Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-06-2021, 12:21
copernicus copernicus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart "O yüzden Allah bana daha fazlasını veriyor."(Ş.Subaşı)

"Ben mutluluğumu eve, arabaya göre yaşamıyorum. O yüzden Allah bana daha fazlasını veriyor."
Şeyma Subaşı'ndan "Sevgilisi milyarder değil, dolandırıcı" iddialarına yanıt (msn.com)

Kişileri konuşmayı doğru bulmam. Kişilerin söylediklerini mantık terazisine oturtmaya. Bu insanların kafasını anlamaya çalışırım.

Neyse, gelelim sadede...

Şimdi bir kişi öyle bir cümle kuruyor ve buna inanıyor ki akıllara ziyan. E haliyle benide düşünmeye, bunu mantık terazizine oturtmaya sevk ediyor.

Aşağı vuruyom olmuyor. Yukarı vuruyom olmuyor. Aslında düşünmeden konuşmuş diyip insanın magazinsel bir kişilik diyip geçiştirmesi gereken bir münferit olay. Ama iyi ki de okumuş, iyi ki de bu yaygın inanış üzerinden başlık açmış bulunmuşum diyorum kendime...

Kişi kendisinin iyi, temiz düşünceli bir varlık olduğu inancından ötürü bir araplisanlı "tanrı" tarafından mükafata mazhar olduğunu sanıyor. Peki böyle bir şey mümkün mü?

İnsan dursa iki dakika düşünce ulan bu afrikadaki aç susuz insanlara hakaret ettiğini anlar. Mikerim ulan ben böyle bir arapça "tanrı" yı demesi lazım bu mantıkla!. Öyle ya... Benim afrikalı doğar doğmaz sefalete doğan bebe-çocukların bunu hak etmediğinden şüphem yok.

Neyse kişiyi konuşmak istemiyorum esasında. Ama gel gör bak ki, kişi inandığının adını zikretmiş. Zikrettiği isim malum arapça olan "tanrı" sanrısı. Acaba bu kişi bir kız çocuğu anası olarak bu inancın gerçekte neleri barındırdığını, kendisine cehennemlik olduğunu müjdelediğini biliyor mu? Kızına buluğ çağında çocuk gelinlik rolü biçtiğini biliyor mu bu arapça "tanrı" nın? Öyle ya, bilse zina ettiğini, çıplak fotolarını ulu orta milyarlarca insana twitter dan ordan burdan naklen yayınlamazdı.

Çok uzattım. Sanırım ne anlattığım anlaşılmıştır.

Ali Sabancı' nın bir tespiti ile bitireyim. "Ben hayatta tek şeyi iyi yaptım: Anamı babamı iyi seçtim". O yüzden şanslıyım. Minvalinde bir sözü var... Gerçekçi olan aklı zekasını sergileyen insanları severim. Hak etmediği halde kendisinin bir şeyler hak ettiğini sananlara ise para içinde yüzsede acıncak halde olmamıza rağmen acımak gerek sanırım.

Bir arapça tanrı olmadığı gibi, bu dünyada kimsenin bir şeyi bir özelliğinden ötürü hak ettiği için ona bahşettiği falan da yok. Böyle bir şey, inanç olabilirmi? Olabilir de. Bu diğer insanların kötü olduğundan dünyada cezaya, sefalete, kötü koşullarda yaşam mücadele etmesini kendilerinin hak ettiğini iddia etmektir aynı zamanda. Madem öyle buyrun bir arapça "tanrı" olduğunu kanıtlayamıyorsunuz. Bari, zenginliği, refahı, mutluluğu, cenneti hak ettiğinizi, diğer insanlardan üstün olduğunuzu kanıtlayın. Bir felsefi ortamda zemine oturdunda görelim. Sözüm anılı kişiyi kapsamamaktadır. Genel tüm dincileri kapsamaktadır. Bakın bir "tanrı" zımbırtısından ne sonuçlar hasıl oluyor. Akıl hastaları normal insanlar oluyor. Normal insanlar akıl hastası ilan edilebiliyor...

Düşüncemi okur- paylaşır, zenginleştirmek adına bir kaç kelam katkıda bulunursanız sevinirim.

Düşünen bağımsız her insana saygı ve sevilerimle.

Önerilen Siteler