

Bir kitap ya da bildiri yazma, basma hakkın var ve bunu dağıtma hakkın da var ama herhangi popülerlik reklam/tanıtım vb desteği sağlanmadıkça o kimseye ulaşmaz ve "New York Times" ta düşüncelerini yazabileceğin bir köşe sana verilmemiştir. New York Times senin gibilerin düşüncelerini açıkladığı bir köşe yoktur..

New York Times ta yazanlar daha fazla haberci midir? Daha fazla haberdar mıdır? Daha fazla haber ya da bilgi mi taşımaktadır.?

Bu manifestoyu yazsam ve yayınlatmaya kalksam bir yayıneviyle anlaşmalıyım, yayınevi yayınevi dolaşmalıyım.

Demek insanlara manifestonu ulaştırmak için insan öldürüp dikkat çekeceksin. Bilader manyakmısın diyoruz. Böyle zırva düşüncemi olur. Bu düpedüz hastalıklı bir beyin ürünüdür. Böyle bir hak yok diyoruz.

Eğer bomba yaparsam New York Times ta haber olabilirim ama eğer dahi bir matematik doçentiysem ve sanayi toplumunu yıkmak, dağa göçmek ya da tüm bunların değişmesi gibi düşüncelerim varsa haber olamam değil mi?

Al eline megafonu dolaş, aracınla sokak sokak dolaş. Ne düşünce satıyorsan sat. İnsan öldürmene gerek yok. Dikkat çekmenin, habere konu olmanın zibilyon tane yolu olsa gerek.
Alt 29-09-2021, 09:03
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Adamın hikayesi netflixte unabomber belgeseliyle anlatılıyor.
Adamın yaptığı sisteme karşı müthiş bir protesto. Bu adama deli falan demem. Gayet akıllı biri.
Sistemden kopuk yaşaması onun sistem tarafından yakalanmasını da zorlaştırmış.

Şimdi bu teknoloji karşıtı adam bi porsche arabaya binip gaza bassa muhtemelen teknoloji harika bir şeymiş derdi.
Sistem karşıtlarında gözlemlediğim bu tarz imkanları elde edememiş olmaları. Elde etselerdi sisteme karşı olurlar mıydı? Sistemin imkanlarını elde edebilmiş insanlardan kimsenin sistem karşıtı olduğunu görmedim.
Alt 29-09-2021, 11:47
Üye

Kendi sorumun izlerini kendim takip ettim. Genel olarak verilmeyen yanıtlar, bunaltıcı ve ilgisiz iletimler ve iletişimdışı tepkiler içinde okur olarak kişilerin kedilerine göz gezdirmesi ve genel tutum ve yaklaşımlarını gözden geçirmesi umudu-temennisiyle...
David konuşmaya isteksizdi ve konuştuğunda bile duygusaldı ve rutin olarak kardeşini savundu. Ted'in aslında Unabomber olduğuna dair reddedilemez bir kanıt bulunmadan önce, David aralıklı olarak onun olabileceğine dair şüphelerini dile getiriyordu.

Ted'in 1996'daki tutuklanması sırasında kabininin aranması, manifestosu yayınlanırsa bombalamaları durdurma sözü vermesine rağmen, başka bir bombanın daha keşfedilmesine yol açtığında, David kardeşini yetkililere teslim etmekten çok daha rahatladı.

Belgesel dizisinde, "Bunu öğrendiğim an, Tanrı'ya şükür yaptığımızı yaptığımızı anladım, Tanrıya şükür" dedi. "Bir hayat kurtardık ve sonunda sahip olduğum en ağır kalple yaptığım şeyi yaptım."

Ted, kardeşinin onu ihbar etmesine yardım ettiğini öğrendiğinde, ...

David, kardeşinin bombalama saldırılarından kurtulanlardan özür dilemeye devam etti. O kurbanlardan biriyle sadece ömür boyu arkadaş olmakla kalmadı, aynı zamanda Ted'i araştıran FBI ajanlarından biriyle de yakın arkadaş oldu.

"Unabomber Avı", David'in "ağabeyinin ona verdiği hemen hemen her şeyi sakladığını" belirtiyor. Gerçek şuydu ki, Davut ağabeyini putlaştırmıştı; yabancı oldukları gerçeğiyle yaşamak onun için son derece zordu."

https://www.oxygen.com/true-crime-bu...avid-kaczynski
1942'de Chicago'da doğan Ted Kaczynski, çoğunlukla oldukça normal bir orta sınıf banliyö çocukluğuna sahipti. İki sevgi dolu ebeveyn ve onu idolleştiren küçük bir erkek kardeşi David vardı.

Dokuz aylıkken, "Teddy" ciddi bir alerjik reaksiyon geçirdi ve bir hafta hastanede kaldı, ebeveynlerinden uzak durdu ve prodüksiyona uğradı

https://tur.tivoyageur.com/ted-kaczy...abomber-878917

Alt 29-09-2021, 12:06
Üye

Anlatılanlara göre Ted'in kardeşi onun bugünün Einstein'ı olabileceğini düşünüyordu ve ona hayrandı ve aralarında duygusal sürtüşmeler ve hatta kopuşlar olsa da bu duygusal bağın zedelendiğini düşünmüyorum.

David (kardeş) Ted'in bu eylemleri yapabileceğini düşünmüyordu (hayvan sevgisi, doğa sevgisi gibi nedenlerle) ve başkası tarafından kardeşinin bunları yapıp yapmadığını değerlendirmeye yönlendirildi hatta Ted'in manifestosunu okumaya ve el yazmalarını ve mektuplarını karşılaştırmaya kadar yöneltilmiş gözüküyor.
Yani Ted'den ilk şüphelenen kardeş David değildi.

Bu yoruma eminim başkası katılamayacak ama bebeklik çağı hastane izolasyonu psişik/psikolojik sorunların temelinde olmalı. Bunun nasıl olabileceğine dair bir kavrayış şu an benim tarafımda nöronlarla açıklanmıyor

Hala bir sorum var, bir kaç sorum var

Ted kulübesinde bulunan bombayı kurgulamaya gerçekten de New York Times manifestosunu yayımladıktan sonra mı başladı?
ve ya da gerçekten bunu kullanmayı/postalamayı umuyormuydu ve ya da 17 yıl boyunca 300 kadar bombalı paket hazırlama sonucu bu onda bir refleks alışkanlık hatta bağımlılık vb diyebileceğimiz bir hal mi almıştı?

Alt 29-09-2021, 12:19
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Adamın hikayesi netflixte unabomber belgeseliyle anlatılıyor.
Adamın yaptığı sisteme karşı müthiş bir protesto. Bu adama deli falan demem. Gayet akıllı biri.
Devlet tarafından atanan savunma avukatları, Kaczynski'nin ölüm cezası almaması için aklî dengesinin yerinde olmadığı iddiası ile savunma yapmak istedikleri için, Kaczynski avukatlarını görevlerinden azletti.

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi bu teknoloji karşıtı adam bi porsche arabaya binip gaza bassa muhtemelen teknoloji harika bir şeymiş derdi.
Sistem karşıtlarında gözlemlediğim bu tarz imkanları elde edememiş olmaları. Elde etselerdi sisteme karşı olurlar mıydı? Sistemin imkanlarını elde edebilmiş insanlardan kimsenin sistem karşıtı olduğunu görmedim.
Bir keresinde, cinsel hayal kırıklığına manik bir uyum içinde, bir kadına dokunmanın tek yolunun bir olmak olduğuna karar verdi. Olası bir cinsiyet değiştirme operasyonunu tartışmak için kampüs sağlık merkezinden randevu aldı, ancak bekleme odasında kalp değişikliği oldu.

Utanmış ve kendine kızgın olan öfkesi, görmek için beklediği psikiyatristi öldürme düşüncesine dönüştü. Bunun, onu daha iyi hissettirdiğini buldu. Daha sonra şunu yazdı:

Bir Phoenix gibi, umutsuzluğumun küllerinden muhteşem yeni bir umudum var. O psikiyatristi öldürmek istediğimi sanıyordum çünkü gelecek bana tamamen boş görünüyordu. Ölürsem umursamadığımı hissettim. Ve kendime dedim ki neden psikiyatristi ve nefret ettiğim herkesi öldürmüyorum. Önemli olan aklımdan geçen kelimeler değil, onlar hakkında hissettiklerim. Tamamen yeni olan, gerçekten birini öldürebileceğimi hissetmemdi. Çok ümitsizliğim beni kurtarmıştı çünkü artık ölüme önem vermemiştim. Artık sonuçları umursamadım ve kendime, hayattaki rutumdan gerçekten çıkabileceğimi ve cesur, sorumsuz veya suçlu şeyler yapabileceğimi söyledim.

Sonunda, "Öldüreceğim, ancak yeniden öldürmek için tespit etmekten kaçınmak için en azından biraz çaba göstereceğim." Dedi.

https://tur.tivoyageur.com/ted-kaczy...abomber-878917

[...] insanların yargılamak için bana gönderdiği internet ilanlarından , muhtemelen [benim hakkımda] öğrendiklerinizin çoğu saçmalıktı.

https://quotes.thefamouspeople.com/t...nski-15069.php

Önerilen Siteler