Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-11-2021, 16:01
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Hollanda aşının önemini kanıtlıyor

At başından başkasının sorunu olsun

YAZARLAR
14.11.2021 - 11:03 Güncelleme: 14.11.2021 - 11:03

Samuray kılıcı ile gencecik bir kızı katleden alçakla ilgili gelişmeleri öğrendikçe delirecek gibi oluyorum.
Allah o kızımızın ailesine sabır versin.
Yemin ederim, bir baba olarak düşündükçe ihkakı hak diyesi geliyor insanın.
Ama aklıselim öne geçip, adalete güvenmek gerek diyor yine de.
Bu olayda beni kılıçlı katilden daha fazla delirten ise bu katilin ailesi, ana babası.
Baba sözde büyük bir üzüntü ile anlatıyor, çocuklarının sineği bile incitmeyen biri olduğunu ama kılıç, bıçak topladığını, sorunları olduğunu, yalnız yaşadığını, her gün ofisine alarak destek olmaya çalıştığını falan.
Benim bu anlatılanlardan anladığım ise şu.
"Bizim sorunlu bir çocuğumuz var. Biz bununla baş etmektense başımızdan savdık. Ona bir ev tutup evden attık. Arada biraz ilgileniyorduk ama çok sorunlu idi. Ama bu kadarını beklemiyorduk."
Çok açık bir şekilde kendi sorununu başından atıp, sorunu toplumun sorunu haline getirmiş ve bir genç kızın ölümüne neden olan süreci umursamamış bir aile görüntüsü.
Ne bir tedavi girişiminden söz ediliyor ne de bu konuda aranıp da bulunamayan bir destekten.
At başka bir eve kurtul.
Sonra yalandan üzül.
Elbette böyle bir evlat kolay değil.
Ama bu kadar sorumsuzca davranmak da doğru değil.
Sen hasta çocuğunu tedavi ettirmeye çalış, olmayacak gibi ise destek iste, devleti yardıma çağır.
Tüm sorumluluklarını yerine getir.
Yine de bunlar oldu ise o zaman ağla.
Şimdiki ağlaman boşuna.
Kendi sorumsuzluğunu unutturma gözyaşları bunlar.
Ama kurtarmaz. En azından vicdanlarda kurtarmaz.
Evet katil katil.
Ama ana babanın sorumsuzluğu da yenilir yutulur gibi değil.

Helal meselesi

YAZARLAR
14.11.2021 - 11:03 Güncelleme: 14.11.2021 - 11:03

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Helalleşme" kampanyası başlattı.
Kampanyanın tam içeriğini henüz anlayamadım.
Helalleşmek değerlidir elbette ama hukuki bir kavram olmadığı için siyasetteki anlamını çözemedim.
Genelde musallada, cenaze namazı sırasında helallik istenir.
Acaba CHP'yi gömmeye mi hazırlanıyor da helallik istiyor diye de düşünmedim değil.
Göreceğiz.
Bu nedenle içeriği tam anlamadan bu konuda bir yorum yapamayacağım.
Ancak gördüğüm bir şey varsa, o da CHP liderinin giderek eleştirdiği kişiye benzemeye başlamış olması.
Gittikçe daha fazla "Ben" diyen.
Giderek kendini daha çok öne çıkaran.
Bir partinin genel başkanı gibi değil, bir genel başkanın partisi varmış gibi görünmeye başlayan bir tavır.
Acaba helalleşme sırasında "Helal olsun bu tavra" da denmesini bekliyor mu merak ediyorum!
NE ZAMAN ADAM OLURUZ? (haberturk.com)
Alt 15-11-2021, 16:20
Üyeliğini Sonlandırmış

Malum, ortada bir kılıçla insan katli vakası var. Köşe yazarları da doğal olarak, bu güncel meselelere kendi bakış açılarından değiniyor.

Yukarıda yazar kabahati aileye yüklemiş. Ben ise yazara ve mantığına katılmıyorum.

Hatta, bu toplum mantığının Türkiye' nin neden gelişemediği, hukuk devleti olamadığı, hususuna ışık tuttuğunu düşünüyorum.
Yazar suçun ailede olduğunu iddia ediyor. Oysa yazar hastanın hastane- muayene geçmişini es geçiyor. Aile doktora götürmemiş olsa idi, o vakit aileyi suça ortak edebilirdiniz. Siz farkında değilsiniz belki, ama trafikte bir çok sakıncalı kişi ehliyeti ile araş sürmektedir. Bizlerin hayatına risk oluşturmaktadır. Bunların muayene geçmişleri vardır. Diyeyim ne demek istediğimi oradan anlayın. Aile ile alakası yoktur bunun. Kısıtlama makamı bellidir. Bu çok açıktır. İkincisi aile evde bıçakları görmüş diyorsunuz. Aile görmüş ise birden fazla bıçağı internetten alışveriş yolu ile alan devlette görmüş. Aile(sorumlu) 18 yaşından sonra devlettir. Bu da çok açıktır. Siz almanya da 18 yaşından sonra ailelerin çocukları kapıya koyduğunu bilmiyorsunuz heralde. Devlet iş vermezse(bulmazsa) kiranızıda öder, faturalarınızıda. Aile 18 yaşından sonra bireyin özel yaşamına karış(a)maz. Devlet işte bunun için vardır. Zaten Türk hukuk sistemi Fransız idari hukukundan iltibas edilmiştir. İdare eylemlerinde kusursuz sorumludur. Yani üfürüklerle suçlu yaratamazsınız. Devlet vatandaşın mal ve can güvenliğ için vardır. Artı anayasamızı açıp okuduğunuzda da bir çok sorumluluğu olduğu açıkça görülmektedir. Bu devlet denen organın sorumlulukları çoktur. Ve sokakta başınıza ne gelirse gelsin bunun tartışmasız tek sorumlusudur. Dolayısı ile, bu mantık işte Türkiye' nin neden gelişemediğini, TL' sinin dünyanın en değersiz paraları arasında olduğunuda açıklamaktadır, esasında... Bu kadar devasa kurumları vergi sistemi olupda bu kadar hukuk dışı bir ülke olabilmeyi başarabilen başka bir toplumda yoktur esasında. Türkiye' nin inanın karşılaştırılabileceği ülke Almanya' dır. Resmi kurumları ve nüfusu itibarı ile. Orada ne varsa burada daha fazlası(kurum-vergi) vardır emin olun. Buna rağmen Türkiye bu halde ise, demek ki sorun bizim genlerimizdedir(atatdan beri gelen mantık/zihniyet). Hülasa, maalesef durum budur!.
Alt 15-11-2021, 16:34
Üyeliğini Sonlandırmış

Helal meselesinide sanırım kavrayamamış sayın yazar. Bugün ters tarafından kalkarak kalemini eline almış olabilir diye tahayyül ediyorum.

Kılıçdaroğlu' nun,

"ülkeme bir miras bırakmak istiyorum" açıklamasını yaptı.
Ülkenin huzura kavuşmasını istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "İktidarlardan çok şifaya ihtiyacımız var. Geçmişten gelen küskünlük ve öfkeye bağlı kalırsak ülkemiz bu felaketlere mahkum kalacak" dedi.
HELALLEŞME YOLCULUĞUNA ÇIKIYORUM
"Artık helalleşme zamanı" diyen Kılıçdaroğlu "Geçmişte yapılan hataların sorumluluğunu almayı ve helallik istemeyi bilmeliyiz. Benim liderliğini yaptığım partinin de yarattığı yaralar vardır. Ben bu yaraların kapanması için helalleşme yolculuğuna çıkıyorum." açıklamasını yaptı.
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ‘helallik' paylaşımı! ‘Geçmişte partimizin de hataları oldu…' (medyaradar.com)

Geçmişte ve bugün bütün partilerin Türkiye' ye, halka zarar verdiğini söyleyip af dilemek yanlış bir tutum değil. Bilakis bir iyi niyet göstergesidir. Bence çokta güzel, samimi bir davranıştır. Velhasılı kelam.

Önerilen Siteler